1. den – Bledské jezero a ostrov

Procházka okolo jezera a vyjížďka na bledský ostrov.

Podrobnosti

  • Doba trvání výletu: 4 h procházky, výlet na ostrov do 2 hodin
  • Vzdálenost: 8,5 km okolo jezera

Ke stažení

První den dovolené na Bledu byste neměli vynechat procházku kolem samotného jezera, které je bezesporu největším turistickým lákadlem Slovinska. K procházce to láká nejen přes den, ale i večer, kdy návštěvníků podstatně ubude a můžete si tak vychutnat klid a romantiku při pohledu na jezero i osvětlený hrad.

Mapa trasy dne

Legenda k mapě: V mapě je znázorněna základní trasa okolo jezera (červená barva) a turistické atrakce, které na trase potkáte. Každý bod má svůj popisek s obrázkem.

Příjezd k východisku výletu

Na procházku se vydejte dopoledne. Východiskem může být centrum Bledu nebo kterýkoli bod okolo jezera. Pokud přijíždíte autem, vyhledejte si parkoviště a cenu parkovného v plánku parkovišť na stránce obecných informací. Obecně je parkování na Bledu poměrně drahé a platí, že čím dál od jezera, tím je parkoviště levnější.

Dopoledne: Procházka kolem jezera

Bledské jezero, Julské Alpy, Slovinsko
Nezbytnou součástí pobytu v termálnních lázních Bled je i procházka kolem pověstného jezera s výhledem na ikonický ostrov s kostelíkem. | Foto: Deposit Photos

Město Bled

Na procházku okolo jezera vyrazte ze směru města Bledu. První místo, na které zde dorazíte, bude promenáda na ulici Svobody. Zde se otevírá nejznámější pohledem na jezero. Na promenádě i dál bývají často také trhy s nabídkou místních gastronomických i rukodělných produktů i občerstvení. Nezapomeňte také pohlédnout přes park k bledské radnici, která je původně nejstarší bledskou vilou z poloviny 19. století a jejíž horní část fasády je zdobena nástěnnými malbami.

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Promenáda podél jezera Bled. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz

Pokud se chcete kolem jezera svézt, můžete využít výlet kočárem. Stanoviště fiakrů najdete u Festivalového sálu (Festivalna dvorana) v ulici Cesta svobode. Okružní jízda fiakrem trvá půl hodiny a stojí 50 € za kočár pro maximálně 4 osoby.

Zajímavost: Bledští fiakristé nosí tradiční místní kroj a toto povolání se tu dědí z generace na generaci. Fiakristou se může stát pouze ten, kdo zdědí povolání po otci nebo tchánovi.

Kolem jezera jezdí také turistický vláček. Využít jej můžete od června do září každých 45 minut. Kolem jezera se nachází 8 zastávek. Cena je 5 € pro dospělé a 3 € pro děti.

Zajímavost: Bledské jezero je největším turistickým lákadlem Slovinska. Místy až 30 m hluboké jezero vzniklo jako pozůstatek alpského ledovce. Se svojí průměrnou teplotou vody 12 °C se však řadí k nejteplejším alpským jezerům – to je dáno termálními vývěry, které do jezera ústí. Uprostřed plochy o rozloze 1,45 km² (asi jako polovina Máchova jezera) se nachází také známý Bledský ostrov s kostelem. Sami Slovinci žertují o tom, že jejich nejznámější ostrov se nenachází u moře, ostatně u slovinského pobřeží žádný ostrov neleží, ale uprostřed tohoto alpského jezera. Jméno Bled je slovanského původu a je odvozeno z původně praslovanského slova s významem „světlé barvy“.
Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Bledská promenáda s molem a pohledem na ostrov.| Foto: Sava Hotels

Promenáda okolo jezera

Vydejte se dále parkem. Dominantu před vámi bude tvořit vysoká zvonice kostela sv. Martina. Jeho nynější podoba pochází z novogotické přestavby z roku 1905, kdy nahradil původní kostel z 15. století. Svatostánek na tomto místě nicméně stojí stejně jako hrad na skále více než 1000 let. Můžete nahlédnout i do bohatě zdobeného interiéru s výzdobou starou jen necelých sto let.

