Dálnice Slovinsko

Téměř všechny plánované dálnice Slovinsko dokončilo teprve před nedávnem. Výsledkem je kvalitní a vzhledem k velikosti země i hustá dálniční síť. Dálnice ve Slovinsku jsou zpoplatněny a pro osobní vozidla platí povinnost zakoupit si dálniční známku, která je nově pouze v elektronické podobě.

Dálnice Slovinsko

Síť slovinských dálnic měří přes 600 km (pro srovnání: česká dálniční síť měří necelých 1.300 km, nicméně Česko je oproti Slovinsku téměř 4x větší). Kromě dálnic (avtocesta) zahrnuje slovinská dálniční síť i rychlostní silnice (hitra cesta), kde je maximální povolená rychlost jen 110 km/h oproti dálničním 130 km/h. Více o dopravních předpisech také na naší samostatné stránce Dopravní předpisy ve Slovinsku.

Zajímavost: Ačkoliv mají všechny dálnice ve Slovinsku i své číselné označení (např. A1), Slovinci dálnice pojmenovávají, a to i v médiích, podle toho, na který směr vedou. Běžně tak např. v rádiu můžete slyšet označení Gorenjska, Štajerska či Primorska avtocesta nebo Vipavska hitra cesta.

Dálniční poplatky

Všechny slovinské dálnice jsou od samotných hranic zpoplatněny. Jedinou výjimkou je kratičký úsek mezi Izolou a Koperem u moře, neboť mezi těmito městy není jiné vhodné spojení.

Pro osobní vozidla platí povinnost zakoupit si dálniční známku. Ta se nově od roku 2022 prodává online a není tedy již třeba shánět klasickou papírovou známku. Základní týdenní známka stojí 16 €. Jízda bez dálniční známky se trestá pokutou od 300 € do 800 € a kontroly jsou časté.

Přehled dálničních známek a jejich ceny naleznete na naší zvláštní stránce Slovinská dálniční známka.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.