Zažijte barevný podzim ve Slovinsku – městečka, příroda, relax

Lublaňský hrad, Lublaň, Střední Slovinsko

Vyrazte na podzim na pár dní do známých i méně známých slovinských městeček, které jsou v tomto období kouzelná, a navíc o dost klidnější než v hlavní sezóně. Užijte si zbarvené hlavní město, klidnější Bled nebo se zastavte v nejstarším slovinském městečku na cestě do termálů.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Lublaň – vybarvené hlavní město s gastrofestivalem

Lublaňský hrad, Lublaň, Slovinsko
Hlavní město Slovinska s malebným historickým centrem rozděleným řekou a majestátní hrad. | Foto: Deposit Photos

Na podzim doporučujeme navštívit hlavní slovinské město, které patří k nejkrásnějším v celém Slovinsku a vyniká také mezi evropskými metropolemi. Jelikož patří Lublaň k nejzelenějším hlavním městům Evropy, na podzim se nádherně vybarví. Pestrost hlavnímu městu dodává také mísení baroka, moderny a secese v architektuře, která nese výrazné stopy věhlasného slovinského architekta Jože Plečnika.

Odprta kuhna, Lublaň. Foto: Jošt Gantar
Oblíbený gastrofestival Odprta kuhna v Lublani. Foto: Jošt Gantar

Půvabné výhledy na zbarvené město si vychutnáte z Lublaňského hradu. Pokud se do Lublaně vydáte na prodloužený víkend, můžete zažít jedinečný festival plný skvělého jídla Odprta Kuhna (Otevřená kuchyně), který se tu koná každý pátek. Více tipů, co v Lublani podniknout, najdete v plánu výletu do hlavního města, který je součástí našeho Premium průvodce.

Volčji Potok, Slovinsko
Arboretum a botanická zahrada Volčji Potok je rozlehlý park severně od Lublaně. Místo je skvělé pro rodiny s dětmi i se psy.

Výhodná poloha slovinské metropole umožňuje vyrážet odtud na výlety takřka po celém Slovinsku. Při podzimní návštěvě Lublaně doporučujeme zastavit se v botanické zahradě Volčji Potok. Jedná se o nejnavštěvovanější arboretum ve Slovinsku, které má ideální polohu na půli cesty mezi Lublaní a pohádkovou Velikou Planinou. V arboretu Volčji Potok uvidíte anglický park s několika vodními plochami, francouzskou zahradu či rozsáhlou sbírku dřevin.

Bled – známé jezero v kouzelných barvách a klidnějším módu

Mala Osojnica, Bled, Slovinsko. Foto: Arhiv Turizem Bled
Nejkrásnější výhled na jezero Bled se otevírá z vrcholku Mala Osojnica. Foto: Arhiv Turizem Bled

Městečko Bled je v létě plné turistů, kteří sem přijeli obdivovat smaragdové jezero, jehož střed zdobí přírodní ostrov s malým kostelíkem. V podzimním kabátu je Bled nejen klidnější, ale díky své pestrobarevnosti snad ještě více fascinující než jindy. Pokud Bled navštívíte v září, směle se ještě můžete vykoupat v jezeře, voda bývá z léta ještě prohřátá, a navíc jezero vodou zásobují podzemní zřídla.

Jestliže už to na koupání není, projděte se kolem jezera nebo si vyjeďte na ostrov. Dostanete se k němu linkovou výletní lodí, tradiční loďkou „pletna“ nebo na veslici. Za nejkrásnějším výhledem na jezero obklopené vznešenými horami si vyšlápněte na vyhlídku Mala Osojnica. Skvělý čas je také na návštěvu majestátního Bledského hradu, která se obejde bez čekání ve frontách.

Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko
Soutěska Vintgar na podim nabízí překrásnou podívanou bez davů turistů

Také na podzim můžete podniknou spoustu výletů po okolí Bledu, které je malebným podhůřím Julských Alp se spoustou přírodních klenotů. Navštívit můžete třeba podzimně zbarvenou a o mnoho klidnější soutěsku Vintgar nebo vyrazit na některý z mnoha treků různé náročnosti. Co podniknout na Bledu a v jeho okolí na podzim se můžete inspirovat v podrobném plánu dovolené, který najdete v našem Premium průvodci.

Piran a Portorož – klidné procházky po promenádě a relax v mořském spa

Piran, Slovinsko
Starobylé městečko Piran je v hlavní sezóně hojně navštěvované, s podzimem ale přichází poklidná atmosféra.

