Bovec

Město adrenalinu v kouzelném údolí Julských Alp

Bovec je malé městečko v údolí Soči. Nachází se v Julských Alpách na západě Slovinska, asi 20 km od italských hranic. Jezdí se sem hlavně za adrenalinem a sportem, ale je to i skvělý výchozí bod na pěší túry. V zimě tu funguje lyžařské středisko Kanin.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Bovec ožívá hlavně v létě, kdy je plný adrenalinuchtivých nadšenců. Pořádají se tam různé festivaly živé hudby a v září tu startuje Bovecký maraton. Pro trochu klidu můžete vyrazit na jeden z okolních kopců, odkud budete mít výhled na celé údolí Soči.

Bovec, Julské Alpy, Slovinsko
Náměstí v Bovci nabízí mikropivovar i řadu agentur poskytujících adrenalinové zážitky.

Bovec je sice malé městečko, ale výborně vybavené. Najdete tu restaurace, kavárny, hospůdky, bar i několik obchodů, ve kterých seženete více méně vše. V Bovci máte navíc k dispozici největší nabídku outdoorových a adrenalinových zážitků z celého údolí Soči.

1. Kanin – nejvýše položené lyžařské středisko ve Slovinsku

Skiareál Kanin-Stella Nevea, Julské Alpy, Slovinsko, Foto: Katja Pokorn
Skiareál Kanin-Stella Nevea najdete ve 2000 m n. m. nad slavným střediskem Bovec. Foto: Katja Pokorn

Na Kanin (2293 m) vás vyveze lanovka. Cesta trvá 40 minut, ale stojí to za to. Nahoře se vám otevírají rozmanité možnosti. Vydat se můžete na Prestreljeniško okno, horské túry, naučnou přírodní stezku nebo ferraty. Z vrcholu je krásný výhled na Alpy. Při pěkném počasí dohlédnete až k moři. V zimě se tu lyžuje ve skiareálu Kanin-Sella Nevea. Středisko na slovinské straně není moc velké, ale je propojené s italskou stranou Sella Nevea. Dohromady tu je 30 km sjezdovek.

2. Vodopád Virje – na koukačku i na koupačku

Vodopád Virje, Bovec, Slovinsko. Foto: Iva Bartáková
Vodopád Virje nedaleko Bovce s jezírkem, kde se můžete i vykoupat. Foto: Iva Bartáková

Vodopád Virje leží kousek za vesnicí Plužna vzdálené od Bovce asi 4 kilometry. Značenou pěší stezkou k němu dojdete zhruba za hodinu a půl, ale do vesničky dojedete i autem za podstatně kratší dobu. V laguně u vodopádu se můžete směle vykoupat, ale nečekejte žádný horký pramen. I v letních měsících je voda pěkně studená.

3. Vodopád Boka – až k prameni nejmohutnějšího vodopádu Slovinska

Vodopád Boka, Bovec, Slovinsko
Vodopád Boka je nejmohutnějším vodopádem ve Slovinsku. Dojít se dá až k jeho prameni.

Vydáte-li se z Bovce směrem na Kobarid, nemůžete minout majestátní vodopád Boka. Vyvěrá přímo ze skály a voda padá dlouhých 106 metrů. Není sice ve Slovinsku nejvyšší, ale má prvenství v největším průtoku.

Na jaře a na podzim plní voda z Boky obrovská koryta, která přes léto většinou opět vysychají. Voda je studená, průměrná teplota se pohybuje okolo 5 °C. Boku si můžete prohlédnout buď z vyhlídky nebo dojít až k prameni. Na to si vezměte pořádné boty. Poblíž cíle jsou kameny a občas je potřeba přidržet se natažených ocelových lan.

4. Ravelnik – po stopách 1. světové války

Zhruba 1 km od Bovce se nachází tzv. open air museum Ravelnik. Dovede vás tam značená turistická cesta. Ravelnik byl významným strategickým bodem, který chránil důležitou zásobovací trasu vedoucí přes horský průsmyk Predel. Projít si tu můžete zachovalé zákopy, bunkry a jeskyně z Rakousko-Uherské obranné linie.

5. Minipivovar – silná piva z lokálních surovin

Přímo na náměstí v Bovci najdete malou „hospůdku“ s modrými deštníky. Je to mikropivovar Thirsty River Brewing, který začal fungovat v roce 2017. Piva, zejména silnější druhy jako IPA a ALE, si tu vaří sami. Zpravidla máte na výběr z několika druhů, podle toho, co zrovna mají uvařeno. Jak by řekli ve Slovinsku: „Na zdravje!“

Rybaření v Bovci

Bovec, Julské Alpy, Slovinsko
Rybaření v řece Soča je skvělým zážitkem. Žijí tu pstruzi. Kvůli ochraně přírody je však povolení poměrně drahé.

