Izola

Město u Jadranu s nádechem Itálie a bohatou historií

Malé rybářské město Izola, které vás vtáhne svým poklidným tempem a středověkou atmosférou, se podobá se italským Benátkám. Podobnost není náhodná, Italové byli v Izole v dřívějších dobách skutečně usídleni.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Oblíbená slovinská destinace láká každoročně návštěvníky nejen na sluncem zalité pobřeží a vyhlášené pláže, moře a kouzelný přístav, ale také na své historické jádro a v neposlední řadě na spoustu zajímavých kulturních a společenských akcí. Izola je skvělou alternativou k rušnějšímu Piranu pro ty, kteří vyhledávají klidnější místa. Leží přitom nedaleko, proto vám nic nebrání se vydat do Piranu na výlet.

1. Besenghi degli Ughi – barokní palác italské rodiny

Besenghi degli Ughi, Izola, Slovinsko.
Barokní palác Besenghi degli Ughi je jednou z nejvýznamnějších památek Izoly. Foto: Občina Izola

Jednou z nejzajímavějších památek Izoly je pozdně barokní palác, který je v současnosti využíván jako hudební škola. Palác byl postaven v letech 1775 až 1781 pro bohatou a uznávanou istrijskou rodinu Besenghi na návrh významného milánského architekta Filippa Dongettiho.

Součástí vnitřních prostor je dochovaná bohatá knihovna čítající více než 3000 kopií různých knih a rukopisů pocházejících ze 16. a 17. století. Pozornost upoutává kamenný lev na rohu paláce. Ten byl nalezen ve 13. století mezi ruinami dřívější budovy, která tu stála ještě dávno před výstavbou paláce.

2. Kostel sv. Maura se zvonicí – tajemná dominanta města

Kostel sv. Maura, Izola, Slovinsko
Dominantou Izoly je kostel sv. Maura se zvonicí. Foto: Luka Kaše, Riiba

Na místě současného kostela stál původně kostel menší, který byl postaven roku 1356. Současný kostel s nezvyklou lososovou barvou tu stojí od 16. století a spolu s kamennou gotickou zvonicí tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města. V kostele jsou pořádány pravidelné bohoslužby, v letních měsících můžete využít průvodcovských služeb, které jsou nabízeny v několika jazykových mutacích.

3. Paláce Manzioli a Lovisato – v duchu italské gotiky

Paláce Manzioli a Lovisato, Izola, Slovinsko
Buržoazní paláce Manzioli a Lovisato patří k nejstarším budovám v Izole. Foto: Luka Kaše Riiba

Buržoazní palác Manzioli, který najdete na stejnojmenném náměstí, patří mezi nejstarší budovy ve městě. Postaven byl v typicky gotickém stylu roku 1470. Palác získal jméno po starostovi Izoly – Tommasu Manziolli, který se výrazně zasloužil o rozkvět města při budování přístavu. Prostory paláce jsou v současnosti využívány k uměleckým výstavám.

Po další významné osobě města nese pojmenování sousední palác Lovisato, tentokrát postavený v renesančním slohu. V této budově se narodil místní patriot a vědec Domenico Lovisato. I přes rozsáhlou modernizaci obou paláců se zde nachází pozůstatky nesoucí historický odkaz. Dnes zde najdete italské kulturní centrum a známá díla italských malířů, v místním vinném baru si také můžete vychutnat sklenku dobrého vína.

4. Kostel Panny Marie Alietské – nejstarší kostel v Izole

Kostel sv. Marie Alietské, Izola, Slovinsko
Kostel sv. Marie Alietské je nejstarším kostelem v Izole. Pochází z 11. století. Foto: Luka Kaše Riiba

Vůbec nejstarší kostel v Izole je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a soudě dle románských prvků se stavba řadí do druhé poloviny 11. století. Uvnitř najdete tři oltáře i dřevěné kněžiště. Jeho největší zajímavostí je vedle osmistranné architektonické kompozice také křížová klenba.

5. Městský palác a kamenný lev hledící k přístavu

Městský palác, Izola, Slovinsko
V Městském paláci s kamenným reliéfem lva dnes sídlí zastupitelstvo Izoly. Foto: Luka Kaše Riiba

Městský palác stojí na Velkém náměstí (Veliki trg) a na první pohled vás zaujme jeho gotické průčelí ze 14. století a reliéf lva s knihou, který dohlíží na dění v přístavu. Původně gotická stavba dostala v 17. století barokní fasádu, která utváří současný vzhled budovy. Také vnitřní prostory procházely v průběhu času přeměnou. Dnes tu sídlí a úřaduje místní zastupitelstvo.

