Jezersko

Panenská horská krajina s českou stopou

Máte rádi klidná horská údolí a turistické trasy, kde nepotkáte hlavu na hlavě? Jezersko v Kamnicko-Savinjských Alpách splňuje obě podmínky. Klidná vesnička v lůně vysokých hor nabízí skvělé zázemí pro horské turisty i milovníky klidu.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Jezersko leží těsně za hranicemi s Rakouskem v Kamnicko-Savinjských Alpách. Ukryté stranou hlavního turistického ruchu je oblíbeným cílem zejména pro opravdové turistické nadšence, kteří si užívají nepřelidněné horské masivy. Jezersko je významné také zachovalou architekturou, několik usedlostí se tu dochovalo v podobě z 16. století. Okolí nabízí mnoho možností pro lehčí i velmi těžké horské túry. Nejoblíbenějším cílem je Česká chata, kterou tu naši krajané postavili v roce 1900.

Obec Jezersko má bohatou historii a obyvatelstvo, které si váží svého prostředí. Řada jezerských rodin tu má kořeny daleko v minulosti. Díky tomu je dodnes zachován unikátní charakter obce, místní zde hospodaří tradičním způsobem a pečují o své kulturní i přírodní dědictví. Najdete tu třeba autochtonní plemeno jezersko-solčavské ovce – velmi odolné a zvyklé na místní klima.

Jezersko je velmi zelené, řídce osídlené a obklopené lesy a horami. Díky tomu si vysloužilo označení klimatické lázně.

1. Planšarské jezero – pozůstatek ledovce

Planšarsko jezero, Jezersko, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Planšarské jezero je jedním z nejoblíbenějších míst na vycházky v Jezersku. Foto: Jošt Gantar

Jezersko leží v typickém ledovcovém údolí. Ledovec zanechal v celé dolině balvany a moreny. Když ledovec roztál, zbylo na jeho místě jezero, kolem kterého si lidé vybudovali obydlí. Díky tomu je při leteckém pohledu dodnes patrné, kde ležel kdysi břeh ledovcového jezera.

Po velkém ledovcovém jezeře se do dnešních dob zachovalo menší Planšarské jezero (slovinsky Planšarsko jezero). Zajímavé je svým tvarem srdce. Nejen proto vybízí k romantickým procházkám. Na jeho břehu si můžete posedět i v restauraci.

2. Pramen minerální vody – léčivá jezerská slatina

V Jezersku pramení léčivá minerální voda, nazývaná „jezerska slatina“. Možnost ochutnat ji máte u dřevěného koryta v horní části Jezerska, u hlavní cesty vedoucí do Rakouska (vyznačeno v mapě na konci článku). Pokud budete chtít dojít k samotnému prameni minerálky, vydejte se nad Ankovu usedlost.

Pramen je unikátní svým složením – manganové a amonné látky v něm obsažené mají pozitivní účinky na srdce a žíly. Voda je dodnes využívána pro léčebné účely. Dříve ji místní hoteliéři podávali ke každému jídlu. Pozor: nedoporučuje se vypít víc než 2 dcl za den.

3. Česká chata – česká stopa ve slovinských horách

Češka koča, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Česká chata (slovinsky Češka koča) je hlavním lákadlem Jezerska.

Češka koča na Spodnjih Ravneh je horská chata nad Jezerskem ve výšce 1543 m n. m. Jedná se o vůbec nejstarší horskou chatu ve Slovinsku – byla postavena roku 1900, a to navíc Čechy, kteří Slovincům tehdy pomáhali s budováním turistických cest v Alpách. Už na první pohled si chata nese prvky tradiční české architektury.

Česká chata je turisticky snadno dostupná. Východiskem je údolí Ravenska kočna. Výstup je krátký a zvládnou ho i děti. Pro náročnější je tu možnost vyšplhat k chatě ferratou.

Podrobnější informace o chatě i jak se sem dostat zjistíte v našem článku o České chatě na Spodnjih ravneh.

4. Šenkova domačija – 500 let staré dědictví

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Usedlost Šenkova domačija s kulisou hor, Jezersko

Šenkova domačija je rozsáhlá farma v horní části Jezerska. Ústřední stavení pochází z 16. století, je zachované v původní podobě a zapsané jako kulturní památka. Sousední budova je nově postavenou kopií původní chalupy. K usedlosti přiléhá řada hospodářských stavení a celý komplex je rozsáhlou farmou s širokou turistickou nabídkou. Dnes na Šenkově domačiji potkáte majitele manžele Karničarovy s rodinou. Paní se zde narodila a pan Karničar je členem rozvětvené jezerské rodiny, která nadšeně pečuje o jezerské dědictví. Je také zkušeným horalem a poskytne vám řadu tipů a rad na horské treky.