I když to nezkušené oko na první pohled nemusí zachytit, smaragdové vody Soči jsou plné nádherných pstruhů. Své rybky si tu ale chrání a tak je rybaření v Soči docela drahé. Denní permit začíná na 59 €. Na některých místech je navíc povoleno jen rybaření způsobem „chyť a pusť“. Místa na rybaření si raději dopředu prověřte, protože obec si Soču a ryby v ní hlídá.

Outdoor v Bovci – rafting, canyoning, zip line

Bovec, Julské Alpy, Slovinsko
Bovec je rájem aktivit na řece Soča i adrenalinových sportů. Najdete tu řadu outdoorových agentur, v některých se dokonce domluvíte česky.

Bovec je městem outdoorových aktivit. Milovník sportu si tu přijde na své na vodě, na souši i ve vzduchu. Sjíždí se sem turisti a milovníci adrenalinu z celého světa, aby si sjeli křišťálovou Soču, prosvištěli na populárním Zip Line ve výšce až 200 m nad zemí nebo prošli jedním z přírodních kaňonů při tzv. canyoningu.

Vyzkoušet si můžete seskok padákem, paraglide, splutí na hydrospeedu, kanoi či kajaku. V Bovci a okolí je více než dost outdoorových agentur, které vás těmito dobrodružstvími rády provedou.

Co ochutnat v Bovci

Ochutnejte bovecký ovčí sýr a skutu. Skuta je čerstvý nadýchaný sýr, který často dostanete spolu s brambory. Zpravidla ho mají v restauracích. V létě si zajděte také do stánku na náměstí, kde mají ovčí sýry s brambory, místní grilované pstruhy a grilované houby z okolních kopců. Celé sýry pořídíte přímo v Bovci v některé z místních sýráren.

Pokud máte rádi sladké, zkuste bovški krafi – taštičky plněné ovocem, většinou hruškami, polité máslem a sypané skořicí.

Další specialitou, na kterou v místních restauracích narazíte, je jehněčí. Maso si můžete dát klasicky s přílohou nebo třeba se zmíněným sýrem.

Cesta do Bovce – jak se sem dostat

Do Bovce vedou od hranic s Rakouskem dvě trasy. Jedna přes Vršič a druhá přes Predel. V obou případech musíte překonat serpentiny vinoucí se přes hory. Z Prahy je to cca 650 km, z Brna asi 550 km.

Průsmykem Vršič

Vršič, Julské Alpy, Slovinsko
Do údolí Soči se dostanete přes sedlo Vršič. Cesta je zážitkem pro motoristy a nabízí krásné výhledy.

Z rakouského Villachu pojedete směrem na Kranjskou Goru. Pokračujete do sedla Vršič, kde se určitě zastavte a užijte si výhledy. Po sestupu do údolí vede cesta dál přes obec Trenta. Pokračujete podél řeky až do Bovce. Pokud zvolíte tuto trasu, doporučujeme se zastavit u pramene Soči.

Průsmykem Predel

Po přejezdu Rakouska jeďte směrem na Udine až do Itálie. Na tomto krátkém úseku není italská dálniční známka potřeba. Za třetím tunelem sledujte značky na Tarvisio, poté na Bovec (Passo del Predil). Cestou se můžete zastavit u jezera Predil (Lago del Predil). Dá se tu koupat i volně kempovat.

Treky a výlety – hory v okolí Bovce

Svinjak – na bovecký Matterhorn za výhledy

Svinjak, Bovec, Slovinsko
Ostrý vrchol hory Svinjak nad Bovcem nabízí krásné výhledy na celé údolí Soči.

Vrchol Svinjak, nazývaný také bovecký Matterhorn, se dominantně tyčí nad Bovcem. Vychází se z vesnice Kal Koritnica. Odtud už vás povede značená cesta. Výšlap není zvlášť náročný, ale počítejte, že pod vrcholem si na pár místech budete muset pomoct rukama. Svinjak (1653 m) je rozhodně hoden svého jména, ale oplatí vám to neuvěřitelnými výhledy.

Lávky přes Soču – malebný okruh podél řeky

Bovec, Julské Alpy, Slovinsko
Podél řeky Soča vede z Bovce nenáročná procházka, která vás provede po můstcích nad smaragdovou vodou řeky.

