Do Kamnicko-Savinjských Alp za turistikou, panenskou přírodou a klidem

Solčavská panoramatická cesta, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko

Idylické pohoří u rakouských hranic není tak známé a navštěvované jako Julské Alpy, přitom má co nabídnout. Pokud vyhledáváte klid, nádhernou přírodu a před masami turistů ukryté horské krásy, budete z Kamnicko-Savinjských Alp nadšení. Co vše můžete v tomto klidném koutu slovinských hor podniknout?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Kamnicko-Savinjské Alpy jsou druhým největším pohořím ve Slovinsku. Představují ráj pro milovníky hor a klidu. V rozmanité krajině si můžete dát do těla a zdolat některý z horských vrcholků, procházet se čistou přírodou, ale také tu nasát idylickou atmosféru v malebných zelených údolích střežených horskými štíty, poklidných podhorských vesničkách nebo na pastevecké krajině mezi pasoucími se kravičkami.

Horské treky – náročné terény horských vrcholků

Grintovec, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Cesta od Cojzovy koče na Grintovec. Foto: Veronika Bočánková

Rádi si vyjdete za nádhernými výhledy a máte už zkušenost s náročnější vysokohorskou turistikou? Vydejte se vstříc vrcholkům Kamnicko-Savinjských Alp. Ačkoliv jsou o něco nižší než Julské Alpy, horské treky jsou tu považovány za velmi náročné. Pohoří je poměrně strmé se spoustou lezeckých terénů a ferrat.

Doporučujeme se tak do vyšších poloh vydávat jen pokud patříte mezi zkušené nebo za doprovodu horského vůdce. Vyrazit pak můžete na nejvyšší vrchol – Grintovec  (2558 m. n. m.) nebo na Jezerskou Kočnu (2540 m n. m.).

Nenáročné výšlapy – vzhůru na pohádkovou planinu a za českou stopou

Velika Planina, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Velika Planina patří k největším lákadlům Kamnicko-Savinjských Alp.

Kromě zdolávání horských vrcholků se můžete vydat také do nižších poloh. Zde se ukrývá jedno z největších lákadel Kamnicko-Savinjských Alp – Velika Planina. Kouzelná náhorní plošina je po staletí využívaná pro pastvu a dodnes tu na volně pasoucí se dobytek narazíte.

Užijete si tak procházku mezi tradičními salašemi za zvuku cinkajících zvonečků pasoucích se kraviček. V salaších můžete ochutnat a zakoupit si čerstvé mléčné výrobky – tvaroh, mléko a tradiční sýr trnič. Pokud se vám nechce šlapat, můžete se nechat vyvézt až nahoru lanovkou.

Češka koča, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Česká chata nad Jezerskem v Kamnicko-Savinjských Alpách.

Nenáročný a velmi oblíbený je také výšlap na Češkou koču (českou chatu) – nejstarší turistickou chatu ve Slovinsku, která byla otevřena v roce 1900. Jak název napovídá, postavili ji tu naši krajané, což je ihned patrné díky typickým prvkům české lidové architektury. Chata je snadno dostupná a navštívit ji tak bez obav můžete i s dětmi.

Malebná zelená údolí – klid, oslňující výhledy i vodopády

Logarska dolina, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Pohled na večerní Logarskou dolinu. Zdroj: TIC Solčavsko

Pohoří se vyznačuje velmi rozmanitým reliéfem s typickými ledovcovými a říčními údolími zařezávajícími se do horských masivů. Najdete tu proto několik překrásných údolí, která jsou oázou klidu. Jedním z nejkrásnějších údolí v celém Slovinsku je Logarská dolina. Projděte se tu po naučné stezce a na konci údolí navštivte 90metrový vodopád  Rinka. Další vodopád můžete navštívit v údolí Kamniške Bistrice – snadno dostupný vodopád Orglice.

Solčavská panoramatická cesta, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Farma na Solčavské panoramatické cestě.

Po nejkrásnějších místech Solčavského regionu vás provede Solčavská panoramatická cesta, která je dostupná autem, motorkou, pěšky i na kole. Dlouhá je necelých 40 km a nabízí to nejlepší z přírodního i kulturního dědictví regionu a oslňující výhledy.

Planšarsko jezero, Jezersko, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Planšarské jezero je jedním z nejoblíbenějších míst na vycházky. Foto: Jošt Gantar

V Jezersku – malebné údolní vesničce – na vás čeká nádherná příroda s oblíbeným výletním cílem – Planšarským jezerem, který má tvar srdce. Vesnička je ukázkou harmonického soužití místních s přírodou. Vydejte se v Jezersku také za pramenem léčivé minerální vody nazvaným „jezerska slatina“, který pramení kousek od Ankových vodopádů.

Klidná i divoká Savinja – adrenalin a koupání ve smaragdové řece

Savinja, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Řeka Savinja teče z Kamnicko-Savinjských Alp. Její smaragdové vody jsou splavné od obce Luče. Foto: Jošt Gantar

V Kamnicko-Savinjských Alpách pramenící řeka Savinja nabízí dobrodružství i osvěžení. Je rájem vodních sportů, přitom je daleko méně vyhledávaná než známější Soča. V horní části je řeka divočejší s občasnými peřejemi, můžete tu tak zažít adrenalin na raftu nebo kajaku. Krásná je ale také projížďka na kole podél alpské řeky, kde se v jejích klidných úsecích můžete v parných letních dnech osvěžit.

