Kobarid

Alpské městečko s krásnou přírodou a stopou první světové války

Kobarid je městečko v údolí Soči, v němž zažijete úžasný vhled do evropských dějin. V okolí Kobaridu probíhala za první světové války Sočská fronta. Kromě historických památek tu narazíte i na mnohé přírodní krásy.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Kobarid, údolí Soči, Slovinsko
Městečko Kobarid je turistickým střediskem s pestrou nabídkou ubytování, restaurací a turistických agentur, které vás vezmou na vodu nebo do hor. Foto: Jošt Gantar

Vede-li vaše cesta přes Kobarid, rozhodně jím jen neprojeďte. Nechali byste za zády kulturní, historické i přírodní dědictví. I s omezeným časovým rozpočtem se nebojte zařadit Kobarid do svého itineráře a určitě nebudete litovat. Za svižný den stihnete navštívit všechna „nej“ Kobaridu.

Kobarid je vyhledávaným turistickým cílem u řeky Soči. Najdete tu několik pěkných kempů, historickou památku Napoleonův most a krásné pohledy na řeku Soču. Vydejte se také za historickými památkami v podobě velmi zajímavého muzea první světové války, centra Cesta míru (slovinsky Pot miru) a italské kostnice.

1. Vodopád Kozjak – úchvatný vodopád padající do otevřené jeskyně

Vodopád Kozjak, Kobarid, Slovinsko
Slap Kozjak je považován za jeden z nejkrásnějších vodopádů ve Slovinsku.

Vodopád Kozjak by měl být jedním z míst, která v údolí Soči neminout. Úzké cestičky a několik dřevěných lávek vás dovede do jakési otevřené jeskyně s vápencovými sedimenty na stěnách a se smaragdově modrým jezírkem, do kterého vodopád padá.

Výlet ocení i rodiny s malými dětmi – cesta k vodopádu je nenáročná, avšak nevhodná pro kočárky. Vodopád je jednou ze zastávek na stezce Kobarid Historical Trail.

Milovníci adrenalinu mohou celý kaňon Kozjak, v němž se nacházejí dva vodopády, navštívit s některou z místních outdoorových agentur. Zážitek je však vhodný jen pro ty, kteří už mají s canyoningem nějaké zkušenosti.

2. Napoleonův most – dechberoucí výhled na řeku

Napoleonův most, Kobarid, Slovinsko
Pověstný Napoleonův most přes smaragdovou řeku Soča.

Napoleonův most přes řeku Soču najdete na okraji Kobaridu. Nese jméno podle Napoleona Bonaparta, jehož pluk tudy kdysi procházel k průsmyku Predel. Dnešní kamenný most je dílem Italů. Původní most z roku 1750 totiž rakouští vojáci za první světové války vyhodili do vzduchu.

Z Napoleonova mostu je krásný výhled na kaňon řeky Soči. Kousek odtud je také východisko k vodopádu Kozjak.

3. Muzeum první světové války – smutná historie údolí Soči

Muzeum 1. světové války, Kobarid, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Muzeum seznamuje návštěvníky s temnou válečnou historií města. Foto: Jošt Gantar

Historií Sočské fronty napěchované muzeum první světové války určitě není jedno z těch „nudných muzeí“, ve kterém každý z nás jednou byl. Zájímají-li vás válečná témata a co se v tomto období odehrávalo v boveckém údolí, tak nad návštěvou neváhejte.

Muzeum vás provede krutými boji v extrémních podmínkách alpských svahů. Najdete tu fotografie, bojové vybavení a bohatý výklad s řadou osobních příběhů. V roce 1993 získalo muzeum ocenění nejlepší evropské muzeum.

Vedle muzea doporučujeme navštívit infocentrum Cesta míru (slovinsky Pot miru). Jedná se o instituci, která spojuje místa spojená s děním za první světové války. Najdete tu mapky a tipy na trasy, kam se vydat za místy spojenými se Sočskou frontou. Pátrání po historii tak máte možnost spojit s turistickými zážitky.

4. Kostnice – památník padlým italským vojákům

Kostnice, Kobarid, Slovinsko
Kostnice věnovaná padlým italským vojákům leží na kopci nad Kobaridem.

Kostnice v Kobaridu se tyčí nad městem a je jakousi jeho dominantou. Sílu místa poznáte po přečtení nápisu na pamětní desce: „V této pamětní hrobce leží ostatky 7014 Italů, padlých v bojích během války v letech 1915–1918 proti Rakousko-Uherské říši.“

Ostatky patří především vojákům padlým v bitvě u Caporetta. Tuto bitvu, známou také jako 12. bitvu na Soči, popsal Ernest Hemingway v románu Sbohem armádo.

