Jezero Bled, ležící na úpatí slovinských Julských Alp, je turisticky nejnavštěvovanějším a nejfotografovanějším místem ve Slovinsku. A zájem je o něj právem.
Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️
S výběrem vám pomůžeme!
Obsah
- 1. Bledský ostrov – místo s dávnou historií
- 2. Bledský hrad – středověký hrad s krásným výhledem
- 3. Koupání na Bledu – průzračná a teplá voda
- 4. Procházka kolem jezera – promenáda i příroda
- 5. Mala Osojnica – nejhezčí vyhlídka na Bled
- 6. Co ochutnat – sladká tradice
- Mapa zajímavých míst na Bledu
- Tipy na výlety v okolí Bledu
- Treky v okolí Bledu
- Kde se ubytovat
- Bled parkoviště
Toto magické místo mělo svůj význam už v pohanských dobách. Dnes jezero s malebným ostrůvkem a hradem na skále přitahuje návštěvníky všeho druhu. Najdete tu luxus i zázemí pro objevování přírody a horskou turistiku.
1. Bledský ostrov – místo s dávnou historií
Místo, které na Bledu nesmíte vynechat, je ostrov na jezeře. Bledský ostrov byl významným místem už v pohanských dobách, kdy zde byla svatyně slovanské bohyně Živy. V 15. století tu postavili kostel zasvěcený panně Marii. Vedle kostela stojí samostatná zvonice. Od jezera vede ke kostelu 99 schodů.
Na Bledský ostrov se můžete dopravit buďto linkovou výletní lodí, která vyjíždí každou celou hodinu z přístaviště pod Hotelem Park, nebo na tradiční loďce „pletna„, které vyjíždějí z několika míst kolem celého jezera (mimo jiné také od Hotelu Park). Pokud se chcete vydat na ostrov na vlastní pěst, můžete si půjčit veslici v půjčovně lodí pod hradní skálou.
2. Bledský hrad – středověký hrad s krásným výhledem
Výlet za historií a výhledy si můžete udělat na Bledský hrad, který se tyčí na skále nad jezerem. Hrad pochází z počátku 11. století, jeho dnešní podoba pochází z 16. století. Dnes si můžete na hradě prohlédnout expozici o historii Bledu a životě na hradě, hradní tiskárnu, mincovnu a vinný sklep. V areálu hradu najdete také restauraci.
3. Koupání na Bledu – průzračná a teplá voda
Jezero Bled bylo daleko zpět do historie ceněno jako místo s blahodárnými léčivými účinky. Kromě jeho zdravého horského klimatu je bohaté na termální prameny. Právě ty zapříčinily jeho slávu. Termální prameny jsou dnes svedeny do několika hotelových bazénů, které jsou dostupné jen ubytovaným. V Rikli Balance Hotelu si můžete užít Wellness Centrum Živa s termálními bazény, saunami a různými kúrami.
Koupat se můžete také přímo v jezeře. Pod hradní skálou leží Grajsko kopališče, které kromě pláže nabízí tobogán, čtyři bazény, dětské hřiště. Koupání si ale můžete užít i ve volné přírodě kolem jezera. Pláž najdete také na druhé straně jezera u Kempu Bled.
4. Procházka kolem jezera – promenáda i příroda
Kromě koupání si tu můžete užívat zdravotní procházky. Oblíbenou trasou je stezka kolem jezera dlouhá 6 kilometrů. Nenáročné stezky vedou také na okolní kopce, z nichž si můžete užívat výhledy na jezero. Pro ty zdatnější je pak možnost přesunout se výše do hor a vyrazit na horské túry.
5. Mala Osojnica – nejhezčí vyhlídka na Bled
Nejkrásnější výhled na jezero Bled se vám naskytne z vrcholku Mala Osojnica. Z vyhlídky je vidět téměř celé jezero, ostrov, hrad i hory v pozadí. Proto je zcela unikátním místem pro fotografování. Cesta na vyhlídku je nenáročná značená trasa. Cesta tam i zpět trvá asi 45 minut. Východisko je Velika Zaka u campingu Bled, odkud vás nasměrují ukazatele. Stezka je na některých místech zajištěna řetězy a zakončují ji schody.
