Dovolená v termálech – relax v Moravských Toplicích s výlety za přírodou, vínem a kulturou

Terme 3000, Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Nina Kurnik

Východní Slovinsko bývá často jen tranzitní oblastí cestou k moři. Přitom ukrývá cenné poklady v podobě termálních pramenů, prvotřídního vína a historických měst. Připravili jsme pro vás návrh na dovolenou v termálních lázních Moravske Toplice s tipy na výlety do okolí.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Vzdálenost z ČR: 550 km z Prahy, 350 km z Brna
Kdy vyrazit: po celý rok, nejatraktivnějšími obdobími jsou léto a podzim
Pro koho je vhodné: páry, rodiny s dětmi, starší páry, milovníci vína a wellness zážitků

Moravske Toplice leží ve východním Slovinsku, kraji termálů a vinic. Termální prameny, které tu vyvěrají na několika místech, daly vzniknout řadě termálních lázní. Východní Slovinsko je proto jakýmsi druhým Maďarskem. Bezpochyby nejlepší volbou v oblasti jsou Moravske Toplice, kde si užijete relax v termálních bazénech s teplotou vody přes 30 °C, saunách a pokud cestujete s dětmi, zabavíte i je. Venkovní i vnitřní bazény umožňují strávit tu dovolenou v kterémkoli ročním období.

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Lázně Terme 3000 Moravske Toplice nabízejí kromě bazénů také exkluzivní relaxační zóny.

Mezi koupáním v termálním parku se můžete vydávat na nejrůznější výlety. V okolí najdete skanzen a památky lidové architektury, jezero, hrad a zejména vinice. Spojení termálů a vína se nabízí jako ideální kombinace. Vyhlášená je také místní gastronomie. Kraj protínají cyklostezky. Kola si můžete vypůjčit v termálech nebo místním infocentru nebo si dovézt svoje.

Terme 3000 Moravske Toplice – největší slovinské termály

Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Sava Hotels & Resorts
Komplex Terme 3000 vznikl na termálním prameni, který tu náhodou našli místo ropy.

Termální lázně Terme 3000 Moravske Toplice jsou největším rekreačním komplexem ve Slovinsku. Termální prameny tu byly nalezeny čirou náhodou, když se pátralo po nalezišti ropy. Postupně tu vyrostly termální lázně s 30 bazény a bohatou nabídkou wellness i medicínských služeb. V areálu najdete také golfové hřiště.

Vodní park – oddech i zábava v bazénech

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Bazény s nefiltrovanou černou termominerální vodou mají teplotu až 38 °C. Černá voda má příznivé účinky na kůži a pohybové ústrojí a také mírní bolesti svalů a kloubů.

Hlavním bohatstvím termálů v Moravských Toplicích je černá termominerální voda. Černou barvu má z toho důvodu, že je v ní příměs ropy, která do ní z podloží proniká a dotváří její unikátní minerální složení. V nefiltrované vodě se můžete vykoupat v několika bazénech s teplotou vody až 38 °C. Má blahodárné účinky na pohybový systém a kůži a ulevuje od bolesti kloubů. V lázních z ní dokonce vyrábějí místní kosmetiku Thermalium.

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
V letních měsících je otevřený velkolepý aquapark s tobogány. Jeden z nich je dokonce s volným pádem.

V letních měsících termály nabízejí rozsáhlý venkovní aquapark s různými atrakcemi pro děti i spektrem bazénů. Za zábavou láká systém tobogánů, jeden dokonce s volným pádem. Od podzimu do jara využijete bohatou nabídku vnitřních bazénů. Všechny termální bazény mají teplotu vody přes 30 °C.

Wellness – olejové masáže, sauny a prehistorické minerály

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko. Foto: Sava Hotels & Resorts
V rámci pobytu v Termálech Moravske Toplice je neomezený přístup do saun a relaxačních zón. Doplatit si můžete také různé masáže, koupele a procedury.

Pokud se rozhodnete využít wellness nabídku termálů v Moravských Toplicích, v ceně pobytu budete mít neomezený přístup do saun. K odpočinku si vyberte některou z moderních relaxačních zón. Za doplatek můžete využít nabídku masáží, koupelí a zkrášlujících procedur. Vybrat si můžete masáž dýňovým olejem, typickým produktem oblasti, nebo bylinnou masáž olejem z místních květin. Zbytek oleje si z masáže odnesete jako suvenýr.

Holistickým prvkem lázní jsou tzv. septárie, 15 milionů let staré minerály, které údajně vyzařují léčivou energii. Máte možnost relaxovat u nich a podrobit se psychické regeneraci.

