Portorož

Luxusní přímořské letovisko s písečnými plážemi

Letovisko Portorož je ztělesněním různorodosti, kterou Slovinská Istrie nabízí. Najdete tu promenády plné turistů s nekonečnou nabídkou zábavy na jedné straně a klidnější lázeňskou atmosféru na straně druhé.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších přímořských destinací ve Slovinsku. Název Portorož, neboli „přístav růží“, odkazuje k úchvatným rozkvetlým zahradám ve městě, ve kterých právě růže dominují.

Město bylo dlouhou dobu proslaveno především svými léčebnými lázněmi, ale s postupným rozvojem turismu se začalo proměňovat v moderní a zábavné dovolenkové letovisko s nejdelší písečnou pláží slovinského pobřeží. Luxusní hotely a vyhlášené restaurace a zábavní podniky s kasiny se zasloužily o to, že si město vysloužilo přízvisko jadranské Monte Carlo.

1. Písečná pláž – nejdelší ve Slovinsku

Pláž Portorož, Slovinsko. Foto: Matevž Lenarčič
Portorož nabízí nejvíc upravených písečných pláží na slovinském pobřeží. Foto: Matevž Lenarčič

Velkým lákadlem pro milovníky opalování a plážových radovánek jsou dlouhé a údajně i nejkrásnější pláže ve Slovinsku. Jejich okolí je lemováno rekreačními a sportovními objekty, restauracemi a kasiny.

Městská pláž v Portoroži je snadno dostupná z centra města i z místních hotelů. Tato rozlehlá písečná pláž je zdarma, za poplatek si můžete zapůjčit slunečníky a lehátka. Okolí nabízí i řadu zpoplatněných pláží.

2. Kostel sv. Bernardina – zvonice s krásným výhledem

Kostel sv. Bernardina, Portorož, Slovinsko
Kostel sv. Bernardina je pěkným historickým i vyhlídkovým místem v Portoroži.

Pozůstatky bývalého kláštera benediktinů tvoří kostel se zvonicí a opěrná zeď. Jedná se o významnou a zachovalou památku. Chrám nese své jméno na počest sv. Bernardina Sienského, který v období moru ošetřoval nemocné a následně vstoupil do kláštera.

Historie kláštera v Portoroži sahá až do 15. století a jeho činnost zaniká později ve století 19. Později se stal baštou rakouské armády, která jej využívala při obraně zálivu, nějaký čas byl využíván i jako administrativní centrum. Kromě historické hodnoty ocení návštěvníci i nádherný výhled na moře, obzvláště při západu slunce.

3. Park Forma Viva – galerie pod širým nebem

Portorož, Slovinsko. Foto: Jaka Jeraša
Park Forma Viva leží na kopci nad Potoroží a nabízí kromě množství soch i krásné výhledy na moře. Zajet si sem můžete i na kole. Foto: Jaka Jeraša

Přes sto soch převážně abstraktních tvarů a dechberoucí výhled na záliv nabízí park Forma viva. Stálá výstava sochařských děl přitahuje návštěvníky již více než 50 let. Její vznik má na svědomí slovinská dvojice umělců Jakob Savinšek a Janez Lenassi, kteří ji v roce 1961 přivedli na svět a za dobu její existence shromáždili přes 300 děl od umělců z více než 30 zemí. Tyto sochy jsou v současnosti také rozmístěny po hlavních parcích slovinského pobřeží.

4. Tunel Valeta – historickým tunelem na kole

Tunel Valeta, Portorož, Slovinsko. Foto: Jaka Jeraša
Tunel Valeta je součástí cyklostezky Parenzana, která vede po trase bývalé železnice. Foto: Jaka Jeraša

Tunel Valeta je nejznámějším z tunelů v rámci stezky přátelství a dobrého zdraví – Parenzana. Stezka vede po bývalé železniční trati, která propojovala Terst a Poreč. Na trase se potkávají fandové pohybu, ať už běhu, cykloturistiky či procházek, to vše stezka nabízí. Projdete či projedete se tak slovinskými vesničkami, městečky, olivovými háji a cesta vede občas i podél pobřeží a v neposlední řadě po viaduktech a krátkými tunely. Zachovalý Tunel Valeta je 550 m dlouhý a propojuje Strunjan a Portorož.

5. Rybí sádky Fonda – jedinečné útočiště mořských živočichů

Jednou z největších zajímavostí města Portorož jsou rybí sádky Fonda – jediné v celém Slovinsku. Farma slouží jako útočiště pro ryby a ostatní mořské organismy. Plní funkci jakýchsi umělých podmořských útesů či potopených lodí, které se staly místem, kde se koncentruje podmořský život.

Unikátnost takového zařízení se zasloužila o to, že se Fonda stala cílem turistů z celého světa, kteří sem míří, aby nakoukli prostřednictvím komentovaných prohlídek do prostorů tohoto zařízení.

6. Palace Hotel – symbol počátku turistického rozmachu

Palace Hotel Portorož, Slovinsko. Foto: Kempinski Palace hotel Portorož
Palace Hotel je architektonickým skvostem Portorože. Pamatuje počátky rozmachu turistického ruchu u slovinského moře. Foto: Kempinski Palace hotel Portorož

V současnosti stále jeden z nejprestižnějších hotelů v Portoroži. Poprvé byl otevřen již v roce 1910 a je proto ztělesněním počátku rozvoje turismu v tomto městě. Rozsáhlé prostory hotelu se 175 pokoji, prostornou halou, bazénem a velkou terasou s výhledem na moře se těšily vysoké návštěvnosti.

