Celje

Město Celjských hrabat se zříceninou největší slovinské pevnosti

Celje je třetí největší slovinské město rozprostírající se ve východní části země podél řeky Savinja. Celje se jako jedno z nejstarších měst ve Slovinsku může pochlubit bohatou historií, množstvím dochovaných architektonických památek i významným kulturním zázemím, které nabízí několik muzeí a galerií, stejně tak jako bohatou zelení v podobě městského lesíku.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Celje je třetí největší slovinské město ležící na soutoku řek Savinja a Voglajna v Dolním Štýrsku. Město je správním centrem regionu Dolní Štýrsko a nachází se na půli cesty mezi Lublaní a Mariborem – kolem Celje vede významná dálnice spojující tato dvě velká slovinská města. Oblast byla původně osídlena Kelty a později zde Římané založili osadu Claudia Celeia, které se díky impozantním chrámům a lázním přezdívalo druhá Trója. Sláva města pohasla v 5. století, kdy jej Hunové srovnali se zemí.

Celje, Slovinsko. Foto: Andrej Tarfila
Pohled na majestátní Starý hrad od řeky Savinja. Foto: Andrej Tarfila

Druhý rozmach zaznamenalo město v 15. století za Hraběte Hermana II. z rodu Celjských hrabat, kteří patřili k nejmocnějším vládnoucím rodům v Evropě. Později se dostalo město Celje do rukou Habsburků a o dvě století později bylo město i přes vybudované ochranné hradby dobyto Turky. V polovině 19. století zde stavil první vlak na trase Vídeň–Terst. V současnosti je možné projet se po historické železniční trati, a to od konce dubna až do září po původní trase Celje–Podčetrtek.

Od konce 19. století se v Celji usazovalo početné německé obyvatelstvo, což ve 20. století vyvrcholilo nacistickou okupací, která přinesla řadu obětí, z nichž velká část si prošla mučením ve vězení Stari pisker. Po druhé světové válce se město Celje stalo pulzujícím průmyslovým a obchodním centrem, které ještě nedávno patřilo k nejrychleji se rozvíjejícím městům ve Slovinsku.

Celje je rájem pro milovníky muzeí a uměleckých galerií. K těm nejzajímavějším rozhodně patří Regionální muzeum a Galerie současného umění.

1. Glavni trg  – historické centrum mezi hradem a železnicí

Glavni trg, Celje, Slovinsko
Hlavní náměstí neboli Glavni trg s mariánským sloupem v centru starého města je lemováno měšťanskými domy.

Největšími náměstí v Celji jsou Glavni trg a Krekov trg, které se nacházejí ve středověkém centru města mezi Dolním hradem a železniční tratí. Hlavnímu náměstí (Glavni trg) dominuje od roku 1776 mariánský sloup. Plochu lemují měšťanské domy s barokními fasádami, ve kterých dnes najdete menší obchůdky a kavárničky, kde můžete relaxovat a pozorovat každodenní život ve městě.

2. Vodnikova ulice – dílo Josipa Plečnika a celjské divadlo

Vodnikova ulice je známá díky budově lidové spořitelny a záložny, dnes banka Celje, kterou navrhnul Josip Plečnik v roce 1929. Odtud se vydáte severovýchodně a dojdete ke kostelu sv. Maxmiliána. Ten tu byl postaven na počest celjského biskupa, který tu měl být v roce 284 umučen. Na konci ulice najdete středověkou věž, která je součástí budovy celjského divadla z roku 1885.

3. Hrad Celje – největší gotická pevnost ve Slovinsku

Hrad Celje, Slovinsko
Hrad Celje je největší slovinská pevnost dříve sloužící jako sídlo šlechty.

Dominantou města Celje je bezesporu hrad vyjímající se na vrcholku nad městem ve výšce 400 metrů známý také pod názvem Starý hrad. Nejstarší část hradu vznikla ve 13. století, kdy ji založil rod Vovberků (Heunburg). Do 15. století se jednalo o sídlo šlechty a významné strategické místo. Jednalo se také o sídlo hrabat z Celje. S postupnou ztrátou jeho strategického významu začal hrad chátrat a stal se zdrojem stavebního materiálu pro výstavbu nového zámku Novo Celje.

V současnosti se jedná o významnou historickou památku s úchvatnými romantickými výhledy na město a okolní údolí Dolní Savinje, především pak z Frederikovy věže. V areálu Starého hradu návštěvníci najdou také moderní turistické infocentrum, které zde bylo vybudováno spolu s kavárnou Veronika během poslední renovace. Na konci srpna se zde konají tradiční středověké slavnosti.

4. Náměstí Celjských knížat – knížecí dvůr a radnice s českou stopou

Celje, Slovinsko. Foto: Andrej Tarfila
Náměstí Celjských knížat s budovou Narodni dom, kde v současnosti sídlí městský úřad. Foto: Andrej Tarfila

Náměstí Celjských knížat zdobí původně novorenesanční dům z roku 1895. Jedná se o budovu Narodni dom, ve které dnes sídlí městský úřad. Významná stavba sloužila jako centrum slovinského kulturního života a byla postavena podle návrhu českého architekta Jana Vladimíra Vráského. Kromě toho zde sídlí také Muzeum nedávné historie.