Na farmě se na vlastní oči setkáte s tradičním způsobem hospodaření. Chovají zde autochtonní plemeno jezersko-solčavské ovce, krávy, prasata, udržují okolní polnosti a pastviny, kolem domů se toulají slepice, kachny a další domácí zvířata.

Manželé Karničarovi otevřeli Šenkovu domačiju roku 2010 turistům. Opravili staré budovy a vybudovali nové ubytovací kapacity. Vybrat si tu můžete z různých možností ubytování. Pokoje a apartmány, spaní na seníku nebo kempování. Ke stravování můžete využít kuchařského umění paní Karničarové a ochutnat místní tradiční pokrmy. Uvítají vás tu vynikající tradiční pomazánkou masunjek ze zakysané smetany a pohankové mouky. Z místní kuchyně jsou výborné také polévky a tradiční ajdovi žganci – pohanková kaše.

Ubytování na této farmě si rezervujte přes profil Šenkovy domačije.

5. Jenkova kasárna – ubytovna pro Napoleonovy vojáky

Při prozkoumávání Jezerska se můžete vydat také k Jenkově usedlosti. Dominantou usedlosti je Jenkova kasarna, která kdysi sloužila jako ubytovna pro obchodníky, kteří tudy putovali. Za Napoleona tu přespala část jeho armády, podle čehož zřejmě získala označení kasárna. Dnes usedlost ukrývá etnografické muzeum, kde se dozvíte o místních lidových zvycích a tradičním hospodaření, součástí je i expozice o historii alpinismu.

6. Starý kostel sv. Osvalda – místo dávné historie

Kostel sv. Osvalda, Jezersko, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Jednou z ukázek bohaté historie Jezerska je starý kostel sv. Osvalda. Foto: Jošt Gantar

Starý kostel sv. Osvalda (slovinsky sv. Ožbolta) stojí na místě původní dřevěné kaple z 9. století, která sloužila tehdejším poutníkům. Dnešní kostel pochází z přelomu 12. a 13. století. Velmi významná je jeho vnitřní výzdoba – vzácná socha Marie darovaná patriarchou aquilejským a fresky z 14. století považované za jedny z nejstarších ve Slovinsku.

7. Ankovy vodopády – dva vodopády nad Jezerskem

Ankovy vodopády jsou dva za sebou následující vodopády v kopci nad Jezerskem. Jejich celková výška je 7 metrů. Cesta k vodopádům vede od Ankovy usedlosti (Ankova domačija), ke které dojedete autem z hlavní silnice vedoucí směrem k hraničnímu přechodu. Odbočka je ještě pod kopcem a je označena ukazatelem. Od Ankovy usedlosti pokračujte pěšky k prameni minerální vody a dále strmou stezkou vpravo. Neznačená cesta vás dovede mezi oba vodopády.

8. Partyzánská nemocnice Krtina – nemocnice z 2. světové války

Historickou zajímavostí poblíž Jezerska je partyzánská nemocnice Krtina. Jedná se o nemocnici z 2. světové války ukrytou v lese. V chatě velké 5 krát 4 metry tehdy pečovali až o 30 zraněných. Nemocnice byla za války vypálena, ale v roce 1951 byla uvedena do původní podoby. Dodnes zde najdete původní vybavení. Dostanete se k ní z vesnice Spodnje Jezersko, v osadě Bajte je k ní u mostku ukazatel. K nemocnici je pak potřeba ještě vystoupat po dřevěných schodech. Cesta trvá asi 10 minut.

Tipy na výlety a treky do hor

Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Typické turistické značení ve Slovinsku

Jezersko leží v objetí hor a díky tomu je skvělým východiskem na hřebeny. Pro většinu horských túr jsou nejvhodnějšími výchozími body Planšarské jezero nebo údolí Ravenska kočna za ním. Pokud to chcete mít na hory opravdu blízko, ubytujte se v nejvyšší části Jezerska, v otevřeném údolí u Planšarského jezera.

