Jeruzalem Ormož

Jedna z nejlepších vinařských oblastí Evropy

Magické jméno Jeruzalem patří krajině vinohradů na východě Slovinska. Tato pahorkatina poskytuje natolik příznivé podmínky pro pěstování vína, že byla označována za jednu ze tří nejlepších vinařských oblastí Evropy.

Obsah

Po celé pahorkatině, která se geograficky nazývá Jeruzalemsko-Ormoške gorice, je rozeseto několik malých vesniček a rozptýlených usedlostí. Na většině z nich najdete vinařství, mnoho z nich poskytuje i ubytování. Takže se tu můžete na chvíli usídlit a prozkoumávat místní malebnou krajinu a vynikající vína.

1. Víno – proč je tak dobré a co tu ochutnáte

Jeruzalem Ormož, Slovinsko
Jak v Jeruzalemě probíhá sklizeň hroznů. Zdroj: Ciril Ambrož

Viniční oblast Jeruzalema leží mezi řekami Drávou a Murou, které udržují v oblasti stabilní klima. Z Panonské nížiny sem proudí teplý vzduch. Předkové navíc založili vinice na kopcích nad lesem, který je v zimě chrání před mrazem a mlhami. Toto a řada dalších faktorů dělá z oblasti místo s ideálními podmínkami pro pěstování vína. Místní toho využili na maximum a pěstuje se tu na každém kousku země.

V Jeruzalemě se pěstují zejména bílá vína. Místní autochtonní odrůdou je šipon, který činí 20 % místní produkce. Dále se tu pěstují běžně známé odrůdy bílých vín, jako jsou vlašský a rýnský ryzlink, chardonnay, sauvignon, rulandské modré, šedé a bílé, tramín, muškát žlutý a muškát ottonel, Müller Thurgau a další.

Gorice na kogu, Jeruzalem Ormož, Slovinsko
Typické panorama Jeruzalema. Zdroj: Ciril Ambrož
Historie Jeruzalema: První kvalitní révu sem přinesli už Římané. Na začátku 13. století pak byla oblast darována řádu německých rytířů, který se staral o duchovní a kulturní rozvoj místních a učil je také vinohradnictví. Protože se tu řád cítil, jako by přišel do zaslíbeného Jeruzaléma, pojmenoval místo Jeruzalem, vedlejší vrch Svetinje a několik dalších po apoštolech. Oltář jeruzalemského kostela, který byl postaven po morové ráně roku 1655, dodnes zdobí kopie obrazu Matky Boží z Jeruzalema. Vrchol slávy zažila vinařská oblast Jeruzalem za rakouské monarchie. Místní vína byla tehdy natolik ceněná, že bylo místním zakázáno je pít a dovážela se pro ně méně kvalitní vína odjinud. V knihách z tereziánských dob byla oblast dokonce označována za jednu ze tří nejlepších vinařských oblastí v Evropě.

2. Turistika – jak zažít krajinu vinic na vlastní kůži

Jeruzalem Ormož, Slovinsko
Krajině vinic dominují osamělé usedlosti. Zdroj: Ciril Ambrož

Vinařská oblast Jeruzalem je místem, kde můžete strávit plnohodnotnou dovolenou. Jeruzalemsko je unikátní svou krásnou krajinou. Až budete krajinou projíždět, uvidíte, že jedna vinice navazuje na druhou, žádné místo tu není nevyužité. Díky členitému terénu je ale krajina neuvěřitelně malebná. Vinice se vlní na svazích, mezi nimi prosvítají usedlosti a lesy.

Celou oblastí vedou turistické a cyklistické stezky, které vás provedou vinicemi i lesy, kolem usedlostí a vinařství. Na mnoha místech se můžete zastavit na sklenku vína a posedět na místech s krásnými rozhledy. Podrobné informace o stezkách a mapku dostanete v turistickém informačním centru ve vesničce Jeruzalem.

3. Zidanica Malek – vynikající vína Jeruzalem Ormož v kulisách historie

Viniční domek Malek, Jeruzalem, Slovinsko
Viniční domek Malek lákající k degustacím vynikajících vín vinařství Puklavec Family.

Zidanica Malek je přes 350 let starý viniční domek poblíž vesničky Jeruzalem. Dnes ho vlastní vinařství Puklavec Family – největší producent jeruzalemských vín, která jsou známá pod značkou Jeruzalem Ormož. Zidanica Malek byla postavena kolem malé kapličky, která se dodnes ukrývá uprostřed domu. Hlavní degustační prostor a prodejna vín je zároveň malým muzeem, kde si můžete prohlédnout například obrovský starý lis na víno. K posezení lákají i lavice pod venkovní pergolou, odkud je krásný výhled na okolní vinice. Rodiny s dětmi ocení upravené dětské hřiště.

