Léto v Izole – jak strávit dovolenou v oblíbeném letovisku Slovinců

Hotel Marina, Izola, Slovinsko

Izola je malebné rybářské městečko na slovinské Istrii, které většina zahraničních turistů míjí. Ne tak Slovinci. Důvod je jasný – poklidnější atmosféra a hlavně největší výběr pláží. Připravili jsme pro vás výběr míst a aktivit, díky kterým je Izola tak oblíbená.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Vzdálenost z ČR: 800 km z Prahy, 600 km z Brna
Kdy vyrazit: červen–září
Pro koho je vhodná: rodiny s dětmi, penzisti, páry

Stejně jako sousední známější Piran má i Izola unikátní benátskou atmosféru. Kromě stísněných kamenných uliček tu ale najdete i novější část města plnou zeleně a parků. Díky tomu je Izola i v letních měsících velmi příjemná.

Izola, Slovinsko
Město Izola plné zeleně má nádech Itálie

V Izole si užijete především nejlepší koupání. Okolí města nabízí největší výběr pláží všeho druhu u slovinského moře. Díky své poloze přesně uprostřed slovinského pobřeží je navíc skvělým východiskem pro objevování širokého okolí.

Izola si zakládá na své rybářské historii a s rybářstvím se tu budete potkávat zejména v gastronomii plné vynikajících ryb a plodů moře. Svět rybářů vám přiblíží místní interaktivní muzeum a budete mít možnost na moře i vyplout.

Pláže – nejkrásnější koupání slovinského pobřeží

K Izole přiléhá 5 km pobřeží. Na tomto území najdete osm různých pláží od městských, přes upravené písečné, přírodní pláže až po pláž pro psy. Kromě krásně čisté vody si z některých pláží užijete i krásné výhledy na Izolu a celý Terstský záliv. Popsali jsme pro vás čtyři nejlepší pláže. Vyberte si tu, která vám bude nejvíc vyhovovat, nebo jich vyzkoušejte více.

Městská pláž Svetilnik – krásné koupání v centru Izoly

Pláž Svetilnik, Izola, Slovinsko. Foto: Luka Kaše, Riiba
Oblázková pláž Svetilnik leží v samém centru Izoly. Je oblíbená mezi místními a rodinami s dětmi. Foto: Luka Kaše, Riiba

Nejoblíbenější pláží místních je městská pláž Svetilnik. Najdete ji u historického centra města na špičce poloostrova. Uprostřed ní stojí maják, podle kterého nese svůj název. Pláž je oblázková a poskytuje snadný vstup do moře. Ležet můžete přímo na pláži, na dřevěných rampách, na trávníku nebo ve stínu borovic. Pláž Svetilnik je velmi oblíbená mezi rodinami s dětmi. Hned u pláže totiž najdete hezké dětské hřiště. Z pláže je výhled na město Koper, za dobré viditelnosti i na Terst a když budete mít štěstí, uvidíte i Alpy.

Přímořský resort San Simon – zábava pro rodiny s dětmi

Resort San Simon, Izola, Slovinsko. Foto: Luka Kaše, Riiba
Plážový resort San Simon nabízí písečnou pláž a spoustu zábavy pro děti. V blízkosti najdete pozůstatky antické vily. Foto: Luka Kaše, Riiba

Dalším místem, kam míří zejména rodiny s dětmi, je resort San Simon. Kromě upravené písečné pláže tu najdete i tobogány a další zábavné vodní prvky. Můžete si tu také zahrát plážový volejbal, půjčit si paddleboard, kajak nebo šlapadlo. Na pláži je i dětské hřiště a nově otevřený bar těsně u něj. Můžete si tedy odpočinout u kávy, zatímco si vaše děti budou hrát na hřišti.

Velkou zajímavostí je archeologický park přiléhající k resortu, kde si můžete prohlédnout pozůstatky římské vily. Dochovalo se dokonce i přístaviště. Archeologický park je otevřený od pátku do neděle mezi 16. a 19. hodinou. Individuálně je možné si domluvit potápění k pozůstatkům antického přístavište.

Pláž Bele skale – klidný kout s krásným výhledem

Pláž Bele skale, Izola, Slovinsko
Poblíž Izoly najdete krásnou přírodní pláž Bele skale. Foto: Jaka Ivančič

Pláž Bele skale je přírodní pláž na území chráněné krajinné oblasti Strunjan. Je vyhlášená svou idyličností, klidem a krásným výhledem na Izolu. Nad pláží se zvedají útesy. Míří sem zejména ti, kteří si chtějí odpočinout od ruchu. Pláž je vhodná i pro nudisty. Povrch je kamenitý. K pláži dojdete z Izoly stezkou po pobřeží nebo autem. Nejbližší parkoviště je pod Belvederem.

