Koncem srpna jsme se vydali na pětidenní návštěvu Slovinska, při které jsme zkombinovali aktivnější pobyt v horách s odpočinkem u pobřeží. Co jsme během naší dovolené navštívili?
Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️
S výběrem vám pomůžeme!
Pokud stejně jako my nedáte dopustit na dovolenou, při které stihnete navštívit hory a zároveň moře, možná vám bude náš cestopis inspirací. První část dovolené jsme se rozhodli strávit u jezera Bohinj v krásném novém Penzionu Lajnar, který leží v horách nad Bohinjským jezerem. Právě tohle největší přírodní jezero spolu se svým malebným okolím nabízí pestré vyžití v podobě výletů do hor a za přírodními krásami.
Bohinjské jezero – útulné ubytování v horách a projížďka lodí
Hned při příjezdu k penzionu Lajnar nás okouzlil klid a nádherná okolní příroda. Penzion leží v nadmořské výšce 1300 metrů na Soriške Planině, asi 25 minut jízdy autem od Bohinjského jezera. K dispozici je tu desítka moderně zařízených dvoulůžkových pokojů a větších rodinných pokojů s vlastní kuchyní s jídelním koutem. Jedná se o menší penzion, který je ideální jak pro milovníky klidu a bujných lesů, kterými vedou turistické stezky. Penzion je postavený celý ze dřeva a dalších přírodních materiálů, které navozují příjemnou atmosféru a je tak v souladu s okolním prostředím.
Druhý den naše první kroky vedly do restaurace, kde se podávala snídaně, která je v ceně pobytu. Čekal na nás výběr z bohatého bufetu, kde nechyběla vajíčka, uzeniny, sýry, různé pomazánky, ale také několik sladkých možností v čele s křupavými waflemi, croissanty, ovocem a různými místními dezerty.
První den naše plány bohužel přerušilo deštivé počasí a dopoledne jsme trávili na apartmánu. Odpoledne jsme však oblékli pláštěnky a autem se vydali do vesničky Ribčev Laz. Prošli jsme se kolem jezera a prohlédli si známý farní kostel sv. Jana Křtitele s malovanou fasádou a freskami. Třešničkou propršeného dne však byla projížďka lodí po jezeře Bohinj.
Po jezeře jezdí pouze dvě elektrické lodě – Zlatorog a Triglavska roža, v níž jsme pluli my. Jedná se o kompletně zrekonstruovanou loď původně z německého Königsee. Při panoramatické plavbě se kromě krásných výhledů na jezero a okolní hory dozvíte z úst průvodkyně spoustu zajímavostí – o historii jezera i samotné lodi, nebo o okolních vesnicích.
Jedna cesta trvá asi 25 minut. Můžete si koupit jednosměrnou jízdenku a projít se zpět po jednom z břehů jezera, nebo rovnou zpáteční. Loď vás zaveze do kempu Ukanc i zpět do vesničky Ribčev Laz. Kvůli dešti jsme zvolili druhou možnost, zpáteční jízdenka nás stála 14 EUR na dospělého.
Po výletu nám řádně vyhládlo a jelikož má penzion Lajnar vlastní restauraci a již první den jsme cítili vůni linoucí se z tamní kuchyně, bylo vymalováno. V restauraci připravují tradiční slovinskou kuchyni v moderním provedení. Vyzkoušeli jsme tak rajčatovou polévku, salát s grilovaným sýrem a domácí bramborové noky s uzeným pstruhem a špenátem a vše bylo vynikající.
Dolina Triglavský jezer – túra plná nádherných výhledů a čisté přírody
Další den se nám již vyčasilo, což jsme ocenili, jelikož jsme měli v plánu celodenní túru Údolím Triglavských jezer, která patří k těm nejkrásnějším v Triglavském národním parku. Trasu jsme zahájili na planině Blato, kam vás z okolních vesniček také zaveze bezplatný autobus. Počasí bylo ideální na túru, lidí bylo tak akorát a tak jsme si mohli užívat pověstné výhledy na překrásná jezera, travnaté pastviny a vrcholky okolních hor.
