Logarská dolina a Solčavsko

Nejkrásnější doliny a výhledy ve Slovinsku

Logarská dolina, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko

Na severu Slovinska, těsně u hranic s Rakouskem, se v Kamnicko-Savinjských Alpách skrývá překrásná Logarská dolina. Logarská dolina patří do regionu Solčavsko spolu s vesničkou Solčava, několika dalšími dolinami a usedlostmi v okolních horách. Oblast je pověstná nádhernými výhledy.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Oblast Solčavska zahrnuje několik turisticky velmi atraktivních lokalit. Centrem je obec Solčava, jediná ucelená vesnice oblasti, kde najdete velmi moderní turistické infocentrum Rinka s muzeem. Na ubytování jsou nejatraktivnější tři velmi malebná údolí – Robanov Kot, Logarská dolina a Matkov Kot. Usedlosti a farmy rozeseté ve svazích severní části Solčavska spojuje Solčavská panoramatická cesta, která nabízí jedinečné výhledy.

Logarská dolina – ráj klidu

Logarska dolina, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Logarská dolina, jedno z nejkrásnějších údolí Slovinska. Zdroj: TIC Solčavsko

Logarská dolina a celé Solčavsko je poměrně řídce osídlené. Uskupenou vesnicí je tu pouze Solčava, ve všech okolních dolinách a kopcích najdete jen rozeseté usedlosti a farmy. Díky tomu je zdejší krajina neuvěřitelně klidná a nabízí ideální podmínky pro tichou dovolenou v panenské přírodě.

Příčinou řídkého osídlení je mimo jiné odlehlost Solčavska od veškerých center. Po dlouhá staletí bylo Solčavsko přístupné jen přes horská sedla. Dnes sem vede silnice údolím řeky Savinje od vesnice Luče. To je jediná pohodlná příjezdová cesta ze Slovinska. Druhou cestou je silnice nekonečných serpentin z Rakouska přes Pavličevo sedlo. Při vjezdu do Logarské doliny se platí vstupní poplatek za motorová vozidla (7 €/auto, 5 €/motorka, 8 €/karavan nebo dodávka, 30 €/autobus).

Ačkoli zde má turistický ruch tradici a hodně usedlostí nabízí ubytování, díky řídkému osídlení tu stále panuje klid. Vedou tudy jen málo frekventované silničky, vydat se můžete na lesní stezky nebo na túry do hor. Všude potkáte jen málo turistů. Snad jen vodopád Rinka je v hlavní letní sezóně cílem zájezdových autobusů.

Solčavská panoramatická cesta – stezka nejkrásnějších výhledů

Solčavská panoramatická cesta, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Nejkrásnější výhledy ve Slovinsku najdete na Solčavské panoramatické cestě. Zdroj: TIC Solčavsko

Solčavská panoramatická cesta je silnička ve svazích nad Solčavou a Logarskou dolinou, těsně u hranic s Rakouskem. Projet ji můžete autem, na kole, nebo se na její kratší úseky vydat pěšky. Solčavská panoramatická cesta je považována za jednu z nejkrásnějších tras ve Slovinsku. Cestou potkáte řadu stanovišť, odkud jsou překrásné výhledy na okolní hory, doliny a usedlosti v kopcích.

Hlavní trasa začíná ve vesničce Solčava, vede přes osadu Sveti Duh a končí u odbočky do Logarské doliny. Pokud máte dostatek času, vydejte se i na okruh po dolině Matkov Kot. Nad Solčavou si pak můžete udělat odbočku ještě k nejvýše položené farmě ve Slovinsku Bukovc.