Pláž pod Belvederem – místo pro mladé

Pláž pod Belvederem, Izola, Slovinsko. Foto: Luka Kaše, Riiba
Pláž pod Belvederem v Izole je vyhlášená dlouhým molem. Je oblíbená zejména mezi mladými. Foto: Luka Kaše, Riiba

Upravená pláž pod Belvederem navazuje na přírodní pláž Bele skale. Měří necelých 100 metrů a je vyhlášená mezi slovinskou mládeží. Dříve byla centrem mladé a alternativní kultury a mladí sem rádi jezdí dodnes. Najdete tu dostatek stínu, do moře vede dlouhé dřevěné molo. Večer se zde konají večírky a koncerty.

TIP: Objevujte pobřeží na paddleboardu. Paddleboard si můžete vypůjčit na celý den v turistickém infocentru v Izole.

Muzea a kultura – co dělat, když se nekoupeme

Muzeum Izolana – dům moře

Muzeum Izolana, Izola, Slovinsko
V Muzeu Izolana – dům moře se dozvíte zajímavosti o rybářství, lodním stavitelství i fauně Jaderského moře. Foto: Luka Kaše Riiba

Izola je staré rybářské městečko, a tak není divu, že tu najdete muzeum zaměřené na rybářství a mořský svět. Muzeum Izolana – hiša morja (dům moře) je zbrusu nová expozice, která pomocí dobových fotografií, videí a muzejních předmětů představuje pobřežní i podmořský charakter Izoly. Součástí muzea je interaktivní hra na rybaření, která děti i dospělé zábavnou formou seznamuje s druhy místních ryb, v jaké žijí hloubce a jací jsou to plavci.

V muzeu Izolana si děti mohou zahrát i detektivní hru za ukrytým pokladem. Pomocí úkolů a hádanek se děti seznamují s izolskou historií a zajímavými osobnostmi. Na konci hry je čeká workshop, na kterém si vyrobí vlastní model lodi. Hra je určena pro děti přibližně od 7 do 12 let. Minimální počet dětí jsou 4, potřeba je předchozí rezervace.

„Rybaření jako za starých časů“ – vyjížďka na moře

Izola, Slovinsko. Foto: Jaka Ivančič
„Rybaření jako za starých časů“ je večerní vyjížďka na moře, kde si vyzkoušíte staré rybářské metody. Foto: Jaka Ivančič

Pokud byste chtěli zažít rybaření na vlastní kůži, vydejte se na večerní vyjížďku na moře. V rámci výletu Rybaření jako za starých časů se vydáte na moře v menší loďce s kapitánem, vyzkoušíte si, jak rybařili staří Izolané a uslyšíte řadu zajímavých příběhů z minulosti. Výlet je skvělou rodinnou aktivitou.

Rybářské slavnosti – největší událost v ulicích Izoly

Rybářské slavnosti, Izola, Slovinsko
Rybářské slavnosti jsou největší událostí v Izole. Koncem srpna tu každoročně celé město provoní ryby, rozezní hudba a rozptýlí doprovodný program. Foto: TIC Izola

V srpnu se v ulicích Izoly konají největší událost města – Rybářské slavnosti. Město zaplní stánky s mořskými pochoutkami, ulice rozezní hudba a sledovat můžete pestrý doprovodný program včetně představení starých plavidel a rybářského náčiní.

Kultura v ulicích

Večer se vydejte do izolských ulic a poznejte místní kulturu. Každý čtvrtek probíhají na Lublaňské ulici Večery na Špině s různými koncerty. Na konci července se koná na náměstí Manziolijev trg izolský hudební festival, který nabídne dva koncerty.

Co si prohlédnout v centru Izoly a doporučenou trasu městem najdete v našem průvodci po Izole.

Gastronomie – chutě moře i slovinské Istrie

Izola je vyhlášená svou gastronomií. Řada restaurací tu funguje podle konceptu Kilometre Zero, to znamená, že vaří pouze z lokálních surovin. Máte tak možnost ochutnat místní ryby a plodiny z okolního venkova, to vše naprosto čerstvé. V červnu budou Izole vládnout mušle. V srpnu ochutnáte tomatovou omáčku šalša a v září městem zavoní bylinky. Rozhodně při návštěvě Izoly nevynechte místní kuchyni plnou ryb a zeleniny z istrijského venkova.

Pokud byste si rádi uvařili sami, zajděte na trh Ruba sz moje njive a nakupte si lokální plodiny. Trh se koná na ulici Drevored 1. maja každou sobotu mezi 8. a 12. hodinou. Prodávají zde výhradně pěstitelé z nejbližšího okolí. Na tomto trhu nakupují také všechny restaurace zapojené do programu Kilometre Zero, které mají povinnost využívat minimálně 80 % lokálních potravin.

Mapa – pláže, muzea, kultura

Výlety do okolí

 • Piran a Portorož – nejnavštěvovanější městečka slovinského pobřeží
 • Koper – největší slovinský přístav
 • Strunjan a Měsíční záliv – nejvyšší útes jadranského pobřeží a přírodní pláž
 • Sečoveljske soline – přírodní rezervace na solných pánvích s muzeem těžby soli
 • Škocjanski zatok – poloslaný mokřad s ptačí rezervací
 • Cyklostezka Parenzana – na kole po trase rakousko-uherské železnice
 • Hrastovlje – kostelík UNESCO s překrásnými freskami tance smrti

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

European Union

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.