Palace Hotel se těšil pověsti nejlepšího hotelu na tehdejší rakousko-uherské riviéře. Hotel byl přímo napojen na lázně. V roce 1983 se z tohoto legendárního hotelu stala kulturní památka a za pár let byl zavřen. Po rozsáhlých úpravách v roce 2008 byl opět znovu otevřen.

7. Solné sklady Magazen Grando a Monford – historické a kulturní dědictví

Magazen Grando a Monford – dva architektonické skvosty. Počátky těchto impozantních skladů se datují do poloviny 19. století. Po každé sezóně přesunuli pracovníci svoji úrodu ze svých domovů právě do těchto prostor. V současnosti již ale ve skladu Monford zásoby soli nenajdete.

Prostory nyní slouží jako místo pro konání různých výstav a jako galerie moderního umění. V současnosti zde najdete dvě výstavy Mořského muzea, a to konkrétně o tradičním stavitelství lodí a výstavu věnující se vývoji vodních sportů ve Slovinské Istrii.

Mapa Portorože – která místa nevynechat

Vydáte-li se na procházku podél pobřeží, čeká vás několik zajímavých míst, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Zahájit ji můžete u (1) písečné městské pláže a dále pokračovat ke kultovnímu (2) Palace Hotelu.

Nedaleko od něj, když budete pokračovat podél pobřeží, dorazíte k další pláži – Meduza. Další zastávkou na trase jsou (3) solné sklady Magazen Grando a Monford. Můžete nakouknout na další pláž, tentokrát Pláž Bernardin a vydatnou procházku idylicky ukončit u (4) kostela sv. Bernardina a pokochat se krásným výhledem na moře. Pokud budete pokračovat po pobřeží dále, dojdete do sousedního Piranu.

Portorož pláže – koupání na písečné i oblázkové pláži

Výše zmíněná umělá písečná městská pláž se pyšní nejen svojí délkou a hojnou turistickou vybaveností, která je považována za vůbec nejlepší na slovinském pobřeží, ale i dobrou dostupností.

Pro náročnější z vás se nabízí exkluzivní pláž Meduza spadající pod hotely LifeClass. Nachází se bezprostředně u hlavní promenády a pyšní se nejrůznějšími doplňkovými službami, včetně osvěžujícího občerstvení v podobě salátů, zmrzliny či nabídky koktejlů místního baru.

Portorož, Slovinsko
V Portoroži najdete řadu volně přístupných i zpoplatněných pláží na vysoké úrovni.

Pláž při resortu sv. Bernardina v blízkosti hotelu Vile Park s bazény, hotelovým barem, restauracemi a novým dětským hřištěm. Přístup na pláž je i pro nehotelové hosty zdarma, k bazénům ale již za poplatek.

Pokud vás ovšem láká o něco skromnější a klidnější místo pro plážové radovánky, pak navštivte Rt Seča – pláž oblíbenou především mezi fanoušky kitesurfingu. Pláž je částečně skalnatá, ale je tu i dostatečně rozsáhlá část oblázková – vhodná pro rodiny s dětmi.

Tipy na výlety – co navštívit v okolí

 • Piran – malebný přístav s atmosférou italských Benátek a bohatou historií
 • Sečoveljske soline – významná solná pole v Piranském zálivu a zároveň největší solná pole na Slovinsku ležící kousek od Portorože
 • Izola – oblíbená letní destinace s několika plážemi a historickým jádrem
 • Strunjan a Měsíční záliv – přírodní rezervace ukrývající 80 m dlouhý útes a jednu z nejkrásnějších přírodních pláží Slovinska
 • Koper – nejstarší město Slovinska s významným přístavem ležící 5 km od italských hranic
 • Škocjanski zatok – největší mokřadní přírodní rezervace na Slovinsku
 • Cyklostezka Parenzana – část bývalé železniční tratě přestavěné na cyklostezku, která vede tunely, viadukty i podél pobřeží
 • Hrastovlje – malá nenápadná vesnička s opevněným kostelem, který je díky své významné freskové výzdobě zapsán na seznamu UNESCO

Navštívili jste již Portorož a chtěli byste se podělit o vaše postřehy či tipy na další zajímavá místa, která se do článku nevešla? Nebo vás toto město zatím jen láká a teprve plánujete jeho návštěvu? V každém případě neváhejte a podělte se s námi o své dotazy či zajímavé tipy do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Veronika

  Dobrý den Eliško, už nevím na koho se obrátit, a na webu jsem informaci nenašla. Snad mě zachráníte :-) Nevíte prosím cca kolik stojí lehátka a slunečníky ve Slovinsku?
  Děkuji a přeji hezký den, Veronika

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, na pláži v Portoroži jsou ceny 6 €/den lehátko, 5 €/den slunečník. Podobné to bude asi i jinde. Hezký den, Eliška

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Petra Uhlířová

  dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda je v Portoroži půjčovna kol. děkuji

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Ano, v Portoroži fungují půjčovny kol.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.