Cesta míru (Pot miru)

Cesta propojující památky 1. světové války v údolí Soči. Infocentrum Cesty míru sídlí v Kobaridu a poskytuje mapy tras, informace o zastaveních i průvodcovství.

Cesta míru, Kolovrat, Slovinsko

Údolí řeky Soči bylo za první světové války dějištěm velkých bojů. Mezi lety 1915 a 1917 tudy vedla Sočská fronta a odehrálo se zde jedenáct bitev mezi rakousko-uherskou a italskou armádou. Známým účastníkem bitev byl také spisovatel Ernest Hemingway, boje na Soči se objevily v jeho románu Sbohem, armádo. Na Sočské frontě bojovalo i mnoho českých vojáků.

V údolí Soči dodnes narazíte na památky z první světové války. Nejznámějšími a nejrozsáhlejšími jsou pevnost Kluže, italská kostnice v Kobaridu nebo kostel sv. Ducha Javorca. V údolí najdete také několik hřbitovů. Rozsáhlé zákopy jsou dochované na vrchu Kolovrat, význačném strategickém místě, odkud je za dobré viditelnosti vidět Jaderské moře.

Iniciativa Cesta míru (Pot miru) se stará o dědictví první světové války, udržuje místa s ní spojená, udržuje turistické trasy a informuje o historii míst i lidských příběhů. Cílem iniciativy je připomínat mír, který se podařilo v Evropě nastolit a jak si ho musíme vážit.

Cesta míru propojuje místa spojená s boji na Sočské frontě. Jednotlivá zastavení lze projít pěšky v rámci horských túr, na některá místa lze dojet autem. Zastávky cesty míru najdete od Julských Alp až po Jadran, na slovinské i italské straně hranice.

Informační centrum Pot miru

Infocentrum Cesty míru najdete v centru městečka Kobarid. Získáte zde mapu trasy a míst, brožurky o historii, průvodce i různé suvenýry. Objednat si zde můžete také výlet s průvodcem.

Hned vedle infocentra stojí Muzeum 1. světové války, které je považováno za jedno z nejlepších muzejí v Evropě. Stojí proto za návštěvu jako historický základ před objevováním míst na Cestě míru.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.