Bohinjské jezero

Ledovcové jezero v nitru Julských Alp

Bohinjské jezero v Julských Alpách je jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších destinací Slovinska. Toto největší slovinské jezero leží v hlubokém údolí obklopeném vysokými horami.

Obsah

Bohinjské jezero je ideálním východiskem pro horskou turistiku i místem pro odpočinkovou dovolenou v přírodě. Okolí jezera nabízí nespočet možností výletů za přírodními krásami.

Bohinj je vyhledáván především díky svému umístění v srdci přírody. Bezprostřední blízkost hor a nízká zastavěnost v okolí Bohinjského jezera je důvodem, proč mu řada turistů dává přednost před jezerem Bled. Jeho charakter je totiž dost odlišný. Prostředí je to ryze horské. Velká část turistů odtud míří na vysokohorské treky, ti ostatní se vydávají k vodopádům a přírodním krásám v údolí. Jezdí se sem zkrátka za přírodou.

Bohinjské jezero – největší přírodní jezero ve Slovinsku

Bohinjské jezero, Julské Alpy, Slovinsko
Bohinjské jezero je jedinečné svou křišťálovou vodou, která odráží okolní hory.

Bohinjské jezero je největším přírodním jezerem ve Slovinsku. Leží v ledovcovém údolí obklopeném velikány Julských Alp. Jezero je dlouhé 4100 metrů a v nejširším místě měří 1200 metrů. Hluboké je až 45 metrů. Jezero je průtokové, na jeho začátku do něj vtéká řeka Savica a na konci Sava Bohinjka. Napájeno je také krasovými prameny, které vyvěrají přímo pod jezerem.

V letních měsících se v Bohinjském jezeře můžete i vykoupat. Teplota vody může vystoupat až k 22 °C. Díky nezastavěným břehům jezera si najdete místa ke koupání prakticky kdekoli. K plavání však nejvíc vybízí břeh v blízkosti kostela sv. Jana Křtitele v obci Ribčev Laz nebo pobřeží na opačné straně jezera, u kempu Zlatorog.

Bohinjské jezero, Julské Alpy, Slovinsko
Pohled na ledovcové údolí a Bohinjské jezero v dálce. Zdroj: Aleš Zdesar, Bohinj

1. Kamenný most a kostel sv. Jana Křtitele – působivé fresky ze 13. století

Kostel sv. Jana Křtitele, Bohinjské jezero, Slovinsko
Kostel sv. Jana Křtitele u Bohinjského jezera.

Hned na začátku jezera si prohlédněte starý kamenný most a kostel sv. Jana Křtitele. Kostel pochází ze 13. století a nese prvky od románského slohu po baroko. Uvnitř kostela jsou nádherné fresky, některé pocházejí rovněž ze 13. století. V 18. století byla ke kostelu přistavěna zvonice.

2. Plavba po jezeře – výletní loď s průvodcem

Výletní loď, Bohinjské jezero, Slovinsko
Výletní loď, na které se můžete svézt na druhou stranu jezera a zpět. Zdroj: Lenarčič, Bohinj

Velmi hezkým zážitkem je plavba po jezeře výletní lodí. Loď vyplouvá od mola na levém břehu v blízkosti kamenného mostu. Cílová stanice je u kempu Zlatorog. Zvolit můžete buďto obousměrnou plavbu, nebo se můžete vrátit pěšky podél jezera. Výletní loď je příjemným původně německým plavidlem z roku 1962, poháněna je elektrickým motorem. Plavbou vás provede průvodce, od kterého se dozvíte spoustu zajímavostí o Bohinji.

3. Pěší stezka – příjemnou procházkou kolem jezera

Kolem jezera se můžete vydat i na pěší výlet. Stezka kolem celého jezera měří 12 kilometrů. Hezčí část trasy vede po severním břehu jezera a měří 8 kilometrů. Cestu tak můžete spojit s výletní plavbou – lodí se nechat dovézt na druhý břeh a vrátit se zpět pěšky po severním břehu.

