Lublaňský hrad

Středověký hrad tyčící se na zeleném kopci v srdci Lublaně je největší atrakcí hlavního města

Na zeleném Hradním kopci se tyčí dominanta hlavního města Slovinska – Lublaňský hrad. Významná kulturní a historická památka v Lublani stojí již od 12. století. Nicméně podle archeologických pramenů byl tento kopec osídlen již ve 12. století př. n. l. První opevnění mají na svědomí Keltové. Středověký hrad se stal později sídlem pánů, od 14. století byl dědičným majetkem Habsburského rodu, za jejichž působení se hrad rozrostl. Dnešní podobu hradního komplexu ovšem získal až během 16. a 17. století.

Původně nesloužil Lublaňský hrad pouze jako sídlo bohatých rodin. Býval využíván jako věznice či jako vojenská pevnost. Vězení tu s přestávkami bylo až do druhé světové války. V polovině 19. století zde byla vybudována pro stráž Vyhlídková věž (Razgledni stolp).  Jednou z údajně nejstarších částí hradu je stavba věnovaná patronovi hlavního města – gotická kaple sv. Jiří s krásnými freskami. Dominantou hradu je ale bezesporu zvonice.

Navštívit můžete zdejší virtuální muzeum, v areálu se během roku koná nespočet kulturních akcí. Z hradu je také úžasný výhled na město, o který nepřijdete, i když se vám nebude chtít absolvovat strmý výšlap. Využít totiž můžete lanovku, která jezdí ze Starého města přímo k hradu.

O dalších památkách hlavního města se dočtete v našem průvodci po Lublani.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Otevírací doba

říjen–duben9.00–19.00
květen–září9.00–22.00

Ceny

Dospělí12,00 €
Děti a studenti8,40 €
Rodinná28,80 €
Dospělí (s cestou lanovkou)16,00 €
Děti a studenti (s cestou lanovkou)11,20 €
Rodinná (s cestou lanovkou)38,40 €

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.