Maribor

Slovinská mekka vína s největším počtem slunečných dní

Druhé největší město Slovinska Maribor leží na severovýchodě země a je proslaveno svým pokladem – vinnou révou. V Mariboru totiž najdete nejstarší vinný keř na světě. Maribor se také může pochlubit prvenstvím v počtu slunečných dní.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Mariborem, hlavním městem východního Slovinska, protéká řeka Dráva, podél níž se táhnou krásné vinice. Na zdejší architektuře se výrazně podepsala blízkost rakouských hranic. V Mariboru také sídlí druhá největší univerzita ve Slovinsku a velké procento obyvatel města tvoří studenti. Maribor proto ožívá zejména ve večerních hodinách všedních dní, kdy se na ulicích pořádají koncerty a bary otevírají zahrádky. Pořádá se tu také mnoho festivalů.

Fanoušci sportu a speciálně fotbalu si přijdou na své při návštěvě zápasu NK Maribor. Zkrátka nepřijdou ani milovníci zimních sportů, především sjezdového lyžování, a to ve středisku Mariborsko Pohorje. Kromě procházek a památek je pro město ještě více typické víno, bez jehož ochutnávky byste Maribor neměli opouštět.

1. Dům Staré révy (Hiša Stare trte) – nejstřeženější poklad města

Hiša Stare trte, Maribor, Slovinsko
Chloubou Mariboru je nejstarší vinná réva na světě. O Staré révě i vínech okolí Mariboru se dozvíte v Domě Staré révy.

Největší zajímavostí Mariboru je vinná réva. Nachází se tu totiž zřejmě nejstarší exemplář vinné révy na světě známý jako Stara trta, který byl v roce 2004 byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Vysazen měl být před více než 400 lety a na hodnotě mu přidává skutečnost, že stále plodí víno.

Stara trta, Maribor, Slovinsko
Nejstarší vinná réva na světě, která v Mariboru roste již více než 400 let.

Nejstarší vinnou révu světa najdete pnout se na průčelí domu, kde sídlí i muzeum vína Hiša Stare trte (The Old Vine House, česky Dům Staré révy). Víno z této révy bohužel není možné ochutnat. Podává se jen při mimořádných příležitostech a dává se jako dar významným osobnostem, např. papeži či významným státníkům.

Degustovat tu nicméně můžete řadu vynikajících vín z Mariboru a okolí. Zdejší oblast je velmi příznivá pro pěstování vína. Proniká sem teplý vzduch z Panonské nížiny a Maribor s okolím se těší i největšímu počtu slunečných dní z celého Slovinska.

2. Glavni trg a Rotovž – Hlavní náměstí s renesanční radnicí

Maribor, Slovinsko
Hlavní náměstí v Mariboru neboli Glavni trg, kterému vévodí bývalá radnice Rotovž.

Druhé největší náměstí Mariboru s rušnou městskou atmosférou na pozadí historického jádra. Spolu se Slomškovým náměstím tvoří centrum města. Nachází se tu významné památky, obchůdky a příjemné kavárny, ze kterých můžete pozorovat plynoucí život v Mariboru. V srdci náměstí najdete morový sloup ze 17. století na památku tragédie, při níž zemřela třetina obyvatel Mariboru. Malé obchůdky najdete nedaleko Starého mostu a ulice Koroška cesta.

 

Maribor, Slovinsko
Hlavnímu náměstí v Mariboru vévodí morový sloup i krásné budovy.

Z památek by vám na seznamu neměla chybět původně gotická, ale v současnosti již renesanční radnice (Rotovž), kostel sv. Alojzije a taky bývalé kasino. Další významná budova se nacházela na místě bývalé restaurace Koper, kde byl založen první pivovar ve městě, který vlastnila po dlouhá léta rodina Čeligi. Jeho existenci připomíná také věž pojmenovaná právě po této rodině, kterou najdete severně od Slomškova náměstí.