Ubytování – od hotelů až po kemp

Hotel Ajda, Moravske Toplice. Foto: Sava Hotels & Resorts
Hotel Ajda nabízí komfortní pokoje, restauraci a zbrusu nové hotelové termální bazény.

Pokud se ubytujete přímo v areálu termálů, budete mít výhodu neomezeného vstupu do bazénů v ceně pobytu. Terme 3000 nabízejí tři hotely, dvě apartmánové vesničky i kemp. Zlatou střední cestou mezi hotely je Hotel Ajda (****). Kromě volného vstupu do aquaparku nabízí také vlastní hotelové bazény, které prošly v roce 2019 kompletní rekonstrukcí.

Prekmurska vas Ajda, Moravske Toplice. Foto: Sava Hotels & Resorts
Apartmány Prekmurska vas Ajda jsou inspirovány tradiční prekmurskou architekturou. Nabízejí komorní ubytování v soukromí.

Pokud preferujete raději komornější ubytování v apartmánech, Terme 3000 nabízejí atraktivní moderní apartmány inspirované místní lidovou architekturou. Prekmurska vas Ajda (****) nabízí apartmány s vysokým standardem, které poskytují stejné pohodlí jako hotel a navíc komorní atmosféru.

Výlety do okolí Moravských Toplic – vinice, příroda i historické památky

V Moravských Toplicích se vyplatí strávit několikadenní dovolenou. I když vás nebude bavit celou dobu odpočinek v bazénech a wellness, v okolí se nabízí řada výletních cílů. Nabízíme vám tipy na výlety do okolí. Výletní cíle najdete podle čísel na mapě níže.

Nejbližší okolí Moravských Toplic – Plečnikův kostel, orchideje nebo jezero

Bukovniško jezero, Prekmurje, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Oblíbeným výletním cílem je Bukovniško jezero. Foto: Jošt Gantar

Kratší výletní okruh se nabízí na východ od Moravských Toplic. Trasu můžete projet autem, ale skvěle se hodí také na výlet na kole. Kola si můžete vypůjčit v místním infocentru a projet si trasu na nich. Výlet k Bukovnickému jezeru a zpět bude dlouhý 30 km.

Pokud vás zajímá architektura nebo sakrální stavby, určitě nevynechejte návštěvu (1) kostela Nanebevzetí Páně v Bogojině. Kostel je dílem věhlasného architekta Jože Plečnika. O několik vesnic dále se nachází (2) skanzen Filovci s tradiční stavbou s doškovou střechou a expozicí o hrnčířství. Pro milovníky květin je zajímavým cílem (3) skleník Ocean Orchids ve vesnici Dobrovnik. Pěstují se tu orchideje a navštívit můžete tropický skleník s řadou exotických rostlin. Do přírody se vydejte k (4) Bukovnickému jezeru, projděte se kolem něj a s dětmi zajděte do lanového centra.

Výlet z Moravských Toplic si můžete prodloužit až do (5) Lendavy, městečka obklopeného vinicemi. Zajímavostí je rozhledna Vinarium, z které je rozhled do 4 zemí – Slovinska, Chorvatska, Maďarska a Rakouska. Na rozhlednu se můžete vyvézt i výtahem, v přízemí zve k návštěvě restaurace.

Goričko – největší hrad ve Slovinsku a dobrodružný park Vulkanija

Grad na Goričkem, Pomurje, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Grad se tyčí na vrchu nad stejnojmennou vesničkou podle dstupných záznamů již od 13. století.

Severně od Moravských Toplic najdete největší přírodní rezervaci ve Slovinsku Goričko a také největší slovinský hrad (6) Grad na Goričkem. Grad má 356 pokojů, najdete v něm expozice o místní historii, řemesle, umění, kultuře i přírodě. Hrad si můžete projít s průvodcem i individuálně. Vstupné je 5 €/dospělí, 3 €/děti.

Nedaleko hradu najdete velkou atrakci zejména pro rodiny s dětmi. (7) Dobrodružný park Vulkanija vznikl na místě, kde před 3 miliony lety soptil poslední vulkán na území dnešního Slovinska. Park Vulkanija zábavným způsobem seznamuje s geologickými zajímavostmi, fakty o sopkách a zažijete tu i simulaci výbuchu vulkánu. Vstupné je 11 €/dospělí, 8 €/ děti 6–15 let.

