Piran je často označován za nejkrásnější město Slovinska. Okouzluje starobylým přístavem, stísněnými kamennými uličkami i krásnou promenádou podél pobřeží. Užijte si výhledy na moře, které za Rakouska-Uherska patřilo i nám.
Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️
S výběrem vám pomůžeme!
Obsah
- 1. Tartiniho náměstí – hlavní náměstí v Piranu s pomníkem slavného houslisty
- 2. Benečanka (Venetian) – honosný dům s romantickou historií
- 3. Minoritský klášter a kostel sv. Františka – atrium vybízející ke kontemplaci
- 4. Městské hradby – nejkrásnější výhled na Piran a záliv
- 5. Kostel sv. Jiří a zvonice – kopie benátské věže
- 7. Mys Madona – socha mořské panny i bohatý podmořský život
- 8. Prešernovo nábřeží – promenáda s posezením v kavárnách
- 6. Náměstí 1. máje – starobylé kašny zachraňující Piran před suchem
- Muzea v Piranu – podmořský svět i přímořské umění
- Doporučená trasa městem
- Těžba mořské soli – sůl jako suvenýr
- Piran pláže – osvěžení přímo na promenádě
- Kam na procházku v Piranu – kouzlo pobřežních promenád
- Parkování v Piranu
- Tipy na výlety z Piranu
Nejkrásnější město slovinského pobřeží leží na ostrém výběžku do moře. Terén je v Piranu hodně členitý a ulice stísněné, proto v centru nenarazíte na auta (kromě zásobování). I místní parkují ještě před branami města. A to je jeden z důvodů, proč má Piran tak neuvěřitelně klidnou atmosféru.
1. Tartiniho náměstí – hlavní náměstí v Piranu s pomníkem slavného houslisty
Hlavní piranské náměstí (Tartinijev trg) je neobvyklé svým tvarem kruhu. Je také větší, než bývá v přímořských městech tohoto typu zvykem. Na jeho místě byl totiž kdysi přístav pro rybářské lodě, který byl kvůli nečistotám a zápachu v roce 1894 zasypán.
Dnes na mramorem vydlážděném Tartiniho náměstí najdete sochu slavného piranského barokního houslisty, skladatele a muzikologa Guiseppa Tartiniho (1692–1770). Dalšími dominantami náměstí jsou novorenesanční radnice, dům zvaný „Benečanka“, Kostel svatého Petra nebo Tartiniho rodný dům.
2. Benečanka (Venetian) – honosný dům s romantickou historií
Benečanka je nejslavnějším domem v Piranu. Pochází z 15. století a honosí se architekturou v benátsko-gotickém stylu. Váže se k němu romantická historie, podle které jej nechal postavit bohatý benátský kupec své lásce z Piranu. Obyvatelé města tento nejkrásnější dům nepřijímali zrovna příznivě, proto na něj zamilovaný pár nechal zapsat: „Lasa pur dir.“ (Jen ať si mluví.) V současnosti se v objektu nachází hotel jako stvořený pro zamilované páry.
3. Minoritský klášter a kostel sv. Františka – atrium vybízející ke kontemplaci
Kostel sv. Františka byl postaven v roce 1301. Jeho současná podoba však pochází z 19. století. Malý plácek před kostelem byl dříve hřbitovem. Kostel se pyšní rozsáhlou sbírkou uměleckých děl – baldachýn před hlavním oltářem, gotické krucifixy, barokní sochy i díla benátských malířů ze 17. a 18. století.
Doporučujeme vstoupit do atria kláštera, kde na vás dýchne neuvěřitelný klid a budete mít chuť se tu na chvíli zastavit a načerpat energii místa.
4. Městské hradby – nejkrásnější výhled na Piran a záliv
Opevnění města zajišťovaly asi dvoukilometrové hradby, z nichž se dodnes dochovalo přibližně 200 metrů. Dokončeny byly v letech 1470 až 1534. Opevnění nejstarší části města (Punta) bylo vybudováno zřejmě již v 7. století. Součástí hradeb je brána Rašporska vrata. Hradby jsou přístupné turistům za drobný poplatek v automatickém turniketu. Doporučujeme návštěvu. Užijete si tu nádherné výhledy a pořídíte krásné fotky.
