Dopravní předpisy Slovinsko

Dopravní předpisy platí ve Slovinsku téměř totožné jako v Česku. Slovinsko je země EU, platí zde proto i standardní evropský řidičský průkaz.

Při vstupu je potřeba mít při sobě i zelenou kartu od vozidla. Pokud na ní  není jako vlastník uveden přímo řidič, pak i dokument osvědčující možnost vozilo užívat.

Dopravní předpisy Slovinsko

Ve Slovinsku platí obdobné dopravní předpisy jako v České republice. Ze základních pravidel je tedy třeba mít při jízdě zapnutý bezpečnostní pás, je povinné denní svícení a je zakázáno používat při jízdě mobilní telefon nebo jiné obdobné zařízení bez příslušného zařízení v autě (handsfree apod.)

Na rozdíl od Česka je ve Slovinsku obecně přestupkem i jízda křižovatkou, pokud na semaforu svítí oranžové světlo (na slovinských semaforech obvykle před změnou světelné signalizace několikrát problikne zelené světlo). Na přechodu pro chodce na víceproudé komunikaci má řidič povinnost zastavit, pokud auto ve vedlejším pruhu stojí a dává chodci přednost. Chodec má ostatně přednost na přechodu jako v Česku.

Jinak platí o obecná pravidla předjíždění, zákaz podjíždění zprava, přednost zprava i značka STOP.

Tip: Zejména na méně významných regionálních cestách je ve Slovinsku zvykem malovat středovou čáru přerušovaně. Po celé délce silnice tak je uprostřed jen přerušovaná čára, z čehož vyplývá, že není ukazatelem toho, kde bezpečně předjíždět. Vždy tak předjíždějte pouze v úseku, který je přehledný, bez ohledu na značení na silnici. Totéž platí na regionálních silnicích o rychlosti. Na menších silnicích totiž značky omezující v nebezpečných úsecích rychlost vůbec nejsou.

Rychlost ve Slovinsku

Ve městech platí rychlostní limit 50 km/h. Jen na víceproudých komunikacích ve městech (týká se zejména hlavních lublaňských komunikací) je někdy povolena rychlost 70 km/h.

Mimo obec platí rychlost 90 km/h (pro nákladní vozidla a autobusy 80 km/h). Začátek obce za ve Slovinsku standardně označen ukazatelem s názvem obce, její konec pak přeškrtnutým ukazatelem.

Na rychlostních komunikacích (označené značkami s modrou barvou, např. část okruhu Lublaně, rychlostní silnice podél pobřeží nebo vipavská rychlostní silnice) je nejvyšší povolená rychlost 110 km/h. Na dálnicích je nejvyšší povolená rychlost 130 km/h. Pro nákladní vozidla platí omezení 90 km/j, pro autobusy většinou platí omezení 100 km/h.

Osobní vozidla s vlekem mají na dálnicích a rychlostních silnicích nejvyšší povolenou rychlost 100km/h.

Tolerance alkoholu ve Slovinsku

Ve Slovinsku platí tolerance alkoholu 0,5 ‰ (0,5 g/l krve), což odpovídá 0,24 mg/l vydechnutého vzduchu. Ve Slovinsku je zvykem měřit hladinu alkoholu v dechu právě v mg/l.

Tato benevolence ovšem neplatí pro řidiče do 21 let, řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky a řidiče z povolání.

Pokuty ve Slovinsku

Obecně se dá říci, že Slovinci nají výši pokut spíše odpovídající standardu západní Evropy. Slovinská policie a kontrola parkování (redarji) mají v rozhodnutí rozšířenější pravomoci než je tomu u nás a rovnou rozhodují jako správní orgán. Nic jako příkaz a obrana proti němu ve Slovinsku nefunguje. Přezkum rozhodnutí o pokutě je možný jen ve správním soudnictví. Ve Slovinsku jsou navíc pevně dané výše pokud a neexistuje rozpětí, v jakém mohou policisté pokutu uložit.

Pokuty za překročení rychlosti ve městě se ukládají od 120 € za překročení rychlosti mezi 10 a 20 km/h do 750 € za překročení rychlosti o více než 40 km/h. Používání telefonu se trestá pokutou 250 € stejně jako jízda na červenou. A např. za jízdu s hladinou alkoholu vyšší než je hodnota 0,5 ‰ se ukládá pokuta od 600 do 1.200 €, podle míry alkoholu v krvi.

Pokud pachatel přestupku je cizinec a hrozí riziko, že by se zaplacení pokuty mohl vyhýbat, může policie rozhodnout i o tom, že vykonatelnost trestu nastává okamžitě a může postoupit kroky k zajištění platby (odejmutí řidičského průkazu, odejmutí dokumentů k vozidlu, zablokování auta tzv. botičkou ad.). V praxi pak často policie doprovodí řidiče k nejbližšímu bankomatu, kde je možné vyzvednout si hotovost.

Více informaci o dopravě ve Slovinsku i povinném vybavení nabízíme také na dalších stránkách v sekci doprava.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.