Co dělat u slovinského moře – romantické pláže, stará městečka i přírodní rezervace

Old Town Rooms, Piran, Slovinsko

Ačkoliv má Slovinsko jen malý kousek moře, na jeho pobřeží je toho k vidění mnoho. Užijete si tu krásné přírodní pláže, pravou atmosféru mediteránských městeček i unikátní cyklostezku. Ke slovinskému pobřeží se zkrátka stojí za to vydat. Co doporučujeme u slovinského moře podniknout?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Slovinské pobřeží vtěsnané mezi Itálií a Chorvatskem má méně než 50 kilometrů, ale to mu neubírá na kráse ani nabídce zajímavých míst. Všechna místa od sebe alespoň nejsou daleko a někdy dokonce můžete přecházet mezi jednotlivými letovisky pěšky. Pobřeží je také skvělé na objevování v sedle kola – podél celého pobřeží vede nádherná cyklostezka Parenzana.

Na kousku slovinského moře tak můžete nejen lebedit na pláži a koupat se v moři. Najdete tu také malebná mediteránská městečka s pestrou historií a kamennými uličkami, ale také přírodní rezervace nebo třeba nejsevernější solná pole ve Středomoří či originální cyklostezku.

Poznejte přímořská městečka – za historií, plážemi i krásnými výhledy

Piran, Slovinsko
V Piranu se z městských hradeb můžete kochat krásnými výhledy na staré město.

Přímořská městečka mají neuvěřitelně kouzelnou atmosféru a jejich návštěvu byste neměli vynechat. Můžou za ni zachovalá historická jádra a italský vliv. Část městeček totiž byla po dlouhou dobu součástí Benátské republiky. Významný benátský vliv je znát v městečku Piran, který je perlou slovinského pobřeží a je přezdíván slovinské Benátky.

Leží na útlém poloostrově s překrásným historickým jádrem a autentickými stísněnými uličkami. Procházku v jejich útrobách si nesmíte nechat ujít – v parní letní den nabízí vytoužený chládek a lákají k objevování jejich romantických zákoutí. Vystoupejte na staré hradby a vychutnejte si výhled na malebné centrum, promenádu i malý mys.

Izola, Slovinsko
Město Izola plné zeleně má nádech Itálie.

Vyhledáváte-li klid, navštivte Izolubývalé rybářské městečko a oblíbené letovisko Slovinců je plné stromů a květin, které poskytují úlevný stín v parných dnech. Vyznačuje se také krásnými plážemi, kterých tu na pěti kilometrech najdete hned osm.

Portorož, Slovinsko
Portorož, nejluxusnější slovinské přímořské letovisko

Naopak nejrušnějším slovinským letoviskem je Portorož s živou promenádou se spoustou barů, kavárniček a restaurací s živou hudbou. Také tu najdete písečnou pláž s dlouhými moly a unikátní mořské lázně. Doporučujeme podniknout procházku po pobřežní promenádě spojující Portorož se sousedním Piranem.

Koper, Slovinsko
Koper je největší slovinský přístav s dochovaných historických jádrem.

Za největším slovinským přístavem se vydejte do Koperu, který má krásné historické centrum s typickou architekturou. Můžete tu brouzdat kamennými uličkami, vystoupat na vyhlídkovou věž a pozorovat zdejší dění z roztomilých kavárniček. Kromě toho je tu také příjemná pláž. 

Užijte si pohodu na pláži – relax ve stínu borovic i s kulisou památek

Pláž Bele skale, Izola, Slovinsko
Poblíž Izoly najdete krásnou přírodní pláž Bele skale. Foto: Jaka Ivančič

Slovinské pobřeží je poměrně členité a najdete tu krásné útesy, pod kterými se skrývají přírodní pláže. V letoviscích bývá vstup do moře z pozvolných oblázkových pláží nebo po schůdkách a žebřících. V nejluxusnějším slovinském letovisku Portorož najdete také písečnou pláž. Nádhernou přírodní oblázkovou pláží je Měsíční záliv, který najdete pod nejvyšším útesem na Jadranu v přírodní rezervaci Strunjan u stejnojmenného městečka.

