Lyžování ve Slovinsku

187 kilometrů sjezdovek s výhledem na horské velikány

Většinu území Slovinska pokrývají hory. Přitom málokdo ví, že se tu dá skvěle lyžovat. Užijete si tu lyžování ve 2000 metrech i rozsáhlé areály ideální pro rodiny s dětmi. Nejdelší osvětlená sjezdovka v Evropě, nejdelší kabinová lanovka a nejrychlejší vleky, to všechno najdete na slovinských svazích.

Ubytování ve Slovinsku

Rezervujte včas!

158 prověřených ubytování
Najdeme vám volné ubytování
Neúčtujeme si nic navíc
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Zobrazit ubytování

Obsah

Lyžařská střediska se ve Slovinsku nachází především mezi Triglavským národním parkem na severo-západě a pohořím Pohorje na severo-východě země. Slovinsko je zemí menších skiareálů s takřka rodinnou atmosférou,  různorodou náročností sjezdovek a nádhernými panoramatickými výhledy.

Slovinské lyžařské areály jsou vhodné pro rodiny s dětmi, které si tu užijí pravé zimní radovánky. Vedle širokých mírných sjezdovek tu najdete i náročnější, které se využívají na různé sjezdové závody, kvalifikace i světový pohár.

Skiareály ve Slovinsku leží v poměrně vysoké nadmořské výšce, což vytváří ideální podmínky pro kvalitní sněhovou pokrývku. Pokud jste vášniví lyžaři a rádi poznáváte nová místa, můžete si pořídit kartičku SkiPass, se kterou můžete lyžovat ve všech slovinských skiareálech. Výhodou řady slovinských středisek je blízkost termálních lázní, kde se můžete po prolyžovaném dni nechat hýčkat.

Vysokohorské areály – lyžování až ve 2 000 metrech

Některé skiareály se nachází ve vysokých nadmořských výškách a vytváří tak skvělé podmínky pro kvalitní a dlouhou lyžařskou sezónu. Ta může někde trvat až do začátku května.

Skiareál Kanin-Sella Nevea, Julské Alpy, Slovinsko, Foto: Katja Pokorn
Skiareál Kanin-Sella Nevea najdete ve 2000 m n. m. nad slavným střediskem Bovec. Foto: Katja Pokorn

Vůbec nejvýše položeným lyžařským střediskem ve Slovinsku je Kanin, ležící v nadmořské výšce přes 2000 metrů. Leží na hranicích s Itálií a je propojený s italským areálem Sella Nevea. Vy si tak můžete užít lyžování jak ve Slovinsku, tak v Itálii. Vysoká poloha nabízí skvělé sněhové podmínky a dlouhou lyžařskou sezónu.

Skiareál Krvavec, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Skiareál Krvavec je vysokohorské středisko s širokými otevřenými sjezdovkami

Ve vysoké nadmořské výšce se nachází také jedno z nejoblíbenějších středisek ve Slovinsku – Krvavec. Kromě ideální polohy láká na široké upravené sjezdovky s nádhernými výhledy na Kamnicko-Savinjské Alpy, jízdu na sněžných kolech nebo noční sáňkování. Leží navíc pouhých 25 km od Lublaně, můžete tak lyžování zkombinovat s návštěvou hlavního města.

Skiareál Vogel, Bohinjské jezero, Slovinsko. Foto: Bohinj
Skiareál Vogel je vysokohorským střediskem s kvalitními lyžařskými podmínky trvajícími dlouho do jara. Foto: Bohinj

Skiareál Vogel nad Bohinjským jezerem je vhodný především pro ty, kteří preferují pohodové lyžování na méně náročných terénech a krásné výhledy. Do areálu ležícím v nadmořské výšce přes 1500 metrů vás od Bohinjského jezera vyveze kabinová lanovka s nádherným výhledem na Triglav. Nebudete-li mít po dni na svahu dost, můžete navštívit Aquapark Bohinj dole v údolí.

Rodinná střediska – kam vyrazit s dětmi

Skiareály ve Slovinsku jsou většinou menší a ideální také pro rodiny s dětmi díky skvělému zázemí, rozmanitým sjezdovkám či lyžařské škole. V blízkosti areálů se většinou nachází také dostatek ubytovacích kapacit, takže nemusíte trávit tolik času přejížděním.