3. Lent – nejstarší část města

Lent, Maribor, Slovinsko
Nejstarší částí Mariboru je Lent, který leží těsně u břehu řeky Drávy. Dříve to byla židovská čtvrť. Dnes si tu užijete posezení u řeky.

Lent je vedle bývalého přístavu také označením pro nejstarší část města, ve které žili ve středověku Židé. Skromná židovská obec zanikla již v 15. století, ale dodnes tu najdeme její pozůstatky – zejména starou synagogu. V bývalé přístavní čtvrti tvořené malebnými domečky se nachází několik restaurací, barů a kaváren lákajících návštěvníky nejen na omamnou vůni, ale i na příjemný výhled na řeku Drávu.

Přístav ožívá zejména v letním období, kdy se stává místem konání nejrůznějších festivalů a akcí. Nejznámější je Lent Festival, který je považován za jeden z největších festivalů pod širým nebem v celé Evropě. Nábřeží a ulice této části města v době konání festivalu rozezní hudba, herci pouličního divadla a různá komediální vystoupení.

4. Slomškovo náměstí a katedrála sv. Jana Křtitele – náměstí významných budov

Maribor, Slovinsko
Na Slomškově náměstí v Mariboru sídlí druhá největší univerzita ve Slovinsku.

Druhým významným centrem Mariboru je náměstí Slomškov trg. Na náměstí stojí pomník z roku 1991, který byl postaven na počest místnímu biskupovi a pedagogovi Martinu Slomškovi, který přivedl do Mariboru sídlo diecéze. Na atraktivitě náměstí přidávají i významné budovy, které ho obklopují – Rektorát mariborské univerzity, Slovinské Národní divadlo i neorenesanční budova pošty.

Maribor, Slovinsko
Dominantou Slomškova náměstí i duchovním centrem města je katedrála sv. Jana Křtitele. Pomodlil se tu i sám papež Jan Pavel II.

Hlavní dominantou náměstí je gotická katedrála postavená již ve 12. století. Byla postavena podle románského slohu, ale za dobu své existence prošla několika úpravami. Chór neboli kněžiště pochází ze 14. století a její hlavní chrámová loď byla postavena ještě o století později.

Stavbě vévodí zvonice, ze které je nádherný výhled na celé město. V katedrále jsou uloženy ostatky již zmíněné významné osobnosti Slovinska – buditele a pedagoga Antona Martina Slomška.

5. Mariborský hrad – bývalé sídlo šlechticů

Maribor, Slovinsko. Foto: Bogdan Zelnik, Visit Maribor
Mariborský hrad byl dříve součástí opevnění města a sídlem šlechty. Dnes tu najdete muzeum. Foto: Bogdan Zelnik, Visit Maribor

V samém centru města najdete v obklopení rušným Hradním náměstím a Náměstím Svobody Mariborský hrad z 15. století. Postavit ho v té době nechal císař Friedrich III. jako opevnění severovýchodní části města. Od této doby sloužil po několik staletí jako sídlo šlechticů. Na hrad zavítala řada významných panovníků jako Leopold I., Karel VI. i Marie Terezie. Po německé okupaci za druhé světové války hrad navštívil i Adolf Hitler.

V současnosti na hradě sídlí vlastivědné muzeum. Při jeho návštěvě se můžete seznámit s historií a zajímavostmi týkajícími se Mariboru. Muzeum se věnuje i lékárenství, které poukazuje na vysokou rozvinutost farmaceutického průmyslu ve městě již v 16. století. Na náměstí vedle Mariborského hradu najdete pomník národně-osvobozeneckého boje za 2. světové války. Jedna z podobizen patří Josipu Brozu Titovi.

6. Vinagovy sklepy – největší a nejstarší vinný sklep

Maribor se může pyšnit dalším prvenstvím, co se vinařství týče. Vinag je se svojí rozlohou 20 km2 největším vinným sklepem nejen v Mariboru, ale v celém Slovinsku. Tento chrám pro milovníky vína tu funguje již přes 200 let.

