1. den – jezero Bled a soutěska Vintgar

Dopolední výlet do soutěsky Vintgar a odpolední procházka okolo Bledského jezera s návštěvou hradu.

Podrobnosti

  • Délka procházky soutěskou: 5,5 km
  • Doba trvání výletu na Vintgar: 3 hod.
  • Délka procházky okolo jezera: 7 km
  • Doba trvání procházky okolo jezera (včetně hradu): 4-6,5 hod

Ke stažení

Druhý den navštivte soutěsku Vintgar nedaleko Bledu. Krátká procházka skalnatou soutěskou po dřevěných chodníčcích je vhodná pro každého turistu. Při zpáteční cestě pak návštěvníky čeká procházka okolo tradičního alpského kostela. Odpoledne doporučuje návrat na Bled a prohlídku bledského hradu, který je jedním z nejdéle osídlených míst na území dnešního Slovinska.

Mapa dne

Legenda k mapě: V mapě je znázorněna základní trasa (červená barva) a turistické atrakce, které na trase potkáte i další důležité body, jako např. parkoviště. Každý bod má svůj popisek.

Dopoledne: Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar – otevírací doba a vstupné

Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko
Soutěska Vintgar. | Foto: Deposit Photos

Soutěska Vintgar patří k nejnavštěvovanějším místům Slovinska. Vyplatí se proto ráno vyrazit dříve. V pozdějších hodinách bývá u soutěsky problém zaparkovat na na úzkých dřevěných chodníčcích nad vodou je nepříjemné se proplétat davem lidí.

S sebou si nezapomeňte vzít pevnou obuv. Ačkoliv průchod soutěskou je po dřevěném chodníku, cestou zpátky vás ale čeká stoupání po kamenité cestě.

Příjezd k východisku výletu

Autem

K soutěsce se pohodlně dostanete autem. Přímo u vstupu do soutěsky se nachází parkoviště. To má nicméně omezené kapacity a i z toho důvodu je dobré přijet dříve. Cena parkovného je 5 € za osobní automobil a 10 € za karavan. Bezprostředně za parkovištěm se nachází vstup do soutěsky.

Veřejnou dopravou

Z Bledu je možné k soutěsce Vintgar vyrazit také vlakem. Bledské nádraží Bled jezero se nachází na opačné straně od města nad jezerem. Vlak z Bledu odjíždí v 9.26 nebo v 10.43 a pojedete jen jednu zastávku do nedaleké vesničky Podhom. Z nádraží ve vesničce Podhom je vstup do soutěsky vzdálený 1,7 km. Bližší informace o ceně, jízdních řádech i možnostech koupit jízdenku naleznete přímo na webu Slovinských drah.

Častější spojení je mezi Bledem a vesničkou Podhom autobusem. Ve všední den jezdí každou hodinu, o víkendech jsou prodlevy větší. Veškeré informace jsou dostupné na stránkách dopravce.

Pěšky

Jednou z možností je samozřejmě i přijít ne Vintar pěšky. Cesta z centra Bledu měří necelé 4 km a jedná se o příjemnou procházku po chodnících mezi poli. Celý okruh zpět na Bled by pak měřil 10 km a výhodou je, že se následně nemusíte vracet k autu, ale od konce soutěsky můžete pokračovat přes vesničku Zasip rovnou zpět na Bled.

Pohled do soutěsky Vintgar. | Foto: Jošt Gantar, slovenia.info

Trasa soutěskou

Soutěska Vintgar – otevírací doba a vstupné

Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko
Trasa soutěskou je vedena po dřevěných úzkých chodníčcích. | Foto: Deposit Photos

Nedaleko parkoviště se nachází přímo vstup do soutěsky. Ta ke součástí Triglavského národního parku a je potřeba zaplatit vstupné, 10 € za osobu. Vstupenky se ale dají pořídit i přes internet. Ihned za stupem se můžete začít kochat krásou, kterou voda vytvořila

Zajímavost: Do poslední doby ledové, která začala asi před 2,5 miliony leta a skončila asi před 10 tisíci lety, tekla údolím východně od dnešní soutěsky. Cestu nicméně následně zahradil ledovec sedimentem morény tak, že vzniklo rozlehlé jezero. Voda si pak cestu vyhloubila přes masiv tvořený tmavým triaským vápencem.

Cestou po dřevěných chodníčcích budete říčku několikrát přecházet. Cesta soutěskou je  jinak nenáročná a nelze z ní sejít. Na cestě potkáte několik schodů, jinak budete celou dobu klesat a čistá chůze vám zabere jen asi půl hodiny.

Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko
Most bohinjské železnice nad soutěškou. | Foto: Deposit Photos

Zhruba uprostřed cesty cesty můžete narazit na desku ve skále upomínající na objev soutěsky starostou přilehlé vesničky Gorje Jakobem Žumerem a kartografem Benediktem Žumerem. K tomu došlo až roku 1891. Už o dva roky později zde bylo vystavěno prvních 500 m chodníčků pro návštěvníky z nedalekého rozvíjejícího se lázeňského centra Bledu. Mezitím mnohokrát chodníčky strhla povodeň a bylo je potřeba znova vystavět.

Na konci soutěsky si budete moci prohlídnout i další zajímavosti vytvořené lidskou rukou. Nejprve vás ohromí kamenitý most Bohinjské železnice postavený roku 1906, který se tyčí 33,5 m nad soutěskou a měří 53 m a hned pod ním malou hráz a jez, který udržuje přibližně stabilní hladinu vody v soutěsce.

Vintgar, Bled, Slovinsko
Vintgar je jedna z nejkrásnějších soutěsek ve Slovinsku. Na konci vás čeká krásný vodopád.| Foto: Deposit Photos

Na samém konci vás pak čeká vodopád Šum vysoký 13 metrů. Nejprve budete možnost prohlídnout si jej z vrchu, z dřevěného mostu, pokud budete chtít pohlédnout na vodopád ze spodu, pokračujte dále po pravém břehu řeky z kopce a následně u malé elektrárny řeku přejděte a kousek se vraťte po druhém břehu. K vodopádu vás navedou i ukazatele.

Trasa zpět do východiska

Od konce soutěsky, kde se nachází občerstvení a most, mátě dvě varianty, jak se vrátit k parkovišti nebo na Bled.

První variantou je přejít most přes řeku Radovnuna konci soutěsky a dále stoupat strmou lesní cestou po schodech vzhůru. Dorazíte na okraj obce Blejska Dobrava a poté vás cesta zavede zpět do lesa. Dále pokračuje cesta po ostrohu nad soutěskou Vintgar a místy uvidíte z vrchu na řeku. Je třeba být opatrní, pod vámi je velký sráz. Okruh je o něco kratší, měří 4,5 km a stihnete ho za 2 až 2,5 hodiny.

Druhý okruh je o něco delší, nečeká vás však tak prudké stoupání. Na konci soutěsky u vodopádu Šum se vydáte doprava do kopce hustým lesem a sledujete ukazatele ke kostelu sv. Kateřiny. Od kostelíka se otevírá překrásný výhled na celou bledskou kotlinu a masiv pohoří Karavanky.

Kostel, Hum, Vintgar, Slovinsko
Opevněný kostelík sv. Kateřiny. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz
Zajímavost: V základu gotický kostel sv. Kateřiny byl postaven okolo roku 1400, vyzdobená freskami ze začátku 16. století. S toho období pocházejí také zbytky obranné zdi okolo kostela sloužící jako ochrana před případným tureckým nebezpečím.  Kostel je dnes známý i jako místo, kde vykopali z polovině 19. století pokad. Během návratu Napoleonových vojáků z Ruska si na tomto místě jeden z francouzských generálů ukryl truhlu s válečnou kořistí a penězi pro zbývající francouzské vojáky (tato oblast byla tou dobou pro francouzskou správou). Během postupu Itálií byl však generál smrtelně raněn. O truhle se před smrtí zmínil jednomu ze svých vojáků, který se pro ni po konci válek vrátil a s pomocí dvou místních ji vykopali.

Dále pokračujete podle směrovek zpět k parkovišti v Podhomu. Celý okruh je dlouhý 5,6 km a budete potřebovat přibližně 3 hodiny času. Pokud jste přišli od Bledu pěšky, pokračujte dále do vesničky Zasip a na Bled. Cesta do centra města vám zabere asi 40 min a vede po chodníku.

Odpoledne: Jezero Bled a hrad

Pokud nejste ubytování přímo na Bledu a vydáte se sem autem, projděte si nejprve přehled parkovišť a jejich cenu v našem plánku parkovišť níže. Parkoviště na Bledu jsou placená a obecně platí, že čím dále od jezera, tím je parkování levnější. Doporučujeme využít např. parkoviště Seliše stranou od centra u okružní silnice, odkud se dál ale do centra snadno dojít pěšky.

Parkoviště na Bledu

Procházka okolo jezera

Město Bled

Na procházku okolo jezera vyrazte ze směru města Bledu. První místo na které zde dorazíte bude promenáda na ulici Svobody. Zde se otevírá nejznámější pohledem na jezero. Na promenádě i dál bývají často také trhy s nabídkou místních gastronomických i rukodělných produktů i občerstvení. Nezapomeňte také pohlédnout přes park k bledské radnici, která je původně nejstarší bledskou vilou z poloviny 19. století a jejíž horní část fasády je zdobena nástěnnými malbami.

