Goriška Brda

Vinařská oblast s dotekem Středomoří

Vyhlášená slovinská vinařská oblast Goriška Brda leží v regionu Přímoří neboli Primorska těsně u hranic s Itálií. Je považována za jednu z vůbec nejkouzelnějších vinařských oblastí ve Slovinsku. Se svými středověkými městečky připomíná italské Toskánsko.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Poloha mezi Alpami a Jadranem poskytuje vynikající podmínky pro pěstování vinné révy na zdejších mírných svazích. Potkávají se tu vlivy mírného pásu a subtropů. Díky teplému vzduchu vanoucímu od Jadranu si zde můžete vychutnat teplou dovolenou ještě začátkem října.

Malebná kopcovitá oblast nabízí kromě vína, skvelé kuchyně, významných památek a nádherné přírody také sportovní vyžití v podobě řady dobře značených turistických stezek. Pro trénované cyklisty, kteří se nezaleknou kopců, jsou tu také cyklostezky.

Korada, Goriška Brda, Slovinsko
Kopcovitá krajina Brd je výzvou pro cyklisty, odměnou jsou úchvatné výhledy. Zdroj: Damijan Simčič – zoso foto in Arhiv ZTKMŠ Brda

Goriška Brda (česky Gorické Brdy) připomínají svojí malebnou romantickou krajinou protkanou vinicemi, ovocnými sady a cypřiši známější Toskánsko. V porovnání s ním je ale značně menší a komornější. Pro Goriška Brda je charakteristická zvlněná krajina s typickými malými středověkými vesničkami, ve kterých jako by se zastavil čas. Místní ji také trefně nazývají jen Brda, což v překladu znamená kopce.

Kromě skvělého vína jsou Goriška Brda proslulá olivovými háji a ovocnými sady – meruňkami, ale především třešněmi. Dokonce se tu pořádá i oblíbený festival třešní.

1. Dobrovo – centrum vinařsví a renesanční hrad

Dobrovo, Goriška Brda, Slovinsko
Renesanční zámek postavený na začátku 17. století ve městečku Dobrovo.

Dobrovo je turistickým zázemím celé vinařské oblasti Goriška Brda – v městečku najdete infocentrum pro celou oblast. Před městskou radnicí stojí pomník obětem druhé světové války. Dominantou je renesanční hrad z počátku 17. století, který byl postaven na ruinách původního hradu. Hrad nabízí mimo jiné stálou expozici děl renomovaného malíře Zorana Mušiče. V přízemí můžete navštívit restauraci a o patro níže ve vyhlášené vinotéce ochutnat a případně zakoupit skvělá brdská vína.

Ale nejenom víno je důvodem, proč sem lidé přijíždějí. Na začátku června se zde koná oblíbený festival Svátek třešní, při které se koná také tradiční cyklistický maraton nesoucí výstižný název Hrdinové vinic (Junaki vinogradov).

2. Šmartno – italský šmrnc a slavnosti vína

Šmartno, Goriška Brda, Slovinsko
Městečko Šmartno neboli Svatý Martin je kouzelné místo s pěti dochovanými obrannými zdmi.

Šmartno neboli Svatý Martin je středověká vesnička, která leží na vysokém pahorku, díky čemuž je nepřehlédnutelná téměř ze všech koutů oblasti. Jak název napovídá, je zasvěcena svatému Martinovi – patronovi vína. Dominantou je kostel sv. Martina, který je největším v celé oblasti Goriška Brda. Byl postaven v barokním stylu a dominuje mu zvonice, která byla dříve součastí opevnění. Část opevnění je dodnes k vidění, včetně pěti dochovaných obranných věží. Zdi interiéru zdobí úchvatné fresky, které namaloval slovinský umělec Tone Kralj.

Na místní architektuře je znát výrazný italský vliv. Na založení vesničky se totiž pravěpodoně podíleli již Římané. Především v 16. až 18. století bylo Šmartno významným strategickým a nedobytným územím odolávajícím rozpínavosti Benátčanů. Městečko nejvíce ožívá v době konání festivalu Brda a víno (Brda in Vino) a při listopadových oslavách svátku svatého Martina 11. listopadu – Martinovanje, kde můžete ochutnat víno od více než 30 vinařů z oblasti Goriška Brda.

