Podzim ve Slovinsku – selfness na vinicích, v přírodě i v termálech

Špičnik, silnice srdce, Slovinsko

Co vše lze zažít ve Slovinsku na podzim? Barevnému podzimu vévodí vinice a termály. Příjemné sluneční paprsky ještě stále zahřejí u moře a známá místa slovinských hor získají barevné kouzlo bez náporu turistů.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Stejně jako české děti mají i Slovinci poslední říjnový týden podzimní prázdniny. Říkají jim bramborové – slovinsky „krompirjeve počitnice“. Většina Slovinců dnes už dávno nevybírá brambory, ale věnuje tyto prázdniny pobytu v přírodě a často také v termálních lázních. Podzimní dovolenou ve Slovinsku se nabízí pojmout jako selfness – péči o sebe sama.

Termály – kdy jindy se zahřát než na podzim

Terme 3000, Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Nina Kurnik
Termální lázně Moravské toplice Foto: Nina Kurnik

Slovinci velmi rádi jezdí do termálních bazénů a právě o bramborových prázdninách zažívají termály hlavní sezónu. Slovinci se to tu jen hemží. Nejen starší lidé, ale i rodiny s dětmi si užívají v teplé léčivé vodě. Termály najdete především ve východní – panonské – části Slovinska. Největším komplexem jsou Terme 3000 Moravske Toplice.

Vinice – podzimní vycházky mezi révou a degustace

Vinobraní ve Slovinsku
Vinobraní ve východoslovinském Šmartnu ob Paki. Foto: Iztok Medja

Vinice jsou na podzim příjemným cílem také díky jejich efektnímu zbarvení. Koncem října už mají většinou vinobraní za sebou, můžete se ale procházet vinohrady nebo podnikat oblíbené cyklovýlety po vinicích. Ve vinařstvích vás rádi uvítají na degustacích doplněných malým občerstvením.

Vyhlášené vinařské regiony najdete na východě Slovinska v širokém okolí Mariboru a Ptuje, nebo v Přímoří, kde leží vinařské regiony Vipavská dolina, Kras a Goriška Brda. Velmi oblíbeným a hojně fotografovaným symbolem slovinských vinic je silnice ve tvaru srdce v obci Špičnik u Mariboru.

Bled a Vintgar – barvy přírody bez davů turistů

Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko
Soutěska Vintgar na podim nabízí překrásnou podívanou bez davů turistů

Neobyčejnou podívanou je na podzim soutěska Vingar a jezero Bled, kde se obvykle v létě tísní zástupy turistů. Bledské jezero a jeho okolí je nejoblíbenější destinací Slovinska. Na podzim ale máte možnost užít si jezero s minimem turistů a barvy podzimu mu dodávají další kouzlo. Pod Bledským jezerem pramení termální prameny, v nichž se můžete vykoupat v hotelových bazénech nebo v Živa wellness centru, kam je umožněn vstup široké veřejnosti.

Pobřeží – poslední hřejivé sluneční paprsky

Portorož, moře, Slovinsko
Na podzim sbírá pobřeží poslední hřejivé paprsky slunce. Foto: Nikola Jurišič

Příjemné chvilky na podzim zažijete i na slovinském pobřeží. Poslední zbytky turistů tu před zimou nasávají poslední hřejivé paprsky slunce. V moři se vykoupou jen otužilci, ostatní si mohou vychutnat vyhřívané slané bazény a wellness v místních hotelích. Na promenádách si posedíte v otevřených zahrádkách kaváren a vychutnáte si poklidnou mimosezónní atmosféru jadranského pobřeží.

Slovinský podzim se nese ve znamení procházek barevnou přírodou, termálních bazénů a vinic. Podzimní dovolená ve Slovinsku se proto může stát velmi prožitkovým zážitkem. Kdy jindy se hýčkat než na podzim, kdy je potřeba načerpat sílu na dlouhé zimní měsíce.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.