6. Co ochutnat – sladká tradice
Stejně jako všude jinde patří i na Bledu ke kultuře gastronomie. Místním tradičním pokrmem je sladký dezert kremna rezina neboli „kremšnita“ – nadýchaný dortík, kterým si můžete zpestřit odpolední kávu. Ten pravý originální recept ochutnáte v kavárně Hotelu Park, kde kremšnity připravují podle ověřeného 60 let starého receptu, který vyvinul tehdejší šéfkuchař.
Historie turistiky na Bledu
Lidé k jezeru Bled přicházeli už v 17. století za léčivými termálními prameny. Tehdejší hradní pán chtěl kvůli množství návštěvníků dokonce prameny zapečetit.
Velký rozmach turistiky nastal v 19. století, kdy místní prameny objevil švýcarský lékař Arnold Rikli a zval sem hosty, aby podstupovali jeho léčebné kúry. Na břehu jezera vybudoval plovárnu a lékařské zázemí. Hostům doporučoval také pěší turistiku a sám vytipoval několik výletních cílů, které roztřídil podle náročnosti. Dnes najdete jeho pamětní desku v lázeňském parku (Zdraviliški park).
Mezi dvěma světovými válkami se pověst Bledu donesla až do Bělehradu a Bled se stal rezidencí jugoslávské královské rodiny Karadžordževićů. Státnické návštěvy pokračovaly i po druhé světové válce, kdy si svou rezidenci zřídil ve Vile Bled tehdejší prezident Josip Broz Tito. Vila Bled je dnes nejluxusnějším hotelem na Bledu.
Mapa zajímavých míst na Bledu
Zorientujte se, co kde na Bledu najdete v mapce níže.
Tipy na výlety v okolí Bledu
Soutěska Vintgar
Velmi oblíbeným výletním cílem, který byste v okolí Bledu neměli minout, je soutěska Vintgar. Jedná se o průrvu skalami, kterou si proklestila svou cestu smaragdová řeka Radovna. Stezka podél řeky je dlouhá 1,5 kilometru a vede po dřevěných můstcích a pěšinách těsně podél řeky, která zde tvoří peřeje, tůně i klidné úseky. Vrcholem trasy je 13 metrů vysoký vodopád, pod který můžete sestoupit po schodech kolem zadního východu ze soutěsky. Zajímavostí je i železniční viadukt vedoucí nad soutěskou. Stezka je jednosměrná, zpět se vracíte jednou ze dvou možných okružních tras. Celková délka trasy je 4,5 km nebo 5,5 km, záleží na zvolené trase.
Radovljica
Nejbližším městem z Bledu je Radovljica – malebné podhorské městečko. Náměstí Linhartov trg je jedno z nejkrásnějších náměstí ve Slovinsku. Zachovaly se tu bohatě malované domy z 16. a 17. století. Na náměstí navštivte výrobnu perníku v restauraci Lectar. V paláci na konci náměstí najdete muzeum včelařství. Za náměstím stojí krásný kostel sv. Petra. Když se vydáte na konci náměstí uličkou vpravo, po pár krocích dojdete na vyhlídkové místo, odkud se otevírá krásný pohled na hory i nejvyšší horu Slovinska Triglav.
Jeskyně pod Babjim zobom
Nedaleko Bledu leží v nadmořské výšce 1008 m jeskyně pod Babjim zobom. Abyste se dostali ke vchodu, musíte si udělat pěší výlet. S průvodcem se sejdete už ve vesnici Bohinjska Bela, před Restaurací Rot. Ten vás dovede k jeskyni. Od parkoviště budete potřebovat na výstup 1,5 nebo 2 hodiny, podle zvolené trasy. Prohlídky jeskyně probíhají pouze v červenci a srpnu každou neděli, vždy v 10:00. Stálá teplota v jeskyni je 8 °C. Potřebná je dobrá obuv a sportovní oblečení.
