Na návštěvě na turistické farmě: Poctivou chuť slovinského venkova najdete u Firbasů

Turistická farma Firbas, Slovinsko

O letošních Velikonocích jsme se vypravili poznávat krásy Slovinska. Naší první zastávkou byla rodinná farma Firbas kousek od rakouských hranic i druhého největšího města ve Slovinsku – Mariboru. Jak se nám na farmě líbilo, na čem jsme si pochutnali a co všechno je tu možné zažít?

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování
Turistická farma Firbas, Slovinsko
Farma je zasazená do idylické krajiny poseté ovocnými sady a vinicemi.

Farma Firbas leží jen kousek od dálnice vedoucí od Mariboru do Maďarska, v idylické vesničce Cogetinci uprostřed mírných kopců Slovinské Gorice. Již cesta s výhledy na malebnou zvlněnou krajinu se zelenajícími se loukami a lesy nás naladila na idylickou atmosféru, která na farmě panuje. Nejen díky výjimečné atmosféře má farma zaslouženě na kontě řadu ocenění včetně titulu nejlepší slovinská farma.

Dorazili jsme v podvečer, kdy nízké sluníčko celou krajinu zabarvilo do hřejivé atmosféry, které odpovídalo i přivítání. V prostorné jídelně nás uvítala usměvavá paní Marjana, která nám vzápětí nabídla domácí hruškovici pálenou z hrušek ze sadu. Právě hruška je vlajkovou lodí farmy Firbas. Kromě pálenky z nich vyrábí výbornou ovocnou šťávu, která se podává v několika vyhlášených slovinských restauracích, marmeládu nebo dušené nakládané hrušky.

Turistická farma Firbas, Slovinsko
V místní malé prodejně si můžete koupit skvělé produkty přímo z farmy.

Ještě než zapadlo sluníčko, provedl nás synovec majitelů po farmě – ukázal nám stodolu, výběhy, zeleninové záhony, sad hrušek i vinice. Rodina Firbas chová mnoho zvířat včetně koní, skotu, prasat, koz, ovcí, králíků a kuřat. Do stodoly i chléva můžete směle nahlédnout. 

Rodina si vyrábí také vlastní víno a z vinných hroznů dělá i vynikající marmeládu, kterou jsme si spolu s dalšími produkty, které na farmě vyrábí, koupili v místní prodejně.

Kdo za farmou stojí – péče o hospodářství v rodinných rukou

Turistická farma Firbas, Slovinsko. Foto: Farma Firbas
Rodina Firbas, která je duší celé farmy. Foto: Farma Firbas

Srdcem farmy, jak je z názvu patrné, je rodina Firbas – Marjana, Alojz a Bojan. Před více než 20 lety se rozhodli otevřít farmu turistům a nechat je nahlédnout do každodenního chodu farmy. Kuchyni má pod palcem paní Marjana, která za své kulinářské umění získala i řadu ocenění. Dbá na kvalitu, lokální suroviny a tradiční gastronomii.

O nezapomenutelné zážitky pro návštěvníky farmy se stará a nové vymýšlí majitel farmy – pan Alojz, který je také vášnivý truhlář, o čemž je možné se přesvědčit při pohledu na dřevěný nábytek a různé doplňky. O hladký chod farmy a péči o zvířata i o návštěvníky se starají také dva synové – Bojan rád provází a baví návštěvníky, Dejana zase často uvidíte na traktoru a na poli.

Poctivá kuchyně a výrobky přímo z farmy

Firbas, Slovinsko
Paní Marjana nám připravila skvělou večeři, jejíž součástí byla ochutnávka typických produktů.

Pohostinnost a péče o hosty je pro farmu Firbas synonymem. Stejně jako důraz na čerstvost a lokálnost. Díky pozorné hostitelce jsme mohli ochutnat její kulinářské mistrovství a spoustu skvělých domácích produktů přímo z farmy. Rodina si zakládá na soběstačnosti a vychází z konceptu „z farmy na stůl“  a tak téměř vše, co zde ochutnáte, pochází přímo z farmy a nebo od jiných farmářů z okolí.

Farma za to byla několikrát oceněna například slovinskou značkou kvality – Dobroty slovinských farem (Dobrote slovenskih kmetij), a to hned za několik produktů – ořechový koláč, domácí chléb, domácí mladý sýr nebo speciální sušenou šunku z nejvýchodnější oblasti Slovinska – tünka.