6. Galerie a ateliéry – Izola očima místních umělců

Při procházce ulicemi Ljubljanska a Koprska můžete kromě nákupu nejrůznějších suvenýrů nakouknout pod ruce místním umělcům tvořícím svá díla, která zde také prodávají. V ulicích se nachází spousta uměleckých galerií a studií, prostřednictvím kterých se vám nabízí možnost proniknout hlouběji do nitra tohoto městečka.

Muzea – rybářství, historie i železnice

Archeologický park Simonov zaliv, Izola, Slovinsko
V Archeologickém parku Simonov zaliv si můžete prohlédnout pozůstatky římské vily. Foto: Luka Kaše Riiba

Seznámit se nejen s historií města, místním kulturním dědictvím, ale i lokálními specifiky je možné prostřednictvím návštěvy některého z místních muzeí. Archeologické pozůstatky z dob osídlení tehdejšího ostrova starými Římany jsou k vidění v archeologickém parku Simonov zaliv. Park přiléhá k mořskému resortu Simonov zaliv. Prohlédnete si tu pozůstatky římské vily. Zachovalo se i unikátní přístaviště s mozaikami, ke kterému je možné se potopit pod hladinu moře.

Muzeum Izolana, Izola, Slovinsko
V Muzeu Izolana – dům moře se dozvíte zajímavosti o rybářství, lodním stavitelství i fauně Jaderského moře. Foto: Luka Kaše Riiba

V rámci muzea Parenzana by vám neměla uniknout ani Izolana – hiša morja neboli dům moře, kde se seznámíte s rybářskou tradicí, která se ve městě udržuje dodnes. Dozvíte se také něco o fauně Jaderského moře a nakouknete do tajů lodního stavitelství. Muzeum je interaktivní, proto je skvělým místem pro rodiny s dětmi. Děti si tu zkusí celou řadu aktivit, nejzajímavější je detektivní hledání pokladu. Na konci prohlídky je čeká kreativní workshop, kde si vyrobí model lodi a odnesou si jej domů jako suvenýr.

Mapa Izoly – doporučená trasa městem a pláže

Vycházkový okruh městem zahájte u infocentra, kde si můžete vzít papírovou mapu a s ní snadněji pokračovat. První zastávkou trasy je (1) kostel sv. Marie Alietské, o kousek dál na protější straně navštivte (2) paláce Manzioli a Lovisato, kde si můžete dát sklenku dobrého vína na osvěžení a potom pokračujte k paláci (3) Besenghi deghli Ughi, poté se vydejte ke (4) kostelu sv. Maura se zvonicí. Odtud pak pokračujte k pobřeží a dále procházkou podél moře přijdete k (5) Městskému paláci s reliéfem lva.

Na mapě najdete i všechny pláže v Izole.

Gastronomie – autentická středomořská kuchyně

Bohatá historie rybaření se v nabídce místních restaurací nezapře. Místní podniky se hlásí k iniciativě „kilometre zero“, což znamená, že připravují jídlo podle místních tradičních receptů a využívají čerstvé lokální suroviny.

Zastavte se mezi toulkami malebnými uličkami v některé z těchto příjemných restaurací a ochutnejte výtečná jídla středomořské kuchyně s výhledem na přístav a moře. K místní kuchyni patří i výborná vína a kvalitní olivový olej.

Izola pláže – vodní radovánky pro každého

Pláž Bele skale, Izola, Slovinsko
Poblíž Izoly najdete krásnou přírodní pláž Bele skale. Foto: Jaka Ivančič

Na pěti kilometrech izolského pobřeží si každý přijde na své. Nabízí se tu osm pláží – každá je jiná a má své kouzlo. Pláž Bele Skale je jako stvořená pro milovníky přírody, lebedění s knihou v ruce, ale také vyznavače nudistické rekreace.

Resort San Simon, Izola, Slovinsko. Foto: Luka Kaše, Riiba
Plážový resort San Simon nabízí písečnou pláž a spoustu zábavy pro děti. V blízkosti najdete pozůstatky antické vily. Foto: Luka Kaše, Riiba

Místem, kde se schází mladí lidé nejen na večerní párty s živou hudbou, ale i přes den, je pláž Pod Belvederjem. Poblíž této pláže najdete také kemp. Nejoblíbenější pláží je záliv San Simon, kde je pro návštěvníky připraveno bohaté vyžití, mezi kterými nechybí tobogán, volejbalové hřiště a další sportovní aktivity. Velkou zajímavostí je podvodní pozůstatek antického mola a mozaiky, za nimiž se můžete vydat se šnorchlem.