Kulturní a historické dědictví – středověké městečko či arboretum

Kamnik, Slovinsko
Město Kamnik, v pozadí Kamnicko-Savinjské Alpy.

Za návštěvu stojí městečko Kamnik na samém úpatí pohoří, které patří k nejstarším městům v zemi. Můžete se tu projít zachovalým středověkým centrem s památkami z dob habsburské monarchie, malebnými uličkami a pokochat se krásnými výhledy ze zdejších dvou hradů. Městečko je ideální výchozí bod pro výlety do okolních hor.

Arboretum Volčji Potok, Radomlje, Slovinsko. Foto: Nina Kurnik
V jarních měsících ožívá arboretum Volčji potok výstavou rozkvetlých tulipánů. Foto: Nina Kurnik

Vydejte se jižně od středověkého městečka a navštivte největší a nejnavštěvovanější slovinské arboretum s krásnými zahradami protkanými jezery a potůčky s více než 2500 druhy rostlin. Arboretum Volčji Potok je ráj nejen pro milovníky rostlin, ale i pro děti – mohou řádit na vybaveném hřišti plném atrakcí nebo se podívat na výstavu dinosaurů či velryb v životní velikosti.

Zajímají-li vás bylinky můžete se podívat do Muzea Firšt u Solčavy, kde se kromě místního bylinkářství dozvíte i něco o jeskyni Potočka, ve které je archeologické naleziště z doby ledové. V Jezersku můžete navštívit Jenkova kasárna – etnografické muzeum venkovského života a historie alpinismu nebo partyzánskou nemocnici Krtina.

Ochutnejte tradiční horskou kuchyni – čerstvé produkty a hutné polévky

Žganci, gastronomie, Slovinsko
Žganci jsou pohanková drobenka, která se podává zejména k polévkám. Foto: arhiv Nea Culpa

Po náročné horské túře přijde vhod posilnit se kromě místního piva Laško také typickými slovinskými polévkami – jota (podobná naší zelňačce) nebo ričet (kroupová polévka), které najdete téměř na každé turistické chatě.

Sýr trnič, Velika Planina, Slovinsko
Sýr trnič je nejtradičnějším produktem na Veliké Planině. Přezdívá se mu sýr lásky.

Tradiční stravu pastevců ochutnáte na Velike Planině – v salaších můžete zakousnout domácí chléb s tvarohem, sýr trnič nebo ochutnat tradiční ajdovi žgance. Jedná se o pohankové škubánky se škvarky nebo smaženou cibulkou. Pochoutky tradiční horské  kuchyně můžete ochutnat také na zdejších turistických farmách.

Relax s výhledem na hory – termální lázně s nabídkou sportovního vyžití

Terme Snovik, Kamnik, Slovinsko
Termální lázně Snovik obklopují bujné lesy.

I v horách můžete odpočívat. Kousek na východ od městečka Kamnik leží v obklopení lesů termální lázně Snovik s vlastními vrty minerální vody. V  komplexu Terme Snovik můžete dopřát svému tělu i duši poctivý odpočinek a relax ve vnitřních i venkovních bazénech i ve wellness se saunami. Termály Snovik poskytují ubytování v apartmánech i se stravou. Pohodu v termálech můžete spojit s aktivní dovolenou – v okolí můžete vyrazit na túry nebo si vypůjčit přímo v lázních horské i elektrokolo.

Zážitkové ubytování – stará usedlost, glamping i pastevecké salaše

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Usedlost Šenkova domačija. Zdroj: Šenkova domačija

V Kamnicko-Savinjských Alpách je několik úžasných ubytování, která si zachovávají místní ráz a jsou samy o sobě nezapomenutelným zážitkem. Na ten se můžete těšit třeba na turistických farmách Lenar a Šenkova domačija – staré usedlosti a kulturní památce v Jezersku, která je vyhlášená pro své kulinářské umění. O pobyty na těchto farmách je veliký zájem, rezervovat ubytování je proto nutné s dostatečným předstihem.

Chaty Velika Planina, Stahovica, Slovinsko
Chata Ojstrica na Velike Planině s vlastní terasou i finskou saunou.

Ubytovat se můžete také přímo na Velike Planině – v tradičních chatách, které jsou po planině různě rozmístěné a nabízí soukromí, nádherné výhledy a plný komfort.

Za luxusem se vydejte do butikových hotelů – třeba do luxusní Vily Planinka nebo rodinného hotelu Plesnik. Spojení komfortu a kontaktu s přírodou pak nabízí glampingové ubytování Slovenia Eco Resort pod Velikou Planinou.

Slovenia Eco Resort, Kamnik, Slovinsko
Glampingové ubytování Slovenia Eco Resort pod Velikou Planinou

V Kamnicko-Savinsjkých Alpách srdce zaplesá nejen milovníkům vysokohorských túr, ale také idylických údolí a pastvin v podhůří, kde čas plyne tak nějak pomaleji. Objevte méně známý kout slovinských Alp a vychutnejte si v klidu zdejší přírodní krásy i kulturní dědictví.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.