Kousek nad promenádou, poblíž hradního koupaliště, narazíte na vilu Arnolda Rikliho, švýcarského lékaře, který založil na Bledu lázeňství. Současný majitel bohužel nechal vilu velmi zchátrat a stojí zde již jen torzo.

O kus dále dojdete ke koupališti Grajsko kopališče (čes. Hradní koupaliště) s upravenou pláží, kterou můžete využít ke koupání v průzračné vodě jezera. Pro děti jsou zde připravené vodní atrakce a ohraničené bazény. Cena celodenního vstupného je 9 € pro dospělé, 6 € pro děti do 14 let.

Zátoka Velika Zaka

Vydejte se dál po promenádě podél jezera lesem pod hradním vrchem. Zde se nachází klidná část pobřeží jen s vilami ve stínu stromů. Po pár desítkách metrů se dostanete k Vile Zlatorog skryté mezi stromy. Ta se řadí mezi nejhezčí vily na pobřeží jezera, dnes je majetkem vlády a využívá se k protokolárním účelům. Pokračujte dále až do zátoky Mala Zaka, kde sídlí bledský veslařský klub.

Zajímavost: Bledské jezero je již tradičním pořadatelem mistrovství světa ve veslování. Celkem se zde světový závod pořádal čtyřikrát, poprvé v roce 1966, naposledy v roce 2011.

Poté dorazíte do zátoky Velika Zaka, kde najdete pláž volně přístupnou ke koupání. Nacházejí se zde také tribuny, protože je zde cíl veslařských regat.

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Pohled od zátoky Velika Zaka na jezero. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz

Vyhlídka Osojnica

Kousek za zátokou Velika Zaka narazíte na odbočku značenou na vyhlídku Mala Osojnica. Pokud si chcete užít nejkrásnější výhled na jezero Bled a okolí nebo pořídit fotografie, zamiřte tam. Od Velike Zaky je cesta turisticky značená a vede lesem. Na vyhlídce si užijete nejkrásnější výhled na jezero Bled a okolí a pořídíte krásné fotografie. Cesta je strmá a ke konci jištěná řetězem, přesto technicky nenáročná. Lze udělat i okruh přes vrchol Ojstrica. Cesta tam i zpět vám zabere maximálně 1 hodinu.

Zátoka Mlino a zpět do centra Bledu

Dále budete pokračovat po břehu jezera po dřevěném chodníčku. Z tohoto místa jsou pěkné výhledy na ostrov a hrad. Míjet budete také prosklenou věž, která při veslařských závodech slouží jako komentátorské stanoviště. Dojdete k hotelu Vila Bled, který je zajímavý tím, že se původně jednalo o rezidenci jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita. Pokoje hotelu jsou vybaveny ve stylu 50. let. Park kolem hotelu upravoval také známý slovinský architekt Jože Plečnik.

V malé zátoce Mlino narazíte na přístaviště tradičních člunů „pletna“, které vozí turisty na Bledský ostrov. Podél břehu pak dorazíte zpět do hlavní části Bledu s luxusními hotely a kavárnami s krásnými výhledy. Opět v centru města stojí slavný hotel Park a hotelová restaurace a kavárna s terasou. Zde se můžete na chvilku posadit a vychutnat si pohled na jezero, hrad i ostrov. Sláva restaurace je neodmyslitelně spojena se zdejším zákuskem – bledskou kremšnitou. Ta se skládá z vanilkového krému, bílkového sněhu a listového těsta a její fotografie ani nabídku na Bledu nemůžete minout. V hotelu Park ji tradičně připravují již od roku 1953. Zde se můžete občerstvit, než vyrazíte na odpolední vyjížďku na ostrov.

Ojstrica, Bled, Pohled na jezero, Slovinsko
Nejkrásnější výhled na jezero Bled se otevírá z vrcholku Ojstrica.| Foto: Wikipedia Commons

Odpoledne: Výlet loďkou na Bledský ostrov

Po odpočinku po výletě kolem jezera či obědě doporučujeme projížďku lodí na Bledský ostrov. Výlet na ostrov můžete absolvovat třemi způsoby.