Sveti Duh, Solčavská panoramatická cesta, Slovinsko
Vesnička Sveti Duh s kostelíkem na Solčavské panoramatické cestě. Zdroj: TIC Solčavsko

Podél stezky stojí řada usedlostí a turistických farem, které nabízejí jedinečné domácí produkty z mléka a sušeného masa. Vyhlášený je místní sušený salám „savinjski želodec„, typický svým kruhovitým tvarem (vyzkoušejte na farmě na Klemenčem). Farma Rogar nabízí domácí marmelády, farma Perk v Matkově Kotu vyrábí čajové směsi z místních bylin. Na farmě Žibovt se navíc kromě potravin zabývají i výrobou dřevěných deskových her. V Matkově Kotu na farmě Gradišnik si zase vyzkoušejte lukostřelbu.

Většina turistických farem na solčavské panoramatické cestě nabízí ubytování s unikátní domácí stravou. Jsou tedy ideálním útočištěm pro ty, kteří hledají klidnou dovolenou v čisté přírodě a s domáckou atmosférou.

Aktivní dovolená v Logarské dolině – kam se vydat

Solčavsko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Panorama Solčavska, které je vhodné na nenáročné výlety v nižších polohách i vysokohorské treky.

Logarská dolina a Solčavsko leží v nitru Kamnicko-Savinjských Alp, většina turistů sem proto míří za horskými treky nebo objevováním horských dolin a nižších svahů. Ať už jste velcí turisté, nebo máte rádi spíše lehčí výlety, v Solčavsku najdete nespočet možností, jak trávit čas. Množství výletních cílů vám tu bez problému vydá na týdenní i delší dovolenou.

POZOR, pokud nejste příliš zkušení horští turisté, nevydávejte se sami na úplné vrcholy hor. Treky jsou tu převážně velmi náročné a vyžadují lezecké vybavení. Na některých úsecích potkáte ferraty. Pro méně zkušené turisty se doporučuje vyrazit na vrcholy pouze s turistickým vůdcem.

Snadné výlety a treky

Hlavním výletním cílem v Logarské dolině je vodopád Rinka. Jedná se o jeden z nejvyšších vodopádů ve Slovinsku, volně padající sloup vody měří 90 metrů. Pod vodopádem stojí vyhlídková terasa, kde je v sezóně k dispozici i občerstvení. Pokud se sem vydáte po dešti, můžete potkat mloka černého. K vodopádu se dostanete nenáročnou několikaminutovou chůzí od posledního parkoviště v Logarské dolině.

Odbočkou ze Solčavské panoramatické cesty se dostanete k jeskyni Potočka zijalka. V jeskyni je archeologické naleziště, které svědčí o osídlení před více než 20 tisíci lety, kdy zde žili lovci doby ledové. Východisko je od osady Sveti Duh pod Olševo, nenáročná cesta trvá přibližně hodinu a čtvrt.

Potočka zijalka, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Jeskyně Potočka zijalka. Zdroj: TIC Solčavsko

Poměrně snadné jsou treky k několika horským chatám, které většinou leží na horní hranici lesa, kde terén přechází v suťoviště a skaliska. Přímo z Logarské doliny se můžete vydat třeba k horské chatě Frischaufov dom na Okrešlju. Cesta sem vede kolem vodopádu Rinka a výstup trvá přibližně hodinu.

Další poměrně snadnou horskou chatou je Koča na Klemenči jami. Východiskem je opět Logarská dolina a výstup trvá něco přes hodinu. Otevírají se odtud krásné výhledy na Logarskou dolinu i štíty hor nad chatou.

Zcela nenáročná je naučná stezka Logarskou dolinou. Dlouhá je sedm kilometrů, provede vás velmi mírným terénem krásami údolí a seznámí vás s charakterem a historií tohoto údolí.

Slovinské hory
Začátek Logarské doliny a stezky Logarskou dolinou. Zdroj: TIC Solčavsko

Menší výlet si můžete udělat také ze Solčavské panoramatické cesty. Od farmy Bukovc si udělejte odbočku na planinu Grohot a Planinskou koču v Grohotu. Cesta tam trvá 45 minut nenáročným terénem. Místo je východiskem túr na horu Raduha, které jsou však z této strany velmi náročné a místy jsou i ferraty.

