Julské Alpy

Doslova filmové scenérie s nejvyšší horou Triglav

Triglavský národní park, Julské Alpy, Slovinsko

Julské Alpy jsou nejvyšším a také nejnavštěvovanějším pohořím Slovinska. Lákají vysokohorské turisty i milovníky horské přírody. Místní scenérie učarovaly i filmařům a můžete je vidět třeba ve filmu Letopisy Narnie nebo Heidi.

Obsah

V Julských Alpách si přijde na své skoro každý. Pokud do Slovinska míříte na treky, Julské Alpy vám nabídnou řadu různě náročných možností včetně výstupu na Triglav, nejvyšší horu Slovinska (2864 m. n. m.). Řeka Soča je ideální pro sporty na divoké vodě. Kdo hledá klid, ocení okolí Bohinjského jezera nebo Kranjske Gory. Trochu turistického cvrkotu a luxusu si naopak můžete užít u jezera Bled. Náš osobní tip je Bohinjské jezero nebo Trenta v údolí Soči.

Triglavský národní park – slovinské Alpy, kde se hodí pohorky i neopren

Řeka Soča, Julské Alpy, Slovinsko
Smaragdová voda řeky Soča

Pohoří slovinských Julských Alp pokrývá Triglavský národní park, který je domovem kozorožců, kamzíků, tetřevů a rysů. Občas tudy prochází medvěd hnědý. Najdete tu také mnoho rostlin, které nerostou nikde jinde.

Voda je jedním z velkých lákadel Triglavského národního parku. Pramení tu dvě řeky – Soča a Sáva. Soča je se svou smaragdovou vodou považována za jednu z nejkrásnějších řek Evropy a kromě toho je rájem pro rafting, kajak a další vodní sporty. Oblíbenými destinacemi jsou jezera Bled a Bohinj. Ve všech koutech slovinských Alp najdete také řadu vodopádů a soutěsek. Z těch nejznámějších jsou to vodopády Boka a Savica a soutěsky Vintgar a Mostnica.

Jezero Bled, Slovinsko
Jezero Bled je nejnavštěvovanější destinací Julských Alp

Treky v Julských Alpách jsou poměrně dlouhé. Kdo nemá v lásce celodenní tůry, může zůstat v údolích a nudit se rozhodně nebude. Cílem mohou být vodopády, soutěsky, pastviny nebo stezky podél řek a jezer. Pokud se chcete podívat trochu nahoru, ale nejste velcí turisté, využít můžete lanovky (např. Vogel, Kanin). Pro zkušené je tu řada jednodenních i vícedenních treků, při kterých můžete využít velmi dobrou infrastrukturu horských chat, nabízejících ubytování. Pro dobrodruhy jsou tu i ferraty.

Kultura a historie v Julských Alpách – aneb dopřejte nohám odpočinku

Kostel Javorca, Julské Alpy, Slovinsko
Kostel sv. Ducha Javorca postavený vojáky během první světové války

Až vás budou bolet nohy, můžete objevovat místní historii a kulturu. Údolí řeky Soči bylo velkým bojištěm první světové války a v celém údolí najdete řadu památníků. V Kobaridu je velmi zajímavé muzeum Sočské fronty. Celou dolinou vede tematická stezka, která turisty seznamuje s touto bolestnou historií. Pokud vás zajímá kolorit podhorského městečka, navštivte Radovljici, která leží jen pár kilometrů od Bledu. Jak se žilo na místním venkově, zase uvidíte v Kranjské Goře nebo ve Studoru u Bohinjského jezera, kde jsou pro turisty přístupná původní venkovská stavení. V Mojstraně najdete muzeum slovinského alpinismu.

Tipy na výlet v Julských Alpách

Příroda

 • Soutěska Vintgar – poblíž jezera Bled, nenáročná stezka podél divoké řeky
 • Vodopád Savica – u Bohinjského jezera, vodopád dostupný po schodech
 • Koryta řeky Mostnice – Stara Fužina u Bohinje, říčka zařezávající se do skal
 • Lanovkou na Vogel – nad Bohinjským jezerem, výhledy, treky i lyžování
 • Alpinetum JulijanaTrenta v údolí Soči, botanická zahrada s alpskými rostlinami
 • Vodopád Boka – poblíž Bovce v údolí Soči, nejmohutnější vodopád ve Slovinsku
 • Lanovkou na Kanin – Bovec v údolí Soči, lyžařské středisko i východisko tůr
 • Vodopád Peričnik – v dolině Vrata, projít se můžete i za vodopádem
 • Sedlo Vršič – na cestě z Kranjské Gory do údolí Soči, ráj pro motoristy
 • Planica – středisko skoků na lyžích
 • Tolminska korita – u městečka Tolmin, soutěska horské říčky

Kultura a historie

 

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  Close