Lublaňský hrad

Středověký hrad tyčící se na zeleném kopci v srdci Lublaně je největší atrakcí hlavního města

Na zeleném Hradním kopci se tyčí dominanta hlavního města Slovinska – Lublaňský hrad. Významná kulturní a historická památka v Lublani stojí již od 12. století. Nicméně podle archeologických pramenů byl tento kopec osídlen již ve 12. století př. n. l. První opevnění mají na svědomí Keltové. Středověký hrad se stal později sídlem pánů, od 14. století byl dědičným majetkem Habsburského rodu, za jejichž působení se hrad rozrostl. Dnešní podobu hradního komplexu ovšem získal až během 16. a 17. století.

Původně nesloužil Lublaňský hrad pouze jako sídlo bohatých rodin. Býval využíván jako věznice či jako vojenská pevnost. Vězení tu s přestávkami bylo až do druhé světové války. V polovině 19. století zde byla vybudována pro stráž Vyhlídková věž (Razgledni stolp).  Jednou z údajně nejstarších částí hradu je stavba věnovaná patronovi hlavního města – gotická kaple sv. Jiří s krásnými freskami. Dominantou hradu je ale bezesporu zvonice.

Navštívit můžete zdejší virtuální muzeum, v areálu se během roku koná nespočet kulturních akcí. Z hradu je také úžasný výhled na město, o který nepřijdete, i když se vám nebude chtít absolvovat strmý výšlap. Využít totiž můžete lanovku, která jezdí ze Starého města přímo k hradu.

O dalších památkách hlavního města se dočtete v našem průvodci po Lublani.

Kontakt

Otevírací doba

Leden, únor, březen, listopad10.00–20.00
Duben, květen, říjen9.00–21.00
Červen–září9.00–23.00
Prosinec10.00–22.00

Ubytování ve Slovinsku

86 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.