Lublaň

Zelené město plné krásné architektury

Hlavní město Slovinska Lublaň (slovinsky Ljubljana) s necelými 300 tisíci obyvatel je perlou architektury a doslova zeleným městem. Centrem protéká řeka Lublanice obklopená zelení. Na nábřežích najdete nespočet kaváren, kde si za letních večerů moc rádi posedíte dlouho do noci. Nad městem se tyčí lublaňský hrad, odkud uvidíte až na Alpy.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Lublaň, Slovinsko
Pohled na Lublaň z Lublaňského hradu. Centrum je velmi příjemné pro pěší a cyklisty. Vjezd autům je na většině míst zakázán.

Lublaň (slovinsky Ljubljana) nese velmi viditelnou stopu architekta Jože Plečnika – v centru stojí jeho slavná Národní knihovna, přes řeku vede několik jeho mostů, na nábřeží stojí jeho tržnice a tak dále. Lublaň má díky jeho dílům zcela unikátní charakter.

1. Lublaňský hrad – středověká pevnost s puncem moderní architektury

Lublaňský hrad, Lublaň, Slovinsko
Nádvoří Lublaňského hradu, kde se mísí středověká architektura se současnými prvky.

Lublaňský hrad, který se pyšně tyčí nad městem a řekou Lublanicí (slovinsky Ljubljanica), zde stojí už přibližně 900 let. Výlet na hrad nesmí minout žádný návštěvník Lublaně. Z hradeb a vyhlídkové věže jsou nejkrásnější výhledy na Lublaň. Za dobré viditelnosti uvidíte i Alpy.

Hrad je zajímavý svou moderní přestavbou – zvenku středověk, uvnitř architektura 21. století, ke které patří i lanovka. Uvnitř hradu si můžete prohlédnout expozici o slovinské historii a muzeum loutek. Na hrad se vyvezte buďto lanovkou, nebo vystoupejte po pěšinách.

2. Staré město – stísněné uličky a krásné historické domy

Mestni trg, Lublaň, Slovinsko
Mestni trg je hlavní náměstí starého města. Původně středověké domy mají dnes průčelí z období baroka a renesance.

Nejstarší část města přiléhá těsně k úpatí hradního vrchu. Zaujímá náměstí Mestni trg, Stari trg a Gornji trg. Většina domů byla přestavěna v 16. a 17. století a průčelí jsou převážně barokní. Některé domy si však ve vnitřní struktuře zachovaly středověkou architekturu.

Mestni trg byl od 12. století jedním z hlavních center Lublaně. Nejvýznamnějšími památkami jsou radnice (Mestna hiša) a Robbova kašna. Stari trg je spíše než náměstí dlouhá ulice. Láká k posezení v kavárnách a restauracích. Najdete tu také řadu zajímavých obchůdků.

3. Plečnikova tržnice – architektonické dílo jako kulisa lokálních surovin

Plečnikova tržnice, Lublaň, Slovinsko
Městská tržnice je dílem architekta Jože Plečnika. Přiléhá těsně k řece Lublanici, z druhé strany je podloubí s obchůdky.

Budova lublaňské tržnice pochází ze 40. let 20. století a je dílem slavného architekta Jože Plečnika (jehož architekturu známe i z Pražského hradu nebo kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze). Stojí těsně u řeky Lublanice. Tržnici tvoří dlouhé podloubí, v němž jsou umístěny obchody se slovinskými produkty a občerstvení. Na straně orientované k řece je rybí restaurace a galerie.

Na prostranství u budovy tržnice je od pondělí do soboty zeleninový trh pod širým nebem. Nakoupit si tu můžete velký výběr zeleniny a ovoce od slovinských pěstitelů. Trh je oblíbeným cílem Lublaňanů. Každý pátek tu také probíhá akce odprta kuhna“– otevřená kuchyně, na níž můžete ochutnat vyhlášená jídla od kuchařů slovinských restaurací.

4. Prešernovo náměstí a Trojmostí – hlavní náměstí Lublaně

Prešernovo náměstí, Lublaň, Slovinsko
Prešernov trg je hlavním lublaňským náměstím. Se starým městem ho spojuje zajímavá stavba trojmostí, jejímž autorem je Jože Plečnik.

Prešernov trg je považován za hlavní Lublaňské náměstí. Lidé si zde domlouvají schůzky, podobně jako na pražském Václaváku. Hlavní dominantou náměstí je socha největšího slovinského básníka France Prešerna s múzou. Na náměstí stojí také kostel zvěstování Panny Marie, který přiléhá k františkánskému klášteru. Architektonicky zajímavé jsou také secesní budovy Hauptmannův dům a Galerie Emporium.

