Plečnikův dům

Dům legendárního slovinského architekta Jože Plečnika v Lublani s výstavou přibližující jeho profesní i soukromý život

Plečnikův dům, Lublaň, Střední Slovinsko. Foto: Miran Kambic

Vlastní dům Jože Plečnika, významného slovinského architekta, najdete v Lublani, konkrétně ve čtvrti Trnovo. Architekt, který je známý i v České republice, kde se podílel na opravě Pražského hradu, se do svého domu v Lublani přestěhoval v roce 1921. Brzy k jeho domu přibyla i věž – dvoupodlažní přístavba válcovitého tvaru. Ani to ale Plečnikovi nestačilo a přikoupil si i sousední dům a zahradu. Nejzajímavější místností je mistrův ateliér i s vybavením. Dále skromná koupelna se sprchou s ohřevem vody na dřevo či kuchyň se speciální židlí, která mu umožňovala jíst a zároveň pracovat.

Plečnikův dům ukrývá stálou výstavu, která je rozdělena do dvou částí. První se věnuje Plečnikovým dílům ve Vídni, Praze a Lublani. Druhá část je věnována jeho soukromí, důležitým milníkům v jeho studiu, kariéře i osobním životě. V největší místnosti můžete zhlédnout autorovu tvorbu v Lublani. Na stěnách jsou prezentovány největší projekty v hlavním městě – hřbitov Žale či Národní a univerzitní knihovna.

Pro svou jedinečnost byla všechna díla Josipa Plečnika v Lublani zapsána v roce 2021 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Co dalšího objevovat v hlavním městě, zjistíte v našem průvodci po Lublani.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Otevírací doba

Úterý–neděle10.00–18.00

Ceny

Dospělí8 €
Děti a studenti6 €
Rodina18 €

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.