5. Kostel sv. Jiří a zvonice – kopie benátské věže
Dalším vyhlídkovým místem je terasa u kostela sv. Jiří. Nabízí se odtud nezapomenutelný panoramatický pohled. Při dobré viditelnosti odtud dohlédnete do Chorvatska i do Itálie.
Kostel vznikl zřejmě ve 12. století a dnešní podobu získal v roce 1637. Vedle kostela stojí samostatně zvonice, která je zmenšenou kopií benátské věže kostela San Marco. Interiér kostela ukrývá bohatou výzdobu, sedm mramorových oltářů, obrazy italských a nizozemských mistrů ze 17.–19. století a největší olejomalbu ve Slovinsku – Utrpení svatého Jiří (1844).
7. Mys Madona – socha mořské panny i bohatý podmořský život
Na konci poloostrova narazíte na mys se středověkým opevněním. Zaujme vás novogotický maják, kostel Panny Marie zdraví ze 13. století a také socha mořské panny. Očím skryté je neuvěřitelné podmořské bohatství. 38 metrů pod mořem, v nejhlubším místě Terstského zálivu, tu žije neuvěřitelně pestré množství rostlin a živočichů.
8. Prešernovo nábřeží – promenáda s posezením v kavárnách
Nejkrásnější promenádu a posezení v příjemných kavárnách a restauracích si užijete na Prešernově nábřeží. Promenáda vede po pobřeží celého poloostrova. Kdekoli se můžete vykoupat v moři. Převážná část je vydlážděna a koupání je možné za kamenným násypem. Vstup do moře vám usnadní zábradlí a žebříčky. Přírodní pláž pak najdete zcela na konci promenády, pod kostelem sv. Jiří. Voda je v Piranu krásně čistá.
6. Náměstí 1. máje – starobylé kašny zachraňující Piran před suchem
Náměstí 1. máje najdete ve staré části města (Punta). Původně se jednalo o hlavní piranské náměstí. Uprostřed najdete rozsáhlou kamennou nádrž na zachycování dešťové vody, která byla postavena po úmorném suchu v roce 1775. V létě náměstí rozeznívají tóny vážné hudby.
Muzea v Piranu – podmořský svět i přímořské umění
Piran nabízí i řadu zajímavých muzeí. Milovníkům mořského světa doporučujeme Námořní muzeum Sergej Mašera, kde se dozvíte o dějinách mořeplavby a uvidíte modely lodí z 18. století. Neméně zajímavé je Muzeum podmořských aktivit, které představuje podvodní svět z pohledu sportu, jeskyňářství i vojenství. V Akváriu Piran žije 140 živočišných druhů z hlubin jadranského moře.
Pokud vás zajímá umění, jděte se podívat na gotickou bránu Dolfinova vrata. Přiléhá k ní galerie Duka, odkud si můžete odvézt i výtvory místních hrnčířů. Za uměním se můžete vydat také do Městské galerie. Krásné obrazy s přímořskými motivy si prohlédněte v Galerii Hermana Pečariče.
Doporučená trasa městem
Doporučená okružní trasa Piranem začíná na (1) Tartiniho náměstí, kde se v Turistickém informačním centru dozvíte vše potřebné o městě a okolí. Na náměstí se zastavte u jednoho z nejkrásnějších domů města, (2) Benečanky. Odtud to bude jen pár kroků ke (3) Klášteru sv. Františka s krásným atriem. Postupně se vydáte k (4) Městským hradbám, které nabízejí nezapomenutelné výhledy na město i celý Terstský záliv. Z hradeb dojdete ke (5) Kostelu sv. Jiří, nejvýznamnějšímu kostelu Piranu, odkud sestoupíte zpět do centra a pobřežní cestou dojdete až k cípu poloostrova na (6) Mys Madonna.
Dále pokračujte po (7) Prešernově nábřeží, kde se můžete zastavit v kavárně či restauraci nebo se vykoupat v moři. Když zamíříte zpět do uliček centra, dojdete na (8) Náměstí 1. máje a odtud zpět na Tartiniho náměstí.