Z Prešernova náměstí můžete přejít na druhý břeh řeky Lublanice po tzv. Tromostovju. Jedná se o trojitý most, který z původního klasického vytvořil Jože Plečnik. Z mostu vedou schody na terasy u řeky Lublanice. Součástí architektury mostu je i stánek a topoly na opačné straně řeky.

5. Nábřeží Lublanice – ráj kaváren ve stínu stromů

Nábřeží Lublanice, Lublaň, Slovinsko
Nábřeží Lublanice je pokryté kavárnami a restauracemi. Je ideálním místem na posezení v kteroukoli denní dobu. Zeleň a řeka zde vytváří příjemné klima.

Řeka Lublanice hraje v centru Lublaně důležitou roli. Lublaňané ji hojně využívají k odpočinku. Na obou březích řeky najdete krásná nábřeží se spoustou kaváren a restaurací, které v teplých měsících nabízejí venkovní posezení hned u řeky. Nábřežím Lublaně dodávají kouzlo vzrostlé stromy, které zde vytvářejí velmi příjemné klima.

Oba břehy Lublanice spojuje velké množství mostů, takže můžete libovolně přecházet z jednoho břehu na druhý. Část nábřeží zvaná Breg je prostornější a každou sobotu se tu koná umělecký trh, v neděli tu najdete bleší trh.

6. Národní a univerzitní knihovna – neotřelá stavba z pera Jože Plečnika

Národní a univerzitní knihovna je nejvýznamnějším dílem architekta Jože Plečnika. Byla postavena mezi lety 1936 a 1941. Fasáda je vytvořena zajímavou kombinací cihel a kamene. V interiéru je nejzajímavější černé arkádové schodiště a prostorná světlá studovna. Každý detail budovy od klik po svítidla je dílem Jože Plečnika.

7. Kongresní náměstí – největší lublaňské náměstí

Kongresni trg, Lublaň, Slovinsko
Kongresni trg je největší lublaňské náměstí. Polovinu zabírá park Zvezda s příjemným posezením pod stromy.

Kongresni trg je jedním z největších náměstí v Lublani. Své jméno si nese podle kongresu Svaté aliance roku 1821, pro který byl upraven. Náměstí krášlí park Zvezda se vzrostlými stromy. Kolem náměstí stojí několik významných budov, mezi nimi budova rektorátu lublaňské univerzity (která je dílem českého architekta Jana Vladimíra Hráského) nebo budova filharmonie.

8. Park Tivoli – zelená oáza na dohled od centra Lublaně

Park Tivoli je největší a nejkrásnější park v Lublani. Měří 5 km2 a sahá až do centra města. Park je protkán stezkami a osazen zajímavými stromy a květinovými záhony. Najdete tu i sochy a fontány.

Nejvýznamnější částí je Jakopičevo sprehajališče – promenáda vytvořená architektem Jože Plečnikem. Dnes jsou na promenádě trvale umístěny výstavy velkoformátových fotografií. Na konci promenády stojí Grad Tivoli, kde dnes sídlí mezinárodní grafické centrum.

9. Nebotičnik – terasa s kavárnou a krásným výhledem na město

Nebotičnik, Lublaň, Slovinsko
Nebotičnik je výšková budova ze 30. let. Na střeše najdete kavárnu, z níž je překrásný výhled na město a hradní vrch.

Nebotičnik je výšková stavba z roku 1933. V době svého vzniku byl nejvyšší stavbou na Balkáně a podle toho si nese svůj název, který v překladu znamená mrakodrap. Budova měří 70 metrů a má 13 pater. Jeho podoba je inspirována americkou architekturou. Na střeše Nebotičniku je kavárna, kterou se rozhodně vyplatí navštívit. Nabízí se odtud krásné výhledy na Lublaň i její okolí.

10. Plečnikův dům – domov nejslavnějšího slovinského architekta

Plečnikova hiša je muzeum architekta Jože Plečnika. Kromě domu s původním vybavením si zde můžete prohlédnou výstavu o architektově díle i jeho neuskutečněných vizích. Dům působí na první pohled velmi skromně a je věrným obrazem Plečnikovy životní filozofie.

11. Metelkova mesto – alternativní kulturní prostor

Metelkova, Lublaň, Slovinsko
Metelkova je alternativní kulturní prostor, který si umělci svérázně upravili. Večer je tu živo, vyplatí se přijít a nasávat zdejší atmosféru.

