Plečnikův kostel na Barju

Jedinečná sakrální stavba s unikátními prvky od známého architekta Jože Plečnika

Kostel sv. Michaela, Lublaň, Slovinsko. Foto: Miran Kambic

Jeden z unikátních počinů významného slovinského architekta Jože Plečnika – kostel sv. Michaela v Lublani postavený v letech 1936-1940. Bývá označován také jako kostel na Barju, a to podle oblasti Ljubljansko barje (Lublaňská blata) jihozápadně od hlavního města ve vesnici Črna Vas, kde se kostel nachází. Jedná se o bývalou mokřadní oblast.

Tento malebný kostel je ukázkou Plečnikovy nevídané nápaditosti. Stavbu od samého počátku provázela řada potíží. Jednalo se především o nedostatek financí nebo problém s podmáčenou půdou. Plečnik do kostela umístil řadu zvláštností. Mezi ty nejzajímavější patří konstrukční systém založený na kanalizačních trubkách či lampy z kávových mlýnků či kravských rohů, které odkazují na lidovou tradici. Interiér kostela je prostorný a má typicky venkovský charakter, který umocňuje převažující materiál – dřevo a folklórní vzory na sloupech.

Pro svou jedinečnost byla všechna díla Josipa Plečnika v Lublani zapsána v roce 2021 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Co dalšího vidět v hlavním městě a jeho okolí, zjistíte v průvodci po Lublani.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Otevírací doba

Prohlídka jen po předchozí domluvě

Sobota a neděle8.00–12.00

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.