Na horu Raduha (2062 m. n. m.) vede lehká horská cesta ze strany od obce Luče. Výstup trvá přibližně dvě hodiny, jako východisko můžete zvolit buďto Snežnou jamu v Raduhi nebo chatu Koča na Loki.

Snadno dostupným vrcholem je také hora Strelovec. Není sice tolik vysoká, měří 1763 m. n. m., ale poskytne vám možnost krásných výhledů na okolní velikány. Výchozím bodem je poslední parkoviště v údolí Robanov Kot. Výstup trvá přibližně 3 hodiny. Poslední část cesty vede po louce strmě vzhůru k hřebeni, cesta zde není příliš viditelná.

Matkov kot, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Pohled do údolí Matkov kot, kde je východisko k Matkovu škafu. Zdroj: TIC Solčavsko

Trochu náročnější horská túra vede k přírodnímu úkazu Matkov škaf. Jedná se o trychtýřovitý útvar z ledu, který tu každoročně vzniká a vydrží obvykle až do další zimy. Jeho hloubka dosahuje až 20 metrů. Vydat se k němu můžete z doliny Matkov Kot, od turistické farmy Matk. Cesta trvá přibližně 2,5 hodiny a vede náročnějším terénem. Pro výstup na samotný škaf už je třeba lezecké vybavení, zejména cepín a mačky.

Matkov Škaf, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Matkov škaf – přírodní trychtýř z ledu nad dolinou Matkov kot. Zdroj: TIC Solčavsko

Náročné treky a ferraty

Z náročných treků je oblíbeným cílem hora Ojstrica (2350 m. n. m.) – na výstup z Logarské doliny a zpět budete potřebovat dva dny. Nutností je lezecké vybavení. Oblíbenými jsou i vrcholy Brana (2253 m. n. m.) a Turska gora (2251 m. n. m.). Na trek potřebujete osm hodin, i zde je nutností jištění. Pokud vyhledáváte ferraty, vydejte se na horu Raduha (2062 m. n. m.) od chaty Planinska koča v Grohotu.

Když počasí nepřeje

Solčava, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Vesnice Solčava je střediskem oblasti s infocentrem a několika muzei. Zdroj: TIC Solčavsko

Pokud vás zastihne špatné počasí, máte jedinečnou možnost poznávat kulturu Solčavska. Přímo v infocentru Rinka si můžete prohlédnout stálou expozici o Solčavsku. V Rince si můžete i posedět u kávy nebo ochutnat ukázku místních tradičních výrobků – vyhlášený je salám savinjski želodec a sýry. V Solčavě je také muzeum geologie, sbírka motýlů (1000 druhů jen ze Solčavska) a expozice o bylinkářství. Podrobnosti k návštěvě zajímavostí získáte v infocentru Rinka.

Na Solčavsku se tradičně chová autochtonní plemeno ovcí. Tradici zde proto má i zpracování vlny. V Solčavě se specializují zejména na plstění. Ukázku prací i možnost si něco koupit najdete v ateliéru Filc Franc in Liza nebo ve vlněném butiku Bicka.

Kousek od Solčavy najdete muzeum Firšt, kde si můžete prohlédnout expozici o jeskyni Potočka zijalka (naleziště z doby ledové) a expozici o lidovém léčitelství. Zajímavostí je také park Fidov gaj, kde vás seznámí se 70 léčivými bylinami, prohlédnete si jeskyni a dozvíte se o místním lidovém léčiteli a bylinkáři, který zde působil v 19. století.

Kde se ubytovat v Logarské dolině a na Solčavsku

Turistický ruch tu má tradici už od 19. století. Většina usedlostí a farem tu nabízí ubytování, můžete si tedy vybrat z široké nabídky od hotýlků, přes penziony a apartmány až po ubytování v soukromí. Stejně jako v celém Slovinsku najdete i zde zejména tzv. turistične kmetije – velmi oblíbená forma ubytování na farmách nebo ve stylu farem. Máte tak možnost setkat se s domácími zvířaty, pozorovat chod hospodářství a ochutnávat domácí tradiční potraviny.