Metelkova je jedno z nejznámějších míst Lublaně. Jedná se o alternativní umělecký prostor bývalých rakousko-uherských kasáren. Umělci komplex zachránili před demolicí a svérázně jej přebudovali. Dnes tu najdete řadu hudebních klubů, probíhají tu výstavy a happeningy. Doporučujeme navštívit Metelkovu večer, kdy se tu mísí různí lidé, můžete si tu poslechnout hudbu, vypít pivo nebo jen tak nasávat atmosféru.

Doporučená trasa městem

Na mapě níže najdete doporučenou trasu městem, která vás provede po nejvýznamnějších památkách Lublaně. Začněte u turistického informačního centra u mostu Tromostovje. Pokračujte podél tržnice k lanovce na Lublaňský hrad. Na hrad se vyvezte lanovkou nebo vystoupejte pěšky po pěšinách.

Po prohlídce hradu pokračujte do starého města a potom přes Prešernovo náměstí na nábřeží Lublanice. Dále vás trasa provede kolem Národní a univerzitní knihovny na Kongresní náměstí. Pokračujte do parku Tivoli. Cestou zpět do centra se zastavte v kavárně na Nebotičniku. Čopovou ulicí pak dojdete zpět na Prešernovo náměstí.

Kde se najíst v Lublani – restaurace, bistra, kavárny

Možností, kam zajít v Lublani na oběd, je mnoho. Zvlášť v letních měsících si u oběda můžete příjemně posedět na hezky upravených zahrádkách. Nepřeberný výběr restaurací a kaváren najdete na obou březích Lublanice.

Bistro Klobasarna, Ljubljana, Slovinsko
V Lublani si pochutnejte třeba na tradiční slovinské kranjské klobáse. Vynikající vám připraví v bistru Klobasarna.

Restaurace

Více restaurací pohromadě je také ve vnitrobloku Knafljev prehod těsně za Prešernovým náměstím, kde najdete například místními velmi oblíbenou restauraci (1) Cantina Mexicana. Pokud byste rádi ochutnali tradiční slovinské pokrmy, zamiřte do restaurace (2) Špajza. Velký výběr orientálních bister a restaurací najdete v (3) Trubarově ulici. Na pizzu a pastu si zajděte do pizzerie (4) Foculus.

Bistra a rychlá svačina

Když chcete jen rychle něco sezobnout, doporučujeme tradiční balkánský pokrm „burek“. Jedná se o placku plněnou masem, sýrem nebo špenátem. Burek koupíte v pouličních balkánských bistrech, kterých je po Lublani nespočet. Najdete je spíše stranou nejužšího centra. Vyhlášený burek mají například v bistru (5) Nobel Burek na Miklošičevě ulici vedoucí k nádraží.

K tradiční slovinské kuchyni patří klobásy. Vynikající kranjskou klobásu si dejte v bistru (6) Klobasarna na náměstí Cyrila a Metoděje.

Na zdravou svačinku si zajděte na (7) ovocný a zeleninový trh a nakupte si čerstvou zeleninu a ovoce od slovinských pěstitelů. Pokud budete ve městě v pátek, u Plečnikovy tržnice vám v rámci festivalu (8) „odprta kuhna“ (otevřená kuchyně) uvaří kuchaři z vyhlášených lublaňských restaurací.

Odprta kuhna, Lublaň, Slovinsko
Festival „Odprta kuhna“ u Plečnikovy tržnice nabízí výběr nejrůznějších kuchyní.

Kavárny a cukrárny

Lublaň, nábřeží, Slovinsko
Nepřeberné množství kaváren najdete na nábřežích řeky Lublanice.

Až budete mít chuť na něco sladkého, rozhodně se zastavte v cukrárně (9) Cacao u Prešernova náměstí. Pochutnáte si tu na exkluzivnívh dortech a vlétě vás osvěží vydatná porce vynikající zmrzliny. (Mimochodem, tuto slovinskou kavárnu Cacao najdete i v Praze u náměstí Republiky).

Na kávu si zajděte na střechu výškové budovy (10) Nebotičnik. Ne že by tu dělali nějakou výjimečnou kávu, ale výhled z tohoto místa vám rozhodně učaruje. Kavárny se skvělou atmosférou, které jsou mezi místními velmi oblíbené, jsou (11) Le petit Cafe nebo (12) Daktari, kde vám uvaří vynikající tradiční tureckou kávu z džezvy.

Podívejte se na mapu, kde kterou restauraci, bistro nebo kavárnu najdete.