Vinařství Puklavec Family a jeho vína Jeruzalem Ormož se těší vysokému mezinárodnímu ocenění. Vyrábí různé sorty vín od levnějších až po luxusní. Ochutnáte u nich i vína šumivá. Jejich vína si můžete dopřát i pokud máte hluboko do kapsy. Nejlevnější lahev tu pořídíte už za 6 €, přitom je to víno vynikající.

Prohlídka Zidanice Malek a degustace třech vzorků vín plus občerstvení stojí 6 €/osobu. Pokud nebudete mít dost, můžete si připlatit za více vzorků.

Jeruzalem Ormož, Slovinsko
Ve viničním domku Malek si víno vychutnáte s pohledem do krajiny. Zdroj: Nina Blagovič

Vinařství Puklavec Family sídlí v městečku Ormož, kde můžete navštívit také jeho prodejnu a vinné sklepy. Sklepení sahá do hloubky 25 metrů a má sedm pater. Uvidíte tu nejmodernější techniku pro skladování vína i obrovský sklad archivních vín. Prohlídka sklepa s degustací čtyř vzorků vín trvá 1,5 hodiny. Cena pro skupinu do 7 osob je 15 €/osobu.

Přes svou velikost je Puklavec Family stále rodinným vinařstvím. Ať už na Zidanici Malek, tak v Ormoži, se setkáte s členy rodiny, kteří jsou moc milí a zapálení do svého rodinného projektu.

4. Vinařství Hlebec – BIO vína a ubytování v rustikálním stylu

Vinařství Hlebec, Jeruzalem, Slovinsko
Stylový sklípek vinařství Hlebec je příjemným místem k posezení u vína.

Vyhlášeným jeruzalemským vinařstvím je také rodinná vinařská farma Hlebec. Vinařství funguje po čtyři generace. Dnes se o vinice a farmu stará otec a syn Hlebcovi. Stejně jako všichni vinaři v oblasti se i Hlebcovi specializují na bílá vína, jejich specialitou je navíc koňak. Vinařství Hlebec produkuje vysoce ekologická a BIO vína. Nepoužívají žádná umělá hnojiva, insekticidy ani pesticidy. Tím dosahují vysoké kvality vín i zdravé půdy a bezprostředního prostředí farmy.

Farma Hlebec nabízí také ubytování. Dům i pokoje jsou v rustikálním stylu, který vám v prostředí vinic navodí dokonalou pohodu. Z některých pokojů je přístup přímo na terasu s krásným výhledem na vinice, kde podle slov Hlebcových mnozí návštěvníci vydrží klidně celý den jen tak lenošit. V nabídce je také polopenze s tradičními pokrmy. Víno můžete večer degustovat v krásném vinném sklepě. Pro děti je venku pískoviště.

Tipy na výlet z Jeruzalema

 1. Zidanica Malek – Viniční domek vinařství Puklavec Family. Degustace, mini muzeum, prodejna vína.
 2. Vinařství Hlebec – Vinařská farma s ubytováním. Produkce BIO vína, ubytování v rustikálním stylu s krásnými výhledy.
 3. Ormož – městečko s hradem a parkem, sídlí zde vinařství Puklavec Family (degustace, prodejna)
 4. Ljutomer – malebné městečko severně od Jeruzalema
 5. Terme Banovci – komorní termální lázně s venkovskou atmosférou
 6. Ptuj – nejstarší slovinské město, historické centrum a hrad nad městem.
 7. Lendava – lázeňské městečko obklopené vinicemi, nad městem stojí rozhledna

Jeruzalem vám zanechá chuť na jazyku i v srdci

Jeruzalem Ormož je oblast, která není známá masovému turismu. Ale ti, kteří sem zavítali, se sem touží vrátit. V dnešní uspěchané době je místní malebná krajina doslova balzámem na duši. Doporučujeme si tu užít odpočinkovou dovolenou, procházet se stezkami nebo si lehce zajezdit na kole, ale hlavně odpočívat a ochutnávat místní svěží vína.

Už jste byli ve slovinském Jeruzalemě a chcete se podělit o zážitek? Nebo vás něco zajímá a chcete se zeptat? Dejte nám vědět do komentářů.

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  Close