Tunelovitý tvar sklípku dokáže uskladnit až 7 milionů litrů vína. Vinagovy sklepy se nachází nedaleko Náměstí Svobody – pod centrem města. Po předchozím objednání je sklep otevřen pro veřejnost. Prohlídku a degustaci si můžete rezervovat v turistickém informačním centru. Cena prohlídky je 4 €/osobu, spolu s degustací 7 €/osobu.

7. Piramida – vyhlídkové místo uprostřed vinic

Piramida, Maribor, Slovinsko
Vrch porostlý vinicemi a s kapličkou nahoře se jmenuje Piramida. Místo je oblíbeným výletním a vyhlídkovým bodem.

Vyhlídka na kopci, kde dříve stával mariborský hrad, je vysoká 368 metrů. Vychutnáte si z ní nádherný výhled nejen na svahy poseté vinnou révou, ale na celé město. Na kopec se dostanete po cestě, která vede nad městským parkem podél hustých vinic. Mezi nimi můžete zahlédnout i nějaké zvíře, třeba zajíce, bažanta či dokonce lišku.

Název je odvozen od tvaru návrší, které připomíná pyramidu. Na jeho vrcholku se již ve 12. století tyčil Mariborský hrad, který sloužil jako obranný štít před nájezdy Maďarů. V současnosti stojí na kopci malá kaplička.

8. Luft 360° – kavárna v mrakodrapu s výhledem

Dalším místem, kde si můžete užít výhled na celé město a k tomu se navíc občerstvit, je kavárna Luft 360°. Je umístěna na střeše budovy Slavija, která se nachází v bezprostřední blízkosti náměstí Leona Štuklja.

Ceny jsou tu pochopitelně vyšší, zážitek z tamní atmosféry a úchvatného výhledu je ale nezapomenutelný. Navíc se tu konají i různé akce – pátky s živou hudbou, čtvrteční pikniky nebo pravidelné sobotní tematické párty.

Mapa Mariboru – co vidět a kudy po nejzajímavějších místech města

V následující mapě najdete doporučenou trasu po nejvýznamnějších místech a atrakcích v Mariboru.

Začít můžete u (1) Mariborského hradu – významného sídla feudálů z 15. století. Další zastávkou je (2) Katedrála sv. Jana Křtitele – prvního slovinského svatého.

Směrem k řece Drávě dojdete na (3) Glavni trg – Hlavní náměstí s renesanční radnicí a morovým sloupem. Přímo u řeky najdete (4) Hišu Stare trte – dům, na kterém se pne nejstarší vinná réva na světě. Dům Staré révy stojí v nejstarší části Mariboru, kterou je bývalý přístav (5) Lent. Zde si můžete dát pauzu v některé z mnoha kavárniček a vychutnat si výhled na řeku Drávu. Z druhého břehu řeky pak pořídíte pěkné fotografie města.

Dalším místem je (6) Synogaga, která patří mezi nejstarší v rámci Střední Evropy a nachází se v místě bývalého židovského ghetta na ulici Židovska. Příjemné zakončení trasy vás čeká ve (7) vinném sklípku Vinag, který se nachází pod centrem města a tvoří jej 2 km podzemní chodby. A pokud budete mít ještě sílu, vydejte se na (8) Piramidu, odkud si užijete výhled na celé město.

Kam v Mariboru za nákupy

Co se týče nákupů, neměli byste vynechat obchůdky na ulicích Gosposka a 10. oktobra. Na druhém břehu řeky Drávy potom najdete obchodní dům Europark, který nabízí klasické obchody. Jedná se o největší nákupní středisko v Mariboru. V bohatě zásobené samoobsluze Spar si tu můžete nakoupit či svým blízkým přivézt na ochutnávku místní potraviny i speciality z různých koutů Slovinska. Doporučujeme především skvělé sýry, pršut, sušené klobásy a v neposlední řadě víno.

