Parenzana – na kole podél slovinského pobřeží

Parenzana, Foto: Tomo Jesenicnik

Legendární cyklostezka Parenzana spojující Slovinsko, Itálii a Chorvatsko je snem každého cyklisty. Trasa vede po bývalé železniční trati a nabízí nádherné výhledy, historická města i tunely vytesané do skal. Přinášíme vám tipy, kde se zastavit, které úseky nevynechat a kde si dát zasloužené osvěžení.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

200 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Pazenzana neboli Porečanka – po stopách bývalé železnice

Tunel Valeta, Portorož, Slovinsko. Foto: Jaka Jeraša
Tunel Valeta je součástí cyklostezky Parenzana, která vede po trase bývalé železnice. | Foto: Jaka Jeraša, slovenia.info

Dříve železniční trať, dnes vyhlášená cyklostezka! Parenzana, známá také jako Porečanka (podle města Poreč, kde trasa končí), kopíruje trasu bývalé železnice, která kdysi spojovala italský Terst s chorvatskou Porečí. Původní železnice byla postavena ve druhé polovině 19. století s cílem propojit chudou Istrii s prosperujícím přístavem Terst.

Cyklostezka Parenzana, Sečovlje, Slovinsko
Cyklostezka Parenzana poblíž vesničky Sečovlje. | Foto: Wikipedia Commons

K příležitosti jejího stého výročí se v roce 2002 zrodila myšlenka na její proměnu v cyklistickou a turistickou stezku. Poslední úsek byl dokončen v roce 2013. Dnes Parenzana stále spojuje Terst s Porečí, ovšem v nové podobě – jako malebná cyklostezka o délce 130 kilometrů, která láká milovníky cyklistiky i historie.

Parenzana, Foto: Tomo Jesenicnik
Úsek cyklostezky podél slovinského pobřeží. Foto: Tomo Jesenicnik

Slovinský úsek o délce 35 km vás provede malebnou krajinou – vede těsně po pobřeží i vnitrozemím. Ve dvou místech pojedete dokonce tunelem a trasa prochází i některými městy jako jsou Koper, Izola a Portorož. Trasa je zpevněná asfaltem a lze ji kdykoliv libovolně zahájit nebo ukončit podle vašich preferencí. Připravte se na nezapomenutelnou jízdu plnou krásných scenérií!

Nejhezčí úseky Parenzany – pobřežní městečka, tunely a soliny 

Cyklostezka Parenzana, Sečovlje, Slovinsko
Trasa Cyklostezky podél kanálu solných polí Sečovlje. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz

Trasa cyklostezky protíná zajímavá místa na mořském pobřeží ve Slovinsku – spojuje městečko Koper, Izolu, Strunjan, Portorož a Sečovlje. Pojďte se podívat na jednotlivá místa podrobněji a zjistěte, která z nich stojí za zastávku!

Koper – největší přístav Slovinska

Pretoriánský palác, Koper, Slovinsko. Foto: Tadej Bernik
Nejvýznamnější stavbou v Koperu je Pretoriánský palác, který byl sídlem starosty a guvernéra. Foto: Tadej Bernik

První místo, kde se doporučujeme zastavit, je přístavní Koper. Prokličkujte úzkými historickými uličkami až na největší náměstí Titov trg, kde se můžete pokochat benátskou architekturou v čele s katedrálou se zvonicí. Z centra Koperu se poté zpět vydejte na pobřežní cyklostezku s dokonale hladkým asfaltem, po kterém se po pár minutách zážitkové jízdy dostanete do dalšího pobřežní městečka – Izoly.

Izola – oblíbené letovisko Slovinců s idylickou atmosférou

Izola, Slovinsko
Přístavem a podél historického centra Izoly vede příjemná promenáda. | Foto: Deposit Photos

Další zastávkou na vaší poznávací cyklojízdě slovinským pobřežím je Izola. Projedete promenádou a malým přístavem s restauracemi a kavárničkami až do centra s útlými kamennými uličkami. V Izole můžete také navštívit muzeum Izolana – Dům moře, kde se seznámíte nejen s historií Parenzany, ale i bohatou historií města včetně její významné rybářské tradice.