Farma Firbas, Slovinsko
Ráno na nás čekal pestře prostřený snídaňový stůl plný domácích dobrot.

Pokud jste masoví, tak si na farmě pochutnáte na poctivých domácích uzeninách – suchém salámu, zmíněné speciální sušené šunce tünka nebo domácí paštice. Vegetariáni si zase pochutnají na různých variacích bylinkových a tvarohových pomazánek či lahodných domácích sýrech.

Paní Marjana nám na zahřátí naservírovala vynikající polévku z medvědího česneku a poctivý vývar se skvělým domácím chlebem. Ochutnali jsme také spoustu produktů z farmy včetně výborného bílého vína. A nezbývalo nám, než se odkutálet do pokoje.

Ubytování na farmě – útulné pokoje, apartmány i spaní na seníku

Firbas, Slovinsko

Na farmě máte možnost se ubytovat v útulných nově zrekonstruovaných pokojích pro 3–5 osob, apartmánech s vlastní kuchyňkou i stylových glampingových chatkách na společné zahradě s výhledem na malebnou okolní krajinu.

Turistická farma Firbas, Cerkvenjak, Slovinsko
Zážitkové spaní na seníku s romantickým baldachýnem.

Noc můžete strávit také zcela netradičně – na seníku. Tento unikátní zážitek je jednou z největších zajímavostí farmy.  Počítejte s autentickým zážitkem vskutku se vším všudy – ze sladkého spánku vás ráno vytrhne kokrhající kohout a ještě než usednete k lahodné snídani, nakrmíte nejprve hladová zvířátka.

Stejně jako na celé farmě, také v pokojích hraje prim příroda – dominantním materiálem je tu voňavé dřevo, z něhož je podlaha i nábytek.

Autentický zážitek pro děti i dospělé

Turistická farma Firbas, Cerkvenjak, Slovinsko
Turistická farma Firbas – jízda na traktoru

Chcete-li dětem dopřát ryzí zážitek ve venkovské přírodě, vydejte se s nimi na pár dní právě sem – mohou si na vlastní kůži vyzkoušet autentické farmářské úkoly – zapojit se do krmení zvířátek, projet se na traktoru nebo si posbírat vajíčka od slepiček. Vyzkoušet si mohou také lukostřelbu, zahrát si volejbal nebo fotbal.

Neláká-li vás vyzkoušet si práci na farmě nebo už jste si zkusili, jaké je to být v kůži farmáře, můžete si dopřát odpočinek u společného bazénu nebo ve vyhřívané venkovní dřevěné kádi. Společnost vám nudou dělat jen ptáčci a nádherné výhledy do okolní zvlněné krajiny.

Kam vyrazit v okolí

Turistická farma Firbas, Cerkvenjak, Slovinsko
Přímo na farmě si můžete zapůjčit elektrokolo a prozkoumat s ním i vzdálenější okolí.

Samotná farma nabízí spoustu aktivit, ale stojí za to prozkoumat i její okolí. Farma leží na okraji vinařského regionu Slovinské Gorice, který je stále ještě skrytým rájem jak pro milovníky vína, tak i cyklistických výletů. Přímo na farmě si můžete zapůjčit elektrokola (25 €/den) a projet se po malebném okolí.

Nedaleko farmy se nachází vyhlášená vinařská oblast Jeruzalemsko – Ormoške gorice, která je vděčným výletním cílem nejen pro milovníky vína, ale i kultury. Uprostřed vinic leží i městečko Gornja Radgona na hranici s Rakouskem na řece Muře. Za řekou Murou se nachází i vyhlášené termální středisko Moravske Toplice.

Jeruzalem, Slovinsko. Foto: Luka Ploj
Oblast slovinského Jeruzalema patří mezi 4 % nejlepších lokalit pro pěstování vína na světě. Foto: Luka Ploj

Doporučujeme na farmě strávit více dní a naplno zažít zdejší rodinnou atmosféru. Můžete se tu ale zastavit jen na jednu dvě noci stejně jako my a okořenit si tak cestu třeba ke slovinskému moři.

Těžko byste hledali místo s více pohostinnými majiteli a domácí atmosférou, která vás ihned okouzlí a zahřeje. Na farmě Firbas se budete cítit jako doma – vítaní a opečovávaní. Pobyt na farmě Firbas je zkrátka zkušenost, na kterou se nezapomíná. Nabízí totiž hluboké spojení s hostiteli, jejich tradicemi a přírodou.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.