Promenáda u jezera

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Promenáda podél jezera Bled. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz

Pokud se chcete kolem jezera svézt, můžete využít výlet kočárem. Stanoviště fiakrů najdete u Festivalového sálu (Festivalna dvorana) v ulici Cesta svobode. Okružní jízda fiakrem trvá půl hodiny a stojí 50 € za kočár pro maximálně 4 osoby.

Zajímavost: Bledští fiakristé nosí tradiční místní kroj a toto povolání se tu dědí z generace na generaci. Fiakristou se může stát pouze ten, kdo zdědí povolání po otci nebo tchánovi.

Kolem jezera jezdí také turistický vláček. Využít jej můžete od června do září každých 45 minut. Kolem jezera se nachází 8 zastávek. Cena je 5 € pro dospělé a 3 € pro děti.

Zajímavost: Bledské jezero je největším turistickým lákadlem Slovinska. Místy až 30 m hluboké jezero vzniklo jako pozůstatek alpského ledovce. Se svojí průměrnou teplotou vody 12 °C se však řadí k nejteplejším alpským jezerům – to je dáno termálními vývěry, které do jezera ústí. Uprostřed plochy o rozloze 1,45 km² (asi jako polovina Máchova jezera) se nachází také známý Bledský ostrov s kostelem. Sami Slovinci žertují o tom, že jejich nejznámější ostrov se nenachází u moře, ostatně u slovinského pobřeží žádný ostrov neleží, ale uprostřed tohoto alpského jezera. Jméno Bled je slovanského původu a je odvozeno z původně praslovanského slova s významem „světlé barvy“.
Promenáda Bled, Slovinsko
Bledská promenáda s molem a pohledem na ostrov. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz

Vydejte se dále parkem. Dominantu před vámi bude tvořit vysoká zvonice kostela sv. Martina. Jeho nynější podoba pochází z novogotické přestavby z roku 1905, kdy nahradil původní kostel z 15. století. Svatostánek na tomto místě nicméně stojí stejně jako hrad na skále více než 1000 let. Může nahlédnout i do bohatě zdobeného interiéru s výzdobou starou jen necelých sto let. Přímo odsud se pak můžete vydat na Bledský hrad. Za kostelem se nachází prostranství, od kterého vedou do vrchu betonové schody. Stejně tak se dá jít i cestou od promenády okolo jezera. Vždy vás čeká krátké intenzivní stoupání, budete ale odměněni krásným výhledem.

Bledský hrad

Otevírací doba, vstupné a audioprůvodce

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Jezero Bled s hradem a ostrovem.| Foto: Deposit Photos

Bledský hrad tyčící se na 139 metrů vysoké skále nad jezerem je jedním z nejdéle osídlených míst ve Slovinsku, alespoň o tom svědčí archeologické nálezy. Od počátku 11. století byl hrad podle písemných záznamů majetkem Brixenského knížecího biskupství a vystřídalo se na něm mnoho správců. Dnes je hrad majetkem státu. Bledský hrad má dvě nádvoří. Spodní nádvoří obklopují hospodářské budovy, kolem horního nádvoří je obytná část. Nejvzácnější částí hradu je kaple z doby kolem roku 1700.

Původní obytná část hradu je otevřená prohlídkám. Mapuje historii Bledu od doby bronzové a najdete zde ukázku vybavení. V této části hradu můžete navštívit také vyhlášenou restauraci s krásným výhledem na jezero. V areálu je také hradní tiskárna, sklep a kovárna.

Po prohlídce hradu, která vám zabere asi 1 až 2 hodiny se vydejte zpět k jezeru po kamenité cestě okolo hradu na druhé straně, než odkud jste k hradu dorazili, a následně z kopce.

Okolo jezera

K jezeru sejdete po cestičce od hradu do nejklidnější části pobřeží s vilami ve stínu stromů. Přímo po sestupu z kopce se dostanete k Vile Zlatorog skryté mezi stromy. Ta se řadí mezi nejhezčí vily na pobřeží jezera, dnes je majetkem vlády a využívá se k protokolárním účelům. Pokračujte dále až do zátoky Mala Zaka, kde sídlí bledský veslařský klub.

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Pohled od zátoky Velika Zaka na jezero. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz
Zajímavost: Bledské jezero je již tradičním pořadatelem mistrovství světa ve veslování. Celkem se zde světový závod pořádal čtyřikrát, poprvé v roce 1966, naposledy v roce 2011.

Poté dorazíte do zátoky Velika Zaka, kde najdete pláž volně přístupnou ke koupání. Nacházejí se zde také tribuny, protože je zde cíl veslařských regat.

