Mangart

Čtvrtá nejvyšší hora ve Slovinsku s nejvýše položeným silničním sedlem

Mangart (také Mangrt) je se svou nadmořskou výškou 2 679 m čtvrtou nejvyšší horou Slovinska. Nachází se v Julských Alpách na slovinsko-italské hranici a patří k horskému celku Mangart – Jalovec.

Majestátní hora s úctyhodnou tři kilometry širokou severní stěnou je tvořena triaskými a jurskými vápenci. Právě červený vápenec je důvodem, proč má Mangart typický načervenalý odstín. Výšlap nabízí na samém vrcholu dechberoucí výhled až na nejvyšší horu slovinska Triglav (2 864 m n. m.) a do širokého okolí. 

Autem přístupné je Magartské sedlo (slovinsky Mangartsko sedlo) ve výšce 2 055 m n. m. Sedlo Mangart je oblíbeným výletním cílem i výchozímu bodem pro výstup na okolní hory. Již samotná cesta po této nejkrásnější vysokohorské silnici ve Slovinsku je díky úchvatným výhledům zážitkem. Je také výzvou pro motoristy, cesta je úzká a vyžaduje obezřetnost.

Průjezd silnicí, kterou v roce 1938 vybudovali Italové, je zpoplatněn 10 €. Po výjezdu na Mangartské sedlo vám zbývá na vrchol cca 600 výškových metrů, které je možné zdolat buď pěšky či ferratou.

Mangartská cesta pro pěší výstup začíná u viaduktu Predel, kde je značena odbočka a také parkoviště. Po pár kilometrech máte na výběr mezi italskou a slovinskou cestou. Slovinskou cestou se dostanete na samý vrchol, italskou pak těsně pod něj.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Otevírací doba

Silnice na Mangartsko sedlokvěten–listopad (dle sněhových podmínek)

Ceny

Cena za jednorázový vjezd autem – 10 €

Termíny ve Slovinsku se plní

Nečekejte s rezervací na léto 2023!

158 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.