Kam v Lublani za nákupy

Pokud si rádi z každé cesty odvezete domů něco materiálního, máme pro vás tipy, kam za nákupy ve slovinském hlavním městě Lublani. V centru města nenajdete žádné velké obchodní domy. O to příjemnější pro vás může nakupování být, protože ho spojíte s procházkou po městě. Obchody s módou najdete zejména na Čopově ulici, která vede z hlavního slovinského náměstí Prešernov trg, a poté za rohem na ulici Slovenska cesta.

Lublaň, suvenýry, Slovinsko
Suvenýr ze Slovinska si vyberte u některého ze stánků v Plečnikově tržnici.

Příjemné obchůdky se vším možným, odkud si určitě odvezete něco pěkného, jsou ve starém městě, na náměstích Mestni trg a Stari trg. Pěkné slovinské suvenýry si nakupte buďto v infocentru, nebo u stánků v Plečnikově tržnici. Každou neděli najdete na nábřeží Lublanice, v části zvané Breg, bleší trh s velmi zajímavými poklady.

Pokud byste si toho rádi nakoupili více a hledáte nějaký supermarket, zajeďte si na okraj města do obřího nákupního komplexu BTC. Jedná se o jeden z největších nákupních komplexů v Evropě. Skládá se z hlavního nákupního centra Citypark a samostatných nákupních hal. Pokud budete dobře vybírat, seženete tu módu a obuv za velmi výhodné ceny, které v Čechách nenajdete.

Parkování

V okolí centra Lublaně je několik větších parkovišť a parkovacích domů, kde lze parkovat delší dobu. Ke krátkodobému parkování lze využít i vyhrazená stání v ulicích s parkovacími automaty. Pozor, špatně zaparkovaná auta jsou odtahována. Podívejte se na mapu větších parkovišť a parkovacích domů.

TIP: Nejlevnější z velkých parkovišť je parkoviště Tivoli, kde zaplatíte 0,60 € za první dvě hodiny parkování. Každá další hodina vás bude stát znovu 0,60 €. Centrum je od parkoviště vzdáleno 15 minut chůze.

Ceny vstupů

  • Lublaňský hrad – 7,50 €/osobu, společně s lanovkou 10 €/osobu
  • Plečnikův dům – 6 €/osobu
  • Národní muzeum – 6 €/osobu
  • Národní galerie – 10 €/osobu
  • Etnografické muzeum – 4,50 €/osobu

Tipy na výlet z Lublaně

  • Šmarna Gora – oblíbený výletní cíl kousek za Lublaní s krásným výhledem. Výstup na pahorek, na kterém stojí opevněný kostelík. Nahoře je k dispozici občerstvení. Cesta je strmá.
  • Kostel sv. Michaela, Barje – unikátní kostel od architekta Jože Plečnika, který stojí ve vesnici Črna vas na Lublaňském barju (na blatech).
  • Škofja Loka – středověké městečko severozápadně od Lublaně. Najdete tu krásné náměstí, staré měšťanské domy a zámek.
  • Jezero Bled – Nejkrásnější jezero ve Slovinsku a nejnavštěvovanější destinace. Kouzelné místo s ostrovem a hradem na skále.
  • Velika Planina – náhorní plošina s tradičním pasteveckým životem. Na planinu se můžete vyvézt lanovkou z údolí Kamniške Bistrice.
  • Arboretum Volčji Potok – Velký veřejný park s krásnými sadovými úpravami, vzácnými stromy a květinovými záhony. Vyhlášené je místní dětské hřiště.
  • Jeskyně Postojna – Největší Slovinská jeskyně, do jejíhož nitra vás doveze vláček. V blízkosti jsou zajímavými cíli také Škocjanské jeskyně a hrad Predjama.

Vzdálenost nejzajímavějších míst Slovinska

Čím je Lublaň výjimečná

Lublaň je velmi příjemné město. Celé centrum je bez aut. Vnitřní město pokrývají pěší zóny a auta sem vjíždějí jen výjimečně. Město je tak akorát velké, že všude dojdete pěšky. Na druhou stranu natolik rozmanité, že je stále co objevovat.

Centrum je jak stvořené pro jízdu na kole. Místní toho hojně využívají a existuje tu i skvělý systém půjčování kol. V bezprostřední blízkosti centra je příroda – lesy Rožnik a Golovec. Za hezkého počasí je z hradního vrchu nebo z Nebotičniku výhled na Alpy. Lublaň je zkrátka navzdory své malé rozloze jedinečná. Neváhejte se tam vydat.

Už jste byli v Lublani a chcete se podělit o své zážitky a zkušenosti? Nebo vám tu něco chybí a chcete se dozvědět více? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  1. Hanny

    Nádhera https://www.objevuj-slovinsko.cz

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.