Doprava po Slovinsku

Doprava po Slovinsku je jednodušší, pokud máte vlastní auto. Přestože se nejedná o velkou zemi, veřejná doprava je zde dražší a pomalejší nežli v Česku.

Přinášíme základní přehled informací, jak se po Slovinsku jednotlivými druhy dopravy pohybovat.

Doprava po Slovinsku autem

Slovinsko má poměrně dobrou dálniční síť, díky níž je většina míst zde v blízké dostupnosti dálnice. Silnice ve Slovinsku se rozdělují na dálnice, rychlostní silnice, hlavní silnice a regionální silnice a číslují se. V praxi se však s číslováním silnic ani dálnic (zejména na ukazatelích) nesetkáte. Více o slovinských dálnicích také na naší samostatné stránce o slovinských dálnicích.

Slovinští řidiči nejsou v zásadě nijak agresivnější nebo nebezpečnější než je tomu u nás. Nejsou ale ani nijak ukázněnější. O kultuře řízení ve Slovinsku se proto dá říci, že je obdobná té naší. K vypjatějším situacím může docházet zejména na Přímořské dálnici (Primorska avtocesta) vedoucí od Lublaně do Koperu. Protože dva pruhy dálnice zde dlouhodobě nestačí na objem provozu (tím více v letních měsících) dochází zde často k nepříjemným situacím vlivem spěchajících a agresivních řidičů. Jinak ve Slovinsku neexistují klasické dopravní zácpy a objem dopravy jako ve větších evropských městech.

Největší dopravní zátěž zažívají slovinské silnice tradičně několikrát za sezónu: první víkend při začátku prázdnin, poslední červencový víkend, kdy začínají prázdniny v nejlidnatějších německých spolkových zemích a okolo 15. srpna, kdy začínají kolektivní volna v Itálii (tzv. Ferragosto). Klasickými místy dopravní zácpy je tunel Karavanky, okruh Lublaně, přímořská dálnice směrem do Koperu. Naopak díky vstupu Chorvatska do Schengenu odpadly tradiční a dlouhé kolony na hranicích s Chorvatskem.

Dopravní informace

Aktuální informace o dopravní situaci naleznete na oficiálním webu dopravního centra, kde je i mapa aktuálních omezení a intenzita dopravy. Mimo to ve Slovinsku vysílá i Radio SI, které patří do skupiny státních rádií, nicméně vysílá v angličtině a částečně v němčině a každou čtvrt hodinu poskytuje aktuální dopravní informace v angličtině a němčině.

Zajímavost: Ačkoliv mají všechny dálnice ve Slovinsku i své číselné označení (např. A1), Slovinci dálnice pojmenovávají, a to i v médiích, podle toho, na který směr vedou. Běžně tak např. v rádiu můžete slyšet označení Gorenjska, Štajerska či Primorska avtocesta nebo Vipavska hitra cesta. Podobně tak se ve Slovinsku (případně ani na dálničních infotabulích) nepoužívá kilometrové označení v případě nehody nebo omezení, ale v dopravních informacích se místo označí pouze místními jmény (např. mezi sjezdy či odpočívadly), což může být pro cizince matoucí.

Doprava po Slovinsku vlakem

Ve Slovinsku existuje pouze jeden železniční dopravce, a to Slovenske železnice (Slovinské dráhy). Obecně je úroveň železniční dopravy nižší než u nás. Vozový park sice prochází zásadní proměnou, ale jízdní doba zůstává stále delší než v případě jízdy autem. Současně i ceny jízdenek jsou vyšší, než jsme zvyklí.

Podrobný přehled jízdních řádů a cen je k dispozici na webu Slovinských drah stejně jako nedávno zřízený e-shop.

Doprava po Slovinsku autobusem

Autobusová doprava ve Slovinsku (stejně jako ostatní veřejná doprava) je spíše méně rozšířená. Počítejte, že v porovnání s Českem je i dražší a autobusy nejezdí většinou po dálnici, ale jsou klasickými zastávkovými autobusy. V porovnání s autem je proto doprava autobusem i pomalejší.

Ve Slovinsku funguje několik dopravců podle oblastí. Jednotný vyhledávač spojení, na který jsme zvyklí u nás, ale neexistuje. Dobře pro zjištění spojení s přestupy poslouží například mapová aplikace Google Maps. Pro zjištění jízdního řádu a ceny přímých linek bez přestupů se dá využít i webových stránek lublaňského autobusového nádraží nebo stránek jednotlivých dopravců. Např. pro oblast Kraňska společnost Arriva, pro přímoří a západní stranu Alp společnost Nomago.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.