Strunjanská zátoka – tunel a nejvyšší útes na Jadranu

Národní rezervace Strunjan, Slovinsko
Přírodní rezervací Strunjan vede naučná stezka s informacemi o místní fauně a flóře.

Z Izoly trasa pokračuje stoupáním ve vnitrozemí. Provede vás venkovskou krajinou s vinicemi a olivovníkovými háji do kopců u vesničky Jagodje. Cestou mezi Izolou a Strunjanem můžete projet 244 metrů dlouhým tunelem Šalet. Po cestě se vám naskytne nádherný výhled na Strunjanskou zátoku s přírodní rezervací a menšími solnými poli. A následuje druhý, poslední tunel ve Slovinsku – Valeta, který spojuje Strunjan s Portoroží.

Město Portorož – koupačka, kaktusy a rybí sádky

Portorož, Slovinsko. Foto: Darinka Mladenovič
Portorož z ptačí perspektivy. Letovisko plné zeleně a krásných hotelů. Foto: Darinka Mladenovič

Portorož je živé letovisko, kde si můžete odpočinout v některé z mnoha restaurací a kaváren u promenády nebo se vykoupat v moři. Odtud pak pokračujte dále kolem Lucije už jen podél moře až k solným polím. Za portorožským přístavem si můžete udělat zastávku v kaktusové zahradě. Prohlédnete si tu až 1 500 druhů nejrůznějších kaktusů, z nichž některé jsou staré i 50 let. Vstupné je za dobrovolný příspěvěk.

Rybí sádky Fonda z leteckého pohledu | Foto: Fonda

Po trase budete míjet také jednu z největších zajímavostí města Portorož – rybí sádky Fonda – jediné v celém Slovinsku. Rodinná farma funguje jako útočiště pro ryby a ostatní mořské organismy, jelikož plní funkci umělých podmořských útesů či potopených lodí, které se staly místem, kde se koncentruje podmořský život.

Solná pole Sečovlje – největší soliny na Jadranu s tisíciletou tradicí

Sečovlje, soline, Piran, Slovinsko
Jižně od Portorože se nachází přírodní a kulturní památka Sečoveljske soline. Jde o rozlehlé plantáže, kde se dodnes těží mořská sůl.

Podél kanálu sv. Bartoloměje s kotvícími loděmi se dostanete před poslední velkou zajímavost slovinského úseku – Sečovljeské saliny. Jde o vůbec největší solná pole na Jadranu, kde se sůl těží tradiční technologií již od 13. století.

Kde se vykoupat – příjemné pláže po cestě 

Pláž Žusterna, Koper, Slovinsko. Foto: Matia Ščukovt
Pláž Žusterna je součástí aquaparku Žusterna v Koperu. Nabízí příjemné koupání na okraji města. Foto: Matia Ščukovt

Pláž Žusterna – asi 2 kilometry od centra města Koper. Plochy k ležení jsou betonové, několik míst je travnatých se stínem okolních stromů.

Pláž na mysu Seča v části Portorože, která se jmenuje Lucija, je vůbec nejjižnější slovinskou pláží. Čekají na vás oblázky, stín borovic a větší klid než u centrální portorožské pláže. V přilehlém kempu se nachází i bar, kde se můžete občerstvit.

Příležitostí, kde skočit do moře, je při cestě více.

Půjčovny kol na slovinském pobřeží

Hotel Cliff & Spa, Izola, Slovinsko.
Půjčovna elektrokol

Pokud si s sebou nechcete vézt vlastní kolo, můžete si ho pohodlně vypůjčit! Slovinské pobřeží má několik půjčoven, které nabízejí klasická, terénní i elektrokola:

Mapa cyklotrasy

Mapa Parenzana
Vyznačená trasa cyklostezky Parenzana na území Slovinska

Parenzana je skvělý zážitek pro všechny, kdo milují cyklistiku, přírodu a poznávání nových míst. Slovinský úsek je navíc plný klenotů. Už jste ji projeli?

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

200 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.