Moravske Toplice

Vyžeňte neduhy v černé termální vodě

Moravske Toplice jsou termální lázně ve východním Slovinsku. Dříve nevýznamná vesnička dnes ukrývá největší rekreační komplex ve Slovinsku. Relaxovat tu můžete v horké minerální vodě. Pro děti a dobrodruhy je tu řada tobogánů a vodní zábavy.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

1. Terme 3000 Moravske Toplice – největší rekreační areál ve Slovinsku

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Aquapark se spoustou zábavy pro děti i velké, zdroj: Sava Hotels & Resorts

Hlavním letoviskem Moravskih Toplic jsou termální lázně Terme 3000. Najdete tu 30 bazénů na ploše přes 5200 m2. Hlavním areálem je aquapark se spoustou nejrůznějších vnitřních i venkovních bazénů. Pro děti a milovníky adrenalinu tu mají tobogány včetně jednoho s volným pádem. Na relax jsou zase ideální horké bazény s nefiltrovanou černou minerální vodou.

TIP: Pokud se ubytujete přímo v ubytovacích zařízeních lázní Terme 3000, vstupy do bazénů budete mít v ceně ubytování. Hotely a apartmány jsou navíc rozmístěny kolem aquaparku a můžete tedy pohodlně přecházet z hotelu do bazénů a zpět, klidně jen v županu.

Jak to celé vzniklo – místo ropy horká voda

Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Sava Hotels & Resorts
Komplex Terme 3000 vznikl na termálním prameni, kde původně hledali ropu. Foto: Sava Hotels & Resorts

Kde se v tak malé vesničce vzaly termální lázně? Jednoduše náhodou. V roce 1960 do oblasti Moravských Toplic poslali stroje a pátrali po ložisku ropy. Ať vrtali, jak chtěli, ropa nikde. Narazili jen na špinavou horkou vodu, která ropou trochu zapáchala. Těžaři zklamaně odešli a vrty zapečetili.

Místní ale byli dostatečně zvědaví a k termální vodě si našli cestu. Napustili si jezírko, do kterého se chodili koupat. Netrvalo dlouho a začalo se šuškat, že je lidem po koupání v této vodě nějak lépe. Zjistilo se, že nejde jen o teplou špinavou vodu, ale minerální prameny s blahodárnými účinky. A tak tu postupně vznikly vyhlášené termální lázně, kam jezdí relaxovat lidé z celé Evropy.

2. Černá termominerální voda – jaké jsou její účinky

Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Sava Hotels & Resorts
Bazén z černou minerální vodou je zdejším unikátem.

Termální prameny v Moravských Toplicích vyvěrají z hloubky 1175 až 1467 m. Voda má 72 stupňů Celsia, je tmavá, kalná a lehce je cítit ropou. Do bazénů proudí voda vyčištěná a ochlazená. Výjimkou je několik bazénů s černou vodou, kde se můžete vykoupat v přírodní nefiltrované vodě přímo z pramene. Voda je velmi teplá, takže v ní vydržíte jen sedět nebo se opírat o okraj bazénu a relaxovat.

Jaké má černá termální voda z Moravských Toplic účinky?

 • Ulevuje od bolesti a vylepšuje hybnost
 • Snižuje otoky kloubů
 • Je vhodná pro revmatiky
 • Je blahodárná pro pohybový systém (doporučuje se při rehabilitaci po úrazech nebo operacích)
 • Působí příznivě na kůži (mírní některá kožní onemocnění)

Díky svým příznivým účinkům na pokožku zde vyvinuli i originální kosmetiku Thermalium, kterou si v areálu lázní můžete koupit. Místní termální voda navíc podporuje tmavnutí kůže. Po vykoupání se lépe opalujete.

3. Wellness – bylinkové masáže nebo posezení s drahými kameny

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Bazény aquaparku Terme 3000 Moravske Toplice

Moravske Toplice jsou lázně. To znamená, že tu kromě aquaparku najdete také nabídku wellness a léčivých procedur. Pro tyto terapie tu mají určený medico-wellness center Thermalium. Užít si můžete bylinné nebo medové masáže, masáž dýňovým olejem nebo detoxikační koupele. V Hotelu Livada je Thajské centrum, kam si můžete zajít na nejrůznější druhy pravých thajských masáží.

Apartmány Prekmurska Vas, Moravske Toplice, Slovinsko
Vnitřní bazény lázeňského areálu Terme 3000

Relaxační zóna s prehistorickými septáriemi. Foto: Sava Hotels & ResortsK relaxaci zve také prostor, kde si poležíte u septárií – 15 milionů let starých minerálů. Septárie prý vyzařují léčivou energii, která působí na psychickou pohodu, zlepšuje paměť, působí proti nespavosti, léčí svaly a klouby a posiluje imunitní systém. Ať tomu věříte, nebo ne, posezení v příjemné relaxační místnosti kolem velkých drahokamů může být fajn.

