Hřebčín Lipica – domov ušlechtilých koní oblíbených u Habsburků i Masaryka

Lipica, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič

Proslulý Hřebčín Lipica mezi Bledem a Postojnou funguje již více než 400 let. Je kolébkou ušlechtilého bílého plemene, které bývalo symbolem habsburského dvora a národní kulturní památkou. Prohlédněte si stáje, projeďte se v kočáře nebo si užijte profesionální vystoupení. Hřebčín Lipica je rájem pro milovníky koní, ale také historie a příjemných procházek.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Hřebčín Lipica stojí ve stejnojmenné vesnici jen pár kilometrů od italských hranic a nedaleko slovinského pobřeží. Nachází se v typické krasové oblasti v blízkosti měst Sežana a italského Terstu. Vesnička Lipica je díky hřebčínu jedním z největších lákadel Slovinska.

Vzácné plemeno v nejstarším evropském hřebčíně

Lipica, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Hříbata jsou asi do 7. až 10. roku hnědá. Teprve potom získávají typickou bílou barvu. Foto: Dean Dubokovič

Hřebčín Lipica založil vévoda Karel Štýrský – syn císaře Ferdinanda I. Habsburského v roce 1580. V tomto období byly za nejlepší považováni španělští koně, a protože zdejší přírodní podmínky se podobaly těm španělským, rozhodlo se o stavbě hřebčína právě v Lipici. Jedná se tak o nejstarší evropský hřebčín. Nicméně plemeno sněhově bílých lipicánů bylo vyšlechtěno až za vlády Marie Terezie v 18. století. Odtud byly poté Lipicáni rozšířeni po světě.

Již při příjezdu do areálu můžete v přilehlých výbězích pozorovat tyto slavné koně. Jsou nejen atraktivní na pohled, ale také zdatní v mnoha disciplínách. Zajímavosti o chovu lipicánů vám přiblíží komentovaná prohlídka stájí, které jsou umístěné v nádherných historických budovách. Prohlídka probíhá ve čtyřech jazycích – ve slovinštině, italštině, angličtině a němčině. Nejstarší stájí je Velbanca s krásným klenutým stropem pocházející z roku 1703.

Chlouba habsburského dvora i spojitost s Československem

Lipica, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Lipicáni jsou ušlechtilí koně, kteří díky své kráse i učenlivosti sloužili habsburskému dvoru ve Vídni. Foto: Dean Dubokovič

Lipicáni vznikli jako plemeno křížením ušlechtilých arabských, neapolských či španělských koní s kobylou ze slovinských krasových planin. Po celém světě prosluli koně především přehlídkami ve Španělské jezdecké škole ve Vídni.

Během první světové války byli koně z domovské Lipice převezeni před válkou na Balkáně do Kladrub nad Labem. V období druhé světové války byli zase ustájeni v Hostouni na Šumavě. Na Lipicánech po válce jezdíval také prezident Masaryk, jak dokládá jedna ze slavných dobových fotografií. Část koní se po válkách nakonec podařilo přesunout opět do své slovinské domoviny. V současnosti se ve slovinském hřebčíně chová okolo 400 koní.

Lipicáni jsou unikátní svojí barevnou proměnlivostí během života, narodí se tmaví a až po 7. až 10. roce získávají svojí typickou bílou barvu. Kromě toho, že jsou fešáci, jsou také mimořádně učenlivý a šikovní. Vynikají v drezuře a chováni jsou jako soutěžní, jezdečtí i přehlídkoví koně. O jejich kvalitách se můžete přesvědčit na profesionálním vystoupení. Jejich ladné pohyby připomínají baletní prvky.

Lipica, Slovinsko. Foto: Urban Urbanc, Sportida d.o.o.
Nejen krasavci ale také velmi učenliví koně, kterým se skvěle daří v nejrůznějších krasojízdách. Foto: Urban Urbanc, Sportida d.o.o.

Představení trvající přibližně 45 minut návštěvníkům ukazuje výsledky drezury a hodin tréninku Klasické jezdecké školy, při kterém vás oslní dokonalá symbióza mezi jezdcem a koněm. V Hřebčínu Lipica se vyučuje klasická drezura, které je možné se jako návštěvník účastnit. Drezuru si můžete také sami vyzkoušet!

Jízda v kočáře i na ponících

Lipica, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
V Lipici se mohou děti svézt na roztomilých ponících. Foto: Dean Dubokovič

Nevšedním zážitkem je projížďka na koni. Máte-li ale z koní respekt, skvělou volbou je jízda v bryčce, kterou táhnou elegantní lipicáni. Posaďte se do kočárů, ve kterých dříve usedali králové a královny, užijte si nezapomenutelnou jízdu a kochejte se zelenou krajinou se stády koní.

Projížďka je vhodná pro všechny věkové kategorie. Děti se mohou povozit také na roztomilých malých ponících, se kterými se nejdříve za pomocí zkušených instruktorů patřičně seznámí.

Muzeum Lipikum – moderní a poučná prohlídka

Muzeum Lipikum, Lipica, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Moderní muzeum Lipikum vás hravou a interaktivní formou seznámí s chovem Lipicánů. Foto: Boris Pretnar

Od roku 2011 najdete v historickém jádru areálu hřebčína Lipica také muzeum Lipikum. Při prohlídce moderního a interaktivního muzea se zábavnou formou dozvíte spoustu zajímavých informací jak o bohaté historii hřebčína, tak o chovu Lipicánů i jejich každodenním životě. Kromě něj můžete navštívit také Muzeum kočárů nebo Kulinářské muzeum věnované dědictví krasové kuchyně.

Co dalšího zajímavého v okolí navštívit

Obec Lipica leží nedaleko hranic s Itálií v oblasti Krasu, která je proslulá především tajemnými jeskyněmi. Návštěvu hřebčína tak můžete spojit s prohlídkou jeskyně Postojna a nedalekého tajemného hradu Predjama. Při cestě do hřebčínu Lipica pravděpodobně pojedete přes městečko Sežana, které je střediskem tohoto regionu.

Můžete zde navštívit botanické zahrady nebo místní muzeum pod širým nebem s naučnými stezkami. Kousek od hřebčína je kaple Panny Marie, která je vytesaná do skály a v minulosti byla častou zastávkou poutníků.

Navštivte Lipici a díky našemu Premium členství získejte slevu na vstupné do této unikátní slovinské pamětihodnosti.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.