Vyhlídka Osojnica

Ojstrica, Bled, Pohled na jezero, Slovinsko
Nejkrásnější výhled na jezero Bled se otevírá z vrcholku Ojstrica.| Foto: Wikipedia Commons

Kousek za zátokou Velika Zaka narazíte na odbočku značenou na vyhlídku Mala Osojnica. Pokud si chcete užít nejkrásnější výhled na jezero Bled a okolí nebo pořídit fotografie, zamiřte tam. Od Velike Zaky je cesta turisticky značená a vede lesem. Na vyhlídce si užijete nejkrásnější výhled na jezero Bled a okolí a pořídíte krásné fotografie. Cesta je strmá a ke konci jištěná řetězem, přesto technicky nenáročná. Lze udělat i okruh přes vrchol Ojstrica. Cesta tam i zpět vám zabere maximálně 1 hodinu.

Zátoka Mlino a zpět do centra Bledu

Dále budete pokračovat po břehu jezera po dřevěném chodníčku. Z tohoto místa jsou pěkné výhledy na ostrov a hrad. Míjet budete také prosklenou věž, která při veslařských závodech souží jako komentátorské stanoviště.. Dojdete k hotelu Vila Bled, který je zajímavý tím, že se původně jednalo o rezidenci jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita. Pokoje hotelu jsou vybaveny ve stylu 50. let.

Trasa, Bled, Slovinsko
Trasa okolo jezera je zčásti vedena po dřevěných chodníčcích nad hladinou. | Foto: Deposit Photos

V malé zátoce Mlino narazíte na přístaviště tradičních člunů “pletna”, které vozí turisty na Bledský ostrov. Podél břehu pak dorazíte zpět do hlavní části Bledu s luxusními hotely a kavárnami s krásnými výhledy. Opět v centru města stojí slavný hotel Park a hotelová restaurace a kavárna s terasou. Zde se můžete na chvilku posadit a vychutnat si pohled na jezero, hrad i ostrov. Sláva restaurace je neodmyslitelně spojena se zdejším zákuskem – bledskou kremšnitou. Ta se skládá z vanilkového krému, bílkového sněhu a listového těsta a její fotografie ani nabídku na Bledu nemůžete minout. V hotelu Park ji tradičně připravují již od roku 1953. Zde se můžete občerstvit, než vyrazíte na odpolední vyjížďku na ostrov.

Bledský ostrov

Bledský ostrov – otevírací doba a vstupné

Pletna, Bled, Slovinsko
Tradiční lodě na Bledský ostrov – Pletny. | Foto: Deposit Photos

Budete-li mít čas a chuť, můžete využít loďky k výletu na ostrov. Návštěva ostrova zabere asi dvě hodiny.

Zajímavost: Nejtradičnější místní plavidlo je „pletna“ – dřevěný člun s rovným dnem a stříškou, který pojme 18 osob. Pletnař člun pohání ve stoje. Tradice pleten pochází z dob Marie Terezie, kdy chudší zemědělci získali právo převážet za poplatek na ostrov poutníky. Právo se předávalo z otce na syna. Dnes zde funguje sdružení na způsob cechu.

Výlet na ostrov tradiční „pletnou“ stojí 15 € pro dospělé a 8 € pro děti. Na ostrov jezdí také linková loď, která je o něco levnější – 12 €/dospělí, 6 €/děti.

Můžete si také zapůjčit veslici a navštívit nejen ostrov, ale proplout si různá zákoutí jezera. Půjčení stojí 20 € za hodinu a každá další hodina za 10 €.

Bledský ostrov ukrývá velmi dávnou historii. Archeologové zde nalezli pozůstatky osady z 11. až 8. století před naším letopočtem. Pro Slovany bylo toto místo posvátné už od 9. století našeho letopočtu. První kostel zde byl postaven už v roce 1142. Dnes zde stojí barokní kostel Panny Marie z 15. století, ke kterému přiléhá zvonice z 15. století se zvonem přání. Podle legendy máte na zvon třikrát zazvonit a něco si přát.

Bledský ostrov, Bled, Slovinsko
Loďka na Bledský ostrov vás doveze přímo k 99 schodům stoupajícím ke kostelu. | Foto: Deposit Photos

Koupání

Pokud vám zbude čas, můžete se odpoledne či k večeru u jezera vykoumat. Nejoblíbenější pláž se na odlehlejším konci jezera, v zátoce Velika Zaka s výhledem na ostrov a masiv pohoří Karavanky v pozadí. Travnatá pláž nabízí i možnost pronajmout si lehátko, jinak je koupání zdarma. Travnatá pláž se nachází i u zátoky Mlino. Odpoledne se dá využít i zvýhodněných vstupenek na hradní koupaliště s dřevěnými moly. Mapu s přehledem koupališť naleznete v naší orientační mapě dne.