Maribor, Slovinsko
Nákupy v Mariboru si užijete v malých krámcích v uličkách starého města.

Parkování v Mariboru – blízko centra za příznivé ceny

S parkováním v Mariboru si nemusíte dělat těžkou hlavu. Auto můžete nechat v bezprostřední blízkosti centra na parkovacích hodinách. Zde běžně zaplatíte 0,80 €/hodinu, o víkendech je tady parkování dokonce zdarma. V těsné blízkosti centra se jen přes most nachází také obchodní dům Europark, který také poskytuje dostatek míst pro parkování.

Tipy na výlety – zajímavá místa v okolí

 • Mariborsko Pohorje – lyžařské středisko se spodní stanicí lanovky v Mariboru, ideální výchozí pozice pro pěší túry s množstvím horských tras a lyžařských sjezdovek.
 • Vodopády Veliki a Mali Šumik – dva vodopády nedaleko od sebe na okraji pohoří Pohorje, nachází se na řeče Lobnica, větší z nich měří 24 m.
 • Černé jezero – rašelinové jezero v pohoří Pohorje, příjemná a nenáročná procházka krajinou močálů a rašelinišť.
 • Kungota – obec, ve které najdete cestu mezi vinicemi ve tvaru srdce.
 • Krajinski park Drava – přírodní park rozprostírající se mezi Mariborem a Ptují, představuje jednu z posledních částí přírodního koryta řeky s jedinečnými a vzácnými biotopy.
 • Ptuj – přímořské městečko blízko chorvatských hranic se středomořskou atmosférou, velkým množstvím restaurací a kaváren, řadí se také k nejstarším městům Slovinska.

Zajímá vás ohledně této destinace ještě něco dalšího, co jste v článku nenašli či potřebujete s něčím konkrétním poradit? Nebo Maribor již znáte jako své boty a chtěli byste něco doplnit či doporučit nějaká další zajímavá místa ve městě nebo okolí? Napište nám své náměty, postřehy či otázky do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Jitka Lakatová

  dobry den,muzu poprosit o blizsi odkaz na Černe jezero a vinice ve tvaru srdce Kungota?obr.vinice jsem na netu našla ale nemuzu obj.kde presne projet autem at to nemineme.Dekuji

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den,
   cesta vinicemi ve tvaru srdce je v této lokalitě: https://goo.gl/maps/A4UYn7Q8rfJx8p8Q8.
   K Černému jezeru je nejlepší východisko od chaty Dom na Osankarici. Vede odtud asi 2 km dlouhá stezka po dřevěných lávkách. Odbočíte z dálnice ve Slovenské Bistrici a pak cesta pokračuje do hor. Umístění jezera najdete zde:
   https://goo.gl/maps/9CwveQiYisKHVBDN7.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Draha

  Dobrý den, mohla bych poprosit o nějaký tip ... pojedeme do Chorvatska a chtěli bychom se alespoň trochu podívat ve Slovinsku .... ale bohužel, pojedeme po dálnici a mám tam cca 5 hodin, které se mi podařilo vyšetřit ... doporučíte mi, prosím, nějaké zajímavé místo v blízkosti dálnice? Děkuji a přeji pěkný den

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, doporučuji Maribor nebo Ptuj. Obě města leží bezprostředně u dálnice na Chorvatsko. Záleží, co preferujete. Maribor je druhé největší město Slovinska, centrum je ale kompaktní a projdete si ho za dvě hodiny. Doporučuji posezení u řeky Drávy, kde najdete prastarý dům Hiša Stare trte (Dům Staré révy), na kterém se pne údajně nejstarší vinná réva na světě.
   Ptuj je menší městečko s příjemnou atmosférou. Starobylé uličky a hrad nad městem. Skvělý tip na poklidnou zastávku.
   Přejeme hezkou cestu!

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.