Přes podzimní vinice do největších termálů – Jeruzalem a Moravske Toplice

Jeruzalem, Slovinsko

Na podzim jsme strávili pestou dovolenou ve Slovinsku. Po putování méně známými kouty slovinských hor, o kterém jsem psala v minulém cestopise, jsme se vydali na vinice a do termálů.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Jeruzalem – jedna z nejkrásnějších vinařských oblastí Slovinska

Jeruzalem, vesnička s mystickým názvem a úžasnou polohou, se stala naším cílem už podruhé. Oblast, která je považována za jednu ze 4 % nejvhodnějších lokalit pro pěstování vína na světě, je výborným cílem nejen pro znalce vína, ale i milovníky malebné krajiny vinic.

Vinski hram Brenholc, Jeruzalem, Slovinsko
Vinski hram je příjemný malý hotýlek s krásnými výhledy na vinice. O víkendech tu bývá živo, hraje tu živá hudba.

Malebné kopečky Jeruzalemsko-ormožských goric se nám tentokrát ukázaly v podzimních barvách. Ubytovali jsme se v příjemném hotýlku Vinski hram přímo v centru viniční oblasti, odkud jsme měli výhledy na všechny strany. Vinná réva, kam oko dohlédne.

Náš program nebyl nijak složitý. S dvěma malými dětmi jsme sice moc nedegustovali, ale pár vzorků vína jsme si přeci jen užili. Přímo v restauraci Vinski hram jsme ochutnali místní tradiční odrůdu Šipon. Zastavili jsme se ve viničním domku Malek vinařství Puklavec Family a poobědvali v restauraci Taverna, opět s nádhernými výhledy na vinice.

Malá vinařství – čistá vína a srdečná setkání

Vinařství Malec, Jeruzalem, Slovinsko
Dejan Malec zdědil vinici po svém dědečkovi a otci a vína, která byla dříve jen pro domácí spotřebu, začal lahvovat. Pro turisty momentálně buduje také venkovní posezení s výhledy na vinice.

V oblasti Jeruzalema je nespočet vinařství, která můžete obejít na kole nebo pěšky po viničních stezkách. Vyplatí se zastavit i u těch nejmenších, kde poznáte srdečnost a příběhy místních.

My jsme narazili na maličké vinařství Malec s velmi příjemným sklípkem. Pan Dejan Malec zdědil vinice po svém dědečkovi a otci, kteří zpracovávali víno jen pro rodinu. Začal vína lahvovat a hostit turisty. Ochutnávky provádí v příjemném malém sklípku. V okolí domu právě probíhaly úpravy a pan Malec už se těšil, až bude moci turisty pohostit i na terase, kde jim nabídne k vínu také malé občerstvení. Z tohoto srdečného setkání jsme si odvezli hned šest lahví bílého vína.

Vinařství Malec, Jeruzalem, Slovinsko
Kromě vína pan Malec vyrábí také bylinné pálenky.

Viniční oblast Jeruzalem vybízí hlavně k relaxu. Najít si příjemné ubytování, posedávat na terasách a kochat se výhledy, projít si stezky nebo se projet na kole, navštěvovat místní vinaře, degustovat a užívat si místního pomalého tempa. Vinice jsou příjemným cílem od jara až do podzimu. Vinařství jsou otevřená stále a měnící se krajina vinic lahodí oku ve všech ročních obdobích.

Plovoucí mlýny na řece Muře – technická památka starých časů

Vodní mlýn Ižakovci, Slovinsko
Vodní mlýn v obci Ižakovci je plovoucím mlýnem na řece Muře. Jedná se o přístupnou technickou památku. Na břehu najdete také malé muzeum.

Další den se nám zkazilo počasí, a tak jsme za deště opustili vinice a zamířili do termálních lázní Moravske Toplice. Cestou jsme se zastavili na krátkou prohlídku technické zajímavosti – plovoucího mlýna na řece Muře v obci Ižakovci. Podobných mlýnů bylo na této řece kdysi desítky, dnes tu najdete dva, které jsou udržovány jako technická památka. Plovoucí mlýny odolávaly stále se měnící hladině řeky Mury.

