Mangart

Čtvrtá nejvyšší hora ve Slovinsku s nejvýše položeným silničním sedlem

Mangart (také Mangrt) je se svou nadmořskou výškou 2 679 m čtvrtou nejvyšší horou Slovinska. Nachází se v Julských Alpách na slovinsko-italské hranici a patří k horskému celku Mangart – Jalovec.

Majestátní hora s úctyhodnou tři kilometry širokou severní stěnou je tvořena triaskými a jurskými vápenci. Právě červený vápenec je důvodem, proč má Mangart typický načervenalý odstín. Výšlap nabízí na samém vrcholu dechberoucí výhled až na nejvyšší horu slovinska Triglav (2 864 m n. m.) a do širokého okolí. 

Autem přístupné je Magartské sedlo (slovinsky Mangartsko sedlo) ve výšce 2 055 m n. m. Sedlo Mangart je oblíbeným výletním cílem i výchozímu bodem pro výstup na okolní hory. Již samotná cesta po této nejkrásnější vysokohorské silnici ve Slovinsku je díky úchvatným výhledům zážitkem. Je také výzvou pro motoristy, cesta je úzká a vyžaduje velkou obezřetnost. Přednost má vždy vozidlo jedoucí nahoru.

Průjezd silnicí, kterou v roce 1938 vybudovali Italové, je zpoplatněn 10 €. Vjezd je regulován závorou, na cestě smí být maximálně 50 vozidel (včetně motorek) zároveň. Po výjezdu na Mangartské sedlo vám zbývá na vrchol cca 600 výškových metrů, které je možné zdolat buď pěšky či ferratou.

Mangartská cesta pro pěší výstup začíná u viaduktu Predel, kde je značena odbočka a také parkoviště. Po pár kilometrech máte na výběr mezi italskou a slovinskou cestou. Slovinskou cestou se dostanete na samý vrchol, italskou pak těsně pod něj.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Otevírací doba

Silnice na Mangartsko sedlokvěten–listopad (dle sněhových podmínek)

Ceny

Cena za jednorázový vjezd autem – 10 €

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.