Jezersko

Panenská horská krajina s českou stopou

Máte rádi klidná horská údolí a turistické trasy, kde nepotkáte hlavu na hlavě? Jezersko v Kamnicko-Savinjských Alpách splňuje obě podmínky. Klidná vesnička v lůně vysokých hor nabízí skvělé zázemí pro horské turisty i milovníky klidu.

Obsah

Jezersko leží těsně za hranicemi s Rakouskem. Ukryté stranou hlavního turistického ruchu je oblíbeným cílem zejména pro opravdové turistické nadšence, kteří si užívají nepřelidněné horské masivy. Jezersko je významné také zachovalou architekturou, několik usedlostí se tu dochovalo v podobě z 16. století. Okolí nabízí mnoho možností pro lehčí i velmi těžké horské túry. Nejoblíbenějším cílem je Česká chata, kterou tu naši krajané postavili v roce 1900.

1. Čím je Jezersko unikátní – ledovcové údolí s přírodním i kulturním dědictvím

Planšarsko jezero, Jezersko, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
Jedním z nejoblíbenějších výletních cílů v Jezersku je Planšarsko jezero, které má romantický tvar srdce. Foto: TIC Jezersko

Jezersko leží v typickém ledovcovém údolí. Ledovec tu zanechal balvany a moreny. Když ledovec roztál, zbylo na jeho místě jezero, kolem kterého si lidé vybudovali obydlí. Dnes už zde není ani jezero (zbylo pouze malé Planšarské jezero), usedlosti ale zůstaly. Najdete několik staveb, které si zachovaly svou podobu z 16. století.

Řada jezerských rodin tu má kořeny daleko v minulosti. Díky tomu je dodnes zachován unikátní charakter obce, místní zde hospodaří tradičním způsobem a pečují o své kulturní i přírodní dědictví. Najdete tu třeba autochtonní plemeno jezersko-solčavské ovce – velmi odolné a zvyklé na místní klima.

V Jezersku pramení také léčivá minerální voda, nazývaná „jezerska slatina“. Ochutnáte ji z dřevěného koryta v horní části Jezerska, u hlavní cesty vedoucí do Rakouska (vyznačeno v mapě na konci článku). V některých ubytováních a restauracích vám ji natočí i do sklenice.

Jezersko je velmi zelené, řídce osídlené a obklopené lesy a horami. Díky tomu si vysloužilo označení klimatické lázně.

2. Češka koča – česká stopa ve slovinských horách

Češka koča, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Českou chatu nad Jezerskem postavili v roce 1900 Češi jako vůbec první horskou chatu ve Slovinsku.

Češka koča na Spodnjih Ravneh je horská chata nad Jezerskem ve výšce 1543 m. n. m. Jedná se o vůbec nejstarší horskou chatu ve Slovinsku – byla postavena roku 1900, a to navíc Čechy.

Proč Českou chatu postavili právě Češi? Slovinsko i České země byly tenkrát součástí jednoho státu – Habsburské monarchie. Slované se vzájemně podporovali a mezi Slovinci a Čechy existovalo silné pouto. Proto vznikl Český odbor Slovinského planinského družstva, Češi se snažili pomoci Slovincům v péči o jejich hory a zamilovali si je. Hlavní působiště Čechů bylo právě v Jezersku, kde vybudovali řadu horských tras a kilometry turistického značení.

V roce 1899 začali Češi budovat horskou chatu na Spodnjih Ravneh. Jako stavební materiál použili hlavně modříny, které pokáceli v bezprostřední blízkosti chaty. Architektonický návrh byl inspirován českou lidovou architekturou. Typická je mimo jiné šindelová střecha. Chata byla postavena velmi rychle, otevřena byla už rok po začátku stavby, roku 1900. Češi měli poté chatu ve vlastní správě.

Po první světové válce a vzniku nových států se na společné slovanské snahy zapomnělo. Chata přešla do slovinské správy, která ji musela s vypětím sil po válečných letech opravit. Slovinci však svědomitě přijali své dědictví a díky jejich péči se chata v nezměněné podobě zachovala dodnes, za což vděčí zejména jezerské rodině Karničarů, která se o Českou koču stará už od 20. let 20. století.

Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Cesta k České chatě je poměrně nenáročná. Z údolí Ravenska kočna trvá výstup 1,5 hodiny.

Chata je dnes poměrně snadno dostupná z údolí Ravenska kočna. Výstup trvá přibližně hodinu a půl. První část cesty je poměrně dost strmá, dále pokračuje mírnějším sklonem. Ke konci je několik náročnějších úseků zajištěných řetězy a žebříky. Zvládají je ale i zdatnější děti. V chatě se můžete občerstvit vynikajícím sladkým bylinným čajem, který vám dočerpá energii po výstupu. Výborné jsou místní tzv. enolončnice – husté a vydatné polévky. V chatě se můžete ubytovat a ti zdatnější mohou druhý den pokračovat dále na vrcholy Kamnicko-Savinjských Alp.

3. Šenkova domačija – 500 let staré dědictví

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Šenkova domačija je rodinné dědictví, na kterém se hospodaří už od 16. století. Dnes je v rukou rodiny Karničarů, která významně přispívá k atmosféře celého Jezerska. Foto: Šenkova domačija

Šenkova domačija je rozsáhlá farma v horní části Jezerska. Ústřední stavení pochází z 16. století, je zachované v původní podobě a zapsané jako kulturní památka. Sousední budova je nově postavenou kopií původní chalupy. K usedlosti přiléhá řada hospodářských stavení a celý komplex je rozsáhlou farmou s širokou turistickou nabídkou. Dnes na Šenkově domačiji potkáte majitele manžele Karničarovy s rodinou. Paní se zde narodila a pan Karničar je členem rozvětvené jezerské rodiny, která nadšeně pečuje o jezerské dědictví. Je také zkušeným horalem a poskytne vám řadu tipů a rad na horské treky.

Na farmě se na vlastní oči setkáte s tradičním způsobem hospodaření. Chovají zde autochtonní plemeno jezersko-solčavské ovce, krávy, prasata, udržují okolní polnosti a pastviny, kolem domů se toulají slepice, kachny a další domácí zvířata.

Manželé Karničarovi otevřeli Šenkovu domačiju roku 2010 turistům. Opravili staré budovy a vybudovali nové ubytovací kapacity. Vybrat si tu můžete z různých možností ubytování. Pokoje a apartmány, spaní na seníku nebo kempování. Ke stravování můžete využít kuchařského umění paní Karničarové a ochutnat místní tradiční pokrmy. Uvítají vás tu vynikající tradiční pomazánkou masunjek ze zakysané smetany a pohankové mouky. Z místní kuchyně jsou výborné také polévky a tradiční ajdovi žganci – pohanková kaše.

4. Tipy na výlety a treky do hor

Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Typické turistické značení ve Slovinsku

Jezersko leží v objetí hor a díky tomu je skvělým východiskem na hřebeny. Pro většinu horských túr jsou nejvhodnějšími výchozími body Planšarské jezero nebo údolí Ravenska kočna za ním. Pokud to chcete mít na hory opravdu blízko, ubytujte se v nejvyšší části Jezerska, v otevřeném údolí u Planšarského jezera.

Méně náročné túry

Zgornje Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
Zgornje Jezersko je ledovcová dolina obklopená vysokým masivem Kamnicko-Savinjských Alp a Karavanek. Foto: TIC Jezersko

Na klidnou procházku nenáročným terénem je ideální (1) naučná stezka v dolině Ravenska kočna. Provede vás krásnou krajinou ledovcového údolí a tabule vás seznámí s charakterem a historií doliny. Trasa je dlouhá 8 kilometrů. Výlet si můžete prodloužit i k 500 let starým usedlostem Šenkova domačija a Jenkova kasarna, které si dodnes zachovaly původní podobu z 16. století.

Méně náročná túra na hřebeny hor je výstup na (2) Goli vrh (1788 m. n. m.). Z Goleho vrchu je nejkrásnější výhled na Jezersko. Otevřou se vám odtud i panoramata okolních hor. Výchozím bodem je parkoviště v údolí Ravenska kočna, výstup je poměrně strmý, ale terén nenáročný. Výstup trvá 4 hodiny.

Dalším vyhlídkovým místem je vrchol (3) Virnikov Grintovec (1654 m. n. m.). Leží na samé hranici s Rakouskem, stranou od hlavního hřebene Kamnicko-Savinjských Alp. Užijete si tu tedy výhled zase z jiné strany. Srázy podél hřebene jsou odhalené a velmi strmé, potřebná je opatrnost. Východiskem je kostel sv. Ožbolta v Zgornjem Jezersku. Celá túra trvá 4 hodiny.

Nevyhnutelným cílem pro české turisty je (4) Češka koča na Spodnjih Ravneh (1543 m. n. m.). Chata, kterou tu v roce 1900 postavili naši krajané, stojí na plošině pod hlavními hřebeny Kamnicko-Savinjských Alp a nejvyšší horou Grintovec. Je východiskem na vrcholy hor a možností k přenocování. Výstup z doliny Ravenska kočna trvá asi 1,5 hodiny. Poslední část cesty vede místy po skalách a je zajištěna řetězy a jedním žebříkem. Vyžaduje tedy více obratnosti, náročnost je však nízká a zvládají ji i zdatnější děti.

Druhou horskou chatou v okolí Jezerska je (5) Kranjska koča na Ledinah (1700 m. n. m.). Jedná se o novější chatu ze 70. let. I zde můžete přenocovat a druhý den se vydat dále na vrcholy. Východiskem je údolí Ravenska kočna, odkud vedou dvě různě náročné cesty. Méně náročnou trasou je Lovska pot. Velmi těžkou je naopak Slovenska pot. Výstup trvá 2,5 hodiny.

Od Kranjské chaty uvidíte (6) ledovec pod Skuto. Jedná se o jeden ze dvou ledovců ve Slovinsku a nejjihovýchodněji položený ledovec v Alpách vůbec. Nachází se ve stinné úžlabině pod stěnami hor Skuta a Rinka, leží ve výšce od 2010 do 2120 m. n. m. Tloušťka ledu je od 7 do 12 metrů.

Náročné treky

Vrcholem, ke kterému můžete vystoupat od Kranjské chaty, je (7) Velika Baba (2127 m. n. m.). Jedná se o dvojitý vrchol, který nabízí nádherné rozhledy. Doporučujeme trasu Lovskou cestou na Kranjskou chatu a dále přes Jezersko sedlo. Přímá cesta od Kranjské chaty se nedoporučuje kvůli padajícímu kamení. Délka trasy je 7 hodin. Jedná se o náročnější trek.

Velmi náročným trekem jen pro zkušené a zdatné je výstup na (8) Grintovec (2558 m. n. m), nejvyšší horu Kamnicko-Savinjských Alp. Východiskem je Česká chata, kde přespíte. Pro výstup budete potřebovat helmu a jištění. Pokud budou ještě zbytky sněhu a ledu, bude se vám hodit i cepín. Existují různé varianty tras přes další vrcholy s dalšími možnostmi spaní na Cojzově chatě nebo na Okrešlju. Informujte se u místních nebo v infocentru.

Lezecké cesty

Zgornje Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
Hory nad Jezerskem jsou velmi strmé a poskytují skvělé možnosti pro horolezce. Foto: TIC Jezersko

Jezersko nabízí skvělé terény i pro lezení. Oblíbenou trasou je lezecká cesta na horu (9) Velika baba (2127 m. n. m.). Jedná se o kvalitní skálu. Trasa je dostupná Lovskou cestou z údolí Ravenska kočna. Náročnost je III/IV, délka 5 hodin.

Náročnější lezeckou cestou je (10) Grintovčev steber. Dostupná je z České chaty stejnou cestou jako na Mlinarsko sedlo. Náročnost je IV/V, délka 3 hodiny.

Velmi náročnou lezeckou cestou je (11) Trikot. Trasa vede mezi horami Štruca a Dolgi Hrbet. Dostupná je od Kranjské chaty. Cesta je považována za jednu z nejnáročnějších lezeckých tras Kamnicko-Savinjských Alp. Náročnost VI, délka 7 hodin.

Na Českou chatu můžete vystoupat i ferratou. (12) Ferrata na Českou chatu je dostupná od nákladní lanovky v údolí Ravenska kočna, směr Žrelo. Potřebná je helma, jištění a lezecké zkušenosti. Náročnost CD/E, čas 1,5 hodiny.

Mapa treků

Kde leží cíle treků v okolí Jezerska, se dozvíte na mapě níže.

Za špatného počasí

Pokud se počasí zkazí a na hory to nepůjde, vydejte se na krátké výlety v údolí. Jenkova kasarna ukrývá etnografické muzeum, kde se dozvíte o místních lidových zvycích a tradičním hospodaření, součástí je i expozice o historii alpinismu.

Autem se můžete svézt k Ankovým vodopádům a prameni minerálky. Vodopády leží u usedlosti Ankova domačija. Z hlavní silnice následujte směrovku „izvir mineralne vode“.

Historickou zajímavostí je partyzánská nemocnice Krtina. Jedná se o původní nemocnici z 2. světové války, ukrytou v lese. Dodnes zde najdete původní vybavení. Dostanete se k ní z vesnice Spodnje Jezersko.

5. Jezersko v zimě – běžkařský a skialpinistický ráj

Zimní Zgornje Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
V zimě se Jezersko mění v běžkařský ráj s perfektními udržovanými trasami. Foto: TIC Jezersko

Jezersko je oblíbeným místem pro zimní sporty. Sjezdovky zde sice nenajdete, ale pokud máte rádi zimní turistiku, Jezersko pro vás bude ráj. Okolní hory jsou přístupné i v zimních měsících, a to zejména pro skialpinisty. Existuje tu několik vyzkoušených tras. Okolí Jezerska je vhodné také pro chůzi na sněžnicích. V údolí je upravováno 15 kilometrů běžeckých tras. Pro ty, kteří mají rádi extrémnější sporty, je tu i možnost lezení po zamrzlých vodopádech.

Mapa

Zorientujte se, kde Jezersko leží a co tu můžete objevovat.

Jezersko jako cíl pro náročné turisty i milovníky klidu

Kamnicko-Savinjské Alpy, které obklopují Jezersko, jsou vyloženým rájem pro horské turisty. Na své si přijdou milovníci výhledů i horolezci, kteří hledají náročnější terény. Zázemí najdete na dvou horských chatách. Pokud nejste až tak zdatní, ani údolí vás nezklame. Příroda je tu krásná, objevovat tu můžete historické usedlosti a procházet se po pastvinách.

Už jste byli v Jezersku a chcete se podělit o zkušenosti? Nebo vás láká sem vyrazit a zajímá vás ještě něco, co jste se v článku nedočetli? Dejte nám vědět do komentářů.

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  1. jiri fiser

    Velmi pěkný článek kouzelna zeme bajecni lide mnohokrát jsem absolvoval a rad se sem vracím

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Close