Kamnik

Středověké město na úpatí Kamnicko-Savinjských Alp

Město Kamnik obklopené Kamnicko-Savinjskými Alpami nabízí idylickou atmosféru, kterou vás pohltí při brouzdání mezi středověkými ulicemi historického jádra a památkami z dob habsburské monarchie. Kamnik je ale také neodmyslitelně spjat s Velikou Planinou – jedním z nejkouzelnějších míst ve Slovinsku.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Kamnik je jedno z nejstarších měst ve Slovinsku. Nachází se v severní části Slovinsku a na břehu řeky Kamniška Bistrica, jen 25 km severně od Lublaně. První zmínka o městě pochází již z roku 1229. Tehdy se jednalo o významné obchodní centrum s vlastní mincovnou. V Kamniku sídlilo také mnoho šlechtických rodin, včetně bavorské šlechty, kterou připomínají zříceniny dvou hradů.

Město obklopuje významné slovinské pohoří Kamnicko-Savinjské Alpy a je tedy ideálním výchozím bodem pro výlety do hor. Kromě krásné horské přírody město nabízí částečně zachovalé historické jádro s významnými pamětihodnostmi sahajícími až do období středověku.

1. Františkánský klášter a kostel sv. Jakuba – knihovna jako skutečný klášterní poklad

Klášterní knihovna, Kamnik, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Klášterní knihovna se vzácným překladem Bible a jinými spisy z 15.–18. století. Foto: Jošt Gantar

Na Františkánském náměstí v Kamniku byl postaven roku 1492 františkánský klášter. Za druhé světové války museli františkáni klášter opustit kvůli okupaci gestapem. Skutečný klenot ukrývá tamní klášterní knihovna v podobě teologických a filozofických spisů pocházejících z 15.–18. století a také překlad Bible Jurije Dalmatina z 16. století. Knihovna se kromě významných náboženských textů může pochlubit i spisy, které se zabývají historií medicíny.

Vedle františkánského kláštera se nachází kostel sv. Jakuba. Písemné záznamy o této stavbě sahají až do roku 1423. Výzdobu tamní kaple Božího hrobu má na svědomí významný architekt Jože Plečnik, který ji dokončil v roce 1954. Strop kaple zdobí motiv vína, prostoru vévodí nápis Dopolnjeno (dokonáno), odkazující k poslednímu slovu Ježíše Krista.

2. Mali Grad a Stari Grad – zříceniny hradů bavorských šlechticů

Mali grad, Kamnik, Slovinsko
Mali grad je zříceninou bývalého hradního komplexu z 11. století.

Na kopci nad městem se tyčí symbol města Kamnik – zřícenina hradu Mali grad z 11. století, která byla dříve působivým hradním komplexem. V současnosti si můžete prohlédnou jen jeho pozůstatky v podobě dvoupatrové románské kaple a krypty.

Místo nabízí působivý výhled nejen na město, ale i na Kamnicko-Savinjské Alpy. Kousek od hradu se nachází románský kostel sv. Eligija pocházející ze 13. století, jehož vnitřní prostory zdobí fresky z počátku 15. století.

Z roku 1207 pochází zmínka o další významné středověké památce – Stari grad. Původní hrad vévodil vyvýšenině nad městem nad levým břehem řeky Kamniška Bistrica. Za příznivého počasí se odtud nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu – Julské Alpy, Karavanky či údolí Tuhinj. Na vrcholku kopce navíc leží Grajska terasa, kde se můžete občerstvit.

3. Hrad Zaprice – muzeum a galerie

Hrad Zaprice, Kamnik, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Hrad Zaprice pochází z 16. století a v současnosti zde sídlí Muzeum Kamnik. Foto: Jošt Gantar

Hrad Zaprice z 16. století sloužil dříve jako sídlo šlechtické rodiny. Tvoří jej věže, kaple a kamenné zdi ze středověku. Svoji dnešní podobu hrad získal v 18. století, kdy byl rozšířen a upraven do barokního stylu.
V současnosti tu najdete sídlo Muzea Kamnik se zajímavými výstavami, seznamující návštěvníky s historií i běžným životem ve městě.

Stálé expozice se věnují např. každodennímu životu buržoazní třídy v Kamniku v 19. století či přibližují historii osídlení prostřednictvím paleontologických nálezů z města a jeho okolí. Výstavy mapují také jednotlivá období historie společnosti v kontextu ekonomických a politických událostí či přibližují život v kamnických horách.

4. Dvojna kapela – kaple na kopci v srdci města

Dvoupatrová kaple stojí u Malého hradu na kopci uprostřed centra. Cesta do ní vám odtud zabere asi 5 minut chůze po strmém schodišti. Původně se jednalo o románskou kapli zasvěcenou sv. Markétě, pocházející z roku 1100. Později, ve 13. století, byla přistavěna horní kaple sv. Bartoloměje.

5. Šutna ulice – nejkrásnější ulice v Kamniku

Kamnik, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie s nejstaršími varhany ve Slovinsku. Foto: Jošt Gantar

Při procházce po této ulici narazíte na rodné místo Rudolfa Maistera a dalších slavných osobností narozených v tomto městě. Hlavní ulice nabízí i významnou stavbu – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, který ukrývá skutečný poklad, a to nejstarší varhany ve Slovinsku, které pocházejí z roku 1680. Za návštěvu stojí i Sadnikarovo muzeum – sbírka nejrůznějších předmětů historické a kulturní hodnoty.

Tipy na výlety – kam vyrazit v okolí

Velika Planina, Slovinsko
Velika Planina, pastevecká náhorní plošina v Kamnicko-Savinjských Alpách.
  • Kamniška Bistrica – kousek od města Kamnik se nachází krásné údolí pod vápencovými štíty Kamnicko-Savinjských Alp, ideální procházka pohádkovou přírodou pro celou rodinu.
  • Velika Planina – vysokohorská náhorní plošina severně od města sloužící jako pastva, procházka kouzelnou krajinou mezi pasoucími se kravičkami a tradičními salašemi.
  • Volčji Potok – největší a nejnavštěvovanější arboretum ve Slovinsku protkané jezery a potůčky nabízející nad 3500 rostlin z celého světa.
  • Škofja Loka – historické město s významnými architektonickými památkami, klášterem i kapucínským mostem.
  • Terme Snovik spa – nedaleko města Kamnik v srdci malebné horské přírody leží lázeňský komplex s vnitřními i venkovními bazény a bohatým wellness.
  • Menina planina – rozsáhlá plošina, která dříve patřila benediktinským mnichům, vytvářející symbolickou hranici mezi regiony Kraňsko a Štýrsko.

Byli jste již v tomto malebném středověkém městečku a rádi byste se podělili o své dojmy či rady a tipy na další zajímavá místa? Nebo se teprve do Kamniku chystáte a zajímá vás něco dalšího? V každém případě neváhejte a napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.