Dalším významným místem je Knížecí dvůr neboli Knežnji dvorec, který leží na jžním konci náměstí Celjských knížat. Jedná se o středověké sídlo, které sloužilo jako rezidence hrabat a knížat. Za vlády Marie Terezie se proměnilo v kasárny.

5. Minoritský klášter – řád žebravých mnichů i bývalé vězení

Nedaleko náměstí Celjských knížat leží bývalý minoritský klášter založený již ve 13. století. Svůj život zde strávilo až na 1800 mnichů žebravého řádu menších bratří. K rozpuštění řádu došlo za vlády císaře Františka I. v roce 1808, který jej nechal přestavět na nápravné zařízení, kde později sídlilo nechvalně proslulé vězení Stari pisker, ve kterém přišlo o život několik stovek civilistů během druhé světové války. Ke klášteru přidružený kostel Panny Marie pochází ze 14. století a obdivovat v něm můžete významnou fresku Nanebevzetí Panny Marie z roku 1813 nad hlavním oltářem.

6. Celjski dom – neogotická stavba vídeňského architekta

Celjski dom, Celje, Slovinsko. Foto: Andrej Tarfila
Neogotický Celjski dom je významné kulturní centrum. Foto: Andrej Tarfila

Budova, tehdy pojmenovaná Německý dům, byla postavená podle návrhu vídeňského architekta Petra Paula Branga v roce 1906. Dům měl sloužit jako hlavní centrum pro rostoucí německou menšinu a jako protiváha Národnímu domu, který sloužil jako kulturní centrum pro Slovince. Po první světové válce byla budova přejmenována na Celjský dům. Během nacistické okupace byla znovu obnovena její původní funkce, nicméně po válce došlo opět k přejmenování na Celjski dom a od té doby funguje jako místo konání nejrůznějších kulturních akcí.

7. Kostel sv. Daniela – stavba ze 14. století s půvabnými freskami

Na Slomškově trgu, který se nachází nedaleko Hlavního náměstí, stojí kostel sv. Daniela, který pochází ze 14. století. Církevní stavba byla postavena jako trojlodní bazilika, ke které časem přibyla gotická křížová klenba, zvonice a kněžiště. Současnou podobu získala od poloviny 16. století. Kapli Bolestné Matky Boží zdobí nádherné cenné fresky a vnější zdi vytesané středověké a renesanční náhrobní desky. Kaple Celjských ze 14. století vyniká efektními vitrážemi.

8. Starý zámek – nejkrásnější renesanční budova s působivými freskami

Renesanční budova z přelomu 16. a 17. století vévodí náměstí Muzejski trg podél jižní strany městských hradeb. Starý zámek byl posledním sídlem Celjských. Interiér zdobí renesanční dřevěné stropy a především dílo vrcholné renesance, kterým je Celjský strop s iluzionistickou malbou, která byla zrestaurována v 30. letech minulého století.

Dnes je tato budova sídlem Regionálního muzea s významnými archeologickými a etnologickými sbírkami mapující historii Celje již od období, kdy si zde svoji osadu založili Keltové až po období vlády Celjských hrabat. Za budouvou se nachází lapidárium, kde je možné si prohlédnout pozůstatky římského impéria.

9. Expozice Celeia – město pod městem

Celje, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Pod městem Celje je uchována unikátní římská silnice. Foto: Jošt Gantar

Starověká archeologická expozice Regionálního muzea Celje s pozůstatky vzkvétajícího Římského impéria svědčí o bohaté historii města. Název expozice Celeia odkazuje k osadě Claudia Celeia, kterou zde dříve založili Římané. Toto svědectví největšího rozmachu města Celje vás zve k procházce kolem starověkých římských zdí i zbytků silnice, kde jsou dosud vidět stopy kol. Unikátní výstavu najdete v podzemních prostorách Knížecího paláce.

10. Městský les – zelená oáza za humny městského ruchu

Městský les, Celje, Slovinsko. Foto: Jure Kravanja, Arhiv Mestna občina Celje
Městský les a největší domek na stromě kousek od ruchu města. Foto: Jure Kravanja, Arhiv Mestna občina Celje

Město Celje se může pochlubit rozsáhlým 94 hektarovým městským lesíkem, který láká sportovce a milovníky pěší turistiky. Mohou se těšit na celkem 14 km udržovaných tras. Městský les se rozprostírá na jižní straně města nedaleko od svahů vrchů Anski vrh a Miklavški hrib. Najdete tu také jednu zajímavost – největší slovinský domek na stromě.

Tipy na výlet – zajímavá místa v okolí

  • Šmartinsko jezero – malebné jezero s 12km pobřežím vybízejícím k rybaření, koupání či procházkám
  • Laško – 20 minut vzdálené lázeňské městečko s termálními prameny
  • Žalec – město na západ od Celje s proslulou pivní fontánou
  • Podčetrtek – město s lázněmi Olimia, pohádkovou vesničkou a golfovým hřištěm
  • Rogla a Pohorje – v zimě lyžařský areál, v létě oblíbená destinace pro vysokohorskou turistiku

Navštívili jste již historické městečko Celje a chtěli byste s ostatními sdílet tipy na další zajímavá místa? Nebo se na návštěvu teprve chystáte a rádi byste se zeptali na něco, co se do článku nevešlo? Neváhejte a napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.