Simonov zaliv, Izola, Slovinsko. Foto: Hoteli Bernardin
Pláž Simonov zaliv s barem a restaurací

Krásné plážeIzola – jedna z nejoblíbenějších je pláž resortu San Simon s bohatým vyžitím pro děti i dospělé. Milovníci potápění tu mohou pod vodou vidět pozůstatky antického kamenného mola. Velmi oblíbená je i izolská městská pláž u majáku (Svetilnik). Hledáte-li větší klid, vyzkoušejte přírodní pláž Bele Skale, která je vyhledávána milovníky přírody, ale i nudisty.

Odpočiňte si v zeleni – přírodní rezervace slovinského pobřeží

Národní rezervace Strunjan, Slovinsko
Přírodní rezervací Strunjan vede naučná stezka s informacemi a mistní fauně a flóře.

Máte-li rádi přírodu a zvířata, pak je pro vás ideálním místem, kam na slovinském pobřeží vyrazit na výlet, Škocjanská zátoka. Tento největší poloslaný mokřad je domovem pro nespočet rostlinných i živočišných druhů. Z dřevěné věže můžete pozorovat ptáky, ale i motýly a koně.

Škocjanski zatok, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Z dřevěné věže můžete ve skrytu pozorovat faunu rezervace Škocjanski zatok. Foto: Jošt Gantar

Krásné výhledy a odpočinek v náruči přírody nabízí také přírodní rezervace Strunjan, která se pyšní nejvyšším útesem na Jadranu. Procházka ve stínu borovic vede po Bílém útesu, odkud jsou krásné výhledy na Piran, Izolu i pláž Měsíční záliv. Najdete tu nejvyšší útes na Jadranu. Navštívit tu můžete také dosud fungující solné doly, které získávají sůl 700 let starým způsobem.

Projeďte se na kole – podél pobřeží i po trase bývalé železnice

Tunel Valeta, Portorož, Slovinsko. Foto: Jaka Jeraša
Tunel Valeta je součástí cyklostezky Parenzana, která vede po trase bývalé železnice. | Foto: Jaka Jeraša, slovenia.info

Nebaví vás ležet na pláži, nebo už jste si koupání užili dost? Půjčte si kolo a vyrazte na cyklovýlet – i v létě tu bývá na kolo příjemně. Zajímavá je cyklostezka Parenzana vedoucí po trase bývalé železniční tratě, která spojovala italský Terst s městečkem Poreč v Chorvatsku. V její slovinské části vás trasa provede pobřežím i vnitrozemím – krásnou přímořskou krajinou, malebnými vesničkami a dokonce i tunely.

Piran–Portorož, Slovinsko
Promenáda mezi Piranem a Portoroží nabízí pohledy na moře i lavičky ve stínu borovic.

Na kole se můžete projet i podél pobřežní promenády, která spojuje Piran s Portoroží.

Poznejte, jak se vyrábí sůl

Sečoveljske soline, Slovinsko. Foto: Julia Wesely
Solná pole s mnoha staletí trvající nepřetržitou těžbou mořské soli a přírodní park. Foto: Julia Wesely

Zajímavým výletem jsou solné doly Sečoveljské soline, které jsou největší ve Slovinsku. Vyrábí se zde slavná Piranská sůl. V současnosti se těží jen na části salin a zbylé území je přírodní rezervací, kde můžete vidět nespočet druhů ptáků a slanomilných rostlin. Kromě jejich pozorování, procházky po informačních stezkách a návštěvy muzea, si můžete v místním obchůdku koupit pěkné povětšinou slané suvenýry.

Délkou skromné slovinské pobřeží má co nabídnout. Strávit tu u moře můžete plnohodnotnou několikadenní dovolenou plnou zajímavých výletů, nebo se tu zastavit jen na pár dní a zpestřit si tak třeba dovolenou ve slovinských horách, odkud jste u moře doslova za pár hodin.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.