4. Kde se ubytovat – od hotelů po kemp

Hotel Ajda, Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Komfortní hotel Ajda v Terme 3000.

Lázně Terme 3000 zahrnují celou škálu ubytovacích možností. Hotel AjdaHotel Termal jsou střední úrovně (****). Pokud chcete větší luxus, ubytujte se v Hotelu Livada Prestige (*****). Všechny tři hotely mají vlastní vnitřní i venkovní bazény, od kterých můžete procházet do aquaparku a nazpátek. To je velmi pohodlné a pokud chcete mít opravdu línou dovolenou, nemusíte z areálu vytáhnout paty.

Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Sava Hotels & Resorts
Stylové apartmány Prekmurska Vas Ajda.

Příjemné butikové ubytování nabízí apartmánová vesnička Prekmurska vas Ajda. Terme 3000 myslí i na ty, kteří neholdují hotelům. Ubytovat se tu můžete v apartmánech i stylových bungalovech laděných do tradiční architektury. Kdo je rád v přírodě, může se ubytovat v kempu.

5. Co ochutnat – poznejte prekmurskou kuchyni

Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Sava Hotels & Resorts
Samozřejmostí komplexu Terme 3000 je také unikátní gastronomie založená na lokálních surovinách a receptech. Foto: Sava Hotels & Resorts

V hotelích Terme 3000 vám nabídnou bohatý výběr jídel založených na místních surovinách a receptech. Jako po celém Slovinsku, se místní kuchyně zakládá na mase a bohatých zeleninových přílohách. Maso tu připravují na mnoho způsobů. Prekmurskou specialitou je tzv. bograč, guláš připravený z nejméně třech druhů masa, s hodně cibule a brambor. V celém Slovinsku je také tradiční surovinou pohanka (slovinsky ajda). Připravují se z ní různé kaše, které se kombinují s masem nebo houbami.

Proslulou prekmurskou sladkostí je desert prekmurska gibanica – řez složený z několika vrstev těsta proloženého mákem, ořechy, tvarohem a jablky. Na vyhlášenou gibanici si zajděte do místní cukrárny Cafe Praline.

Prekmurska gibanica. Foto: Sava Hotels & Resorts
Sladkou specialitou kraje Prekmurje je dezert prekmurska gibanica s celou řadou náplní. Foto: Sava Hotels & Resorts

Pokud vyhledáváte zdravá jídla nebo cestujete s dětmi, oceníte v hlavní sezoně nabídku hotelů označenou „slastno in zdravo“ (chutně a zdravě). Jedná se o jednoduchá a zdravá jídla přizpůsobená dětem.

Místní speciality můžete ochutnat a koupit si s sebou na blízkém statku Passero (níže v tipech na výlet). Vyrábějí tu víno, pálenky, dýňový olej, paštiky, sušené šunky a klobásy, marmelády i čokoládu.

6. Tipy na výlet Moravske Toplice a okolí

Prekmurje, Slovinsko. Foto: Sava Hotels & Resorts
Krajina Prekmurja a okolí Moravských Toplic je protkána vinicemi. Foto: Sava Hotels & Resorts

Až vás nebude bavit jen ležet u bazénů (a to by byla velká škoda), můžete se vydat na průzkum okolí. Moravske Toplice leží v oblasti Prekmurje, tedy kraje za řekou Murou. Prekmurje je velmi specifický kraj Slovinska, poměrně odlišný od zbytku země. Je více nižinný, má trochu odlišnou kulturu a kuchyni. Místní tu mluví velmi specifickým nářečím a jsou pověstní svou srdečností. Daří se tu vínu, za kterým doporučuji vyrazit do krásných viničních oblastí.

Pokud se nechcete o nic starat, v lázních Terme 3000 nabízejí organizované procházky a výlety. Vydat se můžete do vinného šenku nebo na procházku v přírodě k prvním kopečkům v okolí. Na delší výlety vás vezmou do Murske Soboty, Mariboru, Ptuje nebo do vinných sklepů Radgona.

Statek Passero – domácí pochoutky

V bezprostřední blízkosti Moravských Toplic najdete ve vesnici Tešanovci statek Passero. Můžete se tam vydat na krátkou procházku. V Passeru se specializují na výrobu čokolády. Ochutnáte tu ale i víno, pálenky, dýňový olej, paštiky, sušené šunky a klobásy, marmelády i tradiční prekmurský zákusek „prekmurska gibanica“. V místním obchůdku si můžete nakoupit, co vám bude chutnat. Na statku poskytují i ubytování.