Méně náročné túry

Zgornje Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
Zgornje Jezersko je ledovcová dolina obklopená vysokým masivem Kamnicko-Savinjských Alp a Karavanek. Foto: TIC Jezersko

Na klidnou procházku nenáročným terénem je ideální (1) naučná stezka v dolině Ravenska kočna. Provede vás krásnou krajinou ledovcového údolí a tabule vás seznámí s charakterem a historií doliny. Trasa je dlouhá 8 kilometrů. Výlet si můžete prodloužit i k 500 let starým usedlostem Šenkova domačija a Jenkova kasarna, které si dodnes zachovaly původní podobu z 16. století.

Méně náročná túra na hřebeny hor je výstup na (2) Goli vrh (1788 m. n. m.). Z Goleho vrchu je nejkrásnější výhled na Jezersko. Otevřou se vám odtud i panoramata okolních hor. Výchozím bodem je parkoviště v údolí Ravenska kočna, výstup je poměrně strmý, ale terén nenáročný. Výstup trvá 4 hodiny.

Dalším vyhlídkovým místem je vrchol (3) Virnikov Grintovec (1654 m. n. m.). Leží na samé hranici s Rakouskem, stranou od hlavního hřebene Kamnicko-Savinjských Alp. Užijete si tu tedy výhled zase z jiné strany. Srázy podél hřebene jsou odhalené a velmi strmé, potřebná je opatrnost. Východiskem je kostel sv. Ožbolta v Zgornjem Jezersku. Celá túra trvá 4 hodiny.

Nevyhnutelným cílem pro české turisty je (4) Češka koča na Spodnjih Ravneh (1543 m. n. m.). Chata, kterou tu v roce 1900 postavili naši krajané, stojí na plošině pod hlavními hřebeny Kamnicko-Savinjských Alp a nejvyšší horou Grintovec. Je východiskem na vrcholy hor a možností k přenocování. Výstup z doliny Ravenska kočna trvá asi 1,5 hodiny. Poslední část cesty vede místy po skalách a je zajištěna řetězy a jedním žebříkem. Vyžaduje tedy více obratnosti, náročnost je však nízká a zvládají ji i zdatnější děti.

Druhou horskou chatou v okolí Jezerska je (5) Kranjska koča na Ledinah (1700 m. n. m.). Jedná se o novější chatu ze 70. let. I zde můžete přenocovat a druhý den se vydat dále na vrcholy. Východiskem je údolí Ravenska kočna, odkud vedou dvě různě náročné cesty. Méně náročnou trasou je Lovska pot. Velmi těžkou je naopak Slovenska pot. Výstup trvá 2,5 hodiny.

Od Kranjské chaty uvidíte (6) ledovec pod Skuto. Jedná se o jeden ze dvou ledovců ve Slovinsku a nejjihovýchodněji položený ledovec v Alpách vůbec. Nachází se ve stinné úžlabině pod stěnami hor Skuta a Rinka, leží ve výšce od 2010 do 2120 m. n. m. Tloušťka ledu je od 7 do 12 metrů.

Náročné treky

Vrcholem, ke kterému můžete vystoupat od Kranjské chaty, je (7) Velika Baba (2127 m. n. m.). Jedná se o dvojitý vrchol, který nabízí nádherné rozhledy. Doporučujeme trasu Lovskou cestou na Kranjskou chatu a dále přes Jezersko sedlo. Přímá cesta od Kranjské chaty se nedoporučuje kvůli padajícímu kamení. Délka trasy je 7 hodin. Jedná se o náročnější trek.

Velmi náročným trekem jen pro zkušené a zdatné je výstup na (8) Grintovec (2558 m. n. m), nejvyšší horu Kamnicko-Savinjských Alp. Východiskem je Česká chata, kde přespíte. Pro výstup budete potřebovat helmu a jištění. Pokud budou ještě zbytky sněhu a ledu, bude se vám hodit i cepín. Existují různé varianty tras přes další vrcholy s dalšími možnostmi spaní na Cojzově chatě nebo na Okrešlju. Informujte se u místních nebo v infocentru.

Lezecké cesty

Zgornje Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
Hory nad Jezerskem jsou velmi strmé a poskytují skvělé možnosti pro horolezce. Foto: TIC Jezersko

Jezersko nabízí skvělé terény i pro lezení. Oblíbenou trasou je lezecká cesta na horu (9) Velika baba (2127 m. n. m.). Jedná se o kvalitní skálu. Trasa je dostupná Lovskou cestou z údolí Ravenska kočna. Náročnost je III/IV, délka 5 hodin.