Nenáročný výlet kolem řeky Soči s jejími ikonickými lávkami. Trasa má necelých 10 kilometrů a hravě jí zvládnete za cca 3 hodiny. Začíná u soutoku Soči a Koritnice, vede přes Golobarskou soutěsku a Černou skálu, ze které se obvykle dá skákat do vody. Nakonec se dostanete až do vesnice Čezsoča. Nezapomeňte si foťák.

Krn – příjemný výstup s kamenitým vrcholem

Krn, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Iva Bartáková
Výstup na horu Krn v Julských Alpách je jeden z nejoblíbenějších treků ve Slovinsku. Foto: Iva Bartáková

Pěkný celodenní výšlap na Krn (2244 m) je zpravidla jasná volba většiny milovníků hor. Na Krn vedou dvě hlavní cesty. Jedna začíná v údolí Lepena a povede vás kolem Krnského jezera, přes Planinu na Polju a nakonec po kamenité cestě pořádným stoupákem na vrchol.

Druhá cesta začíná kousek za vesnicí Krn. První část treku budete míjet krávy a salaše. Dá se tu koupit čerstvý sýr různých druhů. Nakonec vás čeká kamenitý výstup na vrchol. Za dobrého počasí je vidět Triglav i moře.

Mangart ferratou i pěšky

Mangart, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Iva Bartáková
Mangart je čtvrtá nejvyšší hora Slovinska. Vystoupat na ni můžete klasickou turistickou trasou nebo ferratou. Foto: Iva Bartáková

Mangart je se svou výškou 2679 m čtvrtá nejvyšší hora Slovinska. Na Mangartsko sedlo (2072 m) si pohodlně vyjedete autem. Vjezd je zpoplatněný mýtem. Odtud se můžete na vrchol vydat pěšky nebo jednou z ferrat. Slovinská ferrata vás dovedete až nahoru, italská kousek pod vrchol. Značení na Via Italianu bohužel není nejlepší.

Mapa Bovce a okolí

Podívejte se na mapu, kde najdete nejzajímavější místa v okolí Bovce.

Bovec – hory, outdoor i odpočinek

V Bovci bez problému najdete aktivity na celou dovolenou. Údolí Soči je příznivé pro nenáročné výlety k řece, vodopádům a do přírody. Náročnější turisté se vydají do vysokých hor. A ti, co chtějí pořádný adrenalin, se vydají na řeku nebo do okolních kopců na outdoorové aktivity. Bovec je příznivý pro české turisty, kteří sem s oblibou jezdí. V místních agenturách i kempech se dokonce domluvíte česky.

Máte vlastní zkušenosti z Bovce a jeho okolí? Nebo se do Bovce teprve chystáte a nenašli jste tu všechny odpovědi? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Václav Čečrle

  Ahoj, chci se zeptat, jedu do Bovec v květnu na raft, budu zde 5 dnů, chci si vzít i kolo. Je to ideální?, nebo spíš pěší turistika?

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Ahoj, určitě ano, údolí je na cyklovýlety moc pěkné a v květnu by ještě nemělo být tolik turistů, takže budou i klidnější silnice :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Jitka

  Dobrý den, chceme Bovec navštívit v květnu. Nevíte zda existuje mezi Bledem a Bovec mimo hlavní sezonu nějaké autobusové spojení?

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, autobus přes sedlo Vršič jezdí jen v hlavní sezóně. Mimo sezónu je možnost kombinovat vlak a autobus z jižní strany hor. Vlakem z Bledu do městečka Most na Soči a pak autobusové spojení do Bovce. Spoje najdete na těchto webových stránkách: https://www.slo-zeleznice.si/en/, https://www.ap-ljubljana.si/en/.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. Jitka

  Děkuju, moc mi to pomohlo.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 4. Tibor Puha

  Dobrý den Eliško, jedeme do Bovce v srpnu. Chtěl jsem se zeptat, zda se tam domluvíme i česky a v jaké cenové relaci se tam dá stravovat? Předem děkuji Tibor

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, slovinština je podobná a s trochou snahy se o důležitých věcech dorozumíte :). Ceny v restauracích počítejte minimálně 10 až 12 € za oběd.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 5. Tibor Puha

  Dobrý den, moc děkuji za info. Ještě jsem se chtěl zeptat na odkaz, kde lze nejlépe naplánovat výšlapy se střední až lehčí náročností, a kde zjistím ceny lanovek pro eventuální použití při výšlapech.
  Tibor

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 6. Jiří Horáček

  Dobrý den. Výšlapy kolem Bovce jsou ve většině případů s výrazným převýšením. Počítejte v průměru kolem 1000 výškových metrů. Jednoduchý je výšlap vodopád Virje mrkněte do mapy

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.