Největší slovinské termály a idylka v Prekmurské Vasi Ajda – reportáž z návštěvy

Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice, Terme 3000. Slovinsko

Největší termální komplex ve Slovinsku Terme 3000 a ubytování Prekmurska vas Ajda je jedním z našich nejoblíbenějších. Najdete ho v Moravských Toplicích na východě Slovinska a z Česka to není vůbec daleko! Na podzim jsme tu strávili skvělou dovolenou. Jak se nám tam líbilo?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Termály v Moravských Toplicích jsou největším termálním komplexem v zemi. Jedná se přitom o relativně mladé lázně, které byly založené až v polovině minulého století. Kromě komfortních hotelů nabízí lázeňský areál ubytování v apartmánových domcích oblíbených u rodin s dětmi, které dávají přednost soukromějšímu ubytování před klasickými hotely. Ze stejného důvodu jsme se rozhodli vyzkoušet apartmánové ubytování v termálech také my.

Velkou výhodou termálů v Moravských Toplicích je blízkost českým hranicím (leží asi 350 km od Brna). Nachází se totiž v nejsevernější části východního Slovinska, kousek za maďarskými hranicemi. Termální komplex Terme 3000 leží uprostřed panonské nížiny a zdejší voda nabízí vysokou koncentraci léčivých látek. A okolí zase velkou koncentraci zajímavých míst, kam se můžete mezi bazénovými radovánkami vydat na výlet.

Apartmány Prekmurska vas Ajda – větší soukromí a vysoký komfort

Apartmány Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice
Apartmány mají kolem sebe dostatek prostoru i dětské hřiště, kam můžete vypustit děti.

Naše ubytování se nachází přímo v areálu termálních lázních, a to v malebné apartmánové vesničce Prekmurska vas Ajda. Čekaly nás stylové apartmány inspirované tradiční lidovou architekturou. Nás osobně nejvíce zaujala rákosová střecha, která byla dříve v tomto regionu typická. Apartmány jsou vlastně takové moderní útulné chatky postavené po vzoru tradičních prekmurských domů, díky čemuž si zachovávají autentický ráz.

Apartmány Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice
V útulných apartmánech se ubytuje až 5 osob.

Bydleli jsme v Superior apartmánu (4+1), kde je k dispozici také plně vybavená kuchyňka. Domky mají vlastní vchod, terasu a v blízkosti je také dětské hřiště. Apartmány jsou tak opravdu příjemnou alternativou k hotelu. Ocenili jsme zejména větší soukromí, a přitom co do komfortu v podstatě hotelový zážitek. Pokud také cestujete s menšími dětmi, doporučujeme právě tuto komornější variantu.

Apartmány Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice
Superior apartmán (4+1) s plně vybavenou kuchyní.

Apartmány patří k místnímu hotelu Ajda, kam jsme také docházeli na výbornou polopenzi, která je v ceně pobytu. Snídaně nabízely velký výběr od slaných jídel (uzeniny, sýry, vajíčka, slané pečivo) po ovoce, sladké pečivo, cereálie a další dobroty včetně velkého výběru pro děti. Moc jsme si pochutnali také na večeřích. Tradiční slovinskou potravinou je pohanka (slovinsky se mimochodem řekne ajda) a má své místo ve velmi dobrých pokrmech. Výběr je od skvěle upraveného masa přes vegetariánská jídla až po stravu vhodnou pro děti. Nakonec samozřejmě nechybí sladká tečka v podobě dezertů a zmrzliny.

Z apartmánů rovnou do termálního aquaparku

Apartmány Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice
Bazény v termálním aquaparku jsou rozdělené do dvou pater.

Apartmánové domky se nachází jen pár minut (asi 200 metrů) od hlavního termálního komplexu s bazény a wellness, kam jsme měli neomezený přístup. Přecházet se tak dá klidně i rovnou v županech, které máte vždy připravené na ubytování. Termální aquapark na ploše 5 000 m² zahrnuje celkem 30 bazénů (z toho 22 z nich je vnitřních). Stejně jako většina návštěvníků i my jsme si nemohli nechat ujít zdejší specialitu – černou termominerální vodu s příměsí ropy, která má blahodárné zdravotní účinky, a to především na kůži a klouby.

Apartmány Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice
Bazény s nefiltrovanou černou termominerální vodou jsou zdejší specialitou, za níž jezdí lidé z celé Evropy.

Voda nebarví, museli jsme si jen trochu zvyknout na specifickou vůni a vyšší teplotu. Všechny vnitřní bazény mají příjemnou teplotu vody přes 30 °C, ty s černou vodou dosahují teploty až 38 °C. Kromě parádního prohřátí v bazénech jsme mohli zdarma vyzkoušet také saunové centrum s finskou, bio saunou, infra saunou a párou v Hotelu Ajda a finskou saunou v Hotelu Termal.

Apartmány Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice
Zrekonstruované bazény v hotelu Ajda, kam jsme měli také zdarma přístup.

A aby toho nebylo málo, neomezeně jsme mohli využívat také bazény těchto dvou hotelů. Byli jsme zvědaví především na bazény v hotelu Ajda, které prošly v roce 2019 kompletní rekonstrukcí. Příjemné je také propojení hotelových bazénů s termálním centrem krytou chodbou. Mezi bazény se tedy můžete přesouvat krytou chodbou :).

Apartmány Prekmurska vas Ajda, Moravské Toplice
Dětské bazény s vodními hříbky a malou skluzavkou potěší ty nejmenší.

Zatímco my jsme byli nadšení z množství bazénů a saun, děti mohly dovádět v dětských bazéncích a brouzdalištích s různými herními prvky. Venkovní bazény, které jsou otevřené v letní sezóně, jsou rájem pro větší děti (i dospělé), kde najdou různé skluzavky a tobogány včetně adrenalinového tobogánu Aqualoop s raketovým startem. Raketový start o rychlosti  80 km/hodinu z něj dělá čtvrtý nejrychlejší tobogán v Evropě. Venkovní část se skluzavkami je však otevřená pouze přes léto, takže možná sebereme odvahu příště.

Lákadla v okolí aneb kam na výlet

Pokud vás voda omrzí, areál nabízí i sportovní vyžití. Můžete si tak zahrát tenis, volejbal, basketbal nebo dokonce golf. V bezprostředním okolí se můžete zajet podívat do velmi zajímavého Plečnikova kostela v Bogojině nebo se pokochat květinami do botanické zahrady Ocean Orchids. Pokud vás zajímá lidová architektura, ve vesničce Filovci je k vidění pár starých lidových domků s rákosovými střechami. Na výlet do přírody můžete vyrazit k Bukovniškemu jezeru. Doporučujeme také vydat se do nejbližšího většího města, Mariboru, který je po hlavním městě Lublani druhým nejvýznamnějším ve Slovinsku.

Ocean Orchis, Dobrovnik, Slovinsko
Nedaleko Moravských Toplic můžete navštívit orchidejovou zahradu a tropický skleník Ocean Orchids.

Návštěva termálních lázní v Moravských Toplicích byla skvělým zážitkem pro celou naši rodinu. Apartmány pro nás byly skvělým zázemím, v termálních vodách jsme si parádně odpočinuli, děti si užily zábavu v termálním aquaparku a ve zbytku času jsme stihli navštívit i pár zajímavých míst v okolí.

Oddejte se odpočinku i zábavě v termálním ráji ve východním Slovinsku, kam to z Česka nemáme vůbec daleko.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.