Ubytování a turistické farmy najdete v Solčavě, dolinách Robanov Kot, Logarská dolina a Matkov Kot a podél Solčavské panoramatické cesty. Všechna místa jsou velmi klidná, v bezprostřední blízkosti čisté přírody a mají blízko k východiskům výletů a túr.

Turistická farma Lenar, Logarská dolina, Slovinsko
Turistická farma Lenar nabízí krásné ubytování v Logarské dolině.

V celé oblasti bohužel není žádný kemp, ale například Turistična kmetija Lenar v Logarské dolině nabízí kromě ubytování v domě i spaní na seníku, disponuje venkovní kuchyní a toaletami přístupnými rovnou zvenku. Po domluvě si zde určitě můžete postavit svůj stan. Farma Lenar nabízí snídani složenou z místních produktů, uvaří vám tu domácí bylinný čaj, a to vše si užijete v kulisách nádherné venkovské architektury a dekorací.

Jak se dostat do Solčavy a Logarské doliny

Oblast Solčavska byla po dlouhá staletí zcela odříznutá od světa. Dostat se sem dalo pouze přes horské průsmyky. Dnes sem vede silnice údolím řeky Savinje od vesnice Luče. To je jediná pohodlná příjezdová cesta ze Slovinska. Pomyslnou hranicí je skalní útvar Igla, kolem kterého vede silnice velmi úzkou soutěskou. Dále už dojedete k dolině Robanov Kot a do Solčavy.

V Solčavě se zastavte v infocentru Rinka a získejte potřebné informace. Vybaví vás tu i přehlednou mapkou. Odtud můžete pokračovat do Logarské doliny nebo Matkova Kotu, anebo se vydat nahoru k osadě Podolševa a na Solčavskou panoramatickou cestu.

Druhou příjezdovou cestou je silnice nekonečných serpentin z Rakouska přes Pavličevo sedlo. Tuto variantu využijete, pokud do Logarské doliny a Solčavska míříte přímo z Čech. Do Solčavska tak přijedete z opačné strany. Cesta přes Pavličevo je také nejkratší spojnicí mezi Solčavskem a slovinským střediskem Jezersko – další zajímavou oblastí Kamnicko-Savinjských Alp.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Lenka Hroudova

  Dobry den. Planujeme letos prvne dovolenou ve slovinsku. Procitame vase clanky a jsme nadseni. Chteli bychom se zeptat zda slovinsko vydava letni karty podobne jak je tomu v sousednim rakousku.
  Dekuji Lenka

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, děkujeme za reakci! Slovinsko bohužel celoplošné letní karty nevydává. Loni ale poprvé probíhala akce se vstupy zdarma k dálniční známce. Letos se bude určitě opakovat. Výběr míst ale bohužel neznáme. Výhodné balíčky nabízejí u Bohinjského jezera (https://www.bohinj.si/en/packages/bohinj-package/). A pokud jedete do Slovinska poprvé, tak Bohinj určitě nevynechejte :). Nicméně v Logarské dolině a Solčavsku se obejdete bez vstupů, příroda je tu nádherná, lidí méně a nikde nic neplatíte :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Miloslav Hirsch

  Dobrý den, asi za týden jedu do Slovinska sám a budu mít s sebou kolo. Rád bych ho někde využil, asi nejlépe v Logarském údolí? Byla by, prosím, nějaká trasa právě zde tak na půl dne s možností zaparkovat auto a pak vyrazit už na kole? Nemyslím tím ale nějaké přehnané stoupání s velkým převýšením. Děkuji a přeji hezký den.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, na kole je pěkná Solčavská panoramatická cesta. Stoupání je z Logarské doliny nebo Solčavy, pak už se cesta klikatí víceméně po vrstevnici. Můžete si vybrat jen nějaký úsek nebo třeba jen údolí Matkov kot. Přeji hezké cestování :)!

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. Tereza Šimečková

  Moc děkuji za nádherné tipy - panoramatická cesta na kole je úžasná

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.