Babičův mlýn na Muře

Jediný původní dodnes funkční plovoucí mlýn na řece Muře pocházející z 19. století

Babičův mlýn (slovinsky Babičev mlin) postavený v 19. století je jediným původním fungujícím vodním mlýnem na řece Muře. Tuto jedinečnou slovinskou kulturní památku najdete nedaleko obce Veržej asi 10 km jižně od Murské Soboty. Pro Slovinsko nebyly přitom plovoucí mlýny nic zvláštního, téměř každá vesnice měla svůj vlastní typ. U Babičova mlýna se jedná o kombinovaný typ, kdy mlýnské kolo je na vodě a budova leží na břehu.

Hodnotu Babičově plovoucímu mlýnu dává i jeho nelehký osud. V roce 1927 zcela lehl popelem po rozsáhlém požáru. Mlýn se ovšem podařilo znovu vystavět, nicméně o pár let později došlo k dalšímu poničení, tentokrát v důsledku záplav. Postaven byl opět v roce 1947, a to již s moderními prvky.

V současnosti je mlýn dřevěný a stojí na čtyřech pilířích podél břehu – nejedná se tedy o typický plovoucí mlýn, pohání ho dvě plovoucí železné lodě. Jelikož je mlýn stále funkční, můžete si odnést skvělý suvenýr v podobě rýžové, pohankové, pšeničné či kukuřičné mouky.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

  • Prvomajska ulica 24, 9241 Veržej
  • +386 41 694 087

Otevírací doba

po–pá7.30‒16.30
so7.30‒14.00

Nejste si jisti výběrem destinace a ubytování?

Využijte naši konzultaci zdarma!

Ušetříte čas s plánováním
Vybereme místa podle vašich představ
Nezávazně vám doporučíme ubytování
Poraďte se s námi

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.