Kobaridské muzeum první světové války – expozice, která vás ohromí

Kobaridské muzeum, Kobarid, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar

Slovinské městečko Kobarid obklopené vysokými horami spolu s protékající smaragdovou řekou Soča dnes působí idylicky. Během první světové války se nicméně jednalo o dějiště významných bojů na tzv. sočské frontě. Pohnuté historii jinak poklidného městečka se věnuje Kobaridské muzeum patřící k nejlepším v Evropě.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Kobaridské muzeum sídlí v historickém Mašerově domě z 18. století kousek od náměstí v Kobaridu. Muzeum je věnováno sočské frontě, vojákům, kteří na ní bojovali a významné bitvě o Caporetto (italsky Kobarid). Muzeum vzniklo za účelem zachování bohatého dědictví sočské fronty a jako upomínka hrůz, které se během první světové války odehrály v této dnes oblíbené turistické oblasti u smaragdové řeky Soči.

Nahlédnutí do každodenního života vojáků

Kobaridské muzeum, Kobarid, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Bílá místnost v muzeu se věnuje životu vojáků na bojišti, který přibližují předměty, zbraně a fotografie. Foto: Boris Pretnar

Výbava, zbraně, předměty denní potřeby či fotografie vojáků z různých ročních období, to vše si můžete prohlédnout v Kobaridském muzeu. Za zmínku stojí především tuhé mrazy v zimě roku 1917 a nedostatečná výbava vojáků, kterou zachycují dobové fotografie.

Na řece Soče se odehrály krvavé bitvy mezi rakousko-uherským a italským vojskem. Na sočské frontě bojovali za Rakousko-Uhersko také čeští vojáci, kterým je vymezena samostatná místnost. K přečtení jsou tu mimo jiné dopisy, které psali z fronty vojáci svým blízkým.

Ve vstupní hale se seznámíte s místy bitev první světové války, které znázorňuje přehledná mapa stejně jako poválečné politické uspořádání světa. Pohlédnout do tváře vojáků různých národností je možné prostřednictvím jejich portrétů.

Oceňované evropské muzeum, které vás bude bavit

Kobaridské muzeum bylo otevřeno v roce 1990 a již o tři roky později jej Rada Evropy vyhlásila jako nejlepší muzeum Evropy. Válečná témata zpracovává s citem a ukazuje hluboce neetickou povahu války. Představuje bohatý fotografický materiál a velmi zajímavé exponáty. Jeho návštěva je zajímavá nejen pro nadšence do válečné tématiky. Muzeum zaujme opravdu každého. 

Tematické místnosti muzea – osobní příběhy vojáků a nevšední exponáty

Muzeum 1. světové války, Kobarid, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Muzeum seznamuje návštěvníky s temnou válečnou historií města. Foto: Jošt Gantar

Stálá muzejní expozice je dle různých témat rozdělena do několika místností, které se danému tématu věnují. V místnosti Krn se dozvíte informace o počáteční fázi konfliktu v údolí Soči až po vstup Italů do války.

Dominantním exponátem je model hory Krn a jejích sousedních vrcholů. Bílá místnost zase představuje útrapy vojáků během 29 měsíců trvajících bojů v extrémních podmínkách alpského prostředí, a to včetně osobních příběhů, které nenechají nikoho chladným.

Na začátku výstavy jistě nepřehlédnete velký portrét umělce, který sočskou frontu a konkrétně slavnou bitvu u Caporetta proslavil ve svém známém románu Sbohem armádo – spisovatele Ernesta Hemingwaye.  

Multimediální expozice bunkru – nejsilnější zážitek v muzeu

Expozice bunkru s figurínou horského italského myslivce, který píše dopis z fronty svým blízkým, patří k nejdojemnějším momentům prohlídky Kobaridského muzea. V této části se můžete těšit také na 19 minut dlouhý dokument ukazující jednu z největších horských bitev. K dispozici je v 11 jazycích včetně češtiny.

Další místa v okolí spojená s válečnou historií

Kostnice, Kobarid, Slovinsko
Kostnice věnovaná padlým italským vojákům leží na kopci nad Kobaridem.

Městečko Kobarid, kde sídlí muzeum, najdete v západní části Triglavského národního parku. Bohaté informace, které získáte v Kobaridském muzeu se budou hodit při návštěvě dalších míst souvisejících s historií Kobaridu. Jedná se o Kobaridskou historickou stezku a archeologické naleziště pozdně antické osady Tonovcov grad. Po předchozí domluvě vás mohou do těchto míst doprovodit zkušení průvodci.

V nedaleké kostnici tyčící se nad městem jsou uloženy ostatky padlých italských vojáků. Doporučujeme také navštívit infocentrum Cesta míru (Pot miru) spojující místa svázaná s válečným obdobím, kde získáte tipy na výlety kombinující poznávání pohnuté historie s přírodními krásami. 

Členové našeho Premium získají do Kobaridského muzea vstup zdarma jako bonus k rezervaci ubytování.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.