Skiareál Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora
Skiareál Kranjska Gora zalitý sluncem. Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora

Jedním z nejoblíbenějších rodinných skiareálů je Kranjska Gora. Středisko je skutečně skvěle vybavené. Pro malé a začínající lyžaře je tu lyžařská škola a mírné sjezdovky v nižších polohách. Zkušení lyžaři si užijí i náročnější sjezdovky, středisko je známé pořádáním Světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Skiareál Cerkno, Slovinsko
Skiareál Cerkno, Foto: Jošt Gantar

Nejmodernějším střediskem s úchvatnou okolní přírodou je Cerkno. Pochlubit se může rychlým odbavováním lyžařů, a to díky nejrychlejší sedačkové lanovce v zemi. Cerkno získalo řadu ocenění v kategorii rodinné středisko. Pro děti je tu lyžařská školička i vnitřní dětský koutek. V Cerknu najdete i termální bazén.

Rogla, Slovinsko. Foto: Iztok Medja
Lyžařské středisko Rogla s charakteristickým kostelem. Foto: Iztok Medja

Nejen nabídkou sjezdovek různých náročností je pro rodiny s dětmi vhodný také skiareál Rogla. Nabízí sjezdovky jak pro začátečníky, tak pro profesionální lyžaře či snowboardisty. Kromě lyžování jsou zde upravené běžkařské stopy i možnost zapůjčení populárních sněžnic. Děti se mohou podívat do volnočasového parku s dřevěnou vesničkou. Navštívit můžete také stezku v korunách stromů. Blízko skiareálu jsou známé termální lázně Zreče.

Skiareál Golte, Slovinsko. Foto: Golte
Skiareál Golte leží vysoko nad dolinou, na kterou jsou odtud krásné výhledy. Foto: Golte

Dalším oblíbeným rodinným skiareálem jsou Golte s 12 km upravených sjezdovek a lyžařskou školou i prostorem pro sáňkování. Po lyžování  můžete načerpat další energii ve 30 km vzdálených termálních lázních Dobrna nebo Laško.

Lyžování nad Mariborem – největší středisko ve Slovinsku

Mariborsko Pohorje, Slovinsko
Mariborsko Pohorje je největším skiareálem ve Slovinsku. Leží těsně nad městem Maribor. Foto: Nina Kurnik

Mariborsko Pohorje leží na okraji druhého největšího slovinského města Mariboru a je největším skiareálem ve Slovinsku. Na okraji města se nachází lanovka, která vás do skiareálu dopraví. Mariborsko Pohorje se může pochlubit také nejdelší osvětlenou sjezdovkou v Evropě (přes 7 km) a pravidelně se tu koná kvalifikační závod na světový pohár v ženském lyžování „Zlata lisica“.

Velkou výhodou skiareálu je jeho dobrá dostupnost z České republiky, leží asi 350 km od Mikulova. Lyžování můžete navíc skvěle spojit s návštěvou Mariboru. Lyžařské vybavení si v areálu půjčíte. Naopak menší nevýhodou je, že se nachází v nízké poloze, se kterou je spojeno riziko nedostatečné sněhové pokrývky.

Mapa

Slovinská lyžařská střediska leží v severní části země, kde jsou hory nejvyšší a sněhové podmínky nejlepší. Vynikající skiareály najdete nejen v Alpách, ale ve všech vyšších pohořích Slovinska. Zorientujte se, kde které středisko najdete.

Najděte si středisko, které pro vás bude ideální

Chcete si ve Slovinsku zalyžovat, ale stále váháte, na který svah se vydat? Promyslete si, co od lyžování ve Slovinsku očekáváte.

 1. Pro náročné: Kanin-Stella Nevea, Mariborsko Pohorje nebo Krvavec
 2. Výhledy s méně náročným terénem: Vogel, Cerkno nebo Golte
 3. Rodiny s dětmi: Kranjska Gora, Mariborsko Pohorje, Cerkno, Rogla nebo Golte

Svoje místo si tu prostě najde každý. Tak sbalte lyže a snowboardy a vyrazte objevit Slovinsko v zimě :).

Už jste si byli ve Slovinsku zalyžovat? Podělte se s námi o zážitky nebo další tipy. Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Ubytování ve Slovinsku

Rezervujte včas!

158 prověřených ubytování
Najdeme vám volné ubytování
Neúčtujeme si nic navíc
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Zobrazit ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Vojta

  Jak to tam mají se sněhem od kdy se tam cca lyžuje? Díky :)

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Záleží na nadmořské výšce. Obyčejně v prosinci již bývají skiareály v provozu. Největší jistota je Kanin, nejvýše položený skiareál. Tam se sníh drží i dlouho do jara. Naopak nejisté je to na Mariborskem Pohorju, které je relativně nízko položené a záleží na počasí. Tam doporučujeme vyrazit spíše v druhé polovině ledna nebo v únoru, kdy bývají nejlepší sněhové podmínky.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Petr Švásta

  Moc pěkně udělané stránky! Momentálně mám sice zlomenou nohou, ale až se zotavím... Kdo ví...😀

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.