Hřebčín Lipica

Vesnice Lipica se slavným hřebčínem i muzeem zasvěceným pohádkovým Lipicánům

Vesnice Lipica nedaleko hranic s Itálií se proslavila věhlasným hřebčínem, odkud pocházejí a kde se dodnes chovají vzácní bílí koně Lipicáni. Koně z tohoto plemena jsou nejen krásní na pohled, ale také mimořádně učenliví. Hřebčín v Lipici se řadí k hlavním turistickým atrakcím ve Slovinsku, kde na návštěvníky čeká hned několik lákavých zážitků – od prohlídky stájí, přes projížďku až po profesionální vystoupení.

Hřebčín Lipica, který najdete ve stejnojmenné obci nedaleko Sežany, je rájem nejen pro milovníky koní, ale také elegance a historie. V areálu najdete historické i nové stáje, cvičební arénu, jízdárnu, hospodářské budovy, ale také kostel z 16. století zasvěcený sv. Antonínovi – patronovi stád. Celé panství obklopují bujné listnaté lesy a rozsáhlé bílé ohrady sloužící jako výběhy pro koně.

Lipicáni – sněhově bílé ušlechtilé plemeno

Plemeno Lipicánů bylo vyšlechtěno křížením koní z oblasti Krasu spolu se španělskými, arabskými a neapolskými koňmi. Ze Slovinska se postupně rozšířilo takřka po celém světě. Vznešení Lipicáni vynikají v drezuře a účastní se jezdeckých závodů i přehlídek. Zajímavostí je, že hříbata mají tmavou barvu, zbělají až kolem 7. až 10. roku. Koně tohoto plemena se dožívají až 30 let.

Historie hřebčínu – tradice dlouhá více než 400 let

Chov hřebců má v Lipici tradici již od roku 1580, kdy jej ve slovinském Krasu založil vévoda Karel Štýrský – syn císaře Ferdinanda I. Habsburského. Lipicáni byli tehdy chováni pro habsburský dvůr ve Vídni. Koně v té době představovaly významnou strategickou výhodu. Původně španělští plnokrevníci byli na císařský dvůr převezeni z Andalusie a postupně kříženi s koňmi z Německa, Itálie či Dánska.

Velký rozvoj zažil hřebčín v první polovině 18. století za císaře Karla VI. Plemeno Lipicánů bylo nicméně vyšlechtěno až za vlády Marie Terezie. Habsburkům hřebčín patřil až do roku 1918, poté připadl Itálii. V roce 1943 byli všichni  koně ustájeni dokonce u nás, konkrétně na Šumavě v Houstoni.

Pro veřejnost se hřebčín otevřel v 60. letech, nicméně potýkal se s problémy, které pozdější rozpad Jugoslávie ještě umocnil. Od roku 1996, kdy se stal hřebčín veřejnou institucí, došlo k mnoha opravám. Dnes se tu chová cca 400 koní.

Co zažít v hřebčíně – vyjížďka na koni, drezura i muzeum

V hřebčíně Lipica si můžete prohlédnout stáje a prostory chovu, kdy se z úst průvodců dozvíte spoustu zajímavostí o tomto vznešeném plemenu a jejich chovu. Průvodci podávají výklad ve slovinštině, němčině, angličtině a italštině. Těšit se můžete na návštěvu nejstarší a nejcennější stáje Velbanca s klenutým stropem, která byla postavena roku 1703. Prohlídkou to ovšem nekončí, na koni se můžete i svézt, pro děti jsou připraveni poníci. Odvážlivci si mohou vyzkoušet i drezuru.

Nechcete-li se svézt na koni přímo, můžete zvolit romantickou projížďku v bryčce. Velkým zážitkem jsou 45 minut trvající ukázky Klasické jezdecké školy, které můžete zhlédnout každé úterý, pátek a neděli, navštívíte-li hřebčín v období od dubna do října.

V návaznosti na hřebčín bylo otevřeno v roce 2011 také moderní Muzeum Lipikum, kde se dozvíte více o historii hřebčína i zajímavosti ohledně chovu těchto noblesních koní. Najdete tu také Muzeum kočárů s ukázkou historických i současných typů těchto vozidel. Pro děti je v parku k dispozici dětské hřiště.

Tipy na výlet v okolí hřebčína

Obec Lipica se nachází nedaleko hranic s Itálií v oblasti Krasu, poblíž města Sežana. V okolí najdete řadu krásných jeskyní. Návštěvu Lipice tedy můžete spojit například s prohlídkou jeskyně Postojna a tajemného hradu Predjama. Blízko je to také ke slovinskému pobřeží, kde můžete navštívit Piran – nejkrásnější pobřežní město s italskou atmosférou, poklidnou a neméně půvabnou Izolu či luxusní letovisko Portorož.

Kontakt

Otevírací doba

Prohlídky s průvodcem:

Duben–říjen10–17 každou hodinu
Listopad–březenÚt–pá (10 h, 11:30 h, 13:30 h, 15 h), so–ne (10–15 každou hodinu)

Ceny

Duben–říjen16 € (děti do 5 let 1 €, do 18 let 8 €, rodinná vstupenka 44 €)
Listopad–březen13,90 € (děti do 5 let 1 €, do 18 let 6,90 €, rodinná vstupenka 36,90 €)

Prohlídka s představením Příběh o Lipici

Duben–říjen23 € (děti do 5 let 1 €, do 18 let 12 €, rodinná vstupenka 59 €)
Listopad–březen19,90 € (děti do 5 let 1 €, do 18 let 9,90 €, rodinná vstupenka 47,90 €)

Ubytování ve Slovinsku

86 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

Komentáře

 1. lukáš kyrych

  Dobrý den, někde jsem četl že je vhodné si objednat poslední prohlídku tedy v 1700 pokud je to tak. Protože pak prý uvidíte jak zahánějí koně s hříbaty z pastvy. Nevíte zda to tak je?děkuji Lukáš

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová

   Dobrý den, bohužel není nikde zveřejněno, kdy koně zahánějí do stájí a jestli je to pokaždé ve stejnou dobu. Ale je to možné, pokud měl někdo tuto zkušenost. Pokud si chcete prohlédnout stáda klisen s hříbaty, doporučujeme vyhradit si na prohlídku Lipice delší dobu. Na začátku areálu jsou umístěny stáje s hřebci, které doporučujeme k prohlídce s průvodcem. Klisny s hříbaty jsou ve výbězích, které jsou na poměrně rozsáhlém území za stájemi. Doporučujeme tedy k delší procházce, nebo je tu možnost projížďky kočárem. Areálem vedou naučné stezky.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.