Hřebčín Lipica

Vesnice Lipica se slavným hřebčínem i muzeem zasvěceným pohádkovým Lipicánům

Vesnice Lipica nedaleko hranic s Itálií se proslavila věhlasným hřebčínem, odkud pocházejí a kde se dodnes chovají vzácní bílí koně Lipicáni. Koně z tohoto plemena jsou nejen krásní na pohled, ale také mimořádně učenliví. Hřebčín v Lipici se řadí k hlavním turistickým atrakcím ve Slovinsku, kde na návštěvníky čeká hned několik lákavých zážitků – od prohlídky stájí, přes projížďku až po profesionální vystoupení.

Hřebčín Lipica, který najdete ve stejnojmenné obci nedaleko Sežany, je rájem nejen pro milovníky koní, ale také elegance a historie. V areálu najdete historické i nové stáje, cvičební arénu, jízdárnu, hospodářské budovy, ale také kostel z 16. století zasvěcený sv. Antonínovi – patronovi stád. Celé panství obklopují bujné listnaté lesy a rozsáhlé bílé ohrady sloužící jako výběhy pro koně.

Lipicáni – sněhově bílé ušlechtilé plemeno

Plemeno Lipicánů bylo vyšlechtěno křížením koní z oblasti Krasu spolu se španělskými, arabskými a neapolskými koňmi. Ze Slovinska se postupně rozšířilo takřka po celém světě. Vznešení Lipicáni vynikají v drezuře a účastní se jezdeckých závodů i přehlídek. Zajímavostí je, že hříbata mají tmavou barvu, zbělají až kolem 7. až 10. roku. Koně tohoto plemena se dožívají až 30 let.

Historie hřebčínu – tradice dlouhá více než 400 let

Chov hřebců má v Lipici tradici již od roku 1580, kdy jej ve slovinském Krasu založil vévoda Karel Štýrský – syn císaře Ferdinanda I. Habsburského. Lipicáni byli tehdy chováni pro habsburský dvůr ve Vídni. Koně v té době představovaly významnou strategickou výhodu. Původně španělští plnokrevníci byli na císařský dvůr převezeni z Andalusie a postupně kříženi s koňmi z Německa, Itálie či Dánska.

Velký rozvoj zažil hřebčín v první polovině 18. století za císaře Karla VI. Plemeno Lipicánů bylo nicméně vyšlechtěno až za vlády Marie Terezie. Habsburkům hřebčín patřil až do roku 1918, poté připadl Itálii. V roce 1943 byli všichni  koně ustájeni dokonce u nás, konkrétně na Šumavě v Houstoni.

Pro veřejnost se hřebčín otevřel v 60. letech, nicméně potýkal se s problémy, které pozdější rozpad Jugoslávie ještě umocnil. Od roku 1996, kdy se stal hřebčín veřejnou institucí, došlo k mnoha opravám. Dnes se tu chová cca 400 koní.

Co zažít v hřebčíně – vyjížďka na koni, drezura i muzeum

V hřebčíně Lipica si můžete prohlédnout stáje a prostory chovu, kdy se z úst průvodců dozvíte spoustu zajímavostí o tomto vznešeném plemenu a jejich chovu. Průvodci podávají výklad ve slovinštině, němčině, angličtině a italštině. Těšit se můžete na návštěvu nejstarší a nejcennější stáje Velbanca s klenutým stropem, která byla postavena roku 1703. Prohlídkou to ovšem nekončí, na koni se můžete i svézt, pro děti jsou připraveni poníci. Odvážlivci si mohou vyzkoušet i drezuru.

Nechcete-li se svézt na koni přímo, můžete zvolit romantickou projížďku v bryčce. Velkým zážitkem jsou 45 minut trvající ukázky Klasické jezdecké školy, které můžete zhlédnout každé úterý, pátek a neděli, navštívíte-li hřebčín v období od dubna do října.

V návaznosti na hřebčín bylo otevřeno v roce 2011 také moderní Muzeum Lipikum, kde se dozvíte více o historii hřebčína i zajímavosti ohledně chovu těchto noblesních koní. Najdete tu také Muzeum kočárů s ukázkou historických i současných typů těchto vozidel. Pro děti je v parku k dispozici dětské hřiště.

Tipy na výlet v okolí hřebčína

Obec Lipica se nachází nedaleko hranic s Itálií v oblasti Krasu, poblíž města Sežana. V okolí najdete řadu krásných jeskyní. Návštěvu Lipice tedy můžete spojit například s prohlídkou jeskyně Postojna a tajemného hradu Predjama. Blízko je to také ke slovinskému pobřeží, kde můžete navštívit Piran – nejkrásnější pobřežní město s italskou atmosférou, poklidnou a neméně půvabnou Izolu či luxusní letovisko Portorož.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Otevírací doba

denně10.00 – 17.00

Ceny

duben – říjen

Dospělí18,00 €
Děti (0 – 5 let)1,00 €
Děti (6 – 18 let)9,00 €
Studenti12,00 €
Rodina (2+3)49,00 €

listopad – březen

Dospělí15,00 €
Děti (0 – 5 let)1,00 €
Děti (6 – 18 let)7,50 €
Studenti9,90 €
Rodina (2+3)39,00 €

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

 1. lukáš kyrych

  Dobrý den, někde jsem četl že je vhodné si objednat poslední prohlídku tedy v 1700 pokud je to tak. Protože pak prý uvidíte jak zahánějí koně s hříbaty z pastvy. Nevíte zda to tak je?děkuji Lukáš

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová

   Dobrý den, bohužel není nikde zveřejněno, kdy koně zahánějí do stájí a jestli je to pokaždé ve stejnou dobu. Ale je to možné, pokud měl někdo tuto zkušenost. Pokud si chcete prohlédnout stáda klisen s hříbaty, doporučujeme vyhradit si na prohlídku Lipice delší dobu. Na začátku areálu jsou umístěny stáje s hřebci, které doporučujeme k prohlídce s průvodcem. Klisny s hříbaty jsou ve výbězích, které jsou na poměrně rozsáhlém území za stájemi. Doporučujeme tedy k delší procházce, nebo je tu možnost projížďky kočárem. Areálem vedou naučné stezky.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.