4. Vodopád Savica – kouzelné místo nejen pro romantické duše

Vodopád Savica, Bohinj, Slovinsko
Vodopád Savica měří 78 metrů a vyvěrá ze skály.

Jedním z nejpůsobivějších míst v okolí Bohinjského jezera je vodopád Savica. Najdete ho nad horním břehem jezera na úpatí hor. Savica je dvojitý vodopád, jehož vyšší část měří 78 metrů. Zajímavostí je, že vyvěrá ze skály. Napájí ho totiž voda z Černého jezera ležícího 500 metrů nad ním. Voda mezi jezerem a vodopádem protéká podzemními chodbami a jezery.

Toto magické místo poutalo pozornost už dávno v minulosti, vodopád Savica se stal dokonce dějištěm epické básně Křest u Savice největšího slovinského básníka France Prešerna. K vodopádu musíte od parkoviště vystoupat po schodech.

5. Korita Mostnice – soutěska se zajímavými skalními útvary

Korita Mostnice, Bohinj, Slovinsko
Řeka Mostnica tvoří ve svém korytě velmi zajímavé útvary.

Dalším místem, kde budete obdivovat krásu vody, jsou Korita Mostnice. Říčka Mostnice tu protéká soutěskami a skalními průrvami, které si tu vyhloubila. Na řadě míst tvoří peřeje, tůně a malé vodopády. Soutěsku uzavírá planina Voje, kde potkáte pasoucí se dobytek a občerstvit se můžete v horské chatě. Na konci planiny pak dojdete k 21metrovému vodopádu Mostnice. Východisko je parkoviště nad Starou Fužinou.

6. Vogel – základna turistických výšlapů s krásnými výhledy

Lanovka na Vogel, Bohinjské jezero, Slovinsko
Lanovka na Vogel. Zdroj: Mitja Sodja, Bohinj

Pokud nejste velcí turisté, a přesto byste se rádi podívali na vršky, pomůže vám lanovka na Vogel. Využít ji můžete třeba i v případě, že si chcete zkrátit výstup do hor. Od Bohinjského jezera vás vyveze do výšky 1535 m. n. m. Horní stanice lanovky nabízí krásné výhledy na jezero a Julské Alpy.

Vogel je výborným východiskem kratších i delších pěších túr. Vydat se můžete třeba na planinu Zadnji Vogel, kde potkáte pasoucí se dobytek a můžete ochutnat místní mléko a sýr. V zimě je Vogel lyžařským střediskem.

7. Planina Pokljuka – pohádková plošina a ochutnávka místních produktů

Pokljuka, Julské Alpy, Slovinsko
Planina Pokljuka s typickými dřevěnými salašemi. Zdroj: Tomo Jeseničnik, Bohinj

Zajímavým cílem v kopcích na sever od Bohinjského jezera je planina Pokljuka. Jedná se o náhorní plošinu porostlou nádhernými lesy a pokrytou pastvinami, na nichž najdete tradiční dřevěné salaše a ochutnáte místní mléko a sýr. V srdci Pokljuky se nachází běžkařský a biatlonový stadion Rudno Polje. V létě je planina oblíbeným cílem cyklistů i pěších turistů. Je také východiskem horských treků. Přes Pokljuku můžete dojet také k jezeru Bled.

8. Oplenova hiša a Planšarski muzej – ukázka lidové kultury a života pastevců

Oplenova hiša, Bohinj, Slovinsko
V muzeu Oplenova hiša uvidíte, jak se na Bohinji žilo za starých časů. Zdroj: Joža Mihelič, Bohinj

Pokud máte více času, věnujte pozornost i bohinjské historii a kultuře. Ve vesnici Studor si prohlédněte tradiční lidovou architekturu. Typické jsou zejména tzv. kozolce na sušení sena. Navštívit můžete také muzeum lidového života Oplenova hiša. Ve vedlejší Staré Fužině navštivte Planšarski muzej – muzeum sýrařství a života pastevců. Možnost ochutnat výsledky práce dnešních pastevců a sýrařů máte v Bohinjské sýrárně ve vesnici Srednja vas v Bohinju. Sýry si můžete nakoupit v místní prodejně.