Těžba mořské soli – sůl jako suvenýr
Historie Piranu je pevně spjata s těžbou mořské soli. Počátek solinářství ve Slovinsku sahá až do 14. století. Jedná se o nejseverněji položené soliny Středozemního moře. Nejrozsáhlejší slovinské soliny – Sečoveljske soline – se nacházejí jižně od Piranu. V jejich severní části se každoročně vytěží zhruba dva tisíce tun soli. Velkou část solin dnes pokrývá přírodní a ptačí rezervace, která je turistům přístupná. V jednom z těžařských domků najdete také muzeum těžby soli.
Po celém slovinském pobřeží si dnes můžete jako suvenýr koupit výrobky značky Piranske soline – sůl, solný květ, koupelové soli i různé produkty s příměsí slovinské mořské soli. V Piranu najdete obchůdek Piranských solin přímo na Tartiniho náměstí v domě Benečanka.
Piran pláže – osvěžení přímo na promenádě
V Piranu je koupání v moři přístupné podél celého pobřeží. Lidé hojně využívají možnost koupání přímo na Prešernově nábřeží, které nabízí za kamenným násypem krásně čistou vodu. Na konci promenády najdete kamenitou pláž a ještě o kousek dál, pod útesem, na kterém stojí kostel sv. Jiří, pláž nudistickou.
Na přírodnější pláž se vydejte do Fiesy, kde už je však kvalita vody horší. Písečnou pláž s veškerým zázemím, slunečníky a občerstvením najdete v nedaleké Portoroži, kam se můžete vydat pěšky po pobřežní promenádě. Cestou narazíte na vodní park Laguna, kde si to užijí především děti.
V Piranu se můžete také potápět nebo se vydat na plavbu lodí do chorvatské Rovinje nebo Italského Terstu.
Kam na procházku v Piranu – kouzlo pobřežních promenád
Piran je město, které nabízí hned dvě krásné vycházky. Nejoblíbenější trasou je pobřežní promenáda mezi Piranem a Portoroží. Provede vás po samém břehu moře a užijete si tu krásné pohledy na záliv. V Portoroži vás uvítají luxusní hotely, písečná pláž a kavárničky. Stejnou cestou se pak můžete vrátit zpět do Piranu.
Velmi příjemná stezka vede také z Piranu do Fiesy. Začíná kousek za kostelem sv. Jiří. Cesta vede po břehu moře a po celé délce se můžete koupat. Nebo si počkat až na pláž ve Fiese. I tato stezka nabízí krásné výhledy.
Parkování v Piranu
Do centra Piranu je vjezd aut mimo zásobování zakázán. Auto můžete zaparkovat v jednom z parkovacích domů na kraji města (polohu garáží najdete v mapě výše). Parkoviště před vstupem do města mohou využívat pouze místní.
Tipy na výlety z Piranu
- Strunjan a Měsíční záliv – nejkrásnější slovinská přírodní pláž skrytá hluboko pod skalním útesem
- Sečoveljske soline – největší slovinské solné pánve s přírodní rezervací a muzeem těžby soli
- Izola – historické pobřežní městečko, klidnější než Piran. Nabízí dostatek pláží i antické památky pod hladinou moře
- Koper – největší slovinský přístav s historickým náměstím a mnoha možnostmi koupání
- Škocjanski zatok – přírodní rezervace představující zbytek moře, které kdysi obklopovalo město Koper
- Cyklostezka Parenzana – na kole po stopách bývalé železnice
- Hrastovlje – vinicemi obklopená vesnice s unikátním kostelem z 12. století, který uchovává vzácné fresky tance smrti
Z Piranu si odvezete nezapomenutelné zážitky
Město Piran, kterému se přezdívá slovinské Benátky, nesmí minout žádný návštěvník slovinského pobřeží. Městečko je sice poměrně malé, vyhraďte si na něj ale minimálně jeden den. Poklidná procházka městem, posezení v kavárnách, koupání nebo vycházka do Portorože či Fiesy ve vás zanechá krásné vzpomínky.
Už jste byli v Piranu a rádi se podělíte o své zážitky? Nebo vás ještě něco zajímá a v článku jste to nenašli? Dejte nám vědět do komentářů.
Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Přidat komentář