Kostnice leží zhruba 20 minut chůze od Kobaridu. Otevírají se odtud také pěkné výhledy.

5. Tonovcov grad – archeologický klenot z pozdní antiky

Tonovcov grad, Kobarid, Slovinsko. Foto: Soňa Hendrychová
Tonovcov grad je archeologické naleziště u Kobaridu. Jednalo se o útočiště obyvatel v době rozpadu římské říše. Foto: Soňa Hendrychová

Hrad Tonovcov je archeologické naleziště ležící na skalnatém kopci (412 m) nad řekou Soča severně od Kobaridu. Na konci 5. století zde stálo okolo dvaceti domů i kostelů. Jedná se o součást Kobaridské historické stezky a jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť z období pozdní antiky ve východních Alpách.

Gastronomie – nejlepší kuchařka světa i místní sýry

Kobarid, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Gastronomický zážitek v restauraci Hiša Franko, kterou vede šéfkuchařka Ana Roš. Foto: Dean Dubokovič

Pokud rádi poznáváte na cestách místní gastronomii, Kobarid nabízí to nejlepší, co ve Slovinsku můžete zažít. Najdete tu restauraci Hiša Franko, která se umístila mezi 30 nejlepšími restauracemi světa podle magazínu Travel + Leisure. Kuchyni vede šéfkuchařka Ana Roš, která získala ocenění nejlepší šéfkuchařka světa podle žebříčku The World’s 50 Best Restaurants. Místní kuchyně se zakládá na tradiční gastronomii slovinských hor, sýru, lokálních a sezónních produktech.

V Kobaridu také sídlí mlékárna Planika, kde se zpracovávají mléčné výrobky a sýry z místního mléka. Mlékárna má vlastní supermarket, kde si můžete místní produkty zakoupit. K návštěvě doporučujeme také mlékárenské muzeum.

Treky a výlety – z Kobaridu do hor

Kobarid Historical Trail – vše, co chcete vidět, v jedné „procházce“

Kobaridská historická stezka je snadný výlet, který vás provede přírodním i historickým dědictvím Kobaridu. Začíná i končí v centru Kobaridu u muzea první světové války. Jedná se o pětikilometrový okruh, který zvládnete za 3–4 hodiny i s návštěvou muzea. Celý okruh vás provede těmito místy:

Krn – přes salaše až na vrchol dvoutisícovky

Krn, Kobarid, Slovinsko. Foto: Alan Kosmač, Sidarta d.o.o.
Jednou z dominant údolí řeky Soče je hora Krn s nádhernými výhledy na Julské Alpy. Foto: Alan Kosmač, Sidarta d.o.o.

Hřeben Krnu je další z míst s bohatou historií, kde se setkávaly fronty italské a rakousko-uherské armády. Dodnes zde můžete najít prázdné nábojnice a časem poznamenané, rzí pokryté válečné vybavení.

Jedna ze dvou cest, které vedou na vrchol Krnu (2 244 m), začíná ve stejnojmenné vesnici poblíž Kobaridu. Cestou se určitě zastavte v jedné za salaší a ochutnejte místní sýr.

Na tento celodenní výlet byste měli být fit a trochu sportovně zdatní. Chcete-li dojít až na vrchol, vyhraďte si zhruba 8 hodin. Zpátky se jde stejnou cestou nebo můžete sestoupit do údolí Lepena. V tomto případě lze dojet zpět autobusem. Časy odjezdů autobusů a zastávky zjistíte v infocentru. Nutností je dobrá obuv a dostatek vody.

Kobarid, údolí Soči, Slovinsko
Městečko Kobarid s kulisou Julských Alp v pozadí. Foto: Jošt Gantar

Kobarid je místo pulzující historií. Toto kulturně zajímavé středisko nabízí i řadu výletů za přírodními krásami. Je oblíbeným cílem turistů, přesto je klidnější než nedaleký Bovec, kam míří zejména milovníci sportů na divoké řece.

Navštívili jste Kobarid a chcete se podělit o zážitky? Nebo se sem teprve chystáte a zajímá vás něco, co jste v článku nenašli? Napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  1. Lucie Šeflová

    Krásně udělané stránky. Ve Slovinsku jsme byli vloni, tak jsem si zavzpomínala a zároveň objevila některá pro nás nová místa. Děkuji

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.