Koper

Nejvýznamnější slovinský přístav s benátským šmrncem

Koper je malebné přístavní město s bohatou historií. Na první pohled průmyslové město ukrývá několik významných historických částí. Město láká návštěvníky nejen na památky, pláže, hojnou zeleň a autentickou kuchyni, ale také oblíbené společenské akce a celosvětově známá lezecká střediska.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Koper je dynamické město s osobitým kouzlem a jedinečnou atmosférou. A to i díky blízkosti italských hranic vzdálených pouhých 5 km. Jedná se o jedno z nejstarších měst ve Slovinsku, přičemž se může pyšnit zachovalým historickým centrem s významnými památkami a paláci s viditelným benátským vlivem. Díky své poloze je Koper ideálním výchozím bodem pro prozkoumání dalších měst slovinského pobřeží. Nedaleko leží hlavní město Lublaň, ze které jezdí do Koperu vlak.

1. Titovo náměstí – dominanta starého města

Titovo náměstí, Koper, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Titovo náměstí je hlavním náměstím v Koperu. Najdete na něm nejvýznamnější stavby města. Foto: Jošt Gantar

Hlavní náměstí v Koperu pojmenované po maršálu Titovi je odpradávna centrem dění. Architektonicky nabízí zajímavou podívanou, jelikož můžete pozorovat hned několik různých stavebních stylů – od renesance, baroka až po gotiku. Místní soubor domů z 15. století na vás dýchne svou středověkou atmosférou.

Staré město, v jehož srdci Titovo náměstí (Titov trg) leží, je plné staveb v benátském stylu. Mezi ně se řadí i známý Pretoriánský palác, Palác Loggia i Katedrála Nanebevzetí se svojí zvonicí.

2. Pretoriánský palác – nejvýznamnější architektonický klenot

Pretoriánský palác, Koper, Slovinsko. Foto: Tadej Bernik
Nejvýznamnější stavbou v Koperu je Pretoriánský palác, který byl sídlem starosty a guvernéra. Foto: Tadej Bernik

Benátsko gotický palác (slovinsky Pretorska palača) pochází z 15. století a je považován za nejvýznamnější památku města. Patrová stavba s vnějším schodištěm, dominantním lvem na fasádě a dvěma věžemi byla původně sídlem starosty a guvernéra.

Od doby, kdy byl postaven, prošel řadou menších i rozsáhlejších úprav. Největší přestavbu palác zaznamenal v 17. století. Od poslední rekonstrukce dokončené v roce 2001 slouží jako sídlo orgánů města a je zde umístěno i turistické informační centrum. Pretoriánský palác si můžete prohlédnout v rámci komentované prohlídky.

3. Kostel Nanebevzetí Panny Marie a městská věž – výhled nejen na město

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Koper, Slovinsko
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Koperu pochází z 12. století. Z městské věže se otevírají krásné výhledy.

Nalevo od Prétoriánského paláce stojí katedrála Nanebevzetí, která náměstí zdobí již od 12. století. V té době byl kostel ještě románskou stavbou, ale postupem času došlo k úpravám a přilehlá věž tak již pochází z období gotiky. Najdete tu i prvky renesance a baroka.

Uvnitř si můžete prohlédnout obrazy Vittore Carpaccia. Mezi nejoblíbenější patří ten s Madonnou a Ježíškem. Kamenná zvonice se sedmi zvony slouží jako vyhlídková věž, ze které se vám po zdolání 43 schodů otevře krásný výhled na město, pobřeží i okolní kopce.

4. Palác Loggia – palác s nejstarší kavárnou ve městě

Palác Loggia, Koper, Slovinsko
Palác Loggia (slovinsky Loža) pochází z 15. století. Dnes si tu můžete posedět v kavárně.

Palác Loggia (slovinsky Loža) postavený původně v gotickém stylu z 15. století býval využíván k městským zasedáním. V roce 1848 zde byla otevřena první kavárna v Koperu. Najdete ji v přízemí a můžete z ní s šálkem kávy v ruce pozorovat dění na náměstí, které je považováno za jedno z nejkrásnějších z bývalých benátských území. V druhém patře je v současnosti umělecká galerie.

5. Prešernovo náměstí – městský trh s významnou kašnou

Prešernovo náměstí, Koper, Slovinsko
Prešernovo náměstí v Koperu zdobí kašna s 15 sloupy se znaky rodin donátorů.

Za městskou bránou Porta della Muda se skrývá Prešernovo náměstí s hlavním prvkem – kašnou de Ponte. V 17. století, v době, kdy obyvatele města sužoval nedostatek vody, ji nechala postavit italská rodina. Jako zdroj pitné vody sloužila až do 19. století. Kašna má tvar mostu a střeží ji 15 sloupů, z nichž každý drží podstavec s upomínkou šlechetných rodin, které se zasloužily o její vybudování.

Samotné náměstí nese jméno na počest významného slovinského básníka France Prešerena. Úryvek jedné z jeho básní tvoří text současné slovinské hymny.