3. Medana – vesnice oslavující víno i umění

Medana, Goriška Brda, Slovinsko
Malebná vesnice Medana je známá nejen pro své skvělé víno, ale také oblíbeným kulturním festivalem.

Na jihozápadním konci oblasti se na vysokém kopci jen několik set metrů od italských hranic vyjímá vesnice Medana. Vyhlášená je nejen skvělým vínem, ale také díky bohaté kulturní tradici a umění. Navštívit zde můžete rodný dům slovinského básníka Alojze Gradnika. Ve stejném domě se narodil i další místní básník – Ludvik Zorzut. Významnou kulturní akcí spojenou s degustací vína je festival Dny poezie a vína, který se tu koná na konci srpna ve spolupráci s vesnicí Šmartno.

4. Gonjače – vež s jedinečným výhledem i pamětní místo

Gonjače, Goriška Brda, Slovinsko
Vyhlídková věž ve vesnici Gonjače s pozoruhodným výhledem na zvlněnou brdskou krajinu. Zdroj: Damijan Simčič – zoso foto in Arhiv ZTKMŠ Brda

Severovýchodně od Šmartna se nachází vesnice Gonjače, která je známá především 23 metrů vysokou rozhlednou s panoramatickým pohledem nejen na Goriška Brda, ale za dobré viditelnosti spatříte i Dolomity, vrcholky Julských Alp, Vipavskou dolinu nebo Terstský záliv. Rozhledna zde stojí od roku 1961. Stačí zdolat 144 schodů a Goriška Brda budete mít jako na dlani. Vedle vyhlídkové věže stojí bronzový památník postavený na počest 315 občanům Gonjače, kteří přišli o své životy během druhé světové války.

5. Kojsko – poutní místo s výhledem na Jadran

Kojsko, Goriška Brda, Slovinsko
Malé vesnici Kojsko vévodí kostel sv. Kříže z 16. století s významným gotickým oltářem. Zdroj: Damijan Simčič – zoso foto in Arhiv ZTKMŠ Brda

Malinká vesnička s pouhými 300 obyvateli se vyjímá na kopci vysokém 290 metrů a nabízí tak nádherné výhledy až k Jadranu. Na vrcholu leží kostel sv. Kříže, který byl dříve nazýván kostelem svatého Kříže nad jezerem. Pod kopcem skutečně dříve vyvěralo hned několik pramenů.

Kostel byl postaven okolo roku 1500 a byl součástí původního opevnění vesnice. V minulosti se jednalo o významné poutní místo a dodnes jde o největší turistickou atrakci vesnice. Zajímavostí je hlavní gotický oltář, který pochází z roku 1515 a jedná se o jeden z nejstarších gotických oltářů ve Slovinsku. Další církevní stavbou je Kostel Nanebevzetí, který byl ve druhé polovině 18. století přestavěn do barokního stylu.

6. Vipolže – známá vila s bohatou historií

Vila Vipolže, Goriška Brda, Slovinsko
Renesanční Vila Vipolže ve stejnojmenné vesnici si prošla několika přestavbami, poslední byla dokončena v roce 2013.

Další kouzelná vesnice, Vipolže, leží ve spodní části Gorických Brd pár kilometrů od hranic s Itálií. Vesnice se může pochlubit hned dvěma zámky. Ten menší se nachází ve vrchní části vesnice, druhý a starší najdeme ve východní části a v současnosti je označována Vila Vipolže.

Vila Vipolže byla postavena již v 16. století původně jako lovecký zámeček pro rodinu Gorizia a za dobu své existence zažila několik přestaveb. V 17. století prošla renesanční přestavbou na reprezentativní vilu v benátském stylu. Během první světové války byly její prostory využívány jako nemocnice pro poraněné vojáky. V roce 1948 poničil budovu rozsáhlý požár a od 60. let započaly snahy o její obnovu, kterou se podařilo dokončit v roce 2013.