Mlýn v Ižakovcích je maličký, můžete si jej projít a navštívit také malé muzeum o tzv. büjrašstvu, což bylo zpevňování břehů řeky, aby stále neměnila svůj tok. V létě je místo oblíbeným výletním cílem a je možnost se tu i občerstvit.

Termální lázně Moravske Toplice – zasloužené zahřátí

Prekmurska vas Ajda, Moravske Toplice, Slovinsko
Pronajali jsme si apartmán v apartmánových domech Prekmurska vas Ajda, které patří k místnímu hotelu Ajda. Velmi příjemné ubytování plné soukromí a komfortu.

V Moravských Toplicích jsme si dopřáli o něco luxusnější ubytování v moderních apartmánových domech Prekmurska vas Ajda. Domky jsou inspirované místní lidovou architekturou a mají rákosové střechy. Plně vybavené apartmány s kuchyňkou mají každý vlastní vchod a terasu s posezením. Je u nich také moc pěkné dětské hřiště, které jsme bohužel kvůli dešti nevyužili.

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Terme 3000 mají bazény ve dvou poschodích. Všechny mají přes 30 °C a proplout se dá i do venkovních bazénů.

Také v Moravských Toplicích jsme byli podruhé. A v podzimním sychravém počasí jsem je teprve dostatečně ocenila. Po celé dva dny, které jsme v Moravských Toplicích strávili, jsme se prakticky nevzdálili z bazénů. Rozsáhlý vnitřní aquapark Terme 3000 a bazény hotelu Ajda nabízejí dostatek možností na celý den včetně možnosti se najíst v samoobslužné restauraci. To, že podzim lázním přeje, bylo znát i na množství lidí. Bylo tu docela rušno.

Bazény jsou teplé, všechny mají teplotu přes 30 °C. Dospělí mají navíc možnost využít i bazény s nefiltrovanou černou termominerální vodou, které dosahují teploty 38 °C.  Pro děti jsou tu zase pěkná brouzdaliště a pro ty větší tobogány.

Výlet do okolí Moravských Toplic – skanzen a přírodní jezero

Skanzen Filovci, Moravske Toplice, Slovinsko
Ve vesničce Filovci najdete maličký volně přístupný skanzen. Jedná se o ukázku lidové architektury oblasti Prekmurje. Interiér domečků bohužel není přístupný.

Sama jsem se s mladším dítětem vydala jen na kratší výlet do okolí. Prohlédla jsem si malý skanzen v obci Filovci. Jedná se o volně přístupnou zahradu s ukázkou dvou tradičních lidových stavení z oblasti Prekmurje. Typická je pro ně rákosová střecha. Filovci byly dřívě hrnčířskou vesnicí. Řemeslo se odtud už prakticky vytratilo, ale seznámit se s ním můžete prostřednictvím několika informačních tabulí.

Dalším výletním cílem je Bukovniško jezero. Na podzim trochu pochmurné, ale v létě musí být velmi příjemným místem pro pěší i cyklistické výlety. U jezera je také kempovací prostor pro karavany. V okolí jsou ještě další výletní cíle – Plečnikův kostel v Bogojině nebo botanická zahrada Ocean Orchids, které jsme navštívili už při naší minulé dovolené, a tak jsem je pro tentokrát vynechala a honem zpět do bazénů :).

Bukovniško jezero, Moravske Toplice, Slovinsko
Bukovniško jezero je oblíbeným výletním cílem pro cyklisty, pěší i rodiny s dětmi. Na podzim trochu smutné, ale v létě příjemné chladné místo.

Termály jsou fajn cílem ve všech ročních obdobích. Slovinci je rádi využívají přávě na jaře a na podzim, proto není výjimkou, že je v nich i v tuto dobu docela rušno. Nám přišly vhod, když nastaly deštivé dny a ten relax stál rozhodně za to.

Byli jste také na slovinských vinicích nebo v termálech? Nebo vás lákají a chcete se na něco zeptat? Dejte nám vědět do komentářů.

 

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.