Kranj

Středověké město a bývalé centrum slovinské kultury

Slovinské Alpy v pozadí, architektonické klenoty či vyhlášené restaurace. Kranj ležící na skalním masivu je hlavním městem slovinských Alp a centrem Hornokraňského regionu. Kranj je odedávna považován také za jedno z kulturních center země, zejména díky působení místního rodáka, největšího národního básníka France Prešerena, jehož báseň je dnes slovinskou hymnou.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Město Kranj leží na soutoku dvou řek – Sávy a Kokry. Tato původně keltská osada je dnes čtvrtým největším městem ve Slovinsku. Strategická poloha města ovlivnila i jeho architektonickou podobu. Po staletí se tu mísila různá etnika a národy, což dalo městu jedinečný ráz a atmosféru.

Kranj, Slovinsko
Město Kranj je hlavním centrem Hornokraňského regionu a Slovinských Alp. Leží na soutoku nádherných řek Sávy a Kokry.

Město Kranj bylo dříve centrem Kraňska, ale později se jím stala Lublaň. Svůj největší rozmach město zaznamenalo v 16. století, a to díky rozvoji hornického průmyslu, koncem 19. století tudy vedla železnice propojující Tarvisio a Lublaň.

1. Staré město – půvabné historické centrum na skále

Prešernovo divadlo, Kranj, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Prešernovo divadlo je jednou z významných budov starého města. Na jeho podobě se podepsal také architekt Jože Plečnik Foto: Jošt Gantar

Historické centrum města Kranj leží na 30metrové skále nad soutokem Sávy a Kokry a jedná se o chráněnou kulturní památku. Historické jádro je obklopeno městským opevněním, které je dlouhé 870 m se třemi dochovanými obrannými věžemi z 16. století.

Ty v roce 1832 sloužily jako žaláře. Věže ale bohužel nejsou veřejnosti přístupné a s nimi ani výhled, který nabízejí. Významnou budovou je také radnice, Prešernovo divadlo (s výraznými prvky architekta Jože Plečnika), před kterým stojí největší socha významného básníka France Prešerna. Na bývalém hřbitově, který dnes slouží jako park (Prešernov gaj), zase najdete Prešernův hrob.

2. Glavni trg – centrum dění s významnými památkami

Glavni trg, Kranj, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Glavni trg je významným centrem dění, pravidelně se tu konají farmářské trhy a sídlí zde také turistické infocentrum. Foto: Jošt Gantar

Centrum starého města – dlouhé rovné náměstí s farním kostelem svatého Kancijana. Hlavní náměstí (slovinsky Glavni trg) je místem konání nejrůznějších akcí, a to po celý rok. Každý týden tu můžete navštívit farmářské trhy a koná se tu také nejvýznamnější událost – festival Prešernov smenj, který navrací město do období 19. století, kdy ve městě slavný básník žil.

Na Hlavním náměstí sídlí také Turistické informační centrum, kde si kromě užitečných informací, tipů na restaurace či zajímavé události můžete přijít rezervovat různé adrenalinové sporty nebo prohlídku města s průvodcem.

3. Kostel sv. Kancijana – ikonická gotická stavba a kostnice

Kostel, Kranj. Slovinsko
Kostel svatého Kancijana patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám ve Slovinsku.

Největší ze tří kranjských kostelů byl postaven na začátku 15. století a patří nejen mezi symboly města, ale je také jednou z nejvýznamnějších gotických staveb ve Slovinsku. Kostel se stal předlohou pro řadu dalších církevních staveb v Gorenjském regionu – v Radovljici, Škofje Loce či Kamniku. Pozoruhodná je křížová klenba s reliéfním zdobením a archeologické nálezy z období římské a staroslovanské epochy v podzemí.

Po tisíce let občané v okolí kostela spalovali těla zesnulých a založili zde pohřebiště, které tu bylo až do období reforem vlády Josefa II., kdy byl hřbitov z centra města přemístěn. V současnosti můžete vidět ostatky zemřelých v místní kostnici. Její návštěva je možná při zapůjčení klíče v Gorenjském muzeu za poplatek 1 € za osobu.

