Česká chata

Nejkrásnější a také nejstarší horská chata ve Slovinsku, kterou zde postavili v roce 1900 Češi

Česká chata, slovinsky Češka koča na Spodnjih Ravneh, je horská chata nad Jezerskem v Kamnicko-Savinjských Alpách ve výšce 1543 m. n. m. Jedná se o vůbec nejstarší horskou chatu ve Slovinsku – byla postavena roku 1900, a to navíc Čechy.

Proč Českou chatu postavili právě Češi? Slovinsko i České země byly tenkrát součástí jednoho státu – Habsburské monarchie. Slované se vzájemně podporovali a mezi Slovinci a Čechy existovalo silné pouto. Proto vznikl Český odbor Slovinského planinského družstva, Češi se snažili pomoci Slovincům v péči o jejich hory a zamilovali si je. Hlavní působiště Čechů bylo právě v Jezersku, kde vybudovali řadu horských tras a kilometry turistického značení.

Historie České chaty

V roce 1899 začali Češi budovat horskou chatu na Spodnjih Ravneh. Jako stavební materiál použili hlavně modříny, které pokáceli v bezprostřední blízkosti chaty. Architektonický návrh byl inspirován českou lidovou architekturou. Typická je mimo jiné šindelová střecha. Chata byla postavena velmi rychle, otevřena byla už rok po začátku stavby, roku 1900. Češi měli poté chatu ve vlastní správě.

Po první světové válce a vzniku nových států se na společné slovanské snahy zapomnělo. Chata přešla do slovinské správy, která ji musela s vypětím sil po válečných letech opravit. Slovinci však svědomitě přijali své dědictví a díky jejich péči se chata v nezměněné podobě zachovala dodnes, za což vděčí zejména jezerské rodině Karničarů, která se o Českou koču stará už od 20. let 20. století.

Jak se dostat k České chatě

Chata je dnes poměrně snadno dostupná z údolí Ravenska kočna. Výstup trvá přibližně 1,5 hodiny. První část cesty je poměrně dost strmá, dále pokračuje mírnějším sklonem. Ke konci je několik náročnějších úseků zajištěných řetězy a žebříky. Zvládají je ale i zdatnější děti. V chatě se můžete občerstvit vynikajícím sladkým bylinným čajem, který vám dočerpá energii po výstupu. Výborné jsou místní tzv. enolončnice – husté a vydatné polévky. V chatě se můžete ubytovat a ti zdatnější mohou druhý den pokračovat dále na vrcholy Kamnicko-Savinjských Alp.

Pro náročnější je tu i možnost vyléz ferratou. Hned v údolí Ravenska kočna sledujte ukazatele k ferratě. Vede po trase nákladní lanovky. Délka ferraty je 320 metrů, výškový rozdíl 300 metrů. Výstup trvá přibližně 90 minut, cesta zpět po turistické stezce 60 minut.

Česká chata stojí v Kamnicko-Savinjských Alpách, nad obcí Jezersko, kterou najdete těsně u rakouských hranic. Více tipů, co v této oblasti objevovat, najdete v našem průvodci po Jezersku.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Otevírací doba

červenec–záříkaždý den
květen, červenvíkendy
říjen–dubenzavřeno

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

  1. Petr B

    Českou chatu kolem roku 1900 pomáhal stavět jako mladík pozdější prezident Emil Hácha. V knize Jihočech Emil Hácha 1942 je na straně 183 fotografie chaty po dokonceni i ze stavby s popisem nekterych ucastniku.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.