Planina Pokljuka
Velmi klidným výletním cílem je planina Pokljuka mezi Bledem a Bohinjským jezerem. Jedná se o členitou planinu zformovanou ledovcem. Najdete na ní jehličnaté lesy, pastviny, údolí i typické dřevěné salaše. Rozkládá se v nadmořské výšce od 1100 do 1400 m. V severozápadní části, poblíž Bledu můžete navštívit dokonce skalní soutěsku, kterou vyhloubily vody z tajících ledovců. Na některých částech planiny se stále pasou krávy a můžete si zde koupit kyselé mléko, tvaroh a sýr. Místními lesy vedou cesty medvěda hnědého. Pokljuka je ideální na pěší výlety a cyklistiku. V zimě je rájem běžkařů a biatlonistů. O výletech po Pokljuce se informujte v některém infocentru na Bledu.
Bohinjské jezero
Nedaleko Bledu leží druhé velmi oblíbené jezero ve Slovinsku – Bohinj. Bohinjské jezero se rozkládá v hluboké dolině mezi okolními strmými srázy. Je klidnější destinací, která má více horský charakter a je velmi vhodným výchozím bodem pro horskou turistiku. Na Bohinj se dostanete autem buďto pohodlnou cestou podél řeky Savy Bohinjky, nebo malebnější trasou přes krásné lesy Pokljuky.
Treky v okolí Bledu
Nabízíme tipy na čtyři horské treky dostupné v blízkosti Bledu. První dvě túry jsou nenáročné. O náročnějších se informujte v Infocentru Triglavska roža Bled. Nezapomeňte dobré turistické vybavení, horskou obuv, jídlo a vodu.
Debela peč (2014 m. n. m.) – méně náročná horská túra na vrchol na konci planiny Pokljuka, který nabízí nádherné výhledy. Trek trvá 5 hodin. Východisko je parkoviště u planiny Javornik – z Bledu směřujte na Pokljuku, u odbočky na Bohinj neodbočujte, ale pokračujte rovně. Po několika desítkách metrů odbočte na lesní cestu značenou na Planinu Lipanca, ta vás dovede po asi 4,5 km na parkoviště.
Viševnik (2050 m. n. m.) – jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů ve Slovinsku, díky snadné dostupnosti a úchvatným panoramatům. Trek trvá 4 hodiny. Východisko trasy je na planině Pokljuka. Z Bledu směřujte na Pokljuku a dále na Rudno polje, zaparkujte na parkovišti u lyžařského areálu. Odtud vede značená cesta.
Veliki a Mali Draški vrh (2240 a 2132 m. n. m.) – náročná horská túra po neznačené stezce. Místy technicky náročná cesta zajištěná řetězy, velmi strmá místa. Trek vyžaduje zkušenosti a kondici. Délka túry je 7 hodin. Výchozí bod je Rudno polje na planině Pokljuka, parkoviště po prašné cestě za skiareálem.
Triglav (2864 m. n. m.) – nejvyšší hora Slovinska a zároveň slovinský symbol. Výstup na Triglav je velmi náročný a vyžaduje zkušenosti a kondici. Pro méně zkušené doporučujeme cestu s průvodcem. Cesta z Pokljuky vede po značené trase a trvá 6 hodin. Východisko je Rudno polje na Pokljuce. Od skiareálu pokračujte dále po prašné cestě a držte se vpravo ve směru na Konjščica. Cesta vás dovede na parkoviště.
Kde se ubytovat
Bled je na přísun turistů zvyklý, proto tu najdete řadu nejrůznějších možností ubytování. Především je zde velká nabídka hotelů, které nabízejí vysoký standard. Ubytovat se ale můžete i v penzionech, apartmánech a v širším okolí v turistických farmách. V okolí jezera je také několik kempů.
Bled je nejnavštěvovanější lokalitou Slovinska. Rezervujte si proto ubytování s dostatečným předstihem. V posledních letech jsou místní ubytovací kapacity přehlcené. Nabídku ubytování najdete na stránce ubytování na Bledu.
Bled parkoviště
Bled je nejnavštěvovanějším místem ve Slovinsku. Pro nepřipravené může být tedy trochu nepříjemná parkovací situace. Na mapě najdete lokality větších parkovišť s cenami a časovým omezením stání. Pozor na parkování mimo vyhrazená místa, ať zbytečně neplatíte pokutu.
Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Ahoj,chystáme se s dětmi 2,5 a 12let do slovinská, 5dni.v plánu je bohinj jezero, vodopády, soutěska vintgar prosím co dál Doporucite vzhledem k věku nejmenší? Kde se nejlépe ubytovat? Děkuji moc