4. Hrad Khislstein – muzeum a působivá zahrada

Hrad Khislstein, Kranj, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Renesanční hrad Khislstein disponuje krásnou zahradou, ve které se konají různé kulturní akce. Foto: Jošt Gantar

Vydáte-li se z Hlavního náměstí na západ, narazíte na renesanční hrad Khislstein, který je součástí městského opevnění. Na hradě se vystřídalo hned několik slavných vládnoucích rodin od Ortenburgů po Habsburky. Nicméně své jméno stavba nese po rodině Khisl, která zámek obývala od druhé poloviny 16. století.

Pozornost poutá hlavní portál, který pochází již z roku 1578. Hrad ukrývá krásnou zahradu a venkovní prostory, kde se konají koncerty a divadelní představení. Na hradě dnes sídlí umělecká galerie a regionální muzeum Gorenjska, které nabízí nespočet zajímavých informací z 600 let dlouhé historie tohoto města.

5. Pungert – obranná věž s parkem a vyhlídkou na kaňon řeky

Pungert, Kranj, Slovinsko
Jedna ze tří dochovaných středověkých veží v parku Pungert a gotický kostel sv. Rocha.

V nejjižnější části starého města na samém okraji skály se rozprostírá park Pungert. Dominantou je kostel a středověká věž, která je jedinou kompletně dochovanou obrannou věží z původních devíti. A to i přesto, že sloužila jako hladomorna a později se v ní dokonce i bydlelo.

Celkově se dochovaly tři původní věže – Pungert, věž Škrlovec, která v roce 2011 prošla renovací a nyní slouží jako galerie, a pozůstatky věže v zahradě Vovk.

Když město Kranj zasáhl mor, byl zde postaven gotický kostel zasvěcený patronům Šebestiánovi, Fabiánovi a Rochovi. Na konci parku je vyhlídková terasa, odkud se otevírá nejkrásnější výhled na kaňon řeky. Nachází se tu také malebná kavárna i dětské hřiště. Na své si přijdou i milovníci hudby a speciálně jazzu, který tu v letních měsících park pravidelně oživuje.

6. Tunely pod starým městem – bunkr z druhé světové války

Kranj, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Podzemní tunely pod starým městem jsou dlouhé 1300 metrů a byly vybudovány během druhé světové války. Foto: Jošt Gantar

V podzemí starého města se ukrývá 1300 metrů dlouhá síť tunelů. Vytvořena byla během druhé světové války – v roce 1944, aby poskytovala úkryt pro obyvatele města v případě bombového útoku. I přesto, že se město terčem přímého útoku nestalo, výcvik občanů probíhal každý den. Podzemní prostory byly vybaveny lavičkami a dokonce i malými místnostmi, které měly sloužit jako toaleta.

Po válce zůstaly tyto prostory opuštěné a postupně pustly. V období války za nezávislost Slovinska (tzv. desetidenní války v roce 1991) byly opět připraveny na nouzové situace. Od roku 2007 jsou prostory přístupné pro veřejnost jakožto historická atrakce. Můžete využít průvodcovských služeb, při kterých se dozvíte spoustu podrobných informací nejen z historie, ale i o technické stránce tunelů. Kromě prohlídek jsou tu pořádány i vinné degustace či oslavy Halloweenu.

7. Vodárenská věž – působivá stavba s výhledem

Již 100 let zajišťuje vodu pro místní obyvatele vodárenská věž. Na počátku 20. století byla považována za nejimpozantnější vodárenskou budovu v této oblasti a v současnosti se jedná o významnou kulturní památku.

Kromě těchto záslužných funkcí plní ještě funkci vyhlídkovou – věž se při speciálních příležitostech otevírá veřejnosti a po zdolání 150 schodů se tak návštěvníci mohou kochat krásným výhledem na město.

8. Soutěska řeky Kokry – přírodní oáza v centru města

Příjemná procházka je podél řeky Kokry s bohatou faunou a flórou, díky čemuž byla tato soutěska roku 1983 vyhlášena chráněnou oblastí. Unikátní 30 metrů hluboká soutěska řeky leží přímo pod starým městem. Soutěska při osidlování města hrála významnou roli, jelikož představovala významnou obrannou výhodu.

Dnes je ideálním místem pro ty, kteří chtějí na chvíli utéct od městského ruchu nebo se v letních měsících zchladit. Nejlepší veřejný přístup k soutěsce se nachází vedle mostu na Poštne ulici. Můžete využít i služeb průvodce – hodinová komentovaná prohlídka je možná pouze pro skupiny, přičemž cena se odvíjí od počtu lidí i požadovaného jazyka. Objednat lze v infocentru.