Dnes je také místem konání různých kulturních událostí a festivalů vín. Další zajímavostí této malé vesničky je zachovalý vodní mlýn, který byl ještě do roku 1990 funkční.

7. Sabotin – muzeum pod širým nebem

Sabotin, Goriška Brda, Slovinsko
Pozůstatky zákopových linií z první světové války je možné vidět v parku Sabotin.

Nejen nádhernými výhledy do okolí láká návštěvníky Sabotinský kopec (609 m n. m.). Během první světové války byl tento vrchol strategickým bodem sočské fronty a dodnes zde najdete pozůstatky zákopových linií. Sabotin byl místem, kde bojovali vojáci rakousko-uherské a italské armády. Období první světové války připomíná pamětní park míru pod širým nebem. Cestou dolů z kopce narazíte na nejstarší olivový háj v Gorických Brdech.

Víno –festivaly a nejznámější odrůdy

Goriška Brda, Slovinsko
Víno dominuje celé oblasti Goriška Brda, z bílých je nejznámější víno Rebula vyráběné z domácí odrůdy. Zdroj: Damijan Simčič – zoso foto in Arhiv ZTKMŠ Brda

Teplý jadranský vzduch je důvodem, proč se v této oblasti více než kdekoliv jinde ve Slovinsku pěstuje červené víno. Nejznámějším červeným vínem je Kraški teran. Bílé odrůdy jsou nicméně přesto na první příčce. Nejznámějším bílým vínem je Rebula, která se vyrábí z místní odrůdy hroznů původem z italského regionu Furlansko-Julské Benátsko. Další známá bílá vína jsou Cabernet Sauvignon a Merlot nebo suchý Briški tokaj. Místní specialitou je ale oranžové víno, které svou barvu získává dlouhým macerováním.

Jelikož víno v této oblasti kraluje, koná se na jeho počest několik událostí. Jednou z nejznámějších je festival Martinovanje, který se koná 11. listopadu na svátek sv. Martina. První květnový víkend můžete navštívit oslavu jedné z charakteristických odrůd této oblasti – Svátek Rebuly. Akce se odehrává ve vesnici Višnjevik. Vesnička Vipolže je zase místem konání akce s názvem Dny poezie a vína, která se koná na konci srpna.

Gastronomie – speciality místní kuchyně

I přestože Goriška Brda leží tak trochu na okraji Slovinska, na místní kuchyni to není znát. Ochutnat zde můžete klasická slovinská jídla. Mezi ta patří třeba štruklji – typický slovinský pokrm v podobě plněných sladkých závinů či taštiček vzdáleně připomínající české ovocné knedlíky. Jednoduchým a lehkým jídlem je Frtalja. Jedná se o vaječnou omeletu se sezónními bylinkami a špetkou soli.

Místní gastronomie je značně ovlivněna středomořskou kuchyní a jejími specialitami, jako je pršut, polenta, nebo husté zeleninové polévky. Bílá polenta hraje v místní kuchyni hlavní roli a u většiny jídel nahradila chléb. Typicky se podává s omáčkou „toč“.

Tipy na výlet – kam v okolí vyrazit

  • Nova Gorica – moderní slovinské město, které vzniklo až v roce 1947, původní Gorice zůstala Itálii
  • Tolmin – městečko v Julských Alpách na soutoku dvou tyrkysových řek s kouzelnou soutěskou Tolminska korita
  • Solkan – město kousek od Nove Gorice se známým 85 m dlouhým mostem, památné místo bojů sočské fronty
  • Most na Soči – městečko zasazené ve skalnaté římse nad soutokem řek Soča a Idrijca s kostelem Panny Marie a muzeem

Plánujete navštívit Goriška Brda a nenašli jste vše, co potřebujete k naplánování své dovolené? Nebo jste sem již zavítali a chtěli byste se s námi podělit o vlastní zajímavé tipy a postřehy, které se týkají této oblasti? Neváhejte a napiště nám do komentářů.

 

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.