Bogojina – kostel od slavného architekta Jože Plečnika

Plečnikův kostel, Bogojina, Slovinsko
Kostel Nanebevzetí Páně v Bogojině projektovaný Jože Plečnikem

O kousek dál najdete vesničku Bogojina, které dominuje kostel Nanebevzetí Páně projektovaný Jože Plečnikem (jeho kostel najdete například i v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad). Kostel je poměrně monumentální, ale přitom nese prvky lidové architektury – oltář je ze dřeva, strop je vyzdobený tradiční prekmurskou keramikou. Místo zkrátka vyzařuje velmi pozitivní energii, kterou musíte zažít sami. Rozhodně nevynechejte!

Ocean Orchids – pěstírna orchideí s tropickým skleníkem

Ocean Orchids, Moravske Toplice, Slovinsko
Tropický skleník Ocean Orchids

Povinným výletem pro milovníky květin je skleník Ocean Orchids ve vesnici Dobrovnik. Jedná se o velkopěstírnu orchidejí, která vyváží svou produkci do celé Evropy. Do pěstírny sice můžete nahlédnout jen přes sklo, ale pro návštěvníky tu mají dva skleníky s exotickými rostlinami a vodopádem. Vidět tu můžete banánovníky, papáju, rostliny pepře, kávovníky a spoustu kvetoucích rostlin. U vchodu do skleníků je prodejna, ve které si můžete koupit zde vypěstovanou orchideji a odvézt si ji domů. Zajímavostí je, že k vytápění skleníků je používána termální voda.

Filovci – vesnička s hrnčířskou tradicí

Pokud máte rádi keramiku, máte možnost si odvézt domů místní tradiční výrobky. Ve vesnici Filovci funguje stará hrnčířská tradice, typická černou keramikou. Najdete tu maličký hrnčířský skanzen a obchůdek s místními keramickými výrobky.

Vzdálenější cíle

 • Zábavní park Vulkanija – Grad na Goričkem, interaktivní expozice o sopkách, skvělé pro děti.
 • Grad – Grad na Goričkem, jeden z největších barokních hradů ve Slovinsku, možnost jednotné vstupenky s parkem Vulkanija.
 • Maribor – druhé největší město Slovinska, zajímavostí je místní nejstarší vinná réva na světě, vynechat nesmíte starou čtvrť Lent.
 • Ptuj – nejstarší slovinské město, malebné středověké centrum a hrad tyčící se nad řekou Drávou, vinné sklepy s archivem vín od roku 1917.
 • Jeruzalem-Ormož – vinařská oblast východně od Ptuje, okouzlující krajina kopečků a vinic, mnoho možností ochutnat vynikající bílá vína.
 • Lendava – výběžek mezi Maďarskem a Chorvatskem, termální lázně, okolí městečka je obklopeno vinicemi, které lákají k ochutnávání místních vín.

Místo naleziště ropy termální lázně s příjemným okolím

V malé vesničce Moravské Toplice vznikly termální lázně šťastnou náhodou. Na termální vodu tu narazili při hledání vody. Dnes zde stojí největší rekreační komplex Terme 3000 – lázně pro 3. tisíciletí, který se vyplatí navštívit ať už kvůli černé léčivé vodě, tak kvůli skvělým vodním atrakcím. Ne každý holduje vodním radovánkám, pro ty jsou tu Terme Vivat, komfortní lázně s termální vodou, které jsou zaměřené na klidnější dovolenou bez atrakcí. Jsou ideální pro páry. Okolí Moravských Toplic nabízí spoustu moc hezkých výletů.

Už jste byli v Moravských Toplicích a máte nějaké zajímavé zážitky? Nebo se chcete dozvědět více a na něco se ještě zeptat? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Jarmila

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč mají Toplice přívlastek Moravské? Souvisí to s naší Moravou? A ještě by mne zajímalo, zda je zde provoz celoroční? Děkuji za odpověď, Jarmila.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, východní Slovinsko souvisí s naší Moravou historicky. Ta prastará říše Velká Morava se rozkládala na velkém území a zahrnovala i část Slovinska. Co se týče termálů, provoz je celoroční. Mají tu rozsáhlé vnitřní bazény a wellness, které jsou oblíbené také právě na podzim a v zimě.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Pavel Černý

  je stále v provozu černá minerální voda ?

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, ano, bazény s černou termální vodou jsou v termálech Terme 3000 Moravske Toplice neustále v provozu.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.