Na běžky do Slovinska

Běžkařskou stopou pohádkovou zimní krajinou

Zasněžená slovinská krajina přímo vybízí k zimním sportům. A běžkování ve Slovinsku patří k oblíbeným aktivitám. Najdete tu skvěle upravené běžecké stopy, které vedou přes malebná údolí, pohádkové planiny či zasněžené lesy. Seznamte se s těmi nejoblíbenějšími destinacemi, kam na běžky ve Slovinsku.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

  • 1. Okolí Kranjské Gory – 40 km tratí přes pramen řeky a skokanskou Planici
  • 2. Pokljuka – pohádková planina mezi Bledem a Bohinjem
  • 3. Bohinj – běžkařský ráj v okolí známého jezera
  • 4. Rogla – tratě pro rodiny s dětmi i vrcholové sportovce
  • 5. Jezersko – běžkování v podhůří Kamnicko-Savinjských Alp
  • 6. Logarská Dolina – běžkařský okruh v nejmalebnějším slovinském údolí

Pohyb a relax v kouzelné přírodě s působivými výhledy na zasněženou krajinu si ve Slovinsku užijete, ať už jste zkušený běžkař, nebo úplný začátečník. Běžkařské trasy ve Slovinsku vedou pohádkovou krajinou s překrásnými výhledy. Milovníci tohoto sportu najdou upravené běžkařské stopy téměř ve všech lyžařských areálech a skutečně zapálení začátečníci, kteří to s tímto sportem myslí výžně, mohou navštívit bežkařskou školu.

1. Okolí Kranjské Gory – 40 km tratí přes pramen řeky a skokanskou Planici

Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Matjaž Vidmar
Kranjska Gora se pyšní 40 km tratí, která vede přes pramen řeky Sava Dolinka i Planici. Foto: Matjaž Vidmar

Okolí oblíbeného skiareálu Kranjska Gora je protkáno upravenými běžkařskými stopami. Na své si přijdou vyznavači delších běžkařských tratí, kteří jistě ocení 40 km dlouhou trasu vedoucí z Kranjské Gory kolem pramene řeky Sava Dolinka přes Planici, která je známá obřími skokanskými můstky, až do údolí Tamar.

Běžecké tratě přes Planici jsou nově od ledna 2020 zpoplatněny. Část cesty mezi obcí Rateče a údolím Tamar je kvůli 260metrovému převýšení vhodná především pro zdatné běžkaře. Upravené stopy potkáte také ve směru na vesnici Mojstrana nebo Zgornja Radovna.

Pokud vám běžkování přes den nestačí, můžete využít osvětlení některých úseků v okolí Kranjske Gory a odnést si tak jedinečný zážitek z nočního běžkování.

2. Pokljuka – pohádková planina mezi Bledem a Bohinjem

Pokljuka, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Mojca Odar, Turizem Bohinj
V zimě se Pokljuka stává rájem pro běžkaře. Foto: Mojca Odar, Turizem Bohinj

Malebná planina Pokljuka je centrem biatlonu a s více než 30 km pravidelně upravovaných stop zasazených v malebné krajině i běžkařským rájem. Klidná planina Pokljuka je porostlá smrkovým lesem a leží na východním úpatí hory Triglav, nedaleko turistického ruchu lázeňského městečka Bled. Její poloha poskytuje úchvátné výhledy na zasněžené vrcholky Julských Alp.

Kromě kvalitních běžkařských tratí s pohádkovými výhledy zde najdete také známý sportovní areál Rudno polje, kde se odehrává významná událost biatlonového sportu, a sice světový pohár.

3. Bohinj – běžkařský ráj v okolí známého jezera

Dobrava, Bohinj, Slovinsko. Foto: Mojca Odar, Turizem Bohinj
Bohinjské jezero nabízí za příznivých sněhových podmínek až 70 km běžkařských tratí. Foto: Mojca Odar, Turizem Bohinj

Blízko Pokljuky směrem na Goreljek a Gorjuše se skrývá další centrum běžkování. Je jím okolí Bohinjského jezera, které se za příznivých sněhových podmínek může pochlubit více něž 70 km upravených bežkažských tratí.

Výhedy na jezero a celé údolí obklopené majestátními horami si vychutnáte na kratších trasách v okolí lyžařského areálu Vogel, který se vypíná přímo nad jezerem. Neméně působivé pohledy nabízí také malý skiareál Soriška planina.

4. Rogla – tratě pro rodiny s dětmi i vrcholové sportovce

Rogla, Slovinsko. Foto: Iztok Medja
Upravené stopy vedoucí krásnou přírodou najdete v okolí skiareálu Rogla. Foto: Iztok Medja

Okolí oblíbeného skiareálu Rogla je ideální místo, kam mohou vyrazit na běžky do Slovinska také rodiny s dětmi. Zdejší běžkařský 24kilometrový polygon je určen pro běžkaře různých úrovní – od úplných začátečníků přes rekreační sportovce až po profesionály.

Díky blízkosti běžkařského a sjezdového centra si v klidu můžete obě aktivity vychutnat během jediného dne. Pro držitele skipassu areálu Rogla je vstup na polygon zdarma, stejně jako pro děti do 14 let.

5. Jezersko – běžkování v podhůří Kamnicko-Savinjských Alp

Jezersko, Slovinsko. Foto: TIC Jezersko
Kvalitní stopy s fantastickými výhledy na hory můžete zažít, vydáte-li se běžkovat do Jezerska. Foto: TIC Jezersko

Běžkování má v Jezersku dlouhou tradici. Pokud je zimní období bohaté na sněhové srážky, čeká na vás až 15 kilometrů běžkařských tratí vedoucích přes sněhem pokryté louky s úchvatnými horskými scenériemi. Stopy vedou od Planšarského jezera až na konec tohoto malebného údolí.

Trasa od Šenkovy domačije (kde je také možnost zapůjčení běžkařského vybavení) po Planšarské jezero s mírně svažitým terénem je vhodná pro začínající a méně zkušené běžkaře. Naopak terén pod farmou Ancelj a konec údolí prověří i zdatné běžkaře. 

6. Logarská Dolina – běžkařský okruh v nejmalebnějším slovinském údolí

Logarska Dolina, Slovinsko
Pohádkové běžkování s kulisou zasněžených lesů a dřevěných chaloupek v Logarské Dolině.

Další běžkařskou zastávkou v Kamnicko-Savinjských Alpách je půvabná Logarská dolina. Asi 70 km severně od hlavního města se nachází region Solčava zahrnující toto malebné údolí, kterým vede 13kilometrový okruh krásně upravených běžkařských stop.

Logarské údolí si zamilují jak začátečníci, tak i ostřílení a nároční jedinci, a to díky rozmanitému terénu a vskutku pohádkovým scenériím.

Slovinsko je za příznivých sněhových podmínek dosud ne příliš známý běžkařský ráj. Upravené tratě jsou v kombinaci s malebnou zasněženou krajinou a čerstvým horským vzduchem skutečným balzámem pro tělo i duši.

Vyrazili jste již někdy na běžky do Slovinska a rádi byste se podělili o své zážitky? Nebo se teprve slovinské běžkařské tratě chystáte vyzkoušet a zajímá vás něco, co v článku nebylo? Napište nám do komentářů.

 

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.