Doprava po Slovinsku je jednodušší, pokud máte vlastní auto. Přestože se nejedná o velkou zemi, veřejná doprava je zde dražší a pomalejší nežli v Česku.
Přinášíme základní přehled informací, jak se po Slovinsku jednotlivými druhy dopravy pohybovat.
Doprava po Slovinsku autem
Slovinsko má poměrně dobrou dálniční síť, díky níž je většina míst zde v blízké dostupnosti dálnice. Silnice ve Slovinsku se rozdělují na dálnice, rychlostní silnice, hlavní silnice a regionální silnice a číslují se. V praxi se však s číslováním silnic ani dálnic (zejména na ukazatelích) nesetkáte. Více o slovinských dálnicích také na naší samostatné stránce o slovinských dálnicích.
Slovinští řidiči nejsou v zásadě nijak agresivnější nebo nebezpečnější než je tomu u nás. Nejsou ale ani nijak ukázněnější. O kultuře řízení ve Slovinsku se proto dá říci, že je obdobná té naší. K vypjatějším situacím může docházet zejména na Přímořské dálnici (Primorska avtocesta) vedoucí od Lublaně do Koperu. Protože dva pruhy dálnice zde dlouhodobě nestačí na objem provozu (tím více v letních měsících) dochází zde často k nepříjemným situacím vlivem spěchajících a agresivních řidičů. Jinak ve Slovinsku neexistují klasické dopravní zácpy a objem dopravy jako ve větších evropských městech.
Největší dopravní zátěž zažívají slovinské silnice tradičně několikrát za sezónu: první víkend při začátku prázdnin, poslední červencový víkend, kdy začínají prázdniny v nejlidnatějších německých spolkových zemích a okolo 15. srpna, kdy začínají kolektivní volna v Itálii (tzv. Ferragosto). Klasickými místy dopravní zácpy je tunel Karavanky, okruh Lublaně, přímořská dálnice směrem do Koperu. Naopak díky vstupu Chorvatska do Schengenu odpadly tradiční a dlouhé kolony na hranicích s Chorvatskem.
Dopravní informace
Aktuální informace o dopravní situaci naleznete na oficiálním webu dopravního centra, kde je i mapa aktuálních omezení a intenzita dopravy. Mimo to ve Slovinsku vysílá i Radio SI, které patří do skupiny státních rádií, nicméně vysílá v angličtině a částečně v němčině a každou čtvrt hodinu poskytuje aktuální dopravní informace v angličtině a němčině.
Doprava po Slovinsku vlakem
Ve Slovinsku existuje pouze jeden železniční dopravce, a to Slovenske železnice (Slovinské dráhy). Obecně je úroveň železniční dopravy nižší než u nás. Vozový park sice prochází zásadní proměnou, ale jízdní doba zůstává stále delší než v případě jízdy autem. Současně i ceny jízdenek jsou vyšší, než jsme zvyklí.
Podrobný přehled jízdních řádů a cen je k dispozici na webu Slovinských drah stejně jako nedávno zřízený e-shop.
Doprava po Slovinsku autobusem
Autobusová doprava ve Slovinsku (stejně jako ostatní veřejná doprava) je spíše méně rozšířená. Počítejte, že v porovnání s Českem je i dražší a autobusy nejezdí většinou po dálnici, ale jsou klasickými zastávkovými autobusy. V porovnání s autem je proto doprava autobusem i pomalejší.
Ve Slovinsku funguje několik dopravců podle oblastí. Jednotný vyhledávač spojení, na který jsme zvyklí u nás, ale neexistuje. Dobře pro zjištění spojení s přestupy poslouží například mapová aplikace Google Maps. Pro zjištění jízdního řádu a ceny přímých linek bez přestupů se dá využít i webových stránek lublaňského autobusového nádraží nebo stránek jednotlivých dopravců. Např. pro oblast Kraňska společnost Arriva, pro přímoří a západní stranu Alp společnost Nomago.
S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Přidat komentář