9 pohádkových míst ve Slovinsku, kde budou vaše děti nadšené + BONUS

Jeskyně Postojna, Slovinsko, Foto: Postojnska jama

Cestujete s dětmi a musíte vymýšlet, jak je na dovolené zabavit? Ve Slovinsku trpět nudou rozhodně nebudou. Vedle výletů do hor a k moři, tu najdete spoustu dalších míst, odkud si děti odnesou nezapomenutelné zážitky. Nejste-li si zatím jisti, zda je Slovinsko tou správnou volbou pro dovolenou s dětmi, následující článek vám rozhodování usnadní.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

9. Arboretum Volčji Potok

Botanická zahrada Volčji Potok na půli cesty mezi Lublaní a Velikou Planinou je ve Slovinsku vyhlášená. Pro rodiny s dětmi je to perfektní cíl. Pokud děti neosloví nad 3500 pestrobarevných rostlin z celého světa (které ale zase určitě osloví maminky :)), na své si přijdou na velkém venkovním dětském hřišti, které je bohatě vybaveno trampolínami, prolézačkami a dalšími atrakcemi. Uvidí tu také výstavu dinosaurů a velryb v životní velikosti. Od května do září se děti můžou zúčastnit různých bezplatných workshopů. Na jaře si nenechte ujít vyhlášenou výstavu tulipánů, kterou zase oceníte vy rodiče.

8. Přímořský resort San Simon

Pokud se chystáte do Slovinska k moři, vyražte s dětmi do Izoly na pláž San Smon. Resort San Simon nabízí upravenou písečnou pláž, lehátka a slunečníky i občerstvení. Pro děti jsou tu připravené vodní atrakce včetně tobogánů. A když děti nebudou zrovna ve vodě, můžou si vyhrát na pěkném dětském hřišti. V bezprostřední blízkosti pláže se nachází archeologický park, kde si můžete prohlédnout pozůstatky římské vily s přístavištěm. K pláži přiléhá také hotelový resort San Simon velmi nakloněný rodinám s dětmi. Ubytovat se můžete v hotelech Mirta nebo Haliaetum. Další tipy, kde se ve Slovinsku vykoupat, najdete v našem článku o slovinských plážích.

Resort San Simon, Izola, Slovinsko. Foto: Luka Kaše, Riiba
Plážový resort San Simon nabízí písečnou pláž a spoustu zábavy pro děti. V blízkosti najdete pozůstatky antické vily. Foto: Luka Kaše, Riiba

7. Lublaňský hrad

Ve slovinském hlavním městě Lublani s dětmi rozhodně nesmíte vynechat Lublaňský hrad na kopci nad městem. Tento středověký hrad je jeden velký labyrint, kde se můžete volně procházet podzemím, chodbami i ochozy na hradbách. Užijete si tu skvělé výhledy, při dobré viditelnosti uvidíte i Alpy. Děti zase budou chtít objevovat další a další chodby a průchody. Na Lublaňském hradě můžete navštívit i expozici loutek. K hradu vede buď moderní lanovka, a to přímo z centra města, nebo pěší trasa hustým lesem. Více o slovinském hlavním městě se dočtete na naší stránce o Lublani.

6. Soutěska Vintgar

Budete-li s dětmi trávit dovolenou u jezera Bled, neměli byste vynechat nedalekou soutěsku Vintgar. Procházka po dřevěných můstcích nad divokou řekou Radovnou je pohádkovým zážitkem pro celou rodinu. Oblíbenou aktivitou během procházky, a to nejen pro děti, je pozorování pstruhů. Na konci soutěsky vás navíc čeká nádherný vodopád, ke kterému musíte sestoupit po schodišti. Další tipy na aktivity v okolí Bledu najdete na naší stránce o Bledu.

Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko
Úchvatná soutěska Vintgar poblíž jezera Bled bude pro děti velkým dobrodružstvím.

5. Velika Planina

Pastevecká náhorní plošina Velika Planina vám připomene Hobitín z Pána prstenů. Děti tu uvidí tváří v tvář kravičky, které se tu pasou zcela volně, bez ohradníků. A tak můžete s trochou opatrnosti úplně k nim – na turisty jsou zvyklé. Celá krajina je poseta malebnými salašemi se stříbrně zbarvenými střechami. Výlet zvládnou i krátké dětské nožky, z údolí Kamniške Bistrice vás sem vyveze lanovka, a pak už se můžete procházet tak daleko, jak jen budete chtít. O tomto kouzelném místě, které svojí autentičností a absencí masového turismu připomíná staré časy, se dočtete více v našem článku o Veliké Planině.