Galerie a muzea – skutečný ráj pro umělce

Regionální muzeum Gorenjska, Kranj, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Ve městě sídlí hned několik muzeí, jedním z nich je i Regionální muzeum Goreňska. Foto: Jošt Gantar

Město vždy přitahovalo umělce. Ať už se jednalo o romantického básníka France Prešerna nebo barokního malíře Leopolda Layera. Ve městě tak najdete muzea, která jsou těmto významným osobnostem věnována. Městské kulturní centrum neboli Hiša Layer se nachází v domě, kde malíř žil. Dnes místo slouží jako umělecké výstavní prostory a nachází se tu také kavárna.

Galerie laureátů Prešernovy ceny  (Galerija Prešernovih nagrajencev) se nachází v Pavšlarjevě domě (Pavšlarjeva hiša). Představuje díla největších umělců, kteří získali nejvyšší slovinská literární ocenění, a také současné umění ve Slovinsku. V domě, kde trávil svá poslední léta France Prešeren, je dnes muzeum, kde si návštěvníci mohou prohlédnout také básně, které byly v minulosti cenzurovány.

Muzea a galerie ve městě Kranj jsou pro návštěvníky otevřená každý den kromě pondělí. Galerie laureátů Prešernovy ceny má zavřeno také v neděli.

Gastronomické zážitky – kranjská klobása i festival jídla

O legendární kranjské klobáse jste již možná slyšeli. Město má nicméně i své vlastní pivo, což spolu s vyhlášenou klobásou vytváří jedinečnou kulinářskou dvojici. Navštivte některý z místních barů nebo přímo pivovar Kranjska pivnica a ochutnejte lokální piva jako Brew Revolt nebo StarCraft.

Ve městě se těší velké oblibě gurmánská akce, kterou je festival Kranska Kuhna. Při této příležitosti můžete ochutnat čerstvě připravené místní speciality.

Z restaurací patří mezi nejznámější Gostilna Kot na Maistrově náměstí, kde můžete ochutnat typická slovinská jídla, včetně zmiňované kranjské klobásy, ale i třeba čerstvou rybu. Dast ist Valter – restaurace, ve které si pochutnáte na pokrmu, který pochází původně z Bosny, a tím je čevapčiči.

Tipy na výlety – zajímavá místa v okolí

 • Šmarjetna Gora – 2 km na západ od města stojí kopec, odkud je krásný výhled a na jeho vrcholu se vyjímá malý bílý kostel, oblíbené místo pro konání svatebních obřadů
 • Grad Brdo – kousek od centra města ležící areál s parkem, zámkem, golfovým hřištěm i wellness centrem – ideální pro relaxaci
 • Park Brdo – součástí areálu Brdo je také přírodní park na severovýchodě města s panensky čistými jezery, lesy a loukami
 • Škofja Loka – nedaleké malebné městečko
 • Kranjska Gora – nejznámější turistické sportovní středisko na úpatí Julských Alp, ideální pro rodiny s dětmi, ale i náročnější lyžaře a všechny milovníky aktivní dovolené
 • Jezersko – horská vesnička oblíbená díky pohostinnosti místních obyvatel a také jako výchozí bod pro túry v Kamnických Alpách
 • Velika a Mala Poljana – dvě alpské pastviny na západním hřebeni Storžiče, odkud je nádherný výhled na kopce Gorenjska i město Škofja Loka, výšlap je vhodný i pro rodiny s dětmi
 • Lublaň – 30 minut autem vzdálené je zelené hlavní město Slovinska s významnou architekturou, malebnými uličkami a spoustou skvělých kaváren a restaurací
 • Bledské jezero – ikonické jezero s kostelem, obklopené impozantním pohořím, je nejnavštěvovanější turistickou destinací ve Slovinsku, vlakem či autobusem jste tu asi za půl hodiny

Zaujalo vás místo, kde jste jednou nohou ve městě s bohatou historií a tou druhou stojíte v malebné alpské přírodě? Zajímá vás ohledně této destinace ještě něco dalšího, co jste v článku nenašli? Nebo jste město Kranj již navštívili a rádi byste se podělili o své zážitky a postřehy s ostatními čtenáři? Neváhejte a napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.