9. Bohinjská železnice – vlakem až k Bledu

Po okolí Bohinje můžete cestovat i vlakem. Přes Bohinjskou Bistrici vede Bohinjská železnice postavená roku 1906 a spojující města Jesenice a Nova Gorica. Trať je nejhezčí železniční cestou ve Slovinsku. Jezdí tudy i historický parní vlak. Z Bohinjské Bistrice se můžete svézt k jezeru Bled. Pokud od Bohinjského jezera pokračujete dále na jih nebo na druhou stranu hor k Tolminu a Kobaridu, velmi vám zkrátí cestu autovlak, který vás doveze podhorským tunelem do Podbrda. Jedná se o velmi zajímavý zážitek.

Mapa se zajímavými místy u Bohinjského jezera

Málokteré místo nabízí tolik možností zajímavých výletů jako Bohinjské jezero. Plavba po jezeře, vodopády, soutěska, planiny pokryté pastvinami a vrcholky hor a krásnými výhledy. Objevovat tu můžete i místní historii a kulturu, místní tradici můžete ochutnat v podobě sýrů.

Treky v okolí Bohinjského jezera

V bezprostřední blízkosti Bohinjského jezera je několik výletních cílů, které nabízejí zejména krásné výhledy na jezero. Bohinj je také dobrým výchozím bodem pro opravdové vysokohorské túry, včetně výstupu na Triglav.

Vogar (1054 m. n. m.)

Oblíbený výletní cíl díky krásným výhledům na jezero. Vogar je dostupný buďto ze Staré Fužiny, nebo z parkoviště na Vogaru, odkud je vrchol vzdálený jen 20 minut chůze. V druhém případě se platí za průjezd. Vogar je mimo jiné oblíbeným startovním bodem paraglidistů.

Pršivec (1761 m. n. m.)

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Bohinj. Středně náročný trek, výstup trvá 4 hodiny. Pršivec je dostupný ze Staré Fužiny přes Vogar nebo z vesnice Ukanc kolem Koče pri Savici (na tuto trasu se doporučují přilby).

Viševnik (2050 m. n. m.)

Jeden z nejoblíbenějších slovinských vrcholů, díky snadné dostupnosti a krásným výhledům. Túra začíná na planině Pokljuka a trvá 4 hodiny. Z Bohinje směřujte na Pokljuku a dále na Rudno polje, zaparkujte na parkovišti u lyžařského areálu. Odtud vede značená cesta.

Dolina Triglavskih jezer

Jedna z nejkrásnějších lokalit Julských Alp. Dolina je dlouhá přibližně 8 kilometrů, nachází se v ní sedm jezer ledovcového původu. Dostupná je ze Staré Fužiny – 5 hodin chůze, nebo kolem vodopádu Savica – 2 hodiny velmi strmé cesty k Černému jezeru.

Dolina Triglavských jezer, Julské Alpy, Slovinsko
Dolina Triglavských jezer – nejkrásnější dolina Julských Alp. Zdroj: Jure Oblak, Bohinj

Koča pri Triglavskih jezerih

Horská chata v dolině Triglavských jezer u Dvojného jezera. Nabízí i ubytování. Dostupná je ze Staré Fužiny – 5 hodin chůze, nebo kolem vodopádu Savica – 3 hodiny chůze, strmé stoupání.

Triglav (2864 m. n. m.)

Nejvyšší hora Slovinska, trasa přes Dolinu Triglavských jezer je jedna z nejpohodlnějších a nejkrásnějších. Trek trvá 3 dny s nocováním v horských chatách.

