Dálnice Slovinsko

Všechny plánované dálnice Slovinsko dokončilo teprve před nedávnem. Výsledkem je kvalitní a vzhledem k velikosti země i hustá dálniční síť. Dálnice ve Slovinsku jsou zpoplatněny a pro osobní vozidla platí povinnost zakoupit si papírovou dálniční známku.

Dálnice Slovinsko

Síť slovinských dálnic měří přes 600 km (pro srovnání: česká dálniční síť měří necelých 1.300 km, nicméně Česko je oproti Slovinsku téměř 4x větší). Kromě dálnic (avtocesta) zahrnuje slovinská dálniční síť i rychlostní silnice (hitra cesta), kde je maximální povolená rychlost jen 110 km/h oproti dálničním 130 km/h. Více o dopravních předpisech také na naší samostatné stránce Dopravní předpisy ve Slovinsku.

Zajímavost: Ačkoliv mají všechny dálnice ve Slovinsku i své číselné označení (např. A1), Slovinci dálnice pojmenovávají, a to i v médiích, podle toho, na který směr vedou. Běžně tak např. v rádiu můžete slyšet označení Gorenjska, Štajerska či Primorska avtocesta nebo Vipavska hitra cesta.

Dálniční poplatky

Všechny slovinské dálnice jsou od samotných hranic zpoplatněny. Jedinou výjimkou je kratičký úsek mezi Izolou a Koperem u moře, neboť mezi těmito městy není jiné vhodné spojení.

Pro osobní vozidla platí povinnost zakoupit si dálniční známku, a to hned po vstupu do země. Jízda bez dálniční známky se trestá pokutou od 300 € do 800 € a kontroly jsou časté.

Přehled dálničních známek a jejich ceny naleznete na naší zvláštní stránce Slovinská dálniční známka.

Ubytování ve Slovinsku

83 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.