6. Městská brána Muda – romantický vstup do starého města

Městská brána Muda, Koper, Slovinsko. Foto: Ubald Trnkoczy
Městská brána Muda je poslední dochovaná vstupní brána města Koper. Foto: Ubald Trnkoczy

Původní městská brána Porta della Muda (slovinsky vrata Muda) pochází z roku 1516, což se odráží i na jejich renesančních prvcích a zdobení. Brána má na vnitřní straně zobrazen i oficiální znak města – slunce s lidskou tváří. Po vzoru středověkých vítězných oblouků ji postavil Sebastian Contarini. Jedná se o jedinou dochovanou vstupní bránu z původních dvanácti.

Muzea v Koperu

Za zmínku stojí i dvě významná muzea – Etnografické muzeum, ve kterém si můžete prohlédnout rozsáhlou sbírku tradičních krojů a historického náčiní typických pro Istrijský poloostrov v dávných dobách. Muzeum se věnuje i silné kamenické tradici, se kterou seznamuje obsáhlá sbírka.

Druhým z muzeí je Regionální muzeum, které sídlí v paláci Belgramoni Tacco. V rámci stálé expozice přibližuje návštěvníkům historii města ukázkou významných historických a kulturních předmětů typických pro Koper. Expozice v druhém patře paláce nese název Od Serenissimy, přes Napoleona po Habsburky mapující období od 16. do 19. století, která představuje i významné osobnosti spojené s městem a jeho historií. Jedná se například o reformátora Paola Vergeria nebo lékaře Santorio Santoria či biskupa Paola Naldiniho.

Mapa Koperu – doporučená trasa městem

Na následující mapě je vyznačena doporučená trasa městem, která vede po nejvýznamnějších místech Koperu. Začátek procházky můžete začít u infocentra, kde dostanete mapu města. Odtud je to kousek na (1) Titovo náměstí – do centra dění s nejvýznamnější architektonickou památkou (2) Pretoriánským palácem. Poté se vydejte na východ, kde narazíte na další významnou památku, a sice (3) Kostel Nanebevzetí Panny Marie s vyhlídkovou věží.

Další zastávkou na trase bude (4) Palác Loggia s kavárnou z 19. století, kde si můžete udělat pauzu na kávu a menší občerstvení. Na řadě je potom další významné místo – (5) Prešernovo náměstí se stylovou kašnou a jedinou dochovanou (6) městskou bránou Muda.

Koper pláže – kde najdete příjemné koupání

Koper není tak rušnou destinací jako sousední Piran, kam v létě míří většina turistů. V Koperu si můžete vybrat ze dvou městských pláží. První z nich je městská oblázková pláž, přičemž ležet a chytat sluneční paprsky se dá i na trávě či lebedit ve stínu borovic. Nachází se u přístaviště a vstup na ni je zdarma. Pláž je vybavena toaletou, sprchou, převlékárnou a pro děti je tu dokonce i hřiště.

Pláž Žusterna, Koper, Slovinsko. Foto: Matia Ščukovt
Pláž Žusterna je součástí aquaparku Žusterna v Koperu. Nabízí příjemné koupání na okraji města. Foto: Matia Ščukovt

Pláž Žusterna je soukromá a leží u stejnojmenného hotelu. Nabízí vedle pláže i plavecký bazén nebo aquapark s bazény se sladkou i slanou vodou. Vstup na tuto pláž je zpoplatněn.

Ceny vstupů

Pretoriánský palác komentovaná prohlídka

 • 3,50 €/dospělí (3 €/studenti, 2,50 € děti)

Městská věž

 • 3,50 €/osobu

Etnografické muzeum

 • 3 €/osobu (1,50 €/děti, studenti, důchodci)

Regionální muzeum

 • 5 €/osobu (2,50 €/děti, studenti, důchodci)

Aquapark Žusterna

 • 2 hodiny: 8 €/osobu (7  €/důchodci, studenti, 6 €/děti); víkendy a svátky 10 €, 9 € a 8 €
 • 3 hodiny: 11 €/osobu (9  €/důchodci, studenti, 7 €/děti); víkendy a svátky 15 €, 12 € a 10 €
 • celodenní: 14,50 €/osobu (12  €/důchodci, studenti, 10 €/děti); víkendy a svátky 17 €, 14 € a 13 €

Tipy na výlety – co v okolí stojí za návštěvu

 • Škocjanski zatok – největší brakická mokřadní přírodní rezervace, je oázou klidu pro všechny milovníky přírody
 • Izola – staré rybářské městečko a oblíbená letní destinace na slovinském pobřeží, nabízí bohatou historii i krásné pláže
 • Strunjan a Měsíční záliv – nejvyšší útes Jadranského pobřeží s nejkrásnější pláží Slovinska
 • Piran a Portorož – turisticky oblíbené destinace na slovinském pobřeží, krásné pláže, významné památky
 • Sečoveljske soline – areál s rozsáhlými solnými poli, dříve největšími na slovinském pobřeží, najdete je blízko chorvatských hranic
 • Cyklostezka Parenzana – cyklostezka na trase bývalé železniční trati s dochovanými tunely a viadukty, jedinečný zážitek pro celou rodinu
 • Hrastovlje – malá poklidná slovinská vesnička významná především díky kostelu s unikátní freskovou výzdobou, kostel je na seznamu UNESCO

Nalákal vás Koper svojí jedinečnou atmosférou k návštěvě a zajímalo by vás něco dalšího o této destinaci, co jste v článku nenašli? Nebo jste již Koper navštívili a chcete se podělit o své vlastní postřehy, dojmy či tipy na další zajímavá místa? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.