Triglav, Julské Alpy, Slovinsko
Nejvyšší hora Slovinska Triglav měří 2864 m. Zdroj: Janez Mencinger, Bohinj

Vogel (1978 m. n. m.)

Vrchol dostupný od horní stanice lanovky a lyžařského areálu Vogel. Trek trvá přibližně 3,5 hodiny, náročnost je střední.

Výhodné turistické balíčky

Turistické informační centrum turistům nabízí zvýhodněné balíčky, díky kterým si snadno prohlédnete většinu zajímavostí v okolí Bohinjského jezera za výhodnou cenu. Balíčky výhod zakoupíte v infocentrech ve vesničce Ribčev Laz, Stara Fužina nebo v Bohinjské Bistrici. Seženete je i ve vybraných ubytováních.

Letní karta mobility

Balíček výhod v podobě parkování, vstupů a dopravy. Cena třídenní karty 19 €/dospělou osobu + dítě. Zahrnuje zdarma:

 • Parkování
 • Plavba turistickou lodí
 • Autobusová doprava v oblasti Bohinje
 • Autobus na Pokljuku
 • Jízdenka na vlak
 • Vstup k vodopádu Savica a na Koryta Mostnice
 • Vstup do muzeí
 • 20% slevy na letní aktivity

Balíček Bohinj

Šest variant výhodných balíčků vstupů a občerstvení. Cena od 16 €/osobu. Zahrnuje zdarma:

 • Plavba turistickou lodí
 • Vstup k vodopádu Savica a na Koryta Mostnice
 • Vstup do kostela sv. Jana Křtitele
 • Vstup do muzeí
 • Lanovka na Vogel
 • Občerstvení na Voglu

Turistický balíček Via Alpina

Kombinace ubytování v údolí a horských chatách + turistický průvodce. Cena od 115 €/osobu na 4 noci. Zahrnuje zdarma:

 • První a poslední noc v údolí
 • Průvodce Via Alpina s mapou
 • Polopenze v horské chatě na Črni prsti
 • Polopenze na Voglu
 • Polopenze v horské chatě pri Sedmerih jezerih

Kde se ubytovat

Okolí Bohinjského jezera poskytuje dostatek ubytovacích možností. Přímo v blízkosti jezera najdete několik hotelů. Ve vesničce Ukanc je pod stromy schovaný Kemp Zlatorog. V okolních obcích je nabídka apartmánů, penzionů i turistických farem.

Občanskou vybavenost nabízí Bohinjska Bistrica, kde najdete také několik hotelů a kemp. K jezeru odtud jezdí autobusové linky.

Směrem na planinu Pokljuka najdete velmi klidná ubytování v turistických farmách. Ve vesničce Gorjuše se nachází turistická farma Ročnjek, která nabízí velmi komfortní a koloritní ubytování v krásné přírodě. Výhodou je vyžití pro děti v podobě herny a volného prostoru kolem chalup. Pochutnáte si tu na tradiční kuchyni i mléku od krav z okolních pastvin.

Bohinjské jezero parkoviště

V okolí Bohinjského jezera je zakázáno parkovat mimo vyhrazená parkoviště. Parkovacích možností je však dostatek a oblast poskytuje možnost přiblížení autobusovou dopravou. Na mapě najdete přehled větších parkovišť a ceník parkování.

Ceny

Plavba výletní lodí

 • zpáteční jízdenka 10,50 €/osobu

Kostel sv. Jana Křtitele

 • 2,50 €/osobu

Vodopád Savica

 • 3 €/osobu

Lanovka na Vogel

 • zpáteční jízdenka 20 €/osobu

Korita Mostnice

 • 3 €/osobu

Planšarské muzeum

 • 3,50 €/osobu

Muzeum Oplenova hiša

 • 3,50 €/osobu

Autovlak Bohinjska Bistrica

 • Podbrdo – jednosměrná jízdenka 10 €/auto

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Alice Kadlecová

  Dobrý den, děkuji za přínosné informace o jezeru Bohinjsko. Jen jsem se chtěla zeptat jestli se tam dá vyrážet i na horském kole? Děkuji a přeji hezké léto. S pozdravem Alice Kadlecova