Pláž Svetilnik, Izola, Slovinsko
Přímo ve měste Izola se nachází pláž Svetilnik (maják). Ležet tu můžete na trávě i ve stínu borovic. Foto: Luka Kaše Riiba

Koupání v těsné blízkosti majáku i historického jádra je možné na pláži Svetilnik (Lighthouse beach) – nabízí nejen bezpečný přístup do moře, dostatek stínu a osvěžující mořský vánek. Vyzkoušet můžete také kitesurfing nebo windsurfing.

Možnost koupání v moři nabízí Izola také pro osoby na vozíku, jedná se o vůbec jedinou pláž tohoto druhu na slovinském pobřeží. Leží hned vedle pláže Svetilnik. Ani na psí miláčky Izola nezapomněla – kousek od pláže Svetilnik se nachází pláž pro psy, vybavená je kohoutkem s vodou a stinným přístřeškem. Nabízí se i populární paddleboarding podél pobřeží, díky čemuž tak můžete navštívit všech 8 pláží. Paddleboard si můžete vypůjčit v turistickém a informačním centru, a to každý den během letní sezóny od 8 do 20 hodin.

Více pláží na slovinském pobřeží najdete na stránce o plážích ve Slovinsku.

Ceny vstupů

Archeologický park Simonov zaliv

 • 2 €/osobu (1 €/dítě)

Izolana – dům moře

 • 3 €/osobu (2 €/děti od 7 let, studenti, důchodci)

Tipy na výlety do okolí

 • Strunjan a Měsíční záliv – nejkrásnější pláž ve Slovinsku ukrytá pod nejvyšším útesem jadranského pobřeží
 • Sečoveljske soline – největší solné pánve ve Slovinsku a zároveň nejsevernější soliny Středozemního moře
 • Piran a Portorož – atraktivní přímořská letoviska s bohatou historií a kouzelnou atmosférou
 • Koper – největší slovinský přístav s bohatým historickým jádrem s puncem Itálie
 • Škocjanski zatok – mokřadní přírodní rezervace, největší ve Slovinsku
 • Cyklostezka Parenzana – až 60km úsek na kole po trase bývalé železniční tratě
 • Hrastovlje – vesnička s unikátním kostelem, zapsaná na seznamu UNESCO

Navštívili jste již tuto oblíbenou slovinskou destinaci a rádi byste se podělili o své dojmy, zkušenosti či přidali tipy, která místa ještě stojí za to vidět a navštívit? Nebo teprve návštěvu či dovolenou plánujete a chcete s něčím, co v článku nezaznělo, poradit? Neváhejte se s námi podělit do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Štěpánová

  Dobrý den, velice jsme si Slovinsko oblíbili. Navštívili jsme Bled, Bohijn... Tyto prázdniny bychom chtěli navštívit Izolu a Piran. Měla byste doporučení na nějaký klidnější kemp v okolí těchto měst. Do měst případně dojedeme na kole či autem. Že bychom si užili kempování a lenošení u moře ve Slovinsku. Moc děkuji a přeji hezký den Jana

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, ve Slovinsku bohužel u moře moc kempů není. Kvalitní kempy jsou Adria Ankaran a Camp Lucija v Portoroži. Do Piranu byste to měli nejblíž z Lucije. Celé pobřeží je poměrně krátké, takže není problém rychle kamkoli dojet :). Přeji hezkou dovolenou, Eliška

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Karla

  Dobrý den,mohu se prosim zeptat,jak dlouho trva cesta z centra Izoly na pláž Bele Skale?Myslim pesky:) moc Vam predem dekuji Karla

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, pěšky by vám to k pláži mělo trvat tak půl až třičtvrtě hodiny. Je to jedna z těch odlehlejších pláží. Zase je tam ale větší klid :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. Michal bilek

  Dobrý den, je pláž san simon zpoplatněna vstupem? Eventuelneě kolik euro. Děkuji za odpoved

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, pláž San Simon je zdarma :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 4. Elen

  Dobrý deň, dá sa niekde zaparkovať pri ceste k pláži Bele skale? Ubytovaní budeme v Portoroži. Dá sa tam kúpať aj so psíkom?
  Ďakujem.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, na pláž Bele skale se dostanete z kempu Belvedere. Buďto přímo z kempu pěšinou zkopce, nebo zajedete od resortu Belvedere silničkou dolů k moři na "Parkirišče pod Belvederjem" (parkoviště pod Belvederem) a půjdete pěšky po pobřeží. Na pláži se běžně koupe.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.