TIP: Grad i park Vulkanija můžete navštívit v rámci jedné vstupenky za 15 €/dospělí a 10 €/děti 6–15 let.

Plovoucí mlýny na řece Muře a vinařská oblast Jeruzalem

Jižně od Moravských Toplic narazíte na řeku Muru, na které dříve fungovalo téměř 70 plovoucích mlýnů, které odolávaly povodním. Jednou z nejvýznamnějších památek je (8) Babičev mlin v obci Veržej. Mlýn dodnes funguje a zakoupit si tu můžete různé druh mouk. O něco dále po proudu řeky najdete (9) Ostrov lásky (Otok ljubezni) a vodní mlýn v obci Ižakovci. Jedná se o oblíbený výletní cíl, kde se seznámíte s historií plovoucích mlýnů a vorařství. Najdete tu malé muzeum a obchůdek se suvenýry i moukou.

Jeruzalem, Slovinsko. Foto: Luka Ploj
Oblast slovinského Jeruzalema patří mezi 4 % nejlepších lokalit pro pěstování vína na světě. Foto: Luka Ploj

Ještě dále na jih zamiřte do vinařské oblasti (10) Jeruzalemsko-ormožských goric. Jedná se o jeden z nejmalebnějších vinařských regionů ve Slovinsku s centrem v malé vesničce Jeruzalem. Místo patří k nejlepším lokalitám pro pěstování vína na světě a potkáte tu řadu prvotřídních vinařství. Viniční stezky si můžete projet autem i na kole. Nejznámějším místním výrobcem je vinařství Puklavec Family. Jejich vína můžete ochutnat v krásném viničním domku Malek.

Maribor – druhé největší město Slovinska s nejstarší vinnou révou na světě

Maribor, Slovinsko
Charakter Mariboru významně ovlivňuje řeka Dráva a její nábřeží.

Do (11) Mariboru je to z Moravských Toplic 60 kilometrů. Ač se jedná o druhé největší město Slovinska, Maribor není nijak veliký a pohodlně si jej prohlédnete za jediný den. Město je rovněž spjaté s vínem. U řeky Drávy najdete zajímavý historický dům Hiša Stare trte, který je porostlý nejstarší vinnou révou na světě. Ta tu roste již přes 400 let a stále plodí. V domě si můžete prohlédnout malé muzeum a ochutnat vína z okolních vinohradů.

Co vše si ve městě prohlédnout, zjistíte v našem průvodci po Mariboru.

Ptuj – město s římskými základy a tradicí masopustu

Ptuj, Slovinsko
Panorama starobylého města Ptuj nad řekou Drávou

(12) Ptuj leží 50 km od Moravských Toplic. Je nejstarším městem Slovinska – založili jej Římané pod názvem Poetovio. Z římských dob se tu dochovala stéla Orfeův pomník, kterou najdete na hlavním náměstí. Historické centrum se skládá z malebných středověkých uliček a hradu nad městem s expozicí o místním masopustu, který je zapsán v UNESCO. Pod městem jsou ukryté prastaré vinné sklepy přístupné veřejnosti. Uvidíte různé sudy na skladování vína i archiv vín s nejstarší lahví z roku 1917.

Co vše si ve městě prohlédnout, zjistíte v našem průvodci po Ptuji.

Mapa – výletní cíle z Moravských Toplic

Podívejte se na mapu, kam se z Moravských Toplic vydat na výlety. Místa jsou pro lepší orientaci očíslována stejně jako v článku.

Tip: Dovolená s dětmi
S dětmi jsou termály Moravske Toplice nejlepší v letních měsících, kdy je otevřený velkolepý venkovní aquapark. I ve studených obdobích ale můžete využít bazény uvnitř. Z výletů do okolí budou děti nadšené z lanového centra u Bukovnického jezera, dobrodružného parku Vulkanija. Bavit vás bude také Grad a plovoucí mlýny na řece Muře.

Oblast Prekmurja a východního Slovinska je zahraničními turisty málo známý region. Přitom se jedná o malebnou krajinu plnou vinic a termálního bohatství, a navíc jeden z nejbližších slovinských regionů z Česka. Moravské Toplice a jejich okolí jsou ideálním cílem dovolené pro ty, kteří si chtějí odpočinout a poznat trochu jinou, oproti horským oblastem klidnější tvář Slovinska. Nabízí se tu jedinečná příležitost poznat místní život z první ruky. Navštivte při své cestě místní farmy a vinařství, ochutnejte víno a regionální speciality. Nezapomeňte ani na dýňový olej, který je prekmurským zlatem.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.