Cesta na ostrov

Turistická loď na ostrov – jízdní řád a jízdné

Nejtradičnější místní plavidlo je „pletna“ – dřevěný člun s rovným dnem a stříškou, který pojme 18 osob. Pletnař člun pohání ve stoje. Tradice pleten pochází z dob Marie Terezie, kdy chudší zemědělci získali právo převážet za poplatek na ostrov poutníky. Právo se předávalo z otce na syna. Dnes zde funguje sdružení na způsob cechu.

Výlet pletnou stojí 15 € pro dospělé a 8 € pro děti. Stanoviště, odkud pletny vyrážejí, naleznete u promenády ve městě (u Hotelu Park) nebo v zátoce Mlino.

Na ostrov jezdí také linková loď, která je o něco levnější – 12 €/dospělí, 6 €/děti. I její přístaviště se nachází u promenády v centru města. Odkaz na jízdní řád je uveden výše.

Můžete si také zapůjčit veslici a navštívit nejen ostrov, ale proplout si různá zákoutí jezera. Půjčení stojí 20 € za hodinu a každá další hodina 10 €.

"<yoastmark
Pletna – loďka na ostrov. | Foto: Deposit Photos

Bledský ostrov

Bledský ostrov – otevírací doba a vstupné

Bledský ostrov ukrývá velmi dávnou historii. Archeologové zde nalezli pozůstatky osady z 11. až 8. století před naším letopočtem. Pro Slovany bylo toto místo posvátné už od 9. století našeho letopočtu. První kostel zde byl postaven už v roce 1142 a postupem času se stal ostrov poutním místem.

Od přístaviště vás nejprve čeká výstup po 99 širokých schodech ze 17. století ke kostelu. Na vrcholu schodů stojí typická stavba alpského stylu nazývaná mežnarija (dům kostelníka) z 18. století. Byla postavena poté, co vedlejší historická budova probošství přestala kapacitně dostačovat, neboť kromě probošta zde byli ubytováváni i poutníci. Dnes se mezi stavbami nachází kavárna s příjemnou zahrádkou ve stínu okolních stromů.

Kostel Panny Marie se zvonicí

Hlavní dominantou ostrova je ale poutní kostel Panny Marie, který současnou barokní podobu dostal na konci 17. století. Uvnitř kostela v presbytáři jsou k vidění i starší středověké fresky s motivem ze života Panny Marie. Z konce 17. století pochází i vedle stojící zvonice, ačkoliv její základy a spodní část jsou již gotické. Na zvonici se dá dnes vystoupat a pokochat se neobvyklým pohledem na jezero i masiv Julských Alp a Karavanek.

Zajímavost: Nejvíce turisty na ostrově přitahuje zvon přání (zvon želja). Podle pověsti žila u jezera mladá vdova, jejíhož muže zavraždili při cestě loupežníci a jeho tělo vhodili do jezera. Vdova se rozhodla, že na památku svého muže nechá odlít zvon a daruje jej kostelu Panny Marie na ostrově. Když však chtěli zvon dopravit na ostrov, strhla se prudká bouře a loď i se zvonem se potopila. Zklamaná vdova následně veškerý svůj majetek darovala místní farnosti a odešla do Říma do kláštera, kde žila až do své smrti. O jejím osudu se však dozvěděl papež, který nechal odlít zvon nový a tentokrát na památku zbožné vdovy jej poslat opět na ostrov. Tento papežův zvon plnící přání zde visí a vyzvání dodnes. Jen někdy lze z vodní hladiny slyšet teskné zvonění původního potopeného zvonu.
"<yoastmark
Bledský ostrov. | Foto: Deposit Photos

Koupání

Pokud vám zbude čas, můžete se odpoledne či k večeru u jezera vykoupat. Nejoblíbenější pláž je na odlehlejším konci jezera, v zátoce Velika Zaka s výhledem na ostrov a masiv pohoří Karavanky v pozadí. Travnatá pláž nabízí i možnost pronajmout si lehátko, jinak je koupání zdarma. Travnatá pláž se nachází i u zátoky Mlino. Odpoledne se dá využít i zvýhodněných vstupenek na hradní koupaliště s dřevěnými moly. Mapu s přehledem koupališť naleznete v naší orientační mapě dne.