Proč navštívit jeskyni Postojna?

Postojna, Slovinsko. Foto: Iztok Medja, Postojnska jama d.d. Postojna

Slovinský Kras se může pochlubit několika krásnými jeskyněmi, které patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Evropě. V této skupině dominuje jednoznačně jeskyně Postojna, která je nejdelší a také nejnavštěvovanější krasovou jeskyní v Evropě. Čím je tato jeskyně tak unikátní a proč byste ji měli zařadit na váš cestovatelský seznam?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Jeskyni Postojna najdete nedaleko stejnojmenného městečka, asi 60 km od Lublaně a nedaleko známého skalního hradu Predjama. Turisty začala naplno vábit až v 19. století, a to poté, co ji návštěvou poctil císař František Ferdinand v roce 1819. Císař obdivoval bohatý podzemní jeskynní systém, který vytvořila řeka Pivka. Vytvořila celkem 20,5 km podzemních chodeb, které v současnosti tvoří jeskyni Postojna.

Bohatý slovinský podzemní svět – ráj pro děti i dospělé

Postojna jeskyně, Slovinsko, Foto: Postojnska jama
Z neuvěřitelně bohaté krápníkové výzdoby vás bude přecházet zrak. Foto: Postojnska jama

V jeskyni Postojna můžete objevovat tajemné krásy slovinského podzemí a nahlédnout tak doslova pod povrch této krásné země. Objevíte nový svět, který vzniká čistě rukama přírody po miliony let.

Těšit se můžete na bohatou krápníkovou výzdobu, vápencové útvary, sloupy, klenuté průchody a jejich nápaditá označení jako Špagetová síň nebo Zimní sál. Čekají na vás krápníky stalaktity, stalagmity, stalagnáty a také dlouhé úzké krápníky tzv. brčka. Nejstarší krápník – stalagmit se nazývá příznačně Mrakodrap, jelikož dosahuje výšky 16 metrů a jeho stáří se odhaduje na 150 000 let.

Na začátku prohlídky dostanete audioprůvodce v češtině. Pro děti i dospělé je Postojna nezapomenutelným zážitkem. Jeskyně je přístupná i s kočárkem, jde-li kočárek složit do vláčku. Po stezkách je potom průjezd s kočárkem možný.

Pokud máte s sebou pejska, do jeskyně nemůže. Může na vás ale počkat před jeskyní, kde jsou pro psy připraveny kotce.

Lidská ryba – unikátní symbol jeskyně 

Lidská ryba, Postojna jeskyně, Slovinsko, Foto: Postojnska jama
Lidská ryba, živočich žijící v jeskyni Postojna. Foto: Postojnska jama

Postojna se pyšní nejen majestátními jeskynními útvary, ale také jedinečnou faunou. Ve velkém akváriu si můžete prohlédnout skutečnou raritu, kterou je zdejší obojživelník, tzv. lidská ryba. Setkat se můžete také s označením Macarát jeskynní. Název lidská ryba pravděpodobně vznikl kvůli vzhledu živočicha, respektive růžové barvě jeho kůže bez pigmentu.

Jedná se o slepého obojživelníka vyskytujícího se pouze v podzemí balkánských krasových  jeskyní. Endemický, bledý, hadovitý živočich s ocasem připomíná malého dráčka. Lidé žijící poblíž jeskyně si proto dříve mysleli, že se jedná skutečně o mládě draka, který v tajemné jeskyni žije.

V 18. století se biologové předháněli, který z nich představí světu nový živočišný druh. O těchto tvorech psal ve své knize také jeden z nejznámějších evolučních biologů Charles Darwin. Lidská ryba je zajímavá také svou schopností vydržet bez jídla až 12 let a navíc se dožívá až 100 let.

Projížďka podzemním vláčkem

Jeskyně Postojna, Slovinsko, Foto: Postojnska jama
Turistický vláček zaveze návštěvníky přímo do nitra jeskyně Postojna, na začátek vlastní prohlídky.

Od vchodu do jeskyně vás doveze až na začátek vlastní prohlídky turistický vláček. První železnice v podzemní jeskyni se v Postojenské jeskyni otevřela v roce 1872, tehdy ji poháněla lidská síla, v současnosti zde jezdí vláček na elektrický pohon. Trasa dvoukolejné jeskynní železnice je dlouhá 3,7 km a již během jízdy budete obdivovat působivé jeskynní úkazy.

Naskytne se vám pohled na Sněmovní sál, ve kterém se před více než 50 lety odehrál speleologický kongres či 45 metrů vysokou Velkou horu (Kalvárii). Samotná projížďka vláčkem je zážitek sám o sobě, který rozhodně ocení zejména děti.

Působivá historie jeskyně 

Vznik jeskyně Postojna se odhaduje na období před třemi miliony let. Jeskyně Postojna byla v minulosti významným strategickým místem. Její prostory sloužily jako bunkr či zásobárna. Během druhé světové války zde Němci skladovali palivo. Jednalo se o zásoby ropy, které slovinští partyzáni vybaveni znalostí alternativní cesty do jeskyně zapálili a mohutný oheň zničil velkou jeskynní chodbu. Stopy po výbuchu jsou vidět dodnes v podobě černých stěn.

Postojna průkopníkem elektrifikace – osvětlení krápníků dříve než ulic v Lublani

Postojna, Slovinsko
Postojnská jeskyně se může pochlubit elektrickým osvětlením dříve než jej měla Lublaň.

Zatímco řada velkých evropských měst ještě nedisponovala elektrickým osvětlením, v jeskyni Postojna již elektrické osvětlení existovalo. V Lublani jej zavedli dokonce až 15 let po Postojně. Po objevení jeskyně v roce 1818 jeskynní útvary osvětlovaly svíčky a baterky, které nicméně neposkytovaly dostatečný svit a nevynikaly tak objevené úchvatné útvary.

Vedení jeskyně proto začalo řešit instalaci inovativního elektrického osvětlení. V roce 1884 tak byla v jeskyni poprvé rozsvícena elektrická světla. Ta přilákala návštěvníky jeskyní, kteří byli z nebývale krásně nasvícené krápníkové výzdoby nadšení.

V současnosti návštěvníci jeskyně Postojna mohou stále obdivovat podzemní krásy osvětlené 483 elektrickými světly, která jsou technologicky vyspělejší a přizpůsobená prostředí jeskyně. 

Co dalšího vidět v komplexu Postojenské jeskyně?

Na Postojenskou jeskyni navazují ještě dvě další jeskyně – Pivka jama a Črna jama. Obě jeskyně můžete navštívit v samostatné prohlídce. Tyto jeskyně jsou méně navštěvované, vyhnete se tu tedy většímu náporu turistů. Vstup do jeskyně je z kempu Pivka, vzdáleného pár kilometrů od Postojny. Vstupenky si zakoupíte na hlavní pokladně v Postojně nebo na recepci kempu. 

Pro milovníky dobrodružství je možné absolvovat také dobrodružnou prohlídku částí, které jsou běžným návštěvníkům uzavřené. Na některé trasy dostanou návštěvníci jeskyňářskou výbavu, lano a čelovku a se zkušeným průvodcem překonávají vodní překážky a objevují méně dostupná místa. Na dobrodružné prohlídky je nutné se minimálně 3 dny předem objednat. Informace najdete na webu Postojenské jeskyně.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.