Preskarjev pastirski muzej, Velika Planina, Slovinsko
Na Veliké Planině najdete pastevecké domečky jako na míru pro děti.

4. Hřebčín Lipica

Pokud máte doma holčičku zblázněnou do koní, rozhodně nevynechejte hřebčín v Lipici. Hřebčín byl založen za časů Marie Terezie a chovaly se tu ušlechtilí koně přímo pro habsburský dvůr. Proslulé plemeno lipicánů je charakteristické svou bílou barvou. Hříbata jsou ale hnědá. Hřebčín je otevřen denně kromě pondělí. Koně můžete pozorovat při pastvě na rozlehlých loukách i ve stájích, zhlédnout jejich trénink či show a dokonce se na některém z nich svézt!

Lipica, Slovinsko
V hřebčíně v Lipici se setkáte se sněhobílými koňmi lipicány, kteří se tu pasou na rozlehlých loukách

3. Hrad Predjama

V tajemném skalním hradě Predjama si budou děti připadat jako v pohádkovém světě rytířů. Hrad, pod kterým se nachází jeskyně, byl ve své době nedobytnou pevností. Skála, do níž je hrad vestavěn, ukrývá labyrint chodeb, kterým dříve lidé utíkali před obléháním. Tato gotická stavba patří nejen svým vzhledem, ale i tajuplnou atmosférou k nejvíce fascinujícím hradům na světě.

Hrad Predjama, Slovinsko
Pohádkový hrad Predjama vestavěný ve skále připomíná časy rytířů.

2. Jeskyně Križna jama

Magické jeskyně jsou ve Slovinsku populárním cílem rodin s dětmi. V jeskyni Križna jama si s dětmi užijete vskutku dobrodružnou prohlídku ve člunech, kterými se pluje po podzemních jezerech se smaragdově zelenou vodou. Jeskyně je na svém začátku charakteristická velkými síněmi, po určité době však jeskyně přestává být osvětlená a prohlídka probíhá za světla zapůjčených baterek. O Križne jamě a dalších jeskyních, které stojí ve Slovinsku za návštěvu, si přečtěte na naší stránce o slovinských jeskyních.

Križna jama, Slovinsko, Foto: Peter Gedei
Prohlídka na člunu v Križné jeskyni je pro děti opravdovým dobrodružstím. Foto: Peter Gedei

1. Postojna

Jeskyně Postojna je úplné TOP pro rodiny s dětmi. Do nitra jeskyně vás sveze turistický vláček. Poté co projedete obyčejnými podzemními chodbami, se před vámi otevře neuvěřitelně bohatá krápníková výzdoba a vrcholem prohlídky je rozlehlý podzemní sál osvětlený křišťálovými lustry. S dětmi si prohlédněte také místní živočišnou raritu, kterou je tzv. lidská ryba (slovinsky človeška ribica) – jeskyní mlok, kterého tu můžete pozorovat v akváriu.

Postojna jeskyně, Slovinsko, Foto: Postojnska jama
Turistický vláček vás doveze do nitra jeskyně Postojna, která je vyhlášená neuvěřitelně bohatou krápníkovou výzdobou a rozlehlým podzemním sálem. Foto: Postojnska jama

BONUS: Termální aquapark Čatež

Pokud budete chtít dětem dopřát opravdu skvělý den plný zábavy, zajeďte si do termálního komplexu Čatež. Zábavní vodní park v ve východním Slovinsku je pro děti rájem na zemi. Na výběr tu je pestrá škála atrakcí ve stylu tropického vodního ráje, pirátská loď a nejrůznější sportovní aktivity. Kromě zábavního parku v komplexu najdete vyhřívané bazény, saunový park, nákupní pasáž i restaurace.

Slovinsko je zkrátka destinací, kde se děti zabaví a skutečně naplno si to užijí. Zábavu s nimi zažijete na výletech do přírody, na hradech i v jeskyních. Máte nějaké další tipy na místa, která budou bavit jak děti, tak rodiče? Podělte se o své zkušenostmi do komentářů 😊.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.