Největší zajímavostí na trase pro nás bylo Dvojité jezero, které je zvláštním příkladem propojených jezer ledovcového původu. Krásně čistá voda sice láká k vykoupání, to je však vzhledem k vzácnosti zdejšího ekosystému přísně zakázáno. V blízkosti jezer se nachází horská chata Koča pri Triglavskih jezerih s nabídkou občerstvení i úkrytu v případě nepříznivého počasí. Ochutnat tu můžete různé slovinské speciality včetně vydatných polévek či sladkého borůvkového závinu, kterým jsme si sami zpříjemnili čekání při menším deštíku.
Posledním cílem byla planina Viševnik s pastýřskými chýšemi, kde si také můžete zakoupit drobné občerstvení. Odtud jsme pak již poměrně strmou cestou sešli zpět přes Planinu pri Jezeru až k Planině Blato, odkud jsme dopoledne vyráželi.
Na skok v údolí Soči – procházka dechberoucí soutěskou
V pátek jsme již plánovali odpočívat, pouze přejet k moři a zde na tuto činnost plynule navázat. Ráno jsme však byli svěží a připraveni na další výlet po cestě k moři. Jelikož Penzion Lajnar leží u místní cesty spojující Bohinj s údolím řeky Soči, rozhodli jsme se pro výlet do tohoto krásného údolí. Nejprve jsme se zastavili v malém městečku Most na Soči, kde se nachází překrásné uměle vytvořené jezero, respektive přehrada postavená pro účely vodní elektrárny s charakteristickou smaragdovou barvou. Na náměstí jsme si v místní kavárničce dali kávu a vydali se dál.
Naším hlavním cílem totiž byla soutěska Tolminska korita. Hned na začátku trasy nás tahle přírodní zajímavost okouzlila – jedná se o nejnižší místo Triglavského národního parku, kde se říčka Tolminka prodírá skalními masivy a návštěvníkům učarovává svou krásnou barvou.
Soutěskami vede turistická cesta, na níž jsme pozorovali fascinující přírodní úkazy a hru barev, kde bílé vápencové stěny kontrastují s tyrkysovou vodou. Celá stezka je dobře udržovaná, jsou tu zpevněné cesty, chodníčky, můstky a kamenné schody.
Pobřeží – slovinské Benátky, přírodní rezervace a romantické západy slunce
Navečer jsme se již přesunuli do městečka Piran, které nás uvítalo pověstnou mediteránskou atmosférou, živou nábřežní promenádou a nádherným západem slunce. Romantickou podívanou jsme sledovali u piranského mysu Madona, nazývaného také Punta, kde se pod mořskou hladinou ukrývá obrovské přírodní bohatství, proto zde často spatříte skupinky potápěčů. Zajímavostí je také zdejší socha mořské panny.
Následující den jsme se po snídani v jedné z příjemných kavárniček, jimiž je poseta pobřežní promenáda, vydali na procházku podél pobřeží do Portorože. I přes velké horko byla cesta příjemná díky stínu, který poskytují stromy lemující stezku. V půli cesty jsme neodolali osvěžení v moři, které nás vábilo svou průzračnou vodou. Jako na většině slovinského pobřeží i v této oblasti jsou pláže převážně betonové a vstup do vody je po žebřících nebo schůdkách.
Oproti Piranu je Portorož o poznání živější a rušnější. Najdete tu spoustu obchůdků se suvenýry a dalším zbožím, kavárny, bary a restaurace s výhledy na moře. Po návratu pobřežní promenádou zpátky do Piranu jsme se vydali na další procházku, tentokrát samotným městem. Toulali jsme se úzkými kamennými uličkami, dali si zmrzlinu na Prešernově nábřeží a obdivovali nádhernou benátskou architekturu.
Večer jsme si vyšlápli za tím nejkrásnějším výhledem, odkud máte celé město jako na dlani – na zachovalé městské hradby. Pohled z městského opevnění na Piran při západu slunce je nezapomenutelným zážitkem.
Poslední den jsme ještě navštívili přírodní rezervaci Strunjan. Najdete tu nejvyšší útes na Jaderském pobřeží, který je navíc flyšového původu. Jedná se o krátkou a nenáročnou procházku okolo největší přírodní památky na slovinském pobřeží. Pod 80 metrů vysokým útesem se navíc nachází krásná přírodní pláž Měsíční záliv.
Slovinsko je zkrátka skvělou volbou, pokud máte rádi kombinaci pobytu v horách a u moře. Během pár dní jsme v klidu stihli obojí a užili si naprosto parádní dovolenou.
S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Přidat komentář