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, ano, lokalita je vhodná i na kola. Po okolí vede cyklostezka po vesničkách a ledovcovém údolí pod jezerem. Na kola je také příjemná planina Pokljuka mezi Bohinjským jezerem a Bledem. Více o trasách se dozvíte v infocentru ve vesnici Ribčev Laz u Bohinjského jezera.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Gabo

  Cena parkoviska Ribčev laz už je 7€ za deň. Ale určite je to dobrá voľba. K jazeru je to kúsok pešo a chodí aj bezplatná kyvadlová doprava na druhý koniec jazera.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. Katka

  Dobrý den, jak je to, prosím, v oblasti Bohinjskych jezer se psy? Lze bez problému nebo na některá místa nesmějí? (I včetně ubytování) děkuji za odpověd

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, okolí Bohinjského jezera je pro psy vhodné. S pejskem byste se měli dostat kamkoli. Je možné se vyvézt i lanovkou na Vogel. Co se týče ubytování, určitě je možné v kempech.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 4. Soňa Novotná

  Dobry den, ve čtvrtek se chystám se 42 turisty do okolí Bohinjskeho jezera, chceme jet lanovkou na Vogel, pak už nechám volný rozchod(jsou se mnou převážně turisti důchodci), je pro nás výhodnější letní karta, když lanovka přijde skupinu průměrné na 19euro? Když, tak jaká, nějak se v informacích na internetu ztrácím. Moc děkuji za doporučení. Sn

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, turistické balíčky jsou pro skupiny ještě výhodnější než pro jednotlivce. Pokud toho chcete vidět více, určitě se vám vyplatí. Podrobný ceník najdete na tomto odkazu: https://www.bohinj.si/wp-content/uploads/2017/01/PRICELIST-for-2019-Bohinj-Package.pdf. Přejeme hezkou dovolenou!

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 5. Pola Kazak

  Dobry den, chtela bych se zeptat, jak je to tam s pocasi zacatkem dubna? Chceme naplanovat cestu na letosni Velikonoce (9.4-13.4.), planujeme pesi turistiku a nevime, nakolik nam v tom terminu bude branit snih a v jakem stavu budou pesi stezky. Budu velmi vdecna za info. Dekuji.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, letos je sněhu velmi málo, dole u jezera jen bílé fleky, nahoře ve skiareálu Vogel 70 cm. Lze tedy předpokládat, že začátek dubna už budou na pěší turistiku vhodné podmínky. Pokud byste se vydávali do vyšších poloh, tak tam je samozřejmě potřeba počítat, že na stinných místech nebo tam, kde se tvoří závěje, ještě sníh bude. Proto bych doporučovala turistiku spíše v nižších nebo středních nadmořských výškách.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

   1. Pola Kazak

    Děkuji mnohokrát za odpověď. Už se těšíme se na cestu :) p.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 6. Petra

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na trasu na Visevnik. Ty 4 hodiny je okruh nebo jen cesta tam? Je možné s dítětem v nositku? Děkuji

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, 4 hodiny by měly být okruh. Jedná se o snadnou značenou trasu. Popis cesty si můžete pomocí překladače přečíst na slovinském webu o horách hribi.net

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 7. Petra

  Děkuji za odpověď. Možná to není tady přímo k tématu, ale jedeme v pondělí do Slovinska. Nejdřív Soča a pak Bohinji za par dnů. Ukazuje mi navigace nejrychlejší cestu přes Itálii. Nevíte, jak je to na hranicích? Aby nás pak z Itálie pustili do Slovinska bez omezení nebo karantény? Vím, ze tam můžeme přes Rakousko, ale přes Itálii? A jsou i některé hraniční přechody zavřené? Děkuji

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Close