Na podzim se přímořská městečka zahalují do magické atmosféry. Stejně jako městečko Bled jsou i oblíbená přímořská města Piran  a Portorož mnohem klidnější než v hlavní sezóně a můžete si je tak v tomto období vychutnat bez všudypřítomného doprovodu.

V Piranu se na podzim v klidu projdete úzkými uličkami, které jsou pro toto městečko typické stejně jako prostorné Tartiniho náměstí a benátská architektura na každém kroku. S podzimními dny se v létě živá piranská promenáda lemovaná z jedné strany kavárničkami a hospůdkami a z druhé kamenitou pláží začíná zklidňovat. Vedle procházky se tak vyplatí usednout na zahrádce některého z podniků a užít si výhledy na moře a idylickou mediteránskou atmosféru.

Hotel Histrion, Portorož, Slovinsko
Portorožský Kostel sv. Bernardina na náměstíčku u hotelu Histrion.

Na podzim poznáte také jinou tvář letoviska Portorož – jediného slovinského letoviska v pravém slova smyslu. Přístav růží, jak zní český překlad italského názvu Portorože (Portorose) je v hlavní sezóně známé velkým množstvím turistů, plnými plážemi a živou rušnou promenádou plnou barů a restaurací. Na podzim se ale toto rušné letovisko uklidňuje a vyniknou jeho lepší stránky – velké množství středomořské zeleně, olivové háje, historické dědictví i lázeňská tradice.

Wellness Hotel Apolo – LifeClass Hotels & Spa, Portorož, Slovinsko
Pláž resortu LifeClass Hotels & Spa Portorož s dřevěným molem.

Právě lázeňství tu na podzim ožívá. V Portoroži se již na počátku 19. století léčilo revma díky zdejším příznivým přírodním podmínkám. Dodnes tuto tradici udržují zdejší komfortní hotely, které nabízí prvotřídní lázeňské a wellness programy. Na podzim je ideální doba k relaxaci a péči o své zdraví v jednom z hotelů přímořského lázeňského resortu Life Class & Spa, který leží na promenádě mezi Portoroží a Piranem. Výlety do obou přímořských městeček najdete podrobně popsané v našem Premium průvodci.

Bohinj – podzimní idylka v barevné horské přírodě

Bohinjské jezero, Slovinsko. Foto: Peter Strgar, Turizem Bohinj
                                  Procházka kolem Bohinjského jezera slibuje na podzim úchvatné pohledy. Foto: Peter Strgar, Turizem Bohinj

Pokud dáváte přednost přírodě před městy, vydejte se na pár dní k největšímu přírodnímu jezeru Bohinj. Podniknout můžete krásnou procházku kolem jezera s výhledy na okolní horské masivy, které se odrážejí v průzračné jezerní hladině. V okolí Bohinje můžete na podzim navštívit spoustu krásných přírodních památek v barevném hávu – romantický vodopád Savica, soutěsku Mostnice nebo zalesněnou horskou planinu Pokljuka.

Hlavním centrem Bohinjského jezera je malá obec Ribčev Laz, kde se nachází známý kamenný most a vedle něj gotický kostel sv. Jana Křtitele s barokní věží a cennými freskami uvnitř. Celý plán vícedenní dovolené u Bohinjského jezera jsme pro vás pečlivě zpracovali v našem Premium průvodci.

Ptuj – zastávka v nejstarším městě na cestě do termálů

Ptuj, Slovinsko
Nejstarším slovinským městečkem je Ptuj s krásnými starými uličkami, hradem nad městem a uměleckou atmosférou.

Nejstarší slovinské městečko je na podzim skvělým místem pro jednodenní výlet. Navštívit jej můžete třeba na cestě do ptujských termálních lázní s aquaparkem na okraji města. Pro nejstarší město v zemi je charakteristický Ptujský hrad vyjímající se nad historickým centrem a všudypřítomná umělecká atmosféra.

Právě na podzim je ideální čas navštívit některou z několika galerií a muzeí, procházet se v krásných úzkých historických uličkách a posedět si v některé z útulných kavárniček. Užijete si tu také úchvatné výhledy na město – z hradu Ptuj, ale také z druhého břehu řeky. Podrobně zpracovaný program výletu do malebného městečka Ptuj včetně všech zajímavostí najdete v našem Premium průvodci.

Nestihli jste Slovinsko v hektickém létě? Do Slovinska se nemusíte vydat jenom v hlavní turistické sezóně. Doporučujeme jeho krásu objevovat v různých ročních obdobích. Podzim je ideálním obdobím pro všechny, kteří mají rádi procházky zbarvenou přírodu i klidnějšími městečky.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.