Kranjska Gora

Atraktivní alpské středisko na úpatí Triglavského národního parku

Kranjska Gora je jakýmsi vstupem do Triglavského národního parku. Toto turistické a lyžařské středisko leží pod slavným sedlem Vršič a jen kousek od Planice, proslulé obřími skokanskými můstky. Kranjska Gora je ideálním východiskem pro turistiku a poznávání okolních hor.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Středisko Kranjska Gora má kouzlo v každém ročním období. V zimě se to tu hemží nadšenými lyžaři v jednom z nejznámějších lyžařských středisek ve Slovinsku, v létě si tu na své přijdou milovníci turistiky a cykloturistiky. V místním bikeparku se na tratích vyřádí zkušení mountainbikeři a rodiny s dětmi potěší bobová dráha nebo tubing.

Kranjska Gora leží v nadmořské výšce 810 m a patří do Gorenjského regionu. Nachází se těsně u hranic s Rakouskem a Itálií a také na místě, kde se setkává pohoří Karavanky s Julskými Alpami. U Kranjské Gory ústí říčka Pišnice do Sávy Dolinky a najdete tu také překrásné umělé jezero Jasna.

Jezero Jasna, Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Karolína Hornová
Jezero Jasna u Kranjské Gory je skvělým místem na svačinu nebo piknik cestou na sedlo Vršič. Foto: Karolína Hornová

Odehrávají se tu známé lyžařské soutěže mezinárodních rozměrů – závody v alpském lyžování na Vitrancu a ve skocích na lyžích v Planici.

Kranjska Gora se může pochlubit také dlouhou historií, která sahá až do druhé poloviny 14. století. Původně se jednalo o selskou osadu, které se říkalo Borovška Vas a která byla po dlouhou dobu poměrně izolovaná. To se změnilo až koncem 19. století s vybudováním železnice, se kterou se postupně začal rozvíjet i turismus. Tomu nejvýrazněji přispěla stavba silnice vedoucí přes Vršič. Kromě přírodních a sportovních trumfů, kterými se středisko pyšní, se zde nachází i původní vesnické jádro s malebnou podhorskou atmosférou.

1. Kostel Nanebevzetí Panny Marie – kulturní a historický klenot města

Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Kranjska Gora ma zachovalé tradiční venkovské jádro, kterému dominuje kostel. Foto: Boris Pretnar

Pozdně gotická stavba ze 14. století je významným kulturním dědictvím dnes rušné alpské vesničky. Kostel má hvězdicový půdorys, presbytář a pravoúhlou loď. Ta byla později prodloužena a byla k ní připojena zvonice, která byla původně postavena samostatně v roce 1500. Církevní stavba byla za dobu své existence několikrát upravována.

2. Liznjekův dům – etnografické muzeum v bývalé kuchyni

Liznjekova domačija, Kranjska Gora, Slovinsko
Liznjekova domačija je příkladem tradiční lidové architektury. Dnes zde najdete etnografické muzeum. Foto: Iztok Noč

Liznjekova domačija, lidová stavba z 18. století, byla původně statkem bohatého sedláka. Dnes se tu nachází etnografické muzeum s bohatou sbírkou tradičních lidových předmětů – ručně malované truhly, lněné ubrusy či sáně. Muzeum sídlí v bývalé kuchyni. Dům si až do dnešní doby zachoval svůj původní ráz horské alpské stavby s šindelovou střechou.

V Liznjekově domě najdete také výstavu o slovinském spisovateli Josipu Vandotovi, autorovi oblíbených příběhů pro děti o pastýři Kekcovi. Postava toulavého chlapce a pastýře Kekce je ve Slovinsku doslova kultovní. Příběh byl několikrát převeden také do filmové podoby. Josipa Vandota připomíná i pamětní deska na ulici Podbreg. Na postavičku Kekce narazíte napříč celými Julskými Alpami.

3. Hotel Razor – symbol počátků rozvoje turismu

Okolo původního vesnického jádra vyrostla postupem času turistická zóna s hotely, chatami, apartmány a dalšími rekreačními objekty. Nejstarší hotel je hotel Razor, který byl poprvé otevřen v roce 1902 jako vůbec první v této oblasti. V návaznosti na tuto událost byl o dva roky později vybudován společenský resort Kranjska Gora.

4. Jezero Jasna – smaragdové jezero a kozoroh se zlatými rohy

Jezero Jasna, Kranjska Gora, Slovinsko
U Kranjské Gory se nachází překrásné umělé jezero Jasna. Foto: Tomo Jeseničnik

Procházkou, která vám z centra Kranjské Gory bude trvat asi 15 minut, dorazíte k překrásné přírodní scenérii. U silnice vedoucí na průsmyk Vršič se rozprostírá nádherné jezero Jasna se známou sochou „Zlatoroga“ – bronzového kozoroha představujícího mýtickou bytost se zlatými rohy. Jezero Jasna jsou ve skutečnosti dvě propojená umělá jezera na místních řekách.

V roce 2015 tu byla pro návštěvníky vytvořena pláž i turistické zázemí v podobě stánku s občerstvením či skokanskou věží. Koupání v jezeře je povoleno, nicméně do vody se příliš lidí kvůli nízké teplotě nehrne.

5. Vršič – vysokohorské sedlo s krásnými výhledy

Vršič, Julské Alpy, Slovinsko
Vršič je nejvýše položené silniční sedlo ve Slovinsku, které nabízí nádherné výhledy.

Na půli cesty mezi Kranjskou Gorou a turistickým střediskem Bovec se ve výšce 1611 metrů nachází nejvýše položené silniční sedlo ve Slovinsku. Silnice přes Vršič byla postavena ruskými zajatci během první světové války. Cestu na sedlo charakterizuje 50 ostrých serpentin, které jsou číslované. Ze sedla se otevírají nádherné výhledy na Julské Alpy.

Občerstvení je možné v některé ze dvou horských chat. Vršič je také výchozí bod pro výšlap na Malou Mojstrovku, horu Jalovec a jeden z nejoblíbenějších vrcholů Julských Alp – Slemenovu špicu. Jak pohled na vrchol, tak i výhled z něj, patří mezi jedny z nejvíce fotografovaných scenérií ve Slovinsku.

6. Ruská kaple – památka obětem první světové války

Ruská kaple na Vršiči, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Ruskou kapli na Vršiči postavili v roce 1917 ruští zajatci. Foto: Boris Pretnar

Významnou historickou stavbou nad Kranjskou Gorou je pravoslavná ruská kaple ležící kousek od hlavní silnice na Vršič ve výšce 1200 m n. m. Stejně jako silniční sedlo, také kapli postavili ruští zajatci během první světové války. Vybudovali ji na počest svých spoluvězňů, kteří zahynuli při stavbě silnice přes sedlo v roce 1916 pod uvolněnou lavinou. Ta o život připravila celý tábor s asi 300 zajatci.

Kaple byla vybudována v roce 1917, tedy ještě během války, a je zasvěcena svatému Vladimírovi. Postavena byla celá ze dřeva a má dvě charakteristické věžičky.

7. Lyžařské středisko Kranjska Gora – sjezdovky pro každého

Skiareál Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora
Skiareál Kranjska Gora zalitý sluncem. Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora

Areál v Kranjské Goře a střediska v blízkém okolí nabízí spoustu sjezdových tras, mezi kterými si vybere každý podle své zdatnosti. Skiareál Kranjska Gora a Gozd Martuljek je vhodný i pro ty, kteří s lyžováním začínají nebo si ještě na svahu nejsou zcela jistí. Kranjska Gora je také rájem pro běžkaře. Nedaleko odtud můžete na běžkách prozkoumávat překrásná údolí Planica a Tamar.

Pro pokročilejší lyžaře je středisko a svah Podkoren. Nejzdatnější lyžaři se mohou projet na závodních svazích Vitranc I. a II. Na hoře Viranc je soustředěno celkem 29 km sjezdových tratí, na jejichž vrcholy vás doveze 5 sedačkových lanovek a 18 vleků. Středisko je vhodné pro rodiny s dětmi, je tu skvělé zázemí a dostatek ubytovací kapacity.

Gastronomie – speciality, které musíte ochutnat

Po sportovním výkonu je potřeba se řádně posilnit. K tomu návštěvníkům slouží několik místních restaurací, kaváren či barů. Neváhejte vyzkoušet některou z místních specialit. Mezi ty patří například pohankové smaženky se sýrem cottage, bramborová „mešta“ se špekem, knedlíky plněné sušeným masem přelité silným vývarem, sýr Srjan či rateče – tvarohovým sýrem plněné bramborové knedlíčky.

Tipy na výlety – zajímavá místa v okolí

Zelenci, Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Přírodní rezervace Zelenci leží kousek od Kranjske Gory a skládá se z močálů a smaragdového jezírka. Foto: Boris Pretnar
  • Ciprnik – vrchol, který v zimě láká lyžaře a v létě milovníky vysokohorské turistiky
  • Zelenci – přírodní rezervace s nádherným jezerem, bohatou florou i faunou na severu Triglavského národního parku
  • Vodopád Peričnik – jeden z nejvyšších (52 m) vodopádů ve Slovinsku, ke kterému vede z vesnice Mojstrana značená stezka, vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty
  • Nordic Centre Planica – středisko, ve kterém se konají mezinárodní závody ve skocích a letech na lyžích, pozorovat můžete trénink skokanů, dobrodružní jedinci si mohou vyzkoušet i zipline
  • Ajdovska deklica – kamenná tvář ve skále, kterou vytvořila sama příroda a váže se k ní také legenda. Uvidíte ji cestou na průsmyk Vršič
  • Tamar – působivé ledovcové údolí, které začíná u skokanských můstků Planica

Kranjska Gora je je jedním z nejatraktivnějších turistických středisek ve Slovinsku. V její prospěch hraje příznivá poloha na samém úpatí Julských Alp. V okolí najdete celou řadu přírodních krás.

Navštívili jste již Kranjskou Goru a chtěli byste se podělit o dojmy tipy na další zajímavá místa? Neváhejte a napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.