Náročnější lezeckou cestou je (10) Grintovčev steber. Dostupná je z České chaty stejnou cestou jako na Mlinarsko sedlo. Náročnost je IV/V, délka 3 hodiny.

Velmi náročnou lezeckou cestou je (11) Trikot. Trasa vede mezi horami Štruca a Dolgi Hrbet. Dostupná je od Kranjské chaty. Cesta je považována za jednu z nejnáročnějších lezeckých tras Kamnicko-Savinjských Alp. Náročnost VI, délka 7 hodin.

Na Českou chatu můžete vystoupat i ferratou. (12) Ferrata na Českou chatu je dostupná od nákladní lanovky v údolí Ravenska kočna, směr Žrelo. Potřebná je helma, jištění a lezecké zkušenosti. Náročnost CD/E, čas 1,5 hodiny.

Mapa treků

Kde leží cíle treků v okolí Jezerska, se dozvíte na mapě níže.

Jezersko v zimě – běžkařský a skialpinistický ráj

Zimní Zgornje Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
V zimě se Jezersko mění v běžkařský ráj s perfektními udržovanými trasami. Foto: TIC Jezersko

Jezersko je oblíbeným místem pro zimní sporty. Sjezdovky zde sice nenajdete, ale pokud máte rádi zimní turistiku, Jezersko pro vás bude ráj. Okolní hory jsou přístupné i v zimních měsících, a to zejména pro skialpinisty. Existuje tu několik vyzkoušených tras. Okolí Jezerska je vhodné také pro chůzi na sněžnicích. V údolí je upravováno 15 kilometrů běžeckých tras. Pro ty, kteří mají rádi extrémnější sporty, je tu i možnost lezení po zamrzlých vodopádech.

Mapa Jezerska

Zorientujte se, kde Jezersko leží a co tu můžete objevovat.

Jezersko jako cíl pro náročné turisty i milovníky klidu

Kamnicko-Savinjské Alpy, které obklopují Jezersko, jsou vyloženým rájem pro horské turisty. Na své si přijdou milovníci výhledů i horolezci, kteří hledají náročnější terény. Zázemí najdete na dvou horských chatách. Pokud nejste až tak zdatní, ani údolí vás nezklame. Příroda je tu krásná, objevovat tu můžete historické usedlosti a procházet se po pastvinách.

Už jste byli v Jezersku a chcete se podělit o zkušenosti? Nebo vás láká sem vyrazit a zajímá vás ještě něco, co jste se v článku nedočetli? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  1. jiri fiser

    Velmi pěkný článek kouzelna zeme bajecni lide mnohokrát jsem absolvoval a rad se sem vracím

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  2. Alena Valtrová

    Super informace,motivace na příští léto.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová autor článku

      Děkujeme za pochvalu a určitě doporučujeme pro další dovolenou. Je tam krásně :)

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

      1. Veronika Soukupová

        Dobrý den, letos se poprvé chystáme do Slovinska. Poradíte nám, kde začít? První myšlenka byla okolí Triglavu (Pokljuka), ale teď jsem objevila Jezersko. Jsme tříčlenná rodina se psem, co miluje vysokohorské tůry, ale nemáme rádi kolem sebe davy turistů. Moc děkuji za pomoc. Veronika

        Přidat komentář

        Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

        1. Eliška Bernardová autor článku

          Dobrý den, pokud máte radši klidnější místa, můžeme Jezersko a Kamnicko-Savinjské Alpy velmi doporučit. Hory jsou to krásné a nabízejí mnoho možností na túry – některé jsou poměrně dost náročné, záleží proto také na vaší zdatnosti. Ještě je velmi krásná oblast Logarské Doliny a Solčavska, která je přes kopec z Jezerska (můžete tedy v rámci jedné dovolené určitě navštívit obě oblasti). Pokljuka, kterou také zmiňujete, také není tolik přelidněná. V nejvyšší sezóně je hodně turistů kolem Bledu a Bohinjského jezera, takže v těchto oblastech se musí počítat s dopravními zácpami. Pokud ale vyjdete vysoko do hor, už se lidé rozptýlí :).

          Přidat komentář

          Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  3. Andrea

    Slovinsko mě naprosto nadchlo, hodně míst už jsem navštívila, ale stále mám co objevovat. Pro mě je